Domů » Bleskovky » Zpomalování iPhonů vyjde Apple draho. Jenom ve Francii zaplatí pokutu 25 milionů EUR

Zpomalování iPhonů vyjde Apple draho. Jenom ve Francii zaplatí pokutu 25 milionů EUR

V roce 2017 bylo zjištěno, že Apple záměrně softwarovými aktualizacemi zpomaluje starší iPhony, což firma z Cupertina vzápětí potvrdila. Apple tak nečinil proto, aby své zákazníky nutil k upgradu, ale aby zabraňoval tak nežádoucím restartům telefonu způsobených degradací baterie v čase.

Ve Francii dostal Apple velkou pokutu

Bohužel tuto praxi přiznal až pod tíhou důkazů a kvůli tomu si vysloužil poměrně značkou kritiku, kterou následně utěšoval zvýhodněnou cenou za výměnu akumulátorů a transparentnější správou baterie v iOS. I když se zdálo, že jsou všichni spokojení, nakonec má tento případ ještě dohru.

battery

Francouzské spotřebitelské sdružení Apple za tyto praktiky zažalovalo a pařížský soud uznal jeho námitky za oprávněné – kalifornské firmě byla vyměřena pokuta ve výši 25 milionů EUR (asi 626 milionů korun), Apple ji přijal, a dokonce tuto informaci zveřejnil na francouzské mutaci svých webových stránek.

Je dost možné, že se nejedná o poslední pokutu, kterou v souvislosti se zpomalováním iPhonů Apple dostane; po tomto případu se mohou ozvat další sdružení z jiných zemí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

55 komentářů

 1. a ještě víc bych jim dal, dělaj jak jsou to „prestige“ produkty a přitom odpad co naschvál spomalujou, flusanec každýmu jablíčkáři přímo do ksichtu :D

  • Těm bys mohl do xichtu i nas*rat a stejně si zas půjdou stoupnout do fronty.

  • Mas to slovo v nadpisu spravne a do komentaru stejne hodis takovou hruzu… Ale hlavne, ze mas jasno :D

 2. To je ta prémiovost a dlouhá podpora.

  • Delší podporu nemá nikdo a zařízení funguje i po pěti letech naprosto bez problému. To je ukázková kvalita, o které se ostatním může nechat zdát.

   Ale to jsou žabomyší války pro ty, kteří nemají co dělat.

  • Mám Lumii, více než pět let a stále také funguje, donedávna i dostavala updaty, po celých pět let, takze asi tak. Zadny nadstandard. A nedostala zpomalující update. Co tam máš tedy dál?

  • Těch pět lidí co si koupilo Lumiu s předem mrtvým systémem….

   Zpomalující update byla prasárna, Apple byl potrestán a jede se dál. Co tam máš dále?

  • I ten Smasung se dnes take na pet let dostane, dva velke OS updaty a pak bezpecnostni updaty a svete div se, zpomalovaci update nedostane. Co nám z toho plyne? iPhone je jen nalestena bida a podvod.

  • Dostaneš dvě verze Androidu beze změn a velké množství prázdných aktualizací. Samsungu několikrát prokázáno. Je fakt, že hodnota celého Apple je na základě naleštěné bídy a podvodu. Ach jo. Ztráta času, nicméně zapšklost a jakýsi ?odpor? proti Apple je v českých končinách normální. Pozůstatek bolševika. Jak jsem psal, žabomyší války o ničem především na českých webech.

  • S7 skončil na androidu 8 a bezpečnostní updaty nedostává. iPhone 7 ze stejného roku dostává stále velké updaty a ještě dostane iOS 14 a 15. Naleštěná bída je spíš ten samšunt, ale na to si každý musí dojít sám..

  • S7 teď nedávno nějaký update po delší době dostala. Pro mne osobně jeden z nejlepších telefonů co kdy kdo vyrobil. Škoda ale, že na podporu Samsung tak kašle a velké množství aktualizací nepřináší vůbec nic. Jen pocit toho, že mi něco přišlo a já si to nainstaloval. Pouze dvě verze Androidu jsou absolutní výsměch.

  • Zrovna nyni S7 dostava lednovy bezpecnostni update, takze dal? Omezeni vykonu nedostava, takze?

  • Zrovna nedávno tu xzeit skučel, jak je jeho S7 zpomalená i po HR. Moc bych si tím omezením výkonu jistý nebyl.
   A mezigenerační updaty u Samsungu taky nejsou kdoví jaké. Stačí se podívat na youtube, na čisté přístroje a srovnání A9 vs A7 na Galaxy S8. Tam je omezení výkonu patrné i slepému.

  • S7/Edge nejela plynule ani jako fungl nová. Drobné záseky, například v animacích, pomalejší načítání aplikací byly patrné po celou dobu používání. Největší změna a maximální plynulost přišla až s řadou S10. Mírné zlepšení přišlo s Androidem 8.

   Na plynulost a záseky jsem obzvlášť vysazený. Nevím jak iPhone 7 a starší, ale u 7 a nahoru vše příkladně plynulé a rychlé jako u Samsungu S10/+/e/Note. Řada 9 a níže se může zdát plynulá, ale není ani zdaleka.

  • Suhlasim, S9 oproti S10+ je snek neskutocny…

  • Až na to, že S7 bezpečnostní updaty dostává stále, nejnověji z ledna 2020, tak nemel blbosti, když o tom nic nevíš.

  • Mag.net: Dobře a co S6, S5? U Applu dostává aktualizace ještě iPhone 5S, tedy konkurent S4.

  • Boha, applu vydělávají služby napojené na ios, android vydělává drtivou většinou googlu, ne výrobcům, ti vydělávají jen na hw. Proto je pro ně dlouhá podpora dá se říct nežádoucí, oni potřebují točit „železo“. Co na tom furt nechápete? Notabene 5 let starej mobil je hw už dost za zenitem.

  • A co je mi po tom jako zákazníkovi, na čem kdo vydělává? Já chci podporu svého zařízení.

  • maq1234: Tak ale však máš přece jako zákazník možnost si zvolit takového výrobce, který takto dlouhou podporu nabízí. A je vidět, že ta dlouhá podpora většinu lidí vůbec nevytrhne, takže ono to zas takové terno nebude. Navíc mi přijde divná diskuze na téma „pětiletá podpora“ zrovna tady na technologickém serveru, kde jsou lidé, kteří se o technologie zajímají či jsou to fanoušci technologií. Ty snad měníš smartphone každých 5 let? Já mam požadavky vysoké, nicméně určitě jsou i lidé, co je mají ještě vyšší, a sorry, mam rád aktuální technologie, a 5 let starý zařízení by mi asi fakt nemělo co nabídnout. Jdu rád s dobou. A předpokládám, že na tomto serveru snad všichni. Podpora pět let – tohle řeší (a resp spíš právě neřeší, když se podíváme na tržní podíl Androidu) hlavně totál BFU, kteří pomalu ani nevědí, co mají za verzi systému. Ale na tomto serveru asi opravdu není nikdo, kdo by měl smartphone 5 let.

  • No a výrobcům je zase jedno, co chceš, oni potřebují vydělávat. Tak to prostě bohužel je. Když chceš podporovat 5 let starej šrot, kup si ohryzek.

  • Tématem mé reakce na htcjirku bylo to, že Samsung rozhodně nemá stejnou podporu, jako Apple. On tvrdí, že má. Smyslem mé reakce nebylo pošpinit Samsung nebo určovat, co je správné, ale to, že automechanik nemá pravdu. Co kdo požaduje je potom volba každého jednotlivce.

  • Prémiová rada možno dostane dva updaty plus pár rokov zaplat. To je trochu divne porovnávať s podporou apple. Ale kľudne keď sa ti to hodí. Tvoje porovnanie s lumiou je o tom istom.

  • Apple nemůže za tvůj podělaný život, už se s tím smiř.

 3. Když mi v autě padne motor do nouzáku a přestane poskytovat plný výkon, dostane automobilka taky pokutu? Protože imho je to stejné…

  • Auto ti padá do nouzáku z důvodu závady, nikoliv, že si výrobce usmyslel umělé zastarávání, takže příklad úplně zcestný. Když budes mit na aute slabsi/opotrebenou baterii jako v pripade iPhone, do nouzaku ti nepadne. Zkus to tedy znovu.

  • No, do nouzáku nespadne, ale za studena plný výkon taky nedodá.

  • I s opotrebovanou respektive horsi baterii neni vykon u vozu omezen, takze? Stale zcestne srovnani. Takze dal?

  • Hele automechaniku, člověk by čekal, že tomu budeš rozumět, ale očividně moc ne. Jak mi potom vysvětlíš, že naše firemní Superby 2.0 TDI měly po startu problém vyjet kopec jak cukaly? Den před tím to najelo 600 km a ráno to nebylo schopné vyjet kopec. Samozřejmě po výměně baterie po problému, jiná závada tam nebyla.

  • Maq1234: zase se mi bude po té tvé pohádce krásně spát 😴

  • xzeite, víte vy v té Opavě vůbec, co je Superb? Nebo to k vám teprve dojde v první generaci?

  • A ted pohadku o karkulce, nebo, ktery mechanik ti takovou hloupost nakukal? Kvuli baterii vazne ne. To jezdite do pekneho nekvalitniho amater servisu, kdyz ti tam nakukaji takovou totalni hloupost..

  • htcjirka: ty, jako znamy lempl na praci a kvalifikovany maximalne na podavani sroubku, by ses k praci slutecnych automechaniku nemel vubec vyjadrovat.

  • Ano, strašní amatéři, když problém s cukáním vyřešili výměnou baterie za 2k a neměnili celej motor, jak většina skutečných amatérů, jako ty. Oni totiž ti amatéři to ve skutečnosti sponzorovali ze svého a ve skutečnosti měnili půlku motoru na svoje náklady.
   Tohle si nám chtěl říct Jiříku?

  • Jj, vymenili hadicku od ovladace turba za par korun a svedli to na baterii, ktera dnes stoji celkem ranec, coz je absolutni nesmyl a spolkne to jen totalni amater, gratuluji. Nech si dodelat kurz, pak prozres, co jsi za amatera a hlupaka. :D

  • Jenže on má pravdu. Kvůli baterii to opravdu nebylo, to je blbost. Po nastartování živí el. síť alternátor, a baterie se jen dobíjí, když ne, rozsvítí se kontrolní světlo. Potom ji může ještě přebíjet, ale to na chod motoru nemá vliv. V tom servisu si s tím třeba nevěděli rady, v řídící jednotce nebyla zaznamenaná žádná chyba a byli v řiti. A jelikož se jim to cukání třeba neprojevilo a nechtělo se jim s tím sr*t, mohli jen změřit baterii, zjistit, že třeba není ideální a vyměnit ji, jakože něco udělali a ještě prodali aku. Nebo tam sporadická chyba byla, tak ji jen smázli a za chvíli se to může/nemusí stát znovu. Něco o tom vím, živí mě to 20 let a tohle se v praxi děje. Autorizák neautorizák.

  • Mag.net. On neví, na co je na autě výfuk, natož alternátor. Ale ty jeho pohádky jsou fakt na uspání jak dělané. :-)

  • Ano pánové, vy jste asi nikdy neměli vybitou baterku na autě a auto nahodili napojením kabelů třeba od souseda? A co potom dělá auto, když sice nastartovalo, ale v baterce nemá šťávu? Samozřejmě cuká při rozjezdech. Naprosto normální situace, která se děje každý rok na X autech od různých značek, které se stáním vybijí. Po 50 km jízdy dobito. Když se baterka nedobíjí nebo je slabá, tak co? Auto cuká každé ráno.
   Můžeme polemizovat o tom, že tam nestíhá alternátor, ale já už se s tím setkal u tolika aut…

  • Maq1234 : jo ty máš na mysli elektromobily, tak to potom asi fakt cuká 😀

  • Taky jsem se s tím setkal mockrát, ale nikdy nebyla příčinou baterie.

  • to cukani ale neni kvuli baterce … na nastartovanem aute alternator dodava stale napeti, takze baterie muze byt klidne vybita, ale diky alternatoru napeti nekolisa (diky regulatoru co je na alternatoru).

  • Přesně tak.

  • lol :-D

  • Človeče prečo vyťahuješ iba to čo sa ti hodí. Neobhajujem apple ale každá firma by si zaslúžila pokutu za podobne praktiky.

 4. Je to zhruba týden, kdy mi volal známý o několik hodin později než slíbil a vysvětloval, že se mu v momentě, kdy hledal moje jméno v kontaktech, z ničeho nic vypnul jeho Samsung Galaxy S8, a přitom měl zhruba 30% na ukazateli baterie. Jde o identický případ a situaci, kterou se Apple rozhodl řešit po svém.

  Apple udělal chybu v tom, že v rámci iOS nedodával uživatelům informace o kondici baterie jako to dělá dnes (tuším od iOS 12) a nedal jim možnost vybrat si výkon vs. stabilita. A za to byl tvrdě potrestán.

  Pokud bych si měl vybrat mezi podtaktovaným procesorem a možnosti zatelefonovat si v kritický okamžik, bylo by mi v tu chvíli úplně šumák, že mám pomalejší telefon.

 5. Mám iphone 5 a jsem s ním velice nespokojen, stále mě otravuje různými hláškami a dělá si co chce. Nebudu to tady rozepisovat, jen bych se rozčílil, ale je jasné, že Applu jde o peníze a hodně TLAČÍ na to abyste si starý mobil vyměnili. APPLE FUJ !

  • Jakymi hlaskami Vas otravuje a co presne dela sam od sebe? Mate 7 let stary telefon… to Vas Apple hodne tlaci ke koupi noveho :D

   Mam pocit, ze jste sprosty lhar.

  • Co vas vede k pouzivani neceho co vas stve, kdyz to muzete jednoduse vyresit vyberem neceho jineho ?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).