Zavření víka MacBooku „fyzicky“ odpojí mikrofon. Má to smysl?

Apple u svých nových MacBooků představil novou funkci, která by měla do jisté míry omezit možnost zneužití mikrofonu. Bezpečnostní čip T2 totiž nově u letošních MacBooků zajišťuje, že po zavření víka dojde k „fyzickému“ odpojení mikrofonu.

Apple představil nový MacBook Air. Dostal menší tělo, nové porty a Retina displej

Odpojení je realizováno přímo na hardwarové úrovni a ani aplikace s root či kernel přístupem nemohou nijak mikrofon využívat. Apple neuvádí přesné technické opatření zajišťující odpojení, nicméně říká, že dokonce ani software samotného čipu T2 nemůže odpojení nijak deaktivovat.

Má to smysl?

Snaha o zvýšení bezpečnosti je nepochybně chválihodná a hardwarové omezení přístupu je skutečně asi nejspolehlivějším způsobem zabránění zneužití. Nabízí se však jedno zásadní ale.

Mikrofon je totiž deaktivován skutečně pouze při zavřeném víku. Neexistuje způsob, jak toto odpojení realizovat v případě otevřeného víka. Což je vcelku škoda, neboť reálně hrozí zneužití zvukového záznamu spíše ve chvíli, kdy na počítači aktivně pracujete a například něco řešíte s kolegy. Novinka tak nijak neřeší malware typu FruitFly, který dokázal nepozorovaně aktivovat kameru a mikrofon. Webkamera se mimochodem nedeaktivuje ani při zavřeném víku. Podle Applu je dostatečnou ochranou to, že míří kamsi do klávesnice a je tedy zakryta.

Je trochu škoda, že Apple nevyužil možnost a nové MacBooky nevybavil hardwarovým tlačítkem, které by tímto způsobem odpojilo mikrofon a kameru. Uživatel by si tak mohl kdykoliv rozhodnout, že chce jistotu soukromí a nebyl by odkázán pouze na zavření víka.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

8 komentářů

 1. Fbio (neregistrovaný)

  Co to je za blbost? Hw tlačítko na odpojení mikrofonu????

 2. jablickar obecny (neregistrovaný)

  Samzorejme ze to smysl ma.

 3. bob (neregistrovaný)

  Tak to je demence nejvyssiho radu. Apple se v posledni dobu soustredi na kraviny jako EKG a animovane hovinka, tak nema cas resit ergonomii.

 4. Marek (neregistrovaný)

  Pokud je aktivní kamera, tak svítí dioda vedle ní, která o tom informuje. Zneužití je tedy nereálné, to by člověk musel bejt slepej, aby si toho nevšiml.

  • M (neregistrovaný)

   Tiez si myslim. Podla mna nejaky malware to softverovo vypnut nijako nedokaze, aby prestala svietit. To je uplne nemozne.

   • pawel (neregistrovaný)

    vypnut nemusi. Ale staci nechat otevrene viko, a malware zacme nahravat, pokud se nedivas, diodu ty nevidis, kamera tebe ale ano.

   • pawel (neregistrovaný)

    oprava: ne kamera, samozrejme mikrofon slysi

 5. QNX (neregistrovaný)

  Celé toto zariadenie nemá zmysel.
  Macbook Air v rovnakej konfigurácii ako Macbook Pro stojí o 100 dolárov menej. Keď už ide niekto vyvaliť napr 1600 € za Air tých 100 € navyše za Pro ho nezabije navyše v Pro je normálny CPU nie Y rada. Takže to za tých 100 € stojí….

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel