Malware FruitFly napadá MacBooky, umí používat kameru a zjistí vaše hesla. Jak se bránit?

Velkou výhodou a silným prodejním argumentem počítačů MacBook od společnosti Apple byla, a do určité míry stále je, poměrně silná imunita vůči virům, malwaru a dalším špionážním nástrahám internetu. Firma Malwarebytes, zabývající se bezpečností na internetu, objevila malware s názvem FruitFly, který napadá počítače od Applu již několik let.

FruitFly je jako běžný malware nenápadný, běží na pozadí a je schopný používat kameru pro videohovory, pořizovat screenshoty obrazovky a také zachytit veškeré úhozy na klávesnici a dostat se tak například k heslům. Nedávno byla objevena i nová verze zvaná FruitFly 2, kterou společnost Synack identifikovala na 400 počítačích, s největší pravděpodobností je však napaden výrazně větší počet uživatelů.

Podle vyjádření zástupce společnosti Apple jsou před všemi známými projevy FruitFly chráněny MacBooky, které běží na verzích systému OS X 10.11 El Capitan nebo MacOS Sierra 10.12. Pokud váháte s aktualizací systému, doporučujeme ji provést co nejdříve, stejně tak zpozornit při prohlížení internetových stránek, neklikat na neznámé odkazy a nestahovat podezřelé přílohy z emailu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

5 komentářů

 1. bublina (neregistrovaný)

  Jak se bránit? Nepouzivat MacBook. Na SurfaceBooku nemam zadnej problem, ale pro BFU asi neni dost cool

 2. K (neregistrovaný)

  A to řekla bublina s widlema. Gratuluju.

 3. shepii (neregistrovaný)

  No ono to není silnou imunitou MacBooků, ale spíš nezájmem hackerů cokoliv vytvářet na takhle malou minoritu zařízení.

  • Ono je to trochu jinak, prostě je atraktivnější útočit na staré verze OS, což není zrovna doména Apple:)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *