Project Treble je revolucí v aktualizování systému Android. Současné Nokie jej však nedostanou

Google letos v květnu na vývojářské konferenci I/O odhalil společně s Androidem Oreo i Project Treble, který má výrobcům smartphonů významně zjednodušit proces vydávání aktualizací systému, a to oddělením firmwaru od základního systému. Díky tomu bude možné aktualizovat systém ihned po vydání nové verze bez čekání na patřičnou úpravu firmwaru.Nepřehlédněte

Project Treble od Google: pomalé aktualizace Androidu se mají stát minulostí

Android Oreo se pomalu usazuje na prvních zařízeních (včera dokonce vyšel v nové verzi 8.1), a tak by každý očekával, že se Project Treble začne pomalu rozšiřovat. Jenže to asi nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – společnost OnePlus již potvrdila, že její starší telefony Project Treble podporovat nebudou, a nyní se stejným prohlášením přichází i společnost HMD Global stojící za telefony Nokia.

Důvodem je stejně jako v případě OnePlus obtížný proces úpravy firmwaru, který je u stávajících zařízení prakticky neproveditelný – je nutné udělat rozdělení vnitřního úložiště na část pro Android framework a část pro firmware výrobce, což je skrze OTA aktualizaci velmi obtížné a riskantní. HMD se nicméně zavazuje, že současné Nokie budou dostávat pravidelné systémové i bezpečnostní aktualizace, byť s jejich přípravou bude mít HMD větší práci. Budoucí smartphony Nokia, které dostanou Oreo již z výroby, již Project Treble podporovat budou.

O tom, že je Project Treble velkým přínosem, dokazuje i komunita na fóru XDA Developers – příprava neoficiálních ROM pro telefony, které Project Treble podporují, se výrazně usnadňuje; např. portace Androidu Oreo na Huawei Mate 9 trvala necelý den, systémový obraz navíc bylo možné spustit i na více telefonech s rozdílnými čipsety. Project Treble je na XDA vnímán jako revoluce ve vydávání custom ROM.

Project Treble budou podporovat všechny nové smartphony, které na trh přijdou s Androidem Oreo, podpory se dočká i několik starších modelů od Google (původní Pixel a Pixel XL), Huawei (Mate 9, Honor 8 Pro a Honor 9) a Essential Phone.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku