Cena:

Project Treble od Google: pomalé aktualizace Androidu se mají stát minulostí

Podle posledních dat od Google pohání nejnovější Android 7.x Nougat 7,1 % smartphonů, o generaci starší Marshmallow 31,2 % a ještě starší Lollipop 32 % procent. Pomalý nárůst podílu novějších verzí mají navíc na svědomí spíše nově představené telefony, ty starší se k novému systému dostávají velmi pomalu nebo vůbec.

android

Vše je způsobeno složitým procesem aktualizace, do kterého jsou zapojeni výrobci komponent, výrobci telefonů, Google a v neposlední řadě i mobilní operátoři. Každý se na systému nějakým způsobem podepíše a každou změnu je zapotřebí otestovat, vydání nové verze tak zabere mnoho času a úsilí, které mnohým výrobcům zařízení za to nestojí.

image_1_flowchart

S projektem Treble Google oddělí firmware (tedy tu část, kterou upravují výrobci a operátoři) od základního systému, přičemž obě součásti spolu budou úzce spolupracovat a jedna druhou nebude moci ohrozit. Povýšení systému Android na novou verzi se bude moci obejít bez aktualizace firmwaru, výrobce ji případně může vydat zvlášť. Jednodušší to pochopitelně budou mít ti výrobci, kteří u svých zařízení používají takřka čistý Android bez grafických nadstaveb a vlastních aplikací.

treble-2

Project Treble je rozhodně velkým krokem kupředu, avšak prst na červeném tlačítku budou mít stále výrobci zařízení – pokud se rozhodnou novou verzi systému na nová zařízení nevypouštět, nepřinutí je ani sám Google tímto zjednodušením. Rozhodně to ale budou mít jednodušší a celý proces aktualizace bude rychlejší než dosud.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.