- Apple nám toho v rámci představení nového iOS 16 vcelku dost zatajil
- Mezi novými funkcemi se totiž objevilo třeba tlačítko pro vyhledávání Spotlight
- Anebo více do detailu rozpracovaná aplikace Počasí
Již dříve jsme komentovali neblahé zprávy, které Apple v rámci konference WWDC tak nějak zapomněl uvést, například ukončení podpory pro iPhone 7, ale také skutečnost, že některé funkce jsou dorazí jen na novější modely iPhone Xs nebo iPhone 11 a vyšší. Aktuálně však přinášíme pohled na funkce, které jsou dostupné pro všechny, ale Apple o nich nehovořil.
Zobrazit heslo k Wi-Fi
Všechny produkty Apple mezi sebou sdílí hesla k připojeným Wi-Fi sítím. Co víc, pokud k vám domů přijde kamarád s iPhonem či jiným zařízením od jmenovaného výrobce, můžete mu jednoduše nasdílet přístup k Wi-Fi. Bez zbytečného hledání hesla, bez zdržování. Na iPhonu si ale nemůžete zobrazit heslo k síti, ke které jste právě přihlášeni.
To se změní s iOS 16, které nabízí v Nastavení –> Wi-Fi zobrazit heslo. To je ve výchozím stavu skryto tečkami – pro odkrytí se musíte ověřit čtečkou otisků či skenem obličeje, následně jej můžete zkopírovat, anebo nechat iPhone heslo vyslovit.
Tlačítko Spotlight
Spotlight neboli interní vyhledávání v zařízení Apple představil již dávno, ovšem letos mu na WWDC věnoval vcelku dost pozornosti. O novinkách jsme se již rozepsali v souhrnném článku. Co ale nikde nezmínil, to je umístění tlačítka Spotlight na plochu. Po krátké chvíli se vždy automaticky objeví ve spodní části obrazovky namísto teček znázorňujících počet stránek na ploše. Jen pro upřesnění, dosud bylo možné Spotlight vyvolat pouze tahem prstu směrem odshora dolů.
Udělení přístupu ke schránce
Bezpečnost uživatelů je pro Apple jedno z nejdůležitějších témat. Uzpůsobil tomu i tak elementární funkci, jakou je kopírování do schránky a vkládání z ní. Pokud potřebujete v iOS 16 něco zkopírovat a následně vložit, systém se zeptá, jestli chcete té či oné aplikaci udělit přístup do vaší schránky.
Z našeho testování první vývojářské beta verze iOS 16 můžeme potvrdit, že zde zatím chybí jakákoliv možnost udělit některé aplikaci přístup natrvalo. Aktuálně tak musíte při každém kopírování udělit přístup, což působí otravně a zbytečně to zdržuje, ale je jasné, že toto Apple v dalších verzích opraví.
Interaktivnější Počasí
Aplikaci Počasí se americká firma na své konferenci věnovala, ale především ve spojitosti s dostupností v iPadOS. Jenomže s tím se pojí i další novinka. Aplikace je nově interaktivnější a nabízí pohled na mnohem víc informací i dat. Stačí klepnout prstem na jednu z dlaždic a můžete si zobrazit například detailnější hodinovou předpověď, intenzitu srážek minutu po minutě pro příští hodinu a další data týkající se vlhkosti vzduchu, větru či indexu UV.
Uzamčení fotek v galerii
Smartphone je vaším osobním přístrojem a měli byste k němu tak přistupovat – ideálně do něj nikoho dalšího nepouštět a uchovávat svoje data v bezpečí i na internetu. Občas ale každý někomu svůj telefon půjčí. A pak se mohou dít věci.
Pro takové případy Apple přichystal možnost chránit fotografie v galerii biometrickým přístupem. Jednoduše si tak můžete v aplikaci Fotky nastavit, které snímky budou skryté (najdete je umístěné ve stejnojmenné složce). K těm nebude mít přístup nikdo jiný, než vy po ověření pomocí Face ID či Touch ID. Ještě doplníme, že nepovolaná osoba nebude mít přístup ani k nedávno smazaným obrázkům a videím z galerie.