Apple u svých nových MacBooků představil novou funkci, která by měla do jisté míry omezit možnost zneužití mikrofonu. Bezpečnostní čip T2 totiž nově u letošních MacBooků zajišťuje, že po zavření víka dojde k „fyzickému“ odpojení mikrofonu.
Odpojení je realizováno přímo na hardwarové úrovni a ani aplikace s root či kernel přístupem nemohou nijak mikrofon využívat. Apple neuvádí přesné technické opatření zajišťující odpojení, nicméně říká, že dokonce ani software samotného čipu T2 nemůže odpojení nijak deaktivovat.
Má to smysl?
Snaha o zvýšení bezpečnosti je nepochybně chválihodná a hardwarové omezení přístupu je skutečně asi nejspolehlivějším způsobem zabránění zneužití. Nabízí se však jedno zásadní ale.
Mikrofon je totiž deaktivován skutečně pouze při zavřeném víku. Neexistuje způsob, jak toto odpojení realizovat v případě otevřeného víka. Což je vcelku škoda, neboť reálně hrozí zneužití zvukového záznamu spíše ve chvíli, kdy na počítači aktivně pracujete a například něco řešíte s kolegy. Novinka tak nijak neřeší malware typu FruitFly, který dokázal nepozorovaně aktivovat kameru a mikrofon. Webkamera se mimochodem nedeaktivuje ani při zavřeném víku. Podle Applu je dostatečnou ochranou to, že míří kamsi do klávesnice a je tedy zakryta.
Je trochu škoda, že Apple nevyužil možnost a nové MacBooky nevybavil hardwarovým tlačítkem, které by tímto způsobem odpojilo mikrofon a kameru. Uživatel by si tak mohl kdykoliv rozhodnout, že chce jistotu soukromí a nebyl by odkázán pouze na zavření víka.