Domů » Bleskovky » Fortnite prý ničí rodiny. Vážná závislost, nebo nezvládnutá výchova?

Fortnite prý ničí rodiny. Vážná závislost, nebo nezvládnutá výchova?

Populární multiplayerová hra Fortnite je prý jako heroin. Alespoň se to lze dočíst v článku, který nedávno publikoval server Bloomberg. V emocionálně laděném textu najdeme příběhy rodin, které ztratily kontrolu nad svými dětmi. Ty prý nespí, nevhodně se stravují, ve škole strmě klesají jejich výsledky a obecně vykazují všechny známky závislosti.

Mobilní verze Fortnite se nejlépe hraje na nových iPhonech. Jaký je důvod?

Ve Velké Británii pak prý za tento rok 200 rozvodových řízení obsahovalo nějakou zmínku o Fortnite či jiných hrách. Vše tedy zdánlivě nasvědčuje tomu, že přehnané hraní počítačových či mobilních her je skutečně vážná porucha. To ostatně uznala i Světová zdravotnická organizace (WHO), když v červnu na seznam duševních poruch jako zvláštní položku zařadila právě závislost na hrách.

Nemoc? Spíše selhání výchovy

S tezemi předloženými ve zmiňovaném článku však nesouhlasí Curtis Silver z webu KnowTechie, který se ve svém komentáři ostře vyhradil proti přirovnávání her k heroinu. Vychází ze svých osobních zkušeností se závislostmi na různých látkách a také z toho, že je sám otcem teenagerů.

Ve svém článku poukazuje zejména na nezodpovědnost svádět chování svých potomků na hru, v tomto případě Fortnite. Správně totiž říká, že počítačová hra není jako prášek od pouličního dealera – rodiče mohou poměrně snadno kontrolovat, jak jejich děti se svým časem nakládají. Mnozí rodiče tvrdí, že nedokáží závislost svých dětí na Fortnite zvládat.

‎Fortnite
‎Fortnite
Autor: Epic Games
Cena: zdarma+

Když si přitom ale přečteme „léčebné metody“, kterých využívají odborníci v odvykacích klinikách, zjistíme, že jde vlastně jen o koncentrovanou správnou výchovu. Děti zde mají omezený přístup ke svým elektronickým zařízením, chodí včas spát, zdravě se stravují a navštěvují skupinové terapie.

V hlavní roli rodiče

Je podle něj tedy zjevné, že zdravý životní styl není něco, co by rodiče své děti naučit nemohli. Curtis má jednoduchou radu – pokud se dítě stane závislé na herní konzoli, seberte mu jí. Věnuje příliš času mobilním hrám? Kupte mu klasický tlačítkový telefon. Dítě se prý po týdnu přestane vztekat a se závislostí bude konec. Jak podotýká, své děti má vychované tak, že když jim řekne, ať si dají od hraní pauzu, učiní tak.

Fortnite není zdaleka první hra obviňovaná ze špatného vlivu na děti. Tradičně jsou za školní střelby viněny nejrůznější střílečky, samozvaní ochránci mravů zase kritizují každý nový díl GTA. Své odpůrce konečně měly i první konzole. Hry však nikdy nejsou primárním zdrojem problémů. Autor svou úvahu uzavírá tím, že úkolem každého rodiče je nastavit patřičné mantinely psychologickému vývoji svých potomků. A pokud to znamená smazat jim Fortnite, nevidí v tom problém.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zlychlapec
Uživatel
zlychlapec
Offline

Zajímalo by mi, jak mají asi rodiče tohle kontrolovat u svých dětí, když dneska většina lidí neni schopná tohle ani kontrolovat u sebe. U mě je spíš šokující úspěch fortnitu. Teda s ohledem na design hry ani tak ne, ale s ohledem na to, kam se vlastně hraní a psychika lidí dostala do značné míry. Jsem zvědav, kde nastane hranice.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Je to divne. Ci je to tym ze je to free to play battleroyale. Nevim.

Ak sa na tu hru pozeram a vidim to chaoticke stavanie a poskakovanie.. bez akehokolvek zmyslu zacne stavat okolo seba chaoticke tvary az do nebies. Fakt des to je ak si clovek predstavi ze to je najpopularnejsia hra sucasnosti

Ph
Anonym
Ph
Offline

Najhorsie je na tom ze to hraju aj dospeli vo velkom.
Ta hra by mala uz zdochnut konecne. Zena otvori dvere na izbe a tam 30 rocny manzel hra komiksovu hru s farebnymi postavickami hodiny denne

Jano
Anonym
Jano
Offline

Zdochnut by si mal uz konecne ty, Patrik.

Vamez
Anonym
Vamez
Offline

Proc jako by mel?…je Vam snad tricet, hrajete to a manzelka Vam za to nadává? Bohuzel ma pravdu, bezna infantilita dnesnich tricatniku…je hodne moznosti, k cemu virtualnimu uniknout a zavislost muze vzniknout na spouste veci.

Ph
Anonym
Ph
Offline

Tak hej take hry ako fortnite na tom sa mozu stat zavisli.

Je to dane aj hrou samotnou, kedy sa musi sustredit po cely cas na hru, kruh sa zmensuje. Nesmie si ani len odbehnut, jedlo si prinesie za pc. Pride mama, zacnu sa hadat, maly zasran chyti psychopaticky amok.
Casovo obmedzene eventy, skiny, double xp apod, proste musi hrat nonstop cely den lebo prave plni nejaky chalenge alebo event.

Tray1
Uživatel
Tray1
Offline

Ph
No znám mnoho lidí, kteří si to občas zahrají. Já také, ale nesedím u toho hodiny. Jedno dvě kola a jdu od toho. NA chvíli odreagovačka od práce.
Jinak za mě je to celkem zajímavý koncept. Survivlovka s možností stavění fortek. Nevím, co mají všichni s grafikou. Hra není o tom, jak realistická je grafika.

Samozřejmě sedět u jakékoliv hry celý den, a to i více dní je špatně. Na těchto hrách se dá snadno vypěstovat závislost. :)

uni
Uživatel
uni
Offline

Hranice byla dáno překonána Flappy Birdem, resp. hrami ovládané jedním ovládacím prvkem.
Ad Fortnite, hra, která je kompetitivní, vyžaduje skill (min. na PC) a ke všemu v 3D prostředí. Docela cajk. Neříkám, že je to bůh ví co, ale hůř může být. Dno je aktuálně většinová produkce na mobily.

Q
Anonym
Q
Offline

predsa v iOS mas sledovanie straveneho casu v apkach. bude coskoro aj v droide myslim

uni
Uživatel
uni
Offline

Nejsem si jist, zda je zde čárka před nebo správně. Má se psát v případě, kdy se varianty vylučují. Nicméně nezvládnutá výchova a závislost se nevylučují.