Project Treble je revolucí v aktualizování systému Android. Současné Nokie jej však nedostanou

Google letos v květnu na vývojářské konferenci I/O odhalil společně s Androidem Oreo i Project Treble, který má výrobcům smartphonů významně zjednodušit proces vydávání aktualizací systému, a to oddělením firmwaru od základního systému. Díky tomu bude možné aktualizovat systém ihned po vydání nové verze bez čekání na patřičnou úpravu firmwaru.

Project Treble od Google: pomalé aktualizace Androidu se mají stát minulostí

Android Oreo se pomalu usazuje na prvních zařízeních (včera dokonce vyšel v nové verzi 8.1), a tak by každý očekával, že se Project Treble začne pomalu rozšiřovat. Jenže to asi nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – společnost OnePlus již potvrdila, že její starší telefony Project Treble podporovat nebudou, a nyní se stejným prohlášením přichází i společnost HMD Global stojící za telefony Nokia.

Důvodem je stejně jako v případě OnePlus obtížný proces úpravy firmwaru, který je u stávajících zařízení prakticky neproveditelný – je nutné udělat rozdělení vnitřního úložiště na část pro Android framework a část pro firmware výrobce, což je skrze OTA aktualizaci velmi obtížné a riskantní. HMD se nicméně zavazuje, že současné Nokie budou dostávat pravidelné systémové i bezpečnostní aktualizace, byť s jejich přípravou bude mít HMD větší práci. Budoucí smartphony Nokia, které dostanou Oreo již z výroby, již Project Treble podporovat budou.

O tom, že je Project Treble velkým přínosem, dokazuje i komunita na fóru XDA Developers – příprava neoficiálních ROM pro telefony, které Project Treble podporují, se výrazně usnadňuje; např. portace Androidu Oreo na Huawei Mate 9 trvala necelý den, systémový obraz navíc bylo možné spustit i na více telefonech s rozdílnými čipsety. Project Treble je na XDA vnímán jako revoluce ve vydávání custom ROM.

Project Treble budou podporovat všechny nové smartphony, které na trh přijdou s Androidem Oreo, podpory se dočká i několik starších modelů od Google (původní Pixel a Pixel XL), Huawei (Mate 9, Honor 8 Pro a Honor 9) a Essential Phone.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Dragereker (neregistrovaný)

  A S8 nič? Žiadne zmienky?

 2. aslynt (neregistrovaný)

  Ještě že XZ1C tuto fičůrku má, Sony ruls

 3. To mě vždycky tak baví, když výrobci tvrdí, jak to NEJDE :-D

 4. Mddg (neregistrovaný)

  Nejde skrz Ota tak aby se zachovaly data, když je tam nutné dělat nové partitiony.

 5. PeterNoha (neregistrovaný)

  Chápu to správně když řeknu, že skrz XDA to tedy lze?
  – factory reset, full wipe a nahrát kompletně novou ukuchtěnou romku a problém s aktualizací nebude?

 6. Karel Endler (neregistrovaný)

  Dnes výrobci testují nové modely na Oreo, ale vydávají je s Nugátem – protože na mobilu, vydaném s Nugátem a upgradovaném na Oreo je podpora Treble nepovinná.

 7. NOHA:
  Ono to SAMOZŘEJMĚ lze i přes výrobce, ale to by museli CHTÍT. Pokud by se nechtěli otravovat vytvářením nějakého transitního nástroje, který by zálohoval data na starém OS a obnovil na novém, tak by mohli prostě vydat FW update, který by si mohl každý uživatel stáhnout z webu s tím, že by souhlasil s kompletním výmazem dat z telefonu. Aspoň pro vlajkové modely by výrobci tohle mohli spáchat, ALE to se zase dostáváme k tomu „když se chce, všechno jde“…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *