Apple se svým iPhone 6s přinesl do světa mobilních telefonů revoluční novinku. Rozpoznávání síly dotyku na displej skrze technologii 3D Touch. Po třech letech však přišel na svět nový iPhone XR, u kterého Apple na 3D Touch tak trochu zapomněl. Bohužel se ukázalo, že nejde pouze o nemožnost implementace funkce kvůli použitému displeji. Jde další krok k budoucím modelům, které touto funkcí již disponovat nebudou.
3D Touch na iPhonech: sbohem a šáteček
Pro někoho nepostradatelná funkce, pro někoho zcela neznámá. Pokud se s funkcí však uživatel sžil, velmi usnadňovala a urychlovala práci se systémem iOS. V některých případech pomocí 3D Touch bylo možné provádět operace, které nejsou jinak snadno dostupné. Zároveň funkce velmi obzvláštňovala zážitek z ovládání iPhonu a iOS. Nikdo jiný nenabízí možnost ovládat telefon i pomocí síly přítlaku na obrazovku. Je to ve světe mobilních zařízení něco unikátního.
Bohužel však Apple rozhodl o odstranění této funkce v budoucích iPhonech a jejím nahrazením novou funkcí Haptic Touch. Haptic Touch však není nic jiného, než vyvolání menu či akce pomocí delšího přidržení, což je vlastnost se kterou přišel Android právě v reakci na 3D Touch.
Apple se naštěstí snaží funkce 3D Touch co nejvíce nahradit pomocí nového Haptic Touch. Pojďme se proto nyní podívat o co odstraněním 3D Touch u iPhonů přijdeme a co Haptic Touch bude schopen nahradit.
3D Touch vs. Haptic Touch: co zůstane zachováno?
Vyvolání nabídky aplikací
Rychlé nabídky u aplikací jsou velmi užitečnou funkcí. Zatlačíme-li například na Telefon, zobrazí se oblíbené kontakty, u Počasí náhled předpovědi a u Shazamu rychlé Shazamování. Haptic Touch naštěstí tuto funkci přebírá. Pokud na aplikaci podržíme a při jemné vibraci uvolníme prst, zobrazí se stejná nabídka.
Peek & Pop (omezeně)
Funkce sloužící k rychlému náhledu odkazů či fotografií zůstává taktéž zachována. Po podržení se zobrazí náhled. Bohužel však zmizí možnost „protlačení” a plné zobrazení odkazu či fotografie. To bude možné provést pouze manuálně.
Posouvání kurzoru
Pokud zatlačíme na libovolnou klávesu na klávesnici, můžeme posouvat volně kurzorem v textu. Už u iPhone XR byla funkce nahrazena podržením na mezerníku.
Zachovány budou také mnohé další funkce jako mazání všech notifikací, aktivace živých fotografií či otevírání fotoaparátu ze zamykací obrazovky. Vše je nahrazeno Haptic Touch technologií.
Které funkce bez 3D Touch nebudou dostupné?
Odstranění 3D Touch však zabolí převážně u tvůrčích činností. Například aplikace piano skvěle využívá rozpoznání síly dotyku a umožňuje hrát na klavír iPhonu i s realistickou detekcí síly úderu do klávesy.
Nepřehlédněte – Technologie 3D Touch: Jak funguje?
U editačních aplikací, jako je Garage Band či iMovie, je možné pomocí 3D Touche spustit náhled určité stopy. Ať už audio či video. Dále je využíván pro mixování hudby, kdy stisk zastaví přehrávání či umožňuje další manipulaci s přehráváním. Implementován je také v různých syntezátorech a dalších podobných aplikacích. Odstraněna bude i snadná možnost stisknout na libovolném textu k jeho označení či měnící se živé obrazovky.

Vyvstává otázka. Proč se Apple odhodlal k tomuto kroku? Údajně je to kvůli nízkému používání této funkce. Lze však s jistotou říci, že jde také o způsob, jak ušetřit.
Na druhou stranu je velmi potěšující, že se Apple snaží zachovat velké množství možností, které přinesl 3D Touch. iPhony však i přesto přijdou o rozhodně jednu ze svých jedinečností, která je odlišovala z davu.