ZTE Tania: Windows Phone za hubičku (recenze)

ZTE Tania se řadí mezi levnější smartphony s operačním systémem Windows Phone. Kromě ceny láká i na prostorný displej. Pojďme se mu tedy podívat na zoubek.

Už na konci září minulého roku společnost ZTE oznámila, že pracuje na levném smartphonu se systémem Windows Phone. Do té doby se ZTE zaměřovalo spíše na telefony a tablety s Androidem. Systému od Microsoftu ale společnost ZTE neodolala a rozhodla se jej použít v modelu Tania. Ten měl již od svého oficiálního představení předurčené místo v levnějších sférách trhu s mobilními přístroji, a to nejen tím, že se jedná o ZTE, ale také kvůli samotné výbavě přístroje. Ta sice není úplně špatná, ale rozhodně jsou na trhu výkonnější alternativy. Přesto je ale ZTE Tania na poli Windows Phone telefonů zajímavým kouskem, a to zejména díky velikosti displeje a nízké ceně. Aktuálně prodává za cenu začínající na 5 500 Kč a jedná se tak o jeden z nejlevnějších Windows Phone telefonů na trhu.

ZTE Tania není ten nejlépe vybavený telefon s Windows Phone, avšak i přesto může zaujmout mnoho lidí, především ty, kteří se s tímto nejnovějším systémem chtějí seznámit a ještě k tomu ušetřit několik tisíc korun. V recenzi se tak podíváme, co všechno Tania takovému uživateli nabídne a kde jsou naopak její slabiny.

blank blank

Klady (+)

– nízká cena
– svižný operační systém
– sdílení internetu
– slušný fotoaparát

Zápory (-)

– malá interní paměť
– absence slotu na pam. karty
– průměrný displej
– dílenské zpracování
– omezení systému Windows Phone

Obsah balení

ZTE Tania se dodává v poměrně malém balení, kde je jak samotný telefon, tak i všechno důležité příslušenství. Vše je v balení pěkně poskládané a opětovné složení do původního stavu může být pro někoho poměrně oříšek. To ale neberte jako důležitý poznatek. První věci, které si po otevření krabice všimnete, je samozřejmě samotný telefon ZTE Tania. Bez baterie je hezky lehký a do ruky padne díky svému povrchu velmi dobře. S baterií pak váží 123 gramů, což stále není mnoho.

 - - -

V balení dále najdeme klasická pecková sluchátka, doplněná o mikrofon a zajímavý ovládací panel pro posun přehrávané skladby. Samozřejmostí sluchátek a telefonu je 3,5 mm konektor, tudíž lze přibalená sluchátka vyměnit za jiná či reproduktory a další hudební příslušenství. Nechybí ani USB kabel s microUSB koncovkou na druhé straně. Ten slouží jak pro nabíjení, tak také synchronizaci multimediálního obsahu s počítačem, konkrétně s programem Zune Software. ZTE řeší použití jednoho kabelu pro více činností trochu jinak než třeba společnost HTC a USB port se nedává přímo do konektoru do zásuvky, ale připojuje se na prodloužený kabel. Spoj je tak někde 10 cm od zásuvky, což někomu může vyhovovat, někomu naopak moc ne. Avšak v dnešní době, kdy je microUSB port téměř standard, nevidím případné zakoupení jiné nabíječky jako zásadní problém.

- - -

V balení nechybí ani základní dokumentace. Mezi tu patří už klasická brožura „Začínáme s Windows Phone“ a také „Quick Start Guide“ – knížečka, která pomůže nejen při prvním spuštění telefonu.

První dojem ze samotného přístroje není vůbec špatný, Tania padne do ruky opravdu dobře a drží se určitě pohodlněji, než například Samsung Omnia 7 (hlavně díky použitým materiálům). Rozměry telefonu jsou sice o něco větší, ale to je způsobeno především přítomností displeje s úhlopříčkou 4,3″. První pozitivní dojem bohužel vcelku rychle zmizí hned po zapnutí přístroje, a to zejména při pohledu na displej, o tom ale až v dalších kapitolách.

Design, konstrukce a dílenské zpracování

Na přední straně Tania nabízí velký displej o úhlopříčce 4,3“ s rozlišením 480 x 800 px. Jedná o TFT panel s průměrným zpracováním barev. Nad ním se nachází telefonní reproduktor, logo ZTE a pod sklíčkem jsou ještě schovány dva senzory – jeden pro regulaci jasu a další pro zhasnutí displeje při přiložení telefonu k uchu (při aktivním hovoru). Pod displejem najdeme pak klasickou trojici Windows Phone tlačítek. Jedná se o tlačítka senzorová, tudíž reagují na dotek, ne na stisk. Na to se dá velmi rychle zvyknout a většina uživatelů si tuto vlastnosti chválí.

 - - -

Umístění tlačítek je velmi dobré a v kombinaci s displejem je jejich používání bezproblémové. Tlačítko vlevo slouží pro návrat o jednu úroveň zpět a při delším držím lze vyvolat rychlý přepínač naposledy spuštěných aplikací. Uprostřed pak číhá tlačítko s logem Windows, přes které se v každé situaci dostaneme na hlavní obrazovku, tedy na výčet oblíbených živých dlaždic, tzv. Live tiles. Poslední je tlačítko pro vyhledávání, které ve 100 % případů vyvolá vyhledávání přes Bing. To je bohužel v České republice v podstatě k ničemu, alespoň pro české a lokalizované výsledky, proto je ve Windows Phone zatím spíše na obtíž.

- - -

Na pravém boku najdeme dvoupolohové tlačítko spouště fotoaparátu. To je společně s ostatními hardwarovými klávesami laděno do stříbrné barvy. Nad spouští fotoaparátu je umístěn microUSB port pro nabíjení a synchronizaci s počítačem. Ten bych raději uvítal na spodní straně, a to hlavně kvůli zhoršenému držení telefonu při zapojení USB kabelu. Pro mě jako leváka to sice není úplně špatné řešení, avšak pro praváky to bude o něco horší. Nad microUSB portem se nachází ještě tlačítko Power, které slouží také pro uspání a probuzení telefonu. Jeho umístění není úplně dobře vyřešeno a v kombinaci s nízkým výstupem a zhoršenou možností jej zmáčknout je někdy probuzení telefonu záležitost trochu komplikovanější. Když opět přirovnám k Omnii 7, která má odemykací tlačítko také na pravém boku, je Tania v tomto směru o poznání horší. U oválného telefonu by mi tlačítko pro odemknutí přístroje více sedělo na horní straně vedle 3,5mm konektoru.

- - -
Další fotografie ZTE Tania najdete v naší galerii

Protější strana je osazena dvojicí tlačítek pro regulaci hlasitosti. Ta jsou poměrně dobře dostupná a především ve srovnání s klávesou Power nejsou tak zapadlá do těla telefonu, takže se k nim snadno dostanete. Horní hrana telefonu je až na 3,5 mm konektor prázdná. Ten je umístěn velmi elegantně uprostřed hrany a působí to pěkně. Podobně je na tom i spodní stana, kde se nachází pouze telefonní mikrofon.

- - -

Na zádech telefonu najdeme objektiv 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací LED diodou, kterému dělá společnost logo Windows Phone. Více toho záda přístroje nenabízí, tedy až na jakýsi soft-touch povrch, který zaručuje příjemnější držení v rukou, avšak za cenu viditelnějších nečistot a otisků.

- -

Dílenské zpracování je na průměrné úrovni, i když několika drobností si člověk všimne. Mám na mysli hlavně zadní odnímatelný kryt, který se sundává kompletně celý, včetně hardwarových tlačítek. Abych se přiznal, při vkládání baterie a SIM karty jsem měl strach, že něco ulomím. Při silnějším promačkání těla telefonu se ozývá drobné skřípání, ale vzhledem k ceně to ještě jsem schopný tolerovat. Také bych se obával prasknutí krytu (a displeje) při nechtěném pádu telefonu, s Taniou tedy doporučuji zacházet šetrně.

- - -

Hardware a výkon

Co se týče hardwaru ZTE Tania, i zde je vidět, že se při výrobě lehce šetřilo. V základu najdeme procesor Qualcomm Snapdragon QSD8250 s taktem 1 GHz, 512 MB paměti RAM a jen 4 GB interního úložiště. To je po odečtení více než GB místa pro systém opravdu málo. Při spuštění „čistého telefonu“ totiž pro data zůstane volných zhruba 2,83 GB, a když navíc nemáte možnost úložiště rozšířit prostřednictvím paměťových karet, je tohle číslo docela žalostné. Ke každému Windows Phone telefonu sice získáte až 25 GB na cloudovém úložišti SkyDrive, ale tady už je potřeba internetového připojení a všichni víme, jak žalostné je to se standardními datovým tarify, takže jediné rozumné využití je při připojení přes Wi-Fi.

I když ZTE Tania svým hardwarem rozhodně nepatří mezi špičku dnešního trhu, na chodu systému to není vůbec znát. Vše je totiž dobře odladěno a ani při složitějších operacích se nic nezpomaluje. Platí to i při spouštění 3D her. A přesto, že jsou Windows Phone kritizovány za svoji omezenost a neúplný multitasking, na běžném používání nic z toho není znát.

Na displeji se šetřilo…

Už výše bylo zmíněno, že ZTE Tania disponuje zobrazovacím panelem o velikost 4,3 palce s WVGA rozlišením. Není to ale žádná sláva – člověk má při používání pocit, že displej není do těla telefonu příliš „pevně“ zasazen, i když ve skutečnosti drží dobře. Největší zklamáním je věrnost barev, které působí neskutečně vybledlým dojmem. Nejlépe je displej čitelný z přímého pohledu, při dalších pozorovacích úhlech dochází k výraznému zkreslení barev.

- - -

Ideální není ani čitelnost na přímém sluníčku. Jakmile je venku jasno a vy si chcete na telefonu cokoli přečíst, příliš vám nepomůže ani nastavení jasu na maximální úroveň. Zkoušel jsem i vystřídat bílý a tmavý podklad systému, je to ale vcelku k ničemu. Sečteno a podtrženo, ZTE Tania nabízí jeden z nejhorších displejů, jaký jsem za poslední rok u smartphonů viděl. Je pravda, že to do jisté míry vyvažuje nízká cena, ale i tak by kvalita zobrazovacího panelu mohla být vyšší.

- - -

Abych se ve svém tvrzení ujistil, udělal jsem malé srovnání se Samsungem Omnia , který na rozdíl od ZTE Tania nabízí SuperAMOLED displej. Je jasné, že tento typ displeje je minimálně o dvě třídy jinde, ale i tak je rozdíl v podání barev a pozorovacích úhlech opravdu markantní. Na Omnii je vidět zhruba v 15° úhlu ještě téměř vše, u Tanie už ale ne. Tam totiž od nějakých 55° vidíme pouze inverzní barvy a text žádný.

Operační systém

Aby mohlo ZTE tento telefon začít vyrábět, musel Microsoft lehce povolit ve svých minimálních požadavcích. V případě modelu Tania se jedná hlavně o paměť ROM, která byla původně Microsoftem stanovena na 8 GB. Je tak hned od počátku vidět, že Tania nabírala zpoždění hlavně kvůli této věci. Jednoduše se čekalo na odladění s aktualizací Tango, která celkově požadavky Windows Phone snižuje. Nenechte se ale zmást, ZTE Tania Tango aktualizaci teprve dostane, aktuálně v telefonu najdeme Windows Phone 7.5 v „Mango“ aktualizaci. Příjemné je, že telefonu nechybí možnost sdílení internetu přes Wi-Fi.

blank blank blank

Windows Phone přináší do mobilního světa něco nového, odlišného a je vidět, že to s tím Microsoft myslí opravdu vážně. Design Metro, na kterém jsou Windows Phone postaveny, se totiž letos rozšíří také do desktopové verze Windows a na další své platformy (Xbox a pravděpodobně i Office). A asi i proto chtělo ZTE tento systém dát do svých zařízení a zkusit také něco jiného než Android od Googlu s nemyslím si, že by to byla špatná volba.

Hlavní obrazovka

Hlavní obrazovka je od ostatních mobilních systémů velmi odlišná. Nenabízí žádné widgety a „volný prostor“ pro umístění vlastní položek. Skládá se ze živých dlaždic, které jsou spojeny s různými notifikacemi a upomínkami. Příkladem je dlaždice SMS, která se mění podle toho, jestli jsou dostupné nějaké nové zprávy. Pokud ano, klasický „smajlík“ se změní na mrkajícího a pokud se odesílaná zpráva neodešle, smajlík se změní na smutného. Je pravdou, že podobné věci jsou jen drobnosti, avšak i ty dělají systém zajímavým a jsou pro uživatele užitečné. Na hlavní obrazovku si můžete přidat panely jednotlivých aplikací. Některé jsou animované a zobrazují důležité informace, jiné jsou statické a slouží pouze jako zástupci.

- - -

Do seznamu všech aplikací se dostanete posunutím prstu zprava doleva. Při vyšším počtu aplikací si výběr té správné můžete urychlit pomocí vyhledávacího tlačítka – zadáním začátečního písmena. Pokud teda máme aplikaci Runkeeper, najdeme ji v seznamu rychleji pod písmenem R.

Propojení s Facebookem a Twitterem

Operační systém Windows Phone má výborně vyřešenou integraci sociálních sítí, především Twitteru, Facebooku a LinkedIn. Po prvním spuštění telefonu tak můžete nastavit nejen různé e-mailové adresy (ať už přímo od Microsoftu, Googlu či jiný IMAP nebo POP3), ale také rovnou Facebook či Twitter účet. Někdo si asi řekne, že touto funkcí disponují i všechna HTC i smartphony jiných výrobců (skrze uživatelskou nadstavbu). Ve Windows Phone je ale vše integrováno přímo v systému, navíc se kontakty ze sociálních sítí automaticky spárují s kontakty z ostatních zdrojů. Přímo v záložce Lidé se zobrazují poslední příspěvky vašich přátel a na vše můžete reagovat, komentovat či napsat vlastní status.

Office Mobile

Součástí mobilních Windows je i kancelářský balík Office Mobile. Ta je samozřejmě zdarma a nabízí mnoho možností. Kromě klasického Wordu a Excelu zvládá i PowerPoint. Navíc je zde možnost vytvářet poznámky přes OneNote, který se automaticky synchronizuje s desktopovou aplikací. Podobně mohou fungovat i ostatní dokumenty, které navíc lze propojit i s Office 365, SkyDrive či SharePoint úložišti. Díky tomu máte potřebné dokumenty stále při sobě.

blank blank

Softwarová klávesnice

Výchozí systémová klávesnice zvládá všechny české znaky a lze nastavit i další jazyky, mezi kterými je možné lehce přepínat. Jedinou nevýhodou klávesnice vidím v tom, že pokud si zvolím tu českou, jsem vázán na rozložení QWERTZ bez možnosti změny. Díky omezením systému Windows Phone není možné z Marketplace stáhnout jinou klávesnici jako to nabízí například Android.

blank blank

Kalendář

V případě kalendáře si můžeme nastavit nespočet účtů, ať už přímo Windows Live či například Google nebo Exchange. Nastavit lze jeden primární účet, který se bude používat při vytváření nových událostí. Každému takovému účtu lze přiřadit nějakou barvu, což zaručí přehlednost nadcházejících událostí. Jako plus vidím i to, že lze vybrat události také z Facebooku, ale například jen ty, u kterých jsem potvrdil svou účast. Uživateli se tak nezobrazuje nekonečný seznam událostí, ale pouze ty, na které se chystá.

Co mi u kalendáře vadí, je absence týdenního náhledu. K dispozici máte jen denní a měsíční náhled, který není dvakrát přehledný. Naštěstí to zachraňuje agenda, která sjednocuje všechny události do jednoho seznamu, včetně barevného odlišení.

Multimédia

Díky 4,3″ displej se ZTE Tania skvěle hodí pro sledování filmů a seriálů. Videa do telefonu lze dostat přes program Zune Software, a to včetně formátu AVI i se SRT titulky. Stejnou cestou do telefonu dostanete i hudbu. Práce s programem Zune Software je ve Windows velmi příjemná a kopírování souborů je snadné. Nezapomínejte ale, že Zune Software slouží pouze pro synchronizaci multimediálního obsahu, a to jak přes kabel, tak přes Wi-Fi. Kvalita zvukového výstupu z telefonu je spíše průměrná; hlasitost až tak špatná není, ale zvuk nemá příliš výraznou hloubku a výšky jsou naopak až moc vytažené.

blank blank blank

Při práci s multimediálním obsahem budete opět narážet především na omezenou kapacitu paměti telefonu, necelé 3 GB sotva postačí pro slabší hudební archiv a několik filmů.

blank

Fotoaparát

Vestavěný fotoaparát disponuje 5Mpx snímačem doplněným o přisvětlovací diodu. Z fotoaparátu jsem byl příjemně překvapen, a to zejména kvůli rychlé reakci na stisk spouště. Ve srovnání se Samsungem Omnia 7 byla rychlost vyfocení snímku poloviční. Ani kvalita fotek není vůbec špatná a barvy jsou celkem věrohodné, tedy alespoň za dobrého světla. V šeru se na snímcích objevuje šum a kvalita jde rapidně dolů.

- - -

- - -

Video je možné nahrávat  v HD rozlišení (1280 x 720 px), výsledná kvalita patří do lepšího průměru. K dispozici jsou dále režimy s nižším rozlišením (WVGA, VGA). V nastavení aplikace lze upravit vyvážení bíle barvy, expozici a ISO citlivost.

Výdrž baterie

Co se týče celkové výdrže, není na tom ZTE Tania nikterak valně. Kapacita baterie 1400 mAh nepřináší nic převratného, ale jeden den běžného používání vydrží bez problémů. Všechny Windows Phone telefony disponují funkcí Spořič baterie. Tu lze používat i při plném stavu baterie, ale hodí se spíše od 30 % a níže. Při aktivaci spořiče se například automaticky nestahují nové e-maily, vypne se GPS a Bluetooth. V praxi s úsporným režimem můžete získat i několik hodin navíc.

GPS

Tania kromě standardních Wi-Fi, Bluetooth či 3G modulů disponuje i GPS přijímačem. Ten uživatel využije především v aplikacích Mapy.cz od Seznamu, ale i v plnohodnotném Navigonu. Co se týče rychlosti zaměření pozice, průměrně se čas pohybuje okolo 15 – 20 vteřin, což je slušný výsledek. Při aktivní GPS navigaci se připravte na to, že se telefon o nabití přihlásí zhruba po 6 hodinách používání (při nastavení střední úrovně jasu).

Hodnocení a závěr

Na ZTE Tania jsem byl hodně zvědavý, především pak na poměr cena/výkon. Dá se říci, že s Taniou dostanete přesně to, co si zaplatíte – samotný operační systém je dobře odladěný a reakce telefonu jsou svižné. Špatně na tom není ani co se týče pořizování fotografií a videa. Tania láká také na prostorný displej s úhlopříčkou 4,3 palce, nicméně zobrazovací schopnosti jsou hodně podprůměrné a displej je bezesporu nejslabším článkem celého zařízení.

Druhým omezením je velikost vnitřní paměti. 4 GB ROM je zkrátka málo a chtělo by to minimálně dvojnásobnou kapacitu. Když si z toho odečtete prostor, který zabírá samotný systém, dostanete se na hranici 2,8 GB, což je žalostně málo, zvláště když telefon postrádá slot na paměťové karty.

Tania to bude mít mezi konkurencí hodně těžké, protože v podobné cenové hladině se nachází celá řada dalších smartphonů. Co se týče Windows Phone, za podobnou cenu můžete sehnat HTC Radar, Nokii Lumii 710 (recenze), Samsung Omnia W (recenze), HTC 7 Mozart nebo Samsung Omnia 7 (recenze).

Autor článku blank
Martin Prokop

Kapitoly článku