Domů » Bleskovky » AirDrop míří na Android: Xiaomi a Oppo chystají vlastní aplikaci

AirDrop míří na Android: Xiaomi a Oppo chystají vlastní aplikaci

Čínské firmy Xiaomi, Vivo a Oppo spojily své síly a staly se členy nově vzniklé skupiny Inter-Transfer Alliance group. Jejím cílem je vyvinout jednoduchý nástroj pro sdílení multimediálního obsahu mezi více zařízeními na pouhý klik, podobně jako to umí například AirDrop od Apple.

transfer

Posílání dat na jedno kliknutí

Chystaná služba má být šetrná k akumulátoru, přenos bude probíhat skrze Bluetooth rychlostí až 20 MB/s; film v HD rozlišení by tak teoreticky mohl být přenesen za méně než dvě minuty. Služba se patrně stane populární zejména v Číně, kde nejsou dostupné služby Google Play; pro zbytek světa totiž Google připravuje funkci Fast Share, která v Androidu Q nahradí Android Beam. Fast Share má právě sloužit pro rychlý přenos obrázků, webových adres, textových výstřižků apod., a to zcela bez použití internetu.

vivo xiaomi oppo

Podobnou funkcí také disponuje aplikace Files Go, která ke sdílení dat mezi smartphony využívá Wi-Fi v pásmu 5 GHz, takže přenosová rychlost dosahuje až 490 Mbps. Jedinou podmínkou je, aby byla aplikace Files Go nainstalována na obou zařízeních.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Redakce opravte si nadpis. AirDrop je marketingový název služby Applu, ten na Android rozhodně nemíří, ostatně jak v článku sami píšete.

 2. Není tato služba na Xiaomi telefonech předinstalovaná už roky?

  • Neni, jak jiz bylo receno, AirDrop je jenom na iphonu.

   • Jak už bylo řečeno, nikoho to nezajímá, jde mi o to, zda čistě náhodou tuhle funkčnost nemají telefony už dávno.

   • Telefony s Androidem sdílení dat přes Bluetooth již umí, tohle bude jen hezky zabalené a možná jednodušší pro běžné uživatele.

 3. Jen by mě zajímalo, jak přes Bluetooth protlačí 20 MB za sekundu, když Bluetooth 5 je omezen na nějakých 2 Mbps

  • Asi neúplné informace. Jestli to bude fungovat jako Fast Share, tak skrze Bluetooth bude mezi zařízeními vytvořen jen komunikační protokol a data budou sdílena pomocí WiFi.

 4. To bude služba? Spíše bych očekával funkci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).