Samsung Galaxy S20 Ultra přichází s vychytávkou, která ještě před několika lety přišla fanouškům mobilního fotografování jen sotva představitelná – 100násobné přiblížení. Jihokorejský výrobce tuto funkci pojmenoval „Space Zoom“. Dosud zveřejněné snímky sice odhalují některé nedostatky, i tak lze ale hovořit i překročení dříve nemyslitelného milníku.

Stonásobné přiblížení
Telefon zvládá pořizovat stokrát přiblížené fotografie, k čemuž mu stačí maličký kamerový senzor a minimální ohnisková vzdálenost objektivu. I po stonásobném přiblížení je snímek bez problému čitelný. Jak se něco takového Samsungu povedlo, není v současné době v úplnosti zdokumentováno. Zároveň se však nejedná o zcela novou technologii, s níž bychom se dosud nesetkali.
Podobnou metodu využila například konkurenční společnost Huawei, která do některých svých smartphonů implementovala až padesátinásobný zoom. Setkáte se s ní dokonce u některých kompaktních fotoaparátů. Za vším stojí tzv. periskopová čočka.
Určitě jste si někdy v minulosti prohlíželi snímky či videa s obrovským přiblížením. Všechny z nich však byly pořízeny velmi nákladnými fotoaparáty s dlouhými a podobně drahými objektivy. Díky takovému vybavení můžete přiblížit i hodně vzdálený předmět, aniž byste se museli hnout z místa. Něco takového je možné na základě fenoménu, kterému se říká ohnisková vzdálenost.
V hlavní roli ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi středem čočky (či zakřiveného zrcadla) a rovinou, na níž se protínají paprsky světla, které prochází objektivem. Přitom se nejedná o technologii, která se výlučně objevuje ve světě fotografie, do styku s ní přijdete také u teleskopů, mikroskopů, a dokonce u kontaktních čoček – ve všech případech hraje ohnisková vzdálenost důležitou roli.
Tip: Samsung Galaxy S20 Ultra má bestiální fotoaparát. Jedná důležitá funkce mu ale chybí
V některých případech, například u digitálních zrcadlovek či mikroskopů, lze ohniskovou vzdálenost upravovat a nastavovat podle potřeby. U většiny chytrých telefonů nebo kontaktních čoček je však její hodnota neměnná. Pro fotografy je důležité především to, že kratší ohniskové vzdálenosti umožňují vytvářet širokoúhlé snímky, avšak zároveň znesnadňují ostření na objekty ve větší vzdálenosti – a funguje to samozřejmě také naopak.
Optický a digitální zoom
V praxi si vlastnosti ohniskové vzdálenosti můžete vyzkoušet při používaní dalekohledu. Čím vzdálenější objekt pozorujete, tím užší (menší) je výřez z celkového obrazu. Jedná se o kompromis, s nímž musíte u optických čoček počítat. Většina chytrých telefonů používá tzv. digitální zoom, který si však poradí pouze s velmi omezeným přiblížením, poté začne výsledný snímek ztrácet na kvalitě. Chcete-li „zoomovat“ na vzdálenost větší než 10 metrů, bez optického přiblížení se neobejdete.
Tip: 5000mAh baterii Samsungu Galaxy S20 Ultra dobijete v rekordním čase
Velký zoom si zkrátka žádá dlouhou ohniskovou vzdálenost, což pro většinu chytrých telefonů představuje nepřekonatelný problém. Těla mobilních telefonů jsou tenká, a i při nadměrně vystouplém kamerovém modulu se senzor stále nachází příliš blízko objektivu, což znamená jediné – krátkou ohniskovou vzdálenost.
Jako v ponorce
Samsung si však s tímto problémem dokázal poradit díky systému periskopových čoček. Zjednodušeně se jedná o stejný mechanismus, který používají ponorky pro sledování dění na vodní hladině. Objektiv a senzor se totiž nenacházejí v přímé linii. Místo toho používají sestavu pečlivě seřízených hranolů a zrcadel, které světlo nasměrují tak, aby doputovalo z objektivu zpět k senzoru.

Model Galaxy S20 Ultra používá uspořádání periskopových čoček s názvem „Hybrid Optic Zoom“, které umožňuje až desetinásobné hybridní přiblížení, což je sice úctyhodné, ale do Samsungem proklamované „stovky“ to má stále daleko. Reálně má objektiv mimochodem 4x optický zoom (102 mm). V tuto chvíli přichází na řadu dvojice kamerových senzorů s vysokým rozlišením a výpočetní kouzla.
Za hranicí 10násobného přiblížení se do hry dostává digitální zoom, který pracuje s obrazovými daty z 48Mpx teleobjektivu a 108Mpx hlavního snímače. Obraz je oříznut a zaostřen na základě toho, co teleobjektiv „vidí“, dále podle světelných hodnot a jiných senzorických dat, která sbírá a vyhodnocuje hlavní senzor fotoaparátu.