Domů » Články » iPhone 6s a 6s Plus: První dojmy, videopohled a galerie fotografií

iPhone 6s a 6s Plus: První dojmy, videopohled a galerie fotografií

V redakci jsme začali testovat nové iPhony. Ty lákají na pevnější tělo, lepší fotoaparát, výkonnější hardware a především displej s podporou technologie 3D (Force) Touch. Jaké jsou v praxi, prozradí naše první dojmy.

Dnes se ve vybraných zemích začaly prodávat nové iPhony 6s a 6s Plus. Na první pohled je od loňských modelů nepoznáte, hlavní změny se tradičně odehrály pod kapotou. V redakci už nové modely testujeme a zatím jsme nadšeni. Novinek je totiž více než dost – srdcem telefonu se stal výkonný čip Apple A9, kterému dělají společnost 2 GB RAM. Rozlišení displeje u obou modelů zůstalo shodné, ale nyní jej kryje odolnější ion-X sklo (namísto Gorilla Glass 4).

   

Jednou z nejvýraznějších novinek je technologie 3D Touch (jak funguje?), která je schopna rozpoznat sílu stisku na displeji. Zatím ji využijete jen u aplikací přímo od Applu, ale jakmile vývojáři aktualizují své aplikace, bude to podstatně zajímavější. Nové iPhony mají také o něco vyšší hmotnost, a i když by si někdo mohl myslet, že za to může pevnější slitina hliníku (série 7000), není tomu tak – za nárůst hmotnosti může právě 3D Touch. Další změny se odehrály u fotoaparátu. Přední i zadní kamerka nyní disponuje vyšším rozlišením.


„eskové“ iPhony jsou dostupné ve čtyřech barevných variantách – nově přibyla růžová Rose Gold, o kterou je mezi uživateli obrovský zájem.


iPhone 6s Plus v Gold a Rose Gold (vpravo) variantě

iPhone 6s & 6s Plus: Videorecenze

Obsah balení: Vše při starém

V krabičce kromě telefonu najdete sadu uživatelských příruček, Apple samolepky, sponku pro otevření šuplíčku na nanoSIM kartu, USB kabel s Lightning konektorem, adaptér nabíječky a pecková sluchátka Apple EarPods.

 
Obsah balení je stejný jako u předchozí generace, nic nového zde tedy nehledejte.

Displej: O osudu 3D Touch rozhodnou vývojáři

Apple díky technologii 3D Touch posunul možnosti ovládání telefonu na další úroveň. V tuto chvíli je předčasné soudit, zda tato technologie způsobí revoluci v ovládání podobně, jako tomu bylo u multi-touch, ale zatím se zdá, že rozhodně nejde o šlápnutí vedle. V redakci si myslíme, že příští rok podobnou technologii nabídnou i další velcí výrobci smartphonů.

 
3D Touch v praxi. Na nový způsob si rychle zvyknete.

Displeje většiny dnešních smartphonů jsou schopné zaznamenat jen pohyby prstů po ploše (osa X a Y). Jak již napovídá název, 3D Touch pracuje v prostoru, protože využívá údajů z osy Z. Principem se tato technologie blíží nejvíce klasické počítačové myši. Klasický dotyk plní funkci levého tlačítka, stisk bodu na displeji otevírá nabídku a jde o ekvivalent pravého tlačítka myši. Displej iPhonu 6s/Plus je schopen rozeznávat tři stavy – dotyk, lehký stisk a silný stisk.


Opět se můžete těšit na věrné barvy a dobrou čitelnost ze všech pozorovacích úhlů

Vyšší tlak na panel dokáže vyvolat kontextovou nabídku v aplikacích nebo například spustit hlasovou navigaci. Zatím tuto technologii naplno využijete jen u aplikací od Applu, ale očekáváme, že aktualizace klíčových aplikací (Facebook, Instagram, Google Mapy…) na sebe nenechají dlouho čekat. Ostatně teď je především na vývojářích samotných, jak se s 3D Touch poperou. A zajímavé bude i využití u herních titulů, kde hraní může dostat zcela nový rozměr.


Displej má velmi dobrou čitelnost na veknovním sluníčku

3D Touch na mě po prvních hodinách používání působí poměrně dobře. Výchozí úroveň citlivosti pro 3D Touch mi ale příliš nevyhovovala, na můj vkus bylo nutné na displej až příliš tlačit. V nastavení systému lze ale citlivost upravit (více informací). Silnější doteky jsou pro lepší pocit z odezvy doprovázeny vibracemi a nemusíte se obávat, rozpoznání spolehlivě funguje i přes ochrannou fólii; tvrzené sklo jsme nezkoušeli.

Jen škoda, že jej zatím nevyužiji ve více aplikacích. Ale to by se mělo velice brzy změnit. Apple již podobnou technologii (Force Touch) integroval do Apple Watch a touchpadu u nového 12″ MacBooku, nicméně až u iPhone se dá bezproblémově používat. Je pravda, že špatně na tom s Force Touch nejsou ani hodinky, ale u 12″ MacBooku jsem tomu opravdu na chuť nepřišel.

  
iPhone 6s Plus ve zlaté verzi

Úhlopříčka a rozlišení zůstaly pro oba modely stejné: iPhone 6s disponuje 4,7″ panelem s rozlišením 750 x 1334 pixelů (326 ppi), větší verze iPhone 6s Plus nabídne 5,5″ displej s rozlišením 1080 x 1920 px (401 ppi). Svítivost panelu je500 cd/m2. Bohužel ani v letošním roce jsme se nedočkali ochranného sklíčka ze syntetického safíru, nicméně Gorilla Glass 4. generace v tomto případě nahradilo odolnější ion-X sklo, které známe například z Apple Watch. 

Hardwarová výbava: Výkonnější a konečně se 2 GB RAM

Hnacím motorem se stal čipset Apple A9, u kterého kalifornský výrobce slibuje až 70% nárůst výpočetního výkonu. Pozadu pochopitelně nezůstala ani grafická část, která se chlubí o 90 % rychlejším zpracováním grafických výpočtů než jakým disponuje většina současné konkurence. Apple A9 je 64bitový dual-core čip pracující na frekvenci 1840 MHz.

Apple však v nových iPhonech používá čipy od dvou výrobců – 14nm od Samsungu a 16nm od TSMC. Připravili jsme pro vás návod, jak zjistit, jaký čip ve svém iPhonu máte vy.

Pro potřeby operačního systému jsou k dispozici 2 GB RAM a reakce systému jsou bleskové. V obou případech testujeme 64GB verze, u kterých je po prvním spuštění shodně volných lehce přes 52 GB. Dalších několik GB lze získat odinstalováním aplikací jako je iMovie, Pages, Keynote, Numbers či GarageBand (ty lze kdykoliv zpětně zdarma stáhnou z App Store).

 

U 16GB verze máte volných necelých 11 GB, což není nikterak mnoho. Zajímá vás, proč u 64GB verze je po prvním spuštění obsazeno téměř 12 GB, zatímco u 16GB iPhonu jsou to jen 4 GB? Je to jednoduché – v případě 64GB a 128GB iPhone totiž Apple v základu dodává kancelářské aplikace Pages, Numbers, Keynote a nástroje iMovie a GarageBand, iTunes U a další, u 16GB verze je v základu nenajdete a je nutné je stáhnou z App Store.

Pokud ale provede kompletní obnovu továrního nastavení, nebudete už mít po dalším nastavení a spuštění 64/128GB iPhone 6s/6s Plus tyto aplikace předinstalované, ale budete mít možnost si je zdarma (dodatečně) stáhnout z App Store. Asi nemusím zdůrazňovat, že pokud je všechny nainstalujete do 16GB modelu, zůstane vám volných jen okolo 9,2 GB.

  
iPhone 6s Plus

Už loňské iPhony neměly problém s rychlostí, přesto při běžném používání „eskové“ modely působí o něco svižněji, a to například při spouštění aplikací či startu systému. Další novinkou je druhá generace Touch ID snímače, který je ještě rychlejší než u loňských modelů. Odemčení skrze otisk prstu je opravdu bleskové a funguje maximálně spolehlivě.

  
iPhone 6s

Zatímco iPhone 6 disponoval 1810mAh akumulátorem, iPhone 6s nabídne nižší kapacitu 1715 mAh. Původní iPhone 6 Plus má 2915mAh baterii, 6s Plus má 2 750 mAh. Akumulátor se zmenšil kvůli tomu, aby bylo místo na Taptic Engine – čip, který se stará o „obsluhu“ 3D (Force) Touch technologie.

 

Apple však na svých stránkách uvádí shodné hodnoty výdrže jako u loňské generace. Dosaženo by toho mělo být díky novému 64bitovému čipu Apple A9, který má sice vyšší výpočetní i grafický výkon, ale zároveň je ve spojení s iOS 9 energeticky úspornější. Ve výsledku by tedy výdrž „eskových“ modelů měla zůstat zcela shodná jako u předchůdců. Zda tomu tak doopravdy bude, vám potvrdíme příští týden, kdy zveřejníme recenzi.

Výbavu uzavírá NFC, které ale použijete pouze pro Apple Pay platby (ty v ČR zatím nejsou dostupné), Bluetooth 4.2, duální Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a GPS/Glonass.

Design zůstal stejný. Zvětšila tloušťka a vzrostla hmotnost

Z hlediska designu se nekoná žádné překvapení a obě novinky jsou na první pohled totožné s loňskou generací. Apple použil pevnější hliník, který má být pevnější a méně náchylná k deformacím. Tělo s typicky zakulacenými hranami má v případě klasické verze rozměry 138,3 x 67,1 x 7,1 milimetru.


Menší iPhone 6s se 4,7″ displejem

 

iPhone 6s Plus má rozměry 158,2 x 77,9 x 7,3 mm. U obou modelů se oproti loňské generaci tloušťka mírně zvětšila, konkrétně o 0,2 mm, což je zanedbatelné. Výrazně ale narostla hmotnost – iPhone 6s má 143 gramů (oproti 129 gramům), iPhone 6s Plus váží dokonce 192 gramů (oproti 172 gramům). 

Větší hmotnosti jsme se obávali, nicméně u menšího iPhone 6s to překvapivě není na škodu. Úchop telefonu je totiž podstatně jistější než u loňské generace. U „pluska“ už ale téměř 200 gramů opravdu znát, a pokud si k telefonu pořídáte nějaké pouzdro, hravě tuto hranici překročíte.

Fotoaparát: Lepší optika, více megapixelů a 4K video

Po čtyřech letech se Apple rozhoupal k navýšení počtu megapixelů, které jeho smartphony v poslední době značně znevýhodňovaly při pohledu do srovnávacích tabulek. Ano, megapixely neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač by v roce 2015 vypadal poněkud archaicky. Výsledné snímky mají vynikat úžasnou ostrostí a vysokou mírou detailů, alespoň to tak tvrdí Apple.

 

Rozlišení hlavního fotoaparátu má v případě obou modelů dvanáct megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True tone přisvětlovací LED dioda. Světelnost objektivu s pěti optickými členy je f/2.2 Video je možné nahrávat v maximálním rozlišení 4K ((3840 x 2160 px při 30 fps), což lze v mobilním světě považovat za nepsaný standard, minimálně v segmentu vlajkových modelů. Kromě toho lze nahrávat Full HD video při 30/60 fps a slow-motion Full HD při 120 fps či HD až při 240 fps, což samozřejmě uměly už loňské modely.

Slow-motion video v HD rozlišení při 240 fps (iPhone 6s Plus)

Nové iPhony disponují funkcí Live Photos (živé fotografie), kdy při pořízení klasické fotografie v 12Mpx rozlišení (4032 x 3024 px) dojde zároveň k nahrání videa v rozlišení 1440 x 1080 px o délce 3 vteřiny (1,5 vteřiny před a 1,5 vteřiny po vyfocení). A toto je výsledek.

Galerie: Takhle fotí a nahrává iPhone 6s Plus

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

Ukázkové video z iPhone 6s Plus ve 4k rozlišení (s optickou stabilizací obrazu)

Čelní Face Time kamerka prošla evolučním vývojem a nově se pochlubí vyšší kvalitou videohovorů. Její rozlišení je 5 Mpx (světelnost objektivu opět f/2.2) a video zvládne pořizovat v HD rozlišení. Zajímavostí je funkce Retina flash, která dokáže velmi výrazně (dočasně) rozsvítit displej, což má fungovat jako náhrada blesku při focení selfie.

Galerie: Takhle fotí a nahrává iPhone 6s

- - -

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

- - -

Ukázkové video z iPhone 6s Pve 4k rozlišení (tento model nedisponuje optickou stabilizací obrazu)

Čip Apple A9 disponuje speciálním modulem pro zpracování obrazu, což se má výrazně podepsat na zobrazení pořízených snímků a videí. Další novinkou jsou Živé fotografie, které pořídí krátký záznam 1,5 vteřiny před a po vyfocení snímku. Nejedná se ale o nic revolučního, něco podobného už v minulosti nabídlo HTC (Zoe).

Cena a dostupnost na českém trhu? Dočkáme se 9. října

Nové iPhony se se v první vlně začaly prodávat právě dnes, 25, září. Dostupné jsou v USA, Kanadě, Německu, Velké Británii, Francii, Austrálii, Hong Kongu, Singapuru a Japonsku. Zájemci mají na výběr ze čtyřech barevných variant – bílá, šedá, zlatá a nově také růžová. K dispozici jsou celkem 3 verze lišící se velikostí paměti (16/64 a 128 GB).

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

16 GB

21 190 Kč

24 390 Kč

64 GB

24 390 Kč

27 590 Kč

128 GB

27 590 Kč

30 790 Kč

odhadované ceny nových iPhonů včetně DPH

Ceny nových modelů by měly být stejné jako ty, za které se u nás doposud prodával iPhone 6 a iPhone 6 Plus (vycházíme z cen po březnovém zdražení kvůli oslabení koruny vůči americkému dolaru). Není ale vyloučeno, že může přijít mírné navýšení – ceny v tabulce tedy rozhodně nepovažujte za oficiální.


Všechny barevné varianty nových iPhonů: Silver, Gold, Space Gray a Rose Gold

Apple se po prvním prodejním víkendu pochlubil rekordními prodejními čísly – za tři dny prodal přes 13 milionů iPhonů 6s a 6 Plus. Pokud si na nové jablečné modely brousíte zuby, máme pro vás dobrou zprávu – v České republice a na Slovensku se nové modely začnou prodávat už 9. října. Do konce roku chce Apple telefony prodávat ve více než 130 zemích.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.
Subscribe
Upozornit na
guest
49 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments