Domů » Články » Android 12: velký seznam novinek a vylepšení

Android 12: velký seznam novinek a vylepšení

Ilustrační obrázek (zdroj: Kaspersky)

V noci na dnešek Google vydal první preview připravovaného systému Android 12. Testovat jej mohou zatím pouze registrovaní vývojáři, pro které je také určena většina novinek, nicméně součástí preview jsou i inovace, které ocení běžní uživatelé. Pojďme si projít seznam vylepšení, která Google do první neveřejné testovací verze Androidu 12 propašoval.

Změny v uživatelském rozhraní

Google po letech sáhl k radikálnějšímu přepracování uživatelského rozhraní, které interně nazývá Material NEXT.

Pozadí nabídek a dialogových oken například nově nevyužívá bílou, ale světle modrou barvu; zatím se nezdá, že by Google nabízel možnost volby za jinou. Modré jsou i přepínače rychlého nastavení, u nichž v základním nastavení došlo ke změně pořadí – do popředí se dostal režim nerušit a spořič baterie, který odsunul dále tlačítko pro zapnutí/vypnutí mobilních dat.

V nastavení si také můžete povšimnout, že Google u vybraných položek využívá „hlavního“ přepínače, který je výrazně větší než přepínače dílčích funkcí níže.

Google také přidal experimentální funkci Silky Home, která usnadní ovládání telefonu jednou rukou. Na první pohled je viditelná inspirace u prostředí One UI od Samsungu; horní část obrazovek nastavení a dalších částí systému vyplňuje velký text s názvem sekce, veškerá interakce probíhá až ve spodních dvou třetinách obrazovky, které jsou prstem snadněji dostupné.

Úprav doznalo i notifikační centrum, ve kterém každé oznámení bude reprezentováno kruhovou ikonou v levé části, u vybraných aplikací (například u Gmailu) bude přímo viditelné tlačítko pro odložení.

notif 1

V notifikačním centru se také změnila průhlednost prvků a zvětšily se rozestupy mezi jednotlivými notifikacemi, což znamená, že ještě více plýtvají místem.

notif

Větší místo zabírá i ovladač multimediálních aplikací, u kterého se výrazně zvětšil náhled obrázku přehrávaného alba.

V nastavení si budete moci vybrat, které aplikace mají ovladač v notifikačním centru zobrazovat a které nikoliv.

media

Vylepšené widgety

Apple loni přidal do systému iOS podporu widgetů, které na první pohled vypadají mnohem lépe než widgety na Androidu. Google se patrně bude chtít v této oblasti inspirovat a připravuje některé změny. Například bychom se mohli dočkat dynamického widgetu, který se mění na základě aktivit uživatele v průběhu dne. Tato funkce je ale zatím v aktuálním preview Androidu 12 skrytá, stejně tak zde chybí nedávno uniklé konverzační widgety.

Práce se screenshoty

Google také chystá několik novinek, které se týkají tvorby screenshotů. Například bude možné tvořit snímky obrazovky v celé její délce, a nikoliv pouze její viditelné části. Tato funkce je ale zatím v současném preview poměrně nestabilní a ani není aktivována ve výchozím nastavení.

Do snímků obrazovky bude možné nově v editoru doplňovat animace a emoji. Do editoru screenshotů (resp. jakýchkoliv obrázků) se nově dostanete přímo z menu sdílení.

Obraz v obraze

Vylepšeno rovněž bylo používání funkce obraz v obraze, u které lze konečně měnit velikost okna, a to gestem pinch-to-zoom. Okno aplikace také bude možné částečně schovat ke straně, byť tato funkce zatím není ve výchozím nastavení aktivována.

Přesměrování vibrací

Android 12 nově umožní přesměrovat vibrace z telefonu na externí zařízení, typicky na herní ovladač s podporou vibrací. To se může hodit při hraní mobilních nebo streamovaných her na spárovaném gamepadu.

vibration

Upozornění na odposlouchávání

Android 12 se po vzoru iOS naučí upozorňovat na to, pokud nějaká aplikace používá přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu; varování bude indikováno v horním panelu. Bohužel i tato funkce je zatím v prvním preview ve výchozím nastavení deaktivována.

Aplikace v mřížce 5 × 4

V nastavení domovské obrazovky bude nově možné zvolit rozmístění ikon aplikací do mřížky 5 × 4, dosud musel být počet ikon v řádcích a sloupcích stejný.

Rychlé sdílení Wi-Fi s blízkými zařízeními

V Androidu můžete již nějakou dobu sdílet hesla k Wi-Fi například skrze vygenerovaný QR kód, od Androidu 12 však bude existovat přímé sdílení na blízká zařízení skrze funkci Nearby Share.

Podpora moderních formátů

Android 12 také přináší podporu moderních obrazových formátů. K dispozici bude například nová vrstva, která zabezpečí přehrávání HEVC videa i v aplikacích, které je nativně nepodporují. Kromě toho Android 12 navýší u prostorového zvuku podporu na 24 audio kanálů (namísto současných osmi).

Android 12 také přidá podporu nového obrazového formátu AVIF. Ten oproti JPG nabídne výrazně lepší kvalitu obrazu při zachování stejné velikosti souboru; podobně funguje například formát HEIF u iPhonů. Zatím se jedná pouze o první krok, který bude volitelný; ve výchozím nastavení budou fotografie stále ukládány jako JPG.

Multimédií se týká i nové API nazvané Rich content insertion, které umožní lépe přesouvat mezi aplikacemi různé druhy obsahu – obrázky, videa, zvukové soubory nebo dokonce stylizovaný text.

Které telefony první preview Androidu 12 podporují?

První vývojářské preview Androidu 12 lze aktuálně instalovat na následující smartphony:

 • Pixel 5
 • Pixel 4a 5G
 • Pixel 4a
 • Pixel 4
 • Pixel 4 XL
 • Pixel 3a
 • Pixel 3a XL
 • Pixel 3
 • Pixel 3 XL

Instalaci je nutné provést manuálně naflashováním patřičného image, což s sebou nese vymazání veškerých dat v telefonu. Preview Androidu 12 je v mnoha ohledech nestabilní, proto se nehodí pro běžné použití. Pokud nejste vývojáři, doporučujeme počkat si na první veřejnou beta verzi nebo na ostrou verzi, která vyjde v létě.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Zbytecnych funkci tuna, ale to podstatne, co ma iOS, to neresi.

 2. marastudna 50

  Již před rokem se spekulovalo o tom,že se vrátí funkce a to velmi užitečná a to možnost nahrání hovoru,což je praktická věc a tedy i toto se nekoná.

 3. Hezky. Jen si říkám, k čemu ten vývoj je, když ani ne před dvěma lety představený A40 nemá Android 11, který je venku jak dlouho?

  • Jenomže to je chyba firmy Samsung, že neaktualizuje svoje modely kvůli tomu nebude Google zastavovat vývoj operačního systému Android.

  • Ano. Tohle je oblíbená, “to ten a onen, ne Google.” Můj pohled je:
   (1) Ano, vypovídá to cosi o výrobci.
   (2) Hodně (negativně) to vypovídá i o platformě a jejím tvůrci. Neschopnost vydávat aktualizace brzdí rozvoj celého systému. Uznávám, je to můj pohled. Někomu může postoj “blbě, ale naše” vyhovovat.

  • O Googlu ani Androidu to nevypovídá nic. Google vydává aktualizace pouze na svoje smartphony a ty jsou k dispozici prakticky hned po vydání. Aktualizace upravených verzí AOSP, které používají ostatní výrobci, nemá možnost ovlivnit.

  • ved a o tom to je, vyzera to podla toho, aky model zvolil Google

  • Ako to moze Google ovplyvnit?

  • Já používám v hodinkách Samsung Curve, ke které mám přidané svoje české karty.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).