Domů » Bleskovky » Zločinci už nepreferují Bitcoin. Pro praní peněz využívají hru Fortnite

Zločinci už nepreferují Bitcoin. Pro praní peněz využívají hru Fortnite

Populární hru Fortnite hraje v poslední době velká spousta hráčů, konkrétně okolo 200 milionů, což vzbudilo velký rozruch nejen na videoherní scéně. Vývojáři z Epic Games na své hře vydělali už přes 3 miliardy dolarů (cca 67 miliard korun), což není rozhodně malá částka. Jak se ale zdá, nejen vývojáři našli způsob, jak úspěšně monetizovat populární herní titul. Herní měna V-Bucks, která slouží pro nákupy uvnitř hry, se stala velmi populární také na dark netu, kde se používá pro praní špinavých peněz.

Virtuální měny jsou pro praní peněz jako stvořené

Z ukradených kreditních karet zločinci nakoupí větší množství herní měny, kterou poté přeprodají jiným hráčům za zvýhodněné ceny, kteří jim tak nevědomky pomohou peníze úspěšně „vyprat“. Jako první tuto aktivitu odhalila firma Sixgill, která se zabývá kybernetickou bezpečností.

Fortnite prý ničí rodiny. Vážná závislost, nebo nezvládnutá výchova?

Praní peněz v prostředí videoher dává z hlediska kriminálníků smysl, neboť se v tomto prostředí pohybuje velké množství nezletilých, kteří jsou náchylnější k nevědomému využití v rámci podobných kriminálních aktivit. Kolik lidí útočníci takto nevědomky zneužili, prozatím není jisté.

Virtuální měny obecně přitahují nekalé živly, o čem ví například takový Bitcoin své. V období mezi lednem 2009 a zářím 2018 podle výzkumné firmy CipherTrace zločinci zlegalizovali své příjmy za více než 2 a půl miliardy dolarů (cca 56 miliard korun). Nejen virtuální měny se tak musí mít před potenciálním zneužitím na pozoru.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

6 komentářů

  1. Tak to je opravdu síla.

  2. Tak už je jasné proč je uni takový gambler

  3. Vyhřívaná Lambda

    Ty vogo to jsem opravdu na větvi..bezva,jdu hrát Fortnite,základ jsem si vyšlapala..super

  4. Nevím proč by mělo být „praní špinavých peněz“ špatně. Jsem rád za každého kdo unikne násilnému vybírání peněz.

    • A ten výběr z kradené karty není „násilné vybrání“? By mě zajímalo, jestli bys mluvil stejně, kdyby tu kartu vykradli tobě…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).