Domů » Bleskovky » Android P: jakou novinku přinese a kdy se dočkáme prvního preview?

Android P: jakou novinku přinese a kdy se dočkáme prvního preview?

Přestože loňský Android 8.x Oreo pohání pouze necelé procento zařízení, chystá Google novou verzi systému, kterou s největší pravděpodobností odhalí na květnové vývojářské konferenci I/O. Aby si nový Android (zejména jeho API) ohmatali vývojáři, vydá Google pravděpodobně ještě před touto akcí několik testovacích verzí.

První verze Androidu Oreo v programu Developer Preview byla vypuštěna už loni v březnu a vzhledem k tomu, že letos se I/O koná dříve než loni, je možné, že i první ochutnávka Androidu P dorazí dříve. V Google již probíhají interní testy, a tak je občas novější verze systému zachycena v návštěvách webových stránek – zpočátku se na některých webech jednalo o jednotky návštěv týdne, nyní už je to několik návštěv denně. Redaktoři serveru Android Central porovnali loňskou a letošní časovou osou výskytů společně s termínem I/O a odhadují, že by první preview mohlo být uvolněno koncem února či počátkem března.

Víme, kdy Google představí Android P a možná i jeho sladké jméno

A jaké novinky by mohl Android P přinést? Podle nedávných závazků v projektu AOSP by měla být přidána nativní podpora pro nahrávání hovorů, přičemž během záznamu by se měl každých 15 vteřin ozvat kmitočtový tón o frekvenci 1400 Hz. Funkce má být dostupná pouze v oblastech, kde není nahrávání hovorů jakkoliv omezeno, rozhodovací pravomoc budou mít patrně mobilní operátoři.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Myslím že by stačilo vydávat nové verze jednou za 2 roky. Každý rok čteme o „začne“, „začal“, „testuje“, „beta“, „bude uvolněn“, „byl uvolněn“.“má tolik chyb“ .
  Přitom nová verze přináší minimum vylepšení …. A skončilo by poměřování pindíků kdo má má jakou verzi systému, protože ten s tou novější verzí nemá nic navíc oproti starší, jen dohady pro děti.

  • Výjimečně musím souhlasit, už to jsou opravdu roky kdy nová verze AOS přinesla výrazné změny a těšil jsem se na ni jako malý kluk. Nyní je to přesně opak a změny pociťuji jen na číselné rovině.

   Vůbec bych se nezlobil, kdyby Google začal vydávat třeba jen měsíční záplaty s desetinovým značením a třeba za po dvou letech by přišla nová verze s opravdu novými funkcemi.

  • Nevím ja Cleric ale já dostávám bezpečnostní záplaty každý měsíc.

  • Tak u Samsungu to proste stejne mas o rok opozdeny, takze tuhle verzi skutecne uvidis(?) az za dva roky :)
   Cleric: Google vydava mesicni security updates-zaplaty, znovu, to ze ti to na svym Huaweii/Samsungu/whatever nedostavas, neznamena, ze to Google nevydava.

  • Stále je to ale po roce … Aktualizace vydává později, ale perfektně odladenou a funkční. Další vydá opět za rok.
   Díky tomu mám perfektně fungující přístroj, což je to nejdůležitější. Mám zaručenou podporu minimálně další 2 roky, takže spokojenost.

  • Ale prosimte, za rok uz ten Samsung bude tezko pouzitelny (snad aspon bude mit tou dobou to Oreo no :/)

  • Myslíš že za rok nebude fungovat stejně jako teď? Jaký by k tomu měl být důvod? Pokud bude (což bude) Oreo v podání Samsungu perfektní, tak za rok ko bude telefon fungovat stejně jako teď. Nebo zmizi RAMka nebo sníží počet jader v procesoru?

  • Praveze nebude, uvidis, pochopis (tim druhym si nejsem jistej)

  • Tak Samsung je ostuda pro android, půl roku po vydání a oreo nikde… přitom novinek je pomálu, ale tak je to korejská firma neco jako Hyundai, “ lepší než předražená tradice“, parametrove patri mezi špičku a přitom stojí za prd….

  • Proboha, sem opravdu píší nějaké hloupé malé dítěti, obdivovatelé jablek? Samsung už má dávno odladěný software. Právě proto, že ho má tak vymakaný a má tam spoustu vlastností, které jinde nejsou, jim to trvá tak dlouho, než odladí nový Android.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).