Sledujte nás na YouTube

Android „O“: jaké novinky v květnu přinese zelený robot?

Ačkoliv současný Android 7.x Nougat běží podle nejnovějších dat pouze na necelých 3 procentech zařízení s Androidem, v přípravách už je další verze, jejíž sladký název bude začínat písmenkem „O“. Jeho představení je očekáváno na květnové vývojářské konferenci Google I/O, server VentureBeat už nyní přinesl první informace o tom, čím by měl být zelený robot v letošním roce obohacen.

oreo

V některých věcech bude chtít Google dohnat Apple a jeho iOS – bude chtít například vylepšit výchozí editor zpráv SMS, který se naučí vyhledávat v SMS informace, které by mohl následně nějak využít, např. ve zprávě rozpozná adresu a nabídne otevření aplikace Google Maps.

Změnou má taky projít kopírování obsahu z aplikace do aplikace, v některých situacích totiž nebude vůbec potřeba. Pokud například v konverzaci zmíníte restauraci, o které si právě čtete v jiné aplikaci, a rozhodnete druhé osobě např. poslat její telefonní číslo, systém vám jej nabídne automaticky, aniž by bylo nutné je kopírovat a vkládat.

Android „O“ se má také naučit gestům na domovské obrazovce, namalováním písmene C má například vyvolat seznam naposledy otevřených kontaktů.

Nám nezbývá než doufat, že chystané novinky, zejména chytrá našeptávání, nebudou nijak výrazně navázané na asistenta Google, který byl sice minulý týden vypuštěn na všechna novější zařízení s Androidem, avšak našinec si jich příliš neužije. Konference Google I/O, na které bude Android „O“ představen, startuje 17. května.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. PetrN (neregistrovaný)

  Dokážete si představit, že máte doma PC (stolní počítač nebo tablet) s WIN a máte na něm prostě třeba WIN 98 / XP a již máte jistotu že na něj žádné novější WIN nedostanete (nebude moci instalovat), protože na ten vás PC je prostě výrobce nevydá. S tímto nikdo napočítá.
  Ale ještě dnes se prodávají tablety s Androidem 4, přitom je Android 7 a již nás čeká Android 8 :) I já mám tablet (Samsung T211) kde je pouze Android 4.4 a nic novějšího mě nepotká :( Pokud si něco novějšího nekoupím :) A to jak jsem skutečně zjistil (a píší v textu), tak tabletů s Androidem 7 tedy moc není.

 2. A nebo by se mohl iOS od androidu naučit odeslat automaticky SMS v určitém nastaveném čase :-)

  • No to je supercool užitečná funkce, vždycky jsem chtěl poslat SMS o 5 hodin později než ji napíšu.

   • Tak ono to užitečná funkce je/může být. Samozřejmě jak kdo ji využije, já už párkrát ano, když mi někdo řekl napiš mi zítra v 19h ať na to nezapomenu. Napsal jsem to hned a nastavil čas. Nevím tedy, proč ta ironie…

   • Tak to jsem tam jednou zkusil a pak nikdy nepoužil.

   • To nemusí znamenat, že už nikdy nepoužiješ :-).
    Říkám, někdo to využije, někdo ne. Já to párkrát použil a myslím si, že je to užitečná funkce….resp. lepší když to v systému je, než když to tam není.

   • Snad nikdy by mě nenapadlo “jo, teď zadám SMS na pozdější odeslání, to se bude hodit”. A to jsem je psal i na monochromatických displejích:)
    Ono upřímně, dost vývojářů stále bojuje s o dost podstatnějšími funkcemi, jako je např. ASCII odesílání nebo kloudné odesílání hromadných správ. Ještě abych řešil, zda to umí takovou ptákovinu:)

   • Ono to ale Android umí, teda nevím jak ostatní….nevím od kdy, ale je to tam a použil jsem. Příklad j sem uvedl, x-krát jsem se s tím setkal….prostě mi někdo řekl, napsal….napiš mi prosímtě zítra večer/ve 20h. atd…..
    Místo upomínky, jsem napsal tuhle sms…však se podívej, jestli to tvoje lenovo v systému nemá :-).

   • xzeit: Zajímavé. Od jaké verze? Net mi furt podstrkuje řešení buď 3rd aplikací nebo jako funkci daného výrobce.

   • Nevím od jaké verze, a jestli je to přímo v systému, nebo je to už customizace Samsungu. Při tvorbě SMS je tam plánovat zprávu.

   • zipiik (neregistrovaný)

    Muze to byt uzitecne, kdyz mam na SMS navazanou nejakou automatizaci. Je jedno, jestli to resi SMS klient nebo nejaky planovac akci v ramci systemu.
    Chapu, ze Apple to nema, uni to na Lenovu nepouziva, takze je to zbytecne a vsichni, kdo by to obcas pouzili patri do specialni tridy :)

   • Hehe :-)

   • xzeit: Tak jak. Má se iOS od Androidu něco učit nebo si má uživatel v obou systémech nahrát danou aplikaci?:-)

   • Tady je lepší integrace do systému. Pokud se jedná o SMS, časována SMS je pak rozšířená funkce SMS systémové aplikace. Spíš je to tak, že si každý systém vezme něco z toho druhého, nebo třetího.

 3. petrn (neregistrovaný)

  hodí se to třeba pro alibi pošleš načasovanou mms z místa na druhý straně republiky a zabiješ nějakýho tepla z fóra… samozřejmě upravit data v záhlaví fotky aby seděl čas a datum ????

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *