Cena:

Ztráta telefonu je prý stejně stresující, jako teroristický útok

Nikdo z nás nejspíše nechce ztratit mobilní telefon, pokud nevlastní opravdu starý model, který již dlouho nevyhovuje představám a jeho používání je spíše utrpením, než potěšením. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak byste ohodnotili na škále od jedné do deseti míru stresu, kterou vám ztráta smartphonu způsobí?

smartphone

Physiological Society ve Velké Británii takový průzkum provedla na 2000 respondentech. Kromě výše zmíněného scenáře měli účastníci ohodnotit i další události, které je během života potkají, jako je úmrtí příbuzného, druha nebo přítele, či například trest odnětí svobody. Tyto události byly samozřejmě na samotném vrcholu a jsou pro nás nejvíce stresující, z výsledků výzkumu však vyplynulo, že ztrátu mobilního telefonu hodnotíme z hlediska vyvolaného stresu takřka stejně, jako hrozbu teroristického útoku. Rozdíl mezi těmito dvěma událostmi byl pouze 0,05 bodu.

lost-phone

Nutno podotknout, že hrozba terorismu skončila celkově až na 13. místě, ztráta chytrého telefonu pak na místě 14. Autoři také zdůrazňují, že při porovnání výsledků podobného výzkumu z roku 1967 se ohledně prvních míst příliš nezměnilo – ztráta blízké osoby je stále na vrchních příčkách, v průzkumu provedeném o 50 později však přibyly stresové situace jako ztráta vlastní identity, rozvod, nebo právě ztráta chytrého telefonu či teroristické hrozby, které tehdy nehrály v míře stresu takřka žádnou roli.

Autor článku
David Preiss