Domů » Bleskovky » Zapomeňte na gorilu nebo safír, displeje smartphonů budou chránit diamantová skla

Zapomeňte na gorilu nebo safír, displeje smartphonů budou chránit diamantová skla

Málo platné, nejcitlivější součástí každého smartphonu je displej. Přestože výrobci neustále vylepšují svá odolná skla, zpravidla vždy se na nich časem objeví škrábance, přestože byl telefonu u svého majitele vždy jako v bavlnce. Pár výrobců své štěstí zkusilo se syntetickým safírem, který je vůči škrábancům odolnější, jeho výroba je však náročnější a výrazně dražší, a proto se tento způsob ochrany displeje zatím masově neuchytil. Na obzoru je však další technologie.

Společnost Akhan Semiconductor chce v několika následujících letech přivést na trh smartphony chráněné „diamantovým sklem“, které má být až šestkrát silnější a desetkrát tvrdší než současná zpevněná skla. Firma, která se jinak zabývá vývojem a výrobou diamantových polovodičů, vyvinula technologii Mirage Diamond Glass spočívající v náhodném uspořádání syntetických diamantů, což má mít za následek minimalizaci pravděpodobnosti výskytu jakýchkoliv prasklin. Displej tak má být ochráněn nejen vůči škrábancům, ale i proti případnému rozbití způsobeného pádem. Technologií Mirage Diamond Glass lze údajně chránit nejen přímo samotné displeje, ale i ochranná skla nad nimi; diamantové sklo má být možné použít i ve spojení s existujícími vrstvami obrazovky včetně skel Gorilla Glass.

Akhan Semiconductor nyní testuje reálné podmínky fungování s dotykovými vrstvami displeje a snaží se přijít na způsob, jak snížit odrazivost skel, aby je bylo možné používat i na přímém světle. Firma údajně také spolupracuje s jedním (menším) nejmenovaným výrobcem smartphonů, s nímž plánuje uvést první telefon s diamantovým displejem už příští rok. Dá se předpokládat, že diamantová skla budou velmi drahá, takže se jejich cena projeví i v koncové ceně zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Tak na tohle jsem zvědavý. Že by konec fólií a ochranných skel?

  • Spíše že by další pohádka? :-D Když se podíváme na to, co máme v 21. století, tak je to OTŘESNÁ BÍDA!!! Pominu údajné blížící se nové technologie akumulátorů, které „blíží“ už asi 10 let… pojďme dát jako příklad jednoduchou věc… třeba taková úplná blbost jako je tvrzené 3D (zahnuté) sklo pro S7 Edge (jaro 2016)… takové které skutečně drží a nesnižuje citlivost tj. se silikonovou adhezí… no taková se začla vyrábět až koncem minulého roku!!! Takže s něčím takovým můžeš s klidem počítat tak nejdřív za 10 let… a nové technologie akumulátorů většinu z nás asi ani nebudou zajímat, protože prioritnější bude dojít si na záchod :-D

 2. Autor je nejspíš negramot. Dnes už může opravdu psát články každý. Nechápu, jak někdo může napsat anglický název „Mirage Diamont Glass“, kde napíše ve slově Diamond na konci T. A ne jednou, ale víckrát, takže to nená překlik. Novinařina je opravdu v těžkém úpadku …

  • No to je hrozný průser, fakt že jo, to je tak minimálně na veřejnou popravu na václaváku :-D :-D :-D

 3. Marek Studnicka

  Otázkou je,pokud by se tato technologie zavedla do praxe,jak se toto odrazí v koncové ceně pro zákazníka

 4. „….údajně také spolupracuje s jedním (menším) nejmenovaným výrobcem smartphonů…“
  to myslíte společnost Apple ?? ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).