Zapomeňte na gorilu nebo safír, displeje smartphonů budou chránit diamantová skla

Málo platné, nejcitlivější součástí každého smartphonu je displej. Přestože výrobci neustále vylepšují svá odolná skla, zpravidla vždy se na nich časem objeví škrábance, přestože byl telefonu u svého majitele vždy jako v bavlnce. Pár výrobců své štěstí zkusilo se syntetickým safírem, který je vůči škrábancům odolnější, jeho výroba je však náročnější a výrazně dražší, a proto se tento způsob ochrany displeje zatím masově neuchytil. Na obzoru je však další technologie.

Společnost Akhan Semiconductor chce v několika následujících letech přivést na trh smartphony chráněné „diamantovým sklem“, které má být až šestkrát silnější a desetkrát tvrdší než současná zpevněná skla. Firma, která se jinak zabývá vývojem a výrobou diamantových polovodičů, vyvinula technologii Mirage Diamond Glass spočívající v náhodném uspořádání syntetických diamantů, což má mít za následek minimalizaci pravděpodobnosti výskytu jakýchkoliv prasklin. Displej tak má být ochráněn nejen vůči škrábancům, ale i proti případnému rozbití způsobeného pádem. Technologií Mirage Diamond Glass lze údajně chránit nejen přímo samotné displeje, ale i ochranná skla nad nimi; diamantové sklo má být možné použít i ve spojení s existujícími vrstvami obrazovky včetně skel Gorilla Glass.

Akhan Semiconductor nyní testuje reálné podmínky fungování s dotykovými vrstvami displeje a snaží se přijít na způsob, jak snížit odrazivost skel, aby je bylo možné používat i na přímém světle. Firma údajně také spolupracuje s jedním (menším) nejmenovaným výrobcem smartphonů, s nímž plánuje uvést první telefon s diamantovým displejem už příští rok. Dá se předpokládat, že diamantová skla budou velmi drahá, takže se jejich cena projeví i v koncové ceně zařízení.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku