Domů » Bleskovky » Android „O“: jaké novinky v květnu přinese zelený robot?

Android „O“: jaké novinky v květnu přinese zelený robot?

Ačkoliv současný Android 7.x Nougat běží podle nejnovějších dat pouze na necelých 3 procentech zařízení s Androidem, v přípravách už je další verze, jejíž sladký název bude začínat písmenkem „O“. Jeho představení je očekáváno na květnové vývojářské konferenci Google I/O, server VentureBeat už nyní přinesl první informace o tom, čím by měl být zelený robot v letošním roce obohacen.

oreo

V některých věcech bude chtít Google dohnat Apple a jeho iOS – bude chtít například vylepšit výchozí editor zpráv SMS, který se naučí vyhledávat v SMS informace, které by mohl následně nějak využít, např. ve zprávě rozpozná adresu a nabídne otevření aplikace Google Maps.

Změnou má taky projít kopírování obsahu z aplikace do aplikace, v některých situacích totiž nebude vůbec potřeba. Pokud například v konverzaci zmíníte restauraci, o které si právě čtete v jiné aplikaci, a rozhodnete druhé osobě např. poslat její telefonní číslo, systém vám jej nabídne automaticky, aniž by bylo nutné je kopírovat a vkládat.

Android „O“ se má také naučit gestům na domovské obrazovce, namalováním písmene C má například vyvolat seznam naposledy otevřených kontaktů.

Android 8.0 Oreo? Otočíš, olízneš, omlékuješ :-)

Nám nezbývá než doufat, že chystané novinky, zejména chytrá našeptávání, nebudou nijak výrazně navázané na asistenta Google, který byl sice minulý týden vypuštěn na všechna novější zařízení s Androidem, avšak našinec si jich příliš neužije. Konference Google I/O, na které bude Android „O“ představen, startuje 17. května.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Dokážete si představit, že máte doma PC (stolní počítač nebo tablet) s WIN a máte na něm prostě třeba WIN 98 / XP a již máte jistotu že na něj žádné novější WIN nedostanete (nebude moci instalovat), protože na ten vás PC je prostě výrobce nevydá. S tímto nikdo napočítá.
  Ale ještě dnes se prodávají tablety s Androidem 4, přitom je Android 7 a již nás čeká Android 8 :) I já mám tablet (Samsung T211) kde je pouze Android 4.4 a nic novějšího mě nepotká :( Pokud si něco novějšího nekoupím :) A to jak jsem skutečně zjistil (a píší v textu), tak tabletů s Androidem 7 tedy moc není.

 2. A nebo by se mohl iOS od androidu naučit odeslat automaticky SMS v určitém nastaveném čase :-)

  • No to je supercool užitečná funkce, vždycky jsem chtěl poslat SMS o 5 hodin později než ji napíšu.

   • Tak ono to užitečná funkce je/může být. Samozřejmě jak kdo ji využije, já už párkrát ano, když mi někdo řekl napiš mi zítra v 19h ať na to nezapomenu. Napsal jsem to hned a nastavil čas. Nevím tedy, proč ta ironie…

   • Tak to jsem tam jednou zkusil a pak nikdy nepoužil.

   • To nemusí znamenat, že už nikdy nepoužiješ :-).
    Říkám, někdo to využije, někdo ne. Já to párkrát použil a myslím si, že je to užitečná funkce….resp. lepší když to v systému je, než když to tam není.

   • Snad nikdy by mě nenapadlo „jo, teď zadám SMS na pozdější odeslání, to se bude hodit“. A to jsem je psal i na monochromatických displejích:)
    Ono upřímně, dost vývojářů stále bojuje s o dost podstatnějšími funkcemi, jako je např. ASCII odesílání nebo kloudné odesílání hromadných správ. Ještě abych řešil, zda to umí takovou ptákovinu:)

   • Ono to ale Android umí, teda nevím jak ostatní….nevím od kdy, ale je to tam a použil jsem. Příklad j sem uvedl, x-krát jsem se s tím setkal….prostě mi někdo řekl, napsal….napiš mi prosímtě zítra večer/ve 20h. atd…..
    Místo upomínky, jsem napsal tuhle sms…však se podívej, jestli to tvoje lenovo v systému nemá :-).

   • xzeit: Zajímavé. Od jaké verze? Net mi furt podstrkuje řešení buď 3rd aplikací nebo jako funkci daného výrobce.

   • Nevím od jaké verze, a jestli je to přímo v systému, nebo je to už customizace Samsungu. Při tvorbě SMS je tam plánovat zprávu.

   • Muze to byt uzitecne, kdyz mam na SMS navazanou nejakou automatizaci. Je jedno, jestli to resi SMS klient nebo nejaky planovac akci v ramci systemu.
    Chapu, ze Apple to nema, uni to na Lenovu nepouziva, takze je to zbytecne a vsichni, kdo by to obcas pouzili patri do specialni tridy :)

   • Hehe :-)

   • xzeit: Tak jak. Má se iOS od Androidu něco učit nebo si má uživatel v obou systémech nahrát danou aplikaci?:-)

   • Tady je lepší integrace do systému. Pokud se jedná o SMS, časována SMS je pak rozšířená funkce SMS systémové aplikace. Spíš je to tak, že si každý systém vezme něco z toho druhého, nebo třetího.

 3. hodí se to třeba pro alibi pošleš načasovanou mms z místa na druhý straně republiky a zabiješ nějakýho tepla z fóra… samozřejmě upravit data v záhlaví fotky aby seděl čas a datum ????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).