TOPlist

Android 12 už pohánějí alternativní ROM. Do perfektního fungování ale mají daleko

Android 12 Preview 2

Před pár dny byly oficiálně dokončeny práce na Androidu 12, tedy alespoň na finálním kódu v rámci Android Open Source Projektu (AOSP). To znamená, že stahovat si hotovou verzi a zahájit úpravy pro vlastní použití mohou pouze výrobci zařízení. Netrvalo to ale dlouho a s Androidem 12 už lze stáhnout první alternativní ROM.

První počiny se objevily jako již tradičně na fóru XDA Developers. Za jedním z nich stojí uživatel abhishek987 a je určen pro zařízení Redmi K20 Pro/Xiaomi Mi 9T Pro. Podle prvních ohlasů je jeho ROM poměrně odladěná a plynulá, přičemž jí nechybí ani dynamické barvy, díky řešení od vývojáře jménem kdrag0n.

K alternativnímu řešení dynamických barev se abhishek987 musel uchýlit kvůli tomu, že systém „Monet“, který se stará o aplikování barevného schématu z tapety napříč systémem, není prozatím plně open source.

Druhým počinem je Android 12 ROM od vývojáře jménem AndyYan, která je určená pro všechna zařízení kompatibilní s projektem Treble, který je součástí úsilí společnosti Google učinit z Androidu modulárnější systém.

Nutno podotknout, že obě alternativní ROM jsou prozatím poměrně chudé na funkce, nicméně neměl by být výraznější problém s jejich fungováním. Zároveň musíme zájemce o alternativní ROM upozornit, že není vhodné je instalovat na vaše hlavní zařízení, a také na fakt, že mohou obsahovat chyby, které mohou poškodit váš telefon.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku