Domů » Bleskovky » Project Treble je revolucí v aktualizování systému Android. Současné Nokie jej však nedostanou

Project Treble je revolucí v aktualizování systému Android. Současné Nokie jej však nedostanou

Google letos v květnu na vývojářské konferenci I/O odhalil společně s Androidem Oreo i Project Treble, který má výrobcům smartphonů významně zjednodušit proces vydávání aktualizací systému, a to oddělením firmwaru od základního systému. Díky tomu bude možné aktualizovat systém ihned po vydání nové verze bez čekání na patřičnou úpravu firmwaru.

Project Treble od Google: pomalé aktualizace Androidu se mají stát minulostí

Android Oreo se pomalu usazuje na prvních zařízeních (včera dokonce vyšel v nové verzi 8.1), a tak by každý očekával, že se Project Treble začne pomalu rozšiřovat. Jenže to asi nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – společnost OnePlus již potvrdila, že její starší telefony Project Treble podporovat nebudou, a nyní se stejným prohlášením přichází i společnost HMD Global stojící za telefony Nokia.

Důvodem je stejně jako v případě OnePlus obtížný proces úpravy firmwaru, který je u stávajících zařízení prakticky neproveditelný – je nutné udělat rozdělení vnitřního úložiště na část pro Android framework a část pro firmware výrobce, což je skrze OTA aktualizaci velmi obtížné a riskantní. HMD se nicméně zavazuje, že současné Nokie budou dostávat pravidelné systémové i bezpečnostní aktualizace, byť s jejich přípravou bude mít HMD větší práci. Budoucí smartphony Nokia, které dostanou Oreo již z výroby, již Project Treble podporovat budou.

O tom, že je Project Treble velkým přínosem, dokazuje i komunita na fóru XDA Developers – příprava neoficiálních ROM pro telefony, které Project Treble podporují, se výrazně usnadňuje; např. portace Androidu Oreo na Huawei Mate 9 trvala necelý den, systémový obraz navíc bylo možné spustit i na více telefonech s rozdílnými čipsety. Project Treble je na XDA vnímán jako revoluce ve vydávání custom ROM.

Project Treble budou podporovat všechny nové smartphony, které na trh přijdou s Androidem Oreo, podpory se dočká i několik starších modelů od Google (původní Pixel a Pixel XL), Huawei (Mate 9, Honor 8 Pro a Honor 9) a Essential Phone.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. A S8 nič? Žiadne zmienky?

 2. Ještě že XZ1C tuto fičůrku má, Sony ruls

 3. To mě vždycky tak baví, když výrobci tvrdí, jak to NEJDE :-D

 4. Nejde skrz Ota tak aby se zachovaly data, když je tam nutné dělat nové partitiony.

 5. Chápu to správně když řeknu, že skrz XDA to tedy lze?
  – factory reset, full wipe a nahrát kompletně novou ukuchtěnou romku a problém s aktualizací nebude?

 6. Dnes výrobci testují nové modely na Oreo, ale vydávají je s Nugátem – protože na mobilu, vydaném s Nugátem a upgradovaném na Oreo je podpora Treble nepovinná.

 7. NOHA:
  Ono to SAMOZŘEJMĚ lze i přes výrobce, ale to by museli CHTÍT. Pokud by se nechtěli otravovat vytvářením nějakého transitního nástroje, který by zálohoval data na starém OS a obnovil na novém, tak by mohli prostě vydat FW update, který by si mohl každý uživatel stáhnout z webu s tím, že by souhlasil s kompletním výmazem dat z telefonu. Aspoň pro vlajkové modely by výrobci tohle mohli spáchat, ALE to se zase dostáváme k tomu „když se chce, všechno jde“…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).