Domů » Bleskovky » Android 8.1 Oreo: všechny novinky pod jednou střechou

Android 8.1 Oreo: všechny novinky pod jednou střechou

Google v tomto týdnu vydal první beta verzi chystaného Androidu 8.1, kterou již mohou v rámci preview testovat majitelé zařízení Pixel 2 XL, Pixel 2, Pixel XL, Pixel, Pixel C, Nexus 6P a Nexus 5X (více informací). Oproti současnému Androidu 8.0 přináší spíše kosmetické změny, pár zajímavých funkcí ale najdeme. Pojďme se na ně podívat.

Automatické přepínání světlého a tmavého tématu

Systémové téma se umí měnit automaticky podle zvoleného obrázku na domovské obrazovce. Je-li například obrázek na domovské obrazovce tmavý, bude tmavá například i centrum s rychlými přepínači, panel rychlého spuštění, apod.

Vyhledávací řádek v nastavení

V současném osmičkovém Oreu je pro vyhledávání v nastavení pouze ikonka lupy, ve verzi 8.1 bude přítomen celý vyhledávací řádek.

Ukazatel nabití Bluetooth příslušenství

Do lišty s rychlými přepínači přibude k ikonce Bluetooth mini ukazatel nabití baterie spárovaného příslušenství, například chytrých hodinek.

Ztmavující se navigační ikony

Navigační ikony ve spodním řádku nabízejí v Androidu 8.0 kontrastní vzhled, ve verzi 8.1 však bude docházet k jejich ztmavování v případě, že se nacházíte v aplikacích, nastavení, apod.

Pouze jedno zvukové oznámení za vteřinu

Pokud v současnosti odemknete telefon se spoustou zmeškaných událostí, začnou na obrazovku vyskakovat notifikace doprovázené kakofonií zvuků. V Androidu 8.1 bude systém moci přehrát maximálně jeden zvuk oznámení za vteřinu.

Nový font Google Sans

Nový vzhled vypínacího menu

Nová Oreo ikonka pro systémové notifikace

 

Změny jsou tedy opravdu kosmetické, je možné, že v dalších verzích Preview ještě nějaké přibudou. Žádné velké změny ale neočekávejme, na ty dojde zřejmě až příští rok s Androidem „P“.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. To uz ani neni o cem psat:) No par lidi se najde, co budou brecet, ze nemaji oreo, kdyz je tam ta nejnovejsi ikonka. Jakej mate telefon nebo co tam je za android bude cim dal tim vic v budoucnu jedno, vyvoj jde dopredu a vsichni budou umet cim dal tim vic to samy. Budoucnost maji vyrobci aplikaci, vyrobci telefonu a operacnich systemu budou jen delnici.

 2. Již není nic moc co vymýšlet, Android dosáhl svého topu, ve funkčnosti, ve všem. Pokud nepřijde někdo jako MS s něčím revolučním, co by zásadně změnilo pohled a chápání smartphonu, už se to nemá moc kam hýbat.

  • „MS s necim revolucnim“ – ach boze, on tomu doopravdy nekdo jeste veri?

   „Android dosahl sveho topu ve funkcnosti“ – tak ja nevim, asi to nesledujes uplne pozorne, ale staci se podivat co se za psoledni par let v Androidu i iOS zmenilo, jake nove funkce byly pridany, a zacina se mluvit o Android 9, takze ze by nebylo co vymyslet je jeden velky nesmysl.

  • Ano, Android muze vymyslet jen cisla a nazvy sladkosti.Takze, je co vymyslet. ????????

  • Tak někteří reta*di tomu stále věří, že MS něco vytvoří a bude to COOL a revoluční. Což je naprostá utopie. To dříve vymyslí něco Apple, LG či Samsung. Myslím si že i Sony je daleko více revoluční než MS.

  • Jirko Kolari, no porad asi tak o 10000% inovativnejsi nez MS v mobilni oblasti. Ten to radsi zabalil uplne, protoze nebyli schopni dobehnout ten vlak, ktery jim pred x lety ujel.
   Tady cti, hlupaku:
   [odkaz]

  • Peto , kdepak, vrat se do skoly a zkus to znova. ???? Procenta ti moc nejdou.

 3. Prostě věci, co tam už dávno měly být.

 4. Vždyť to nemyslim tak, že to za každou cenu musí být Microsoft. Spíše mluvím v kontextu toho, co se traduje a tak. Současné telefony jsou prostě koncepčně na svém pomyslném vrcholu, již není moc co vymýšlet a přidávat, ale jinak třeba Android byť v totálně vykuchané a modifikované formě užívám a nemám s tím problém..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).