Sledujte nás na YouTube

Malware FruitFly napadá MacBooky, umí používat kameru a zjistí vaše hesla. Jak se bránit?

Velkou výhodou a silným prodejním argumentem počítačů MacBook od společnosti Apple byla, a do určité míry stále je, poměrně silná imunita vůči virům, malwaru a dalším špionážním nástrahám internetu. Firma Malwarebytes, zabývající se bezpečností na internetu, objevila malware s názvem FruitFly, který napadá počítače od Applu již několik let.

FruitFly je jako běžný malware nenápadný, běží na pozadí a je schopný používat kameru pro videohovory, pořizovat screenshoty obrazovky a také zachytit veškeré úhozy na klávesnici a dostat se tak například k heslům. Nedávno byla objevena i nová verze zvaná FruitFly 2, kterou společnost Synack identifikovala na 400 počítačích, s největší pravděpodobností je však napaden výrazně větší počet uživatelů.

Podle vyjádření zástupce společnosti Apple jsou před všemi známými projevy FruitFly chráněny MacBooky, které běží na verzích systému OS X 10.11 El Capitan nebo MacOS Sierra 10.12. Pokud váháte s aktualizací systému, doporučujeme ji provést co nejdříve, stejně tak zpozornit při prohlížení internetových stránek, neklikat na neznámé odkazy a nestahovat podezřelé přílohy z emailu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

  1. bublina (neregistrovaný)

    Jak se bránit? Nepouzivat MacBook. Na SurfaceBooku nemam zadnej problem, ale pro BFU asi neni dost cool

  2. K (neregistrovaný)

    A to řekla bublina s widlema. Gratuluju.

  3. shepii (neregistrovaný)

    No ono to není silnou imunitou MacBooků, ale spíš nezájmem hackerů cokoliv vytvářet na takhle malou minoritu zařízení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *