Domů » Články » 100x zoom: prozradíme vám, jak kouzlí Samsung Galaxy S20 Ultra

100x zoom: prozradíme vám, jak kouzlí Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung Galaxy S20 Ultra přichází s vychytávkou, která ještě před několika lety přišla fanouškům mobilního fotografování jen sotva představitelná – 100násobné přiblížení. Jihokorejský výrobce tuto funkci pojmenoval „Space Zoom“. Dosud zveřejněné snímky sice odhalují některé nedostatky, i tak lze ale hovořit i překročení dříve nemyslitelného milníku.

samsung galaxy s20 ultra 100x space zoom
Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže díky kombinaci dat z fotoaparátů a dalších digitálních metod dosáhnout 100× zoomu

Stonásobné přiblížení

Telefon zvládá pořizovat stokrát přiblížené fotografie, k čemuž mu stačí maličký kamerový senzor a minimální ohnisková vzdálenost objektivu. I po stonásobném přiblížení je snímek bez problému čitelný. Jak se něco takového Samsungu povedlo, není v současné době v úplnosti zdokumentováno. Zároveň se však nejedná o zcela novou technologii, s níž bychom se dosud nesetkali.

Podobnou metodu využila například konkurenční společnost Huawei, která do některých svých smartphonů implementovala až padesátinásobný zoom. Setkáte se s ní dokonce u některých kompaktních fotoaparátů. Za vším stojí tzv. periskopová čočka.

Určitě jste si někdy v minulosti prohlíželi snímky či videa s obrovským přiblížením. Všechny z nich však byly pořízeny velmi nákladnými fotoaparáty s dlouhými a podobně drahými objektivy. Díky takovému vybavení můžete přiblížit i hodně vzdálený předmět, aniž byste se museli hnout z místa. Něco takového je možné na základě fenoménu, kterému se říká ohnisková vzdálenost.

lenses sections forms refraction light f length

V hlavní roli ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi středem čočky (či zakřiveného zrcadla) a rovinou, na níž se protínají paprsky světla, které prochází objektivem. Přitom se nejedná o technologii, která se výlučně objevuje ve světě fotografie, do styku s ní přijdete také u teleskopů, mikroskopů, a dokonce u kontaktních čoček – ve všech případech hraje ohnisková vzdálenost důležitou roli.

Tip: Samsung Galaxy S20 Ultra má bestiální fotoaparát. Jedná důležitá funkce mu ale chybí

V některých případech, například u digitálních zrcadlovek či mikroskopů, lze ohniskovou vzdálenost upravovat a nastavovat podle potřeby. U většiny chytrých telefonů nebo kontaktních čoček je však její hodnota neměnná. Pro fotografy je důležité především to, že kratší ohniskové vzdálenosti umožňují vytvářet širokoúhlé snímky, avšak zároveň znesnadňují ostření na objekty ve větší vzdálenosti – a funguje to samozřejmě také naopak.

Optický a digitální zoom

V praxi si vlastnosti ohniskové vzdálenosti můžete vyzkoušet při používaní dalekohledu. Čím vzdálenější objekt pozorujete, tím užší (menší) je výřez z celkového obrazu. Jedná se o kompromis, s nímž musíte u optických čoček počítat. Většina chytrých telefonů používá tzv. digitální zoom, který si však poradí pouze s velmi omezeným přiblížením, poté začne výsledný snímek ztrácet na kvalitě. Chcete-li „zoomovat“ na vzdálenost větší než 10 metrů, bez optického přiblížení se neobejdete.

Tip: 5000mAh baterii Samsungu Galaxy S20 Ultra dobijete v rekordním čase

Velký zoom si zkrátka žádá dlouhou ohniskovou vzdálenost, což pro většinu chytrých telefonů představuje nepřekonatelný problém. Těla mobilních telefonů jsou tenká, a i při nadměrně vystouplém kamerovém modulu se senzor stále nachází příliš blízko objektivu, což znamená jediné – krátkou ohniskovou vzdálenost.

Jako v ponorce

Samsung si však s tímto problémem dokázal poradit díky systému periskopových čoček. Zjednodušeně se jedná o stejný mechanismus, který používají ponorky pro sledování dění na vodní hladině. Objektiv a senzor se totiž nenacházejí v přímé linii. Místo toho používají sestavu pečlivě seřízených hranolů a zrcadel, které světlo nasměrují tak, aby doputovalo z objektivu zpět k senzoru.

periscope dual camera technology
5násobný optický zoom (render od společnosti Oppo)

Model Galaxy S20 Ultra používá uspořádání periskopových čoček s názvem „Hybrid Optic Zoom“, které umožňuje až desetinásobné hybridní přiblížení, což je sice úctyhodné, ale do Samsungem proklamované „stovky“ to má stále daleko. Reálně má objektiv mimochodem 4x optický zoom (102 mm). V tuto chvíli přichází na řadu dvojice kamerových senzorů s vysokým rozlišením a výpočetní kouzla.

Samsungy Galaxy S20 / S20+ / S20 Ultra 5G si můžete už nyní předobjednat na stránkách Mobil Pohotovosti. Novinky pořídíte na splátky bez navýšení. Můžete rovněž využít výhodný protiúčet. K modelům Galaxy S20+ a S20 Ultra 5G navíc získáte sluchátka Galaxy Buds+ zdarma.

Za hranicí 10násobného přiblížení se do hry dostává digitální zoom, který pracuje s obrazovými daty z 48Mpx teleobjektivu a 108Mpx hlavního snímače. Obraz je oříznut a zaostřen na základě toho, co teleobjektiv „vidí“, dále podle světelných hodnot a jiných senzorických dat, která sbírá a vyhodnocuje hlavní senzor fotoaparátu.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Croog
Uživatel
Croog

Az na to, ze to vlozene video je ocividny podfuk – ty zabery rozhodne z zadneho telefonu nejsou.

Příjmení
Anonym
Příjmení

Co to placas za nesmysly? Si bez zkusit S20 Ultra do prodejny a uvidíš, že tahle zoomuje x100 🙄

Croog
Uživatel
Croog

Měl jsem ten telefon v ruce. To že zoomuje 100x neznamená, že s tím uděláš záběry prezentované ve videu, které jsou zjevně natáčené nějakou kamerou s nekvalitní ale plynule přibližující optikou. 1) Plný digitální zoom u Ultra vypadá úplně jinak. 2) U různého přiblížení u S20 je vidět rozdílná „agresivita“ digitálního zoomu. 3) S20 má u širokoúhlého záběru (bez zoomu) mnohem kvalitnější obraz než je prezentovaný ve videu. To že má to video už skoro milion shlédnutí z něj ještě nedělá pravdivé. Od autora článku s takovým rozborem bych očekával, že toto pozná a nebude tento podvrh přiživovat. Další video… Číst vice »

xzeit
Uživatel
xzeit

Neboj. Ono to vypadá jako takové wow, což to má také u BFU ten efekt udělat. Jestli jsi měl ale někdy v ruce nějaký ultrazoom, který tohle umí opticky, tak zůstaneš určitě v klidu. Já mám teda s 60x optickým přiblížením a umí to udělat ještě digitálně, ale tam to je úplně někde jinde. Co teprve takový Nikon P1000 se 125x zoomem. To je masakr. V mobilech to asi bude problém, tak se to musí nějak obejít. Věřím, že těch 10x opticky nebude takový problém do mobilu nacpat. Tady už pak bude v kombinaci s velkým rozlišením čipů zase trochu… Číst vice »

pospa58
Uživatel
pospa58

Já navíc v poslední době mám čim dál větší pocit, zda to, co je na výsledné fotce, je skutečně to, co vidím ve skutečnosti. Podle mě je tam značný dopočet nějakým algoritmem či dokonce pomocí AI. Utvrdil mě v tom článek na jistém konkurenčním webu, kde osobně testovali S20 Ultra v Praze a v jednom snímku tam kočce dokonce chybí ucho.

xzeit
Uživatel
xzeit

Hoď sem odkaz.

pospa58
Uživatel
pospa58
Janek
Anonym
Janek

Zcela určitě se jedná o značný pokrok v optickém i digitálním zoomu u mobilu, ze zkušenosti však vím, že použití v praxi je náročné na pevné držení mobilu. Nejlépe se osvědčil malý lehce tvarovatelný fotografický stojan, který lze zavěsit, postavit či jen přidržet na pevném podkladu. Pak jsou snímky skutečně dobré, zachycení rychle se pohybujících objektů nebo momentky, je ovšem problém. Zkuste zachytit pohybující se hmyz, ptáky nebo zvěř, málokdy se to povede tak, aby vznikl dokonalý záběr snímků.