Domů » Bleskovky » Samsung Galaxy S20 Ultra má bestiální fotoaparát. Jedná důležitá funkce mu ale chybí

Samsung Galaxy S20 Ultra má bestiální fotoaparát. Jedná důležitá funkce mu ale chybí

Samsung Galaxy S20 Ultra je nově příchozí vlajkovou lodí, která poutá pozornost z několika důvodů. První je velikost a druhý je velký modul fotoaparátu na zadní straně. Ten je zde však opodstatněný a ve svých útrobách skrývá spoustu technologií, které z Galaxy S20 Ultra dělají horkého adepta na nejlepší fotomobil roku 2020. Tím hlavním lákadlem je nový senzor s rozlišením 108 Mpx, který dostal název ISOCELL Bright HM1. Téměř všechno prošlo vylepšením. V jedné oblasti se ale jedná o krok zpět.

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra má obří modul zadního fotoaparátu oprávněně
Hardwarové parametry Samsung Galaxy S20 Ultra
Systém: Android 10
Rozměry: 166,9 x 76 x 8,8 mm, Hmotnost: 222 gramů
Čipset: Exynos 990, octa-core 2x 2,73 GHz Mongoose M5, 2x 2,60 GHz Cortex-A76, 4x 2,0 GHz Cortex-A55
RAM: 12/16 GB, Interní paměť: 128/512 GB, Pam. karta:
Displej: Dynamic AMOLED, 6,9", Quad HD+, 1440 x 3200 px
Hlavní fotoaparát: 108 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, OIS
Druhý fotoaparát: 48 Mpx, f/3.5, 102mm, 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS, 4x optický a 10x hybridní zoom, teleobjektiv
Třetí fotoaparát: 12 Mpx, f/2.2, 13mm, 1.4µm, FF, širokoúhlý , Přední kamera: 40 Mpx, f/2.2, 4K video, 26mm (wide), PDAF
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, NFC:
Konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
Bezdrátové nabíjení:

Samsung ISOCELL Bright HM1 je tedy úplně nový senzor a jihokorejský výrobce poskytl bližší informace o jeho možnostech, schopnostech a technických specifikacích. Zde jsou novinky a funkce, kterými se Samsung hrdě chlubí.

  • Samotný čip jej velký 1/1,33 palce a má 108 milionů pixelů o velikosti 0,8 µm. Pomocí technologie Nonacell, která spojuje 9 pixelů dohromady (3×3), dokáže simulovat pixely o velikosti 2,4 µm. Výsledné 12Mpx snímky by díky tomu měly excelovat svými výsledky v noci.
  • Nová technologie ISOCELL Plus minimalizuje interferenci barev, která je způsobena vysokým počtem pixelů.
  • Nový čip HM1 nabízí technologii Smart-ISO, pomocí které se optimalizuje citlivost na světlo tak, aby byly výsledkem co nejlepší snímky za všech světelných podmínek.
  • Možnost Real-time HDR usnadní focení s velkým dynamickým rozsahem.
  • Senzor podporuje elektronickou stabilizaci obrazu (EIS), která funguje na základě dat z gyroskopu.
  • Ostření bude zajišťovat technologie Super-PD. Jedná se o vylepšenou verzi fázového autofokusu.
  • Díky velkému rozlišení je možno dosáhnout až 3× bezztrátového zoomu při rozlišení 12 Mpx.
Galaxy S20 Ultra 2
Samsung Galaxy S20 Ultra

Hodně kroků vpřed, jeden zpátky

Nový senzor je bezesporu zajímavou ukázkou technologií. Některé funkce jsou zde však trochu rozporuplné. Automatické ISO je tu s námi již dlouho a Samsung se snaží technologii Smart-ISO prezentovat jako něco nového a přelomového. Je ale možné, že se skutečně jedná o novou verzi již známé technologie. Pokud budou výsledky fantastické, na názvu funkce pak stejně nesejde. Pro mnohé je velmi oblíbenou funkcí moderních smartphonů možnost nahrávání super-slow-motion videí. A zde má verze „Ultra“ oproti svým menším sourozencům řady Galaxy S20 malou nevýhodu.

Galaxy S20 Ultra 3
Samsung Galaxy S20 Ultra ztratil hardwarovou možnost nahrávat super-zpomalená videa. Dopomůže si softwarem

Nový senzor ISOCELL Bright HM1 totiž ve svých útrobách neskrývá DRAM paměť, která je pro nativní podporu videí o snímkovací frekvenci 960 fps potřeba. Maximum u tohoto fotočipu je tak 480 fps při HD rozlišení nebo 240 fps při Full HD kvalitě. Na kýžených 960 snímků za vteřinu si model Galaxy S20 Ultra pomůže softwarově, kdy algoritmus doplní zbývající snímky do sekvence. Stejným způsobem to dělá například Huawei nebo Xiaomi. Výsledky jsou oproti nativní podpoře mnohem horší a občas jde vidět, že se doplnění snímků nepovede a video pak působí trhaně.

Absence nativního ultra zpomaleného videa však odradí naprosté minimum potenciálních zákazníků a pro většinu budou důležité celkové schopnosti fotoaparátu. Samsung ISOCELL Bright HM1 je již v masové výrobě a během letošního roku bychom se měli dočkat dalších telefonů, které využijí tohoto nového senzoru.

A co na nejnovější Samsung Galaxy S20 Ultra říkáte vy? Přemýšlíte o jeho koupi, nebo raději dáte přednost konkurenci?

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Subscribe
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments