Domů » Bleskovky » Ztráta telefonu je prý stejně stresující, jako teroristický útok

Ztráta telefonu je prý stejně stresující, jako teroristický útok

Nikdo z nás nejspíše nechce ztratit mobilní telefon, pokud nevlastní opravdu starý model, který již dlouho nevyhovuje představám a jeho používání je spíše utrpením, než potěšením. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak byste ohodnotili na škále od jedné do deseti míru stresu, kterou vám ztráta smartphonu způsobí?

smartphone

Physiological Society ve Velké Británii takový průzkum provedla na 2000 respondentech. Kromě výše zmíněného scenáře měli účastníci ohodnotit i další události, které je během života potkají, jako je úmrtí příbuzného, druha nebo přítele, či například trest odnětí svobody. Tyto události byly samozřejmě na samotném vrcholu a jsou pro nás nejvíce stresující, z výsledků výzkumu však vyplynulo, že ztrátu mobilního telefonu hodnotíme z hlediska vyvolaného stresu takřka stejně, jako hrozbu teroristického útoku. Rozdíl mezi těmito dvěma událostmi byl pouze 0,05 bodu.

lost-phone

Nutno podotknout, že hrozba terorismu skončila celkově až na 13. místě, ztráta chytrého telefonu pak na místě 14. Autoři také zdůrazňují, že při porovnání výsledků podobného výzkumu z roku 1967 se ohledně prvních míst příliš nezměnilo – ztráta blízké osoby je stále na vrchních příčkách, v průzkumu provedeném o 50 později však přibyly stresové situace jako ztráta vlastní identity, rozvod, nebo právě ztráta chytrého telefonu či teroristické hrozby, které tehdy nehrály v míře stresu takřka žádnou roli.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. V dnešní době a u některýchch lidí je to tak.
  Jsme příliš závislí na technice a přestáváme myslet na zadní kolečka, kdyby se najednou všechno zbortilo.

 2. juraj petrenko

  A kolik z daných respondentů zažilo skutečný teroristický útok?

 3. Autoři také zdůrazňují, že při porovnání výsledků podobného výzkumu z roku 1967 se ohledně prvních míst příliš nezměnilo – ztráta blízké osoby je stále na vrchních příčkách, v průzkumu provedeném o 50 později však přibyly stresové situace jako ztráta vlastní identity, rozvod, nebo právě ztráta chytrého telefonu či teroristické hrozby, které tehdy nehrály v míře stresu takřka žádnou roli.
  ————————————————————————————————————————————-
  Bylo by smutné kdyby se na orvní místo dostalo něco jiného, bylo by fajn se vrátit do roku 67 a nechat jen to co by kdo chtěl, tedy dejme tomu techniku….režim panující v té době, nebudu zde rozebírat, usudek at každý udělá sám.

 4. Tyhle dva clanky jsem cetl behem jednoho dne :)

  [odkaz]

 5. Výzkum by byl věrohodnej v případě, kdy by se ptali lidí, co nedejbože prožili teroristický útok a zároveň ztratili telefon.

  Rozdíl snad pochopí každej normální člověk, ne vyschízovanej hipster, kterýmu se zlomila nabíječka a bude půl dne bez telefonu.

  Teď koukám na místo výzkumu – Kingdom of condom, nepřekvapilo.

 6. Blbý je ztratit kontakty, za ty roky jich máme všichni moc, na phonecopy mám zálohu a hotovo, telefon se koupí jinej….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).