TOPlist

Zaostřeno na BlackBerry World: Nový Bold 9900, systém BlackBerry 7 a další novinky

Pokud pravidelně sledujete SmartManii, jistě vám neuniklo, že ve městě Orlando na Floridě právě probíhá událost s názvem BlackBerry World. RIM tam představil další chytrý telefon z řady Bold, nový operační systém BlackBerry 7 a spoustu zajímavých softwarových novinek a aktualizací především pro PlayBook. Pojďme si tedy společne zrekapitulovat, na co se v následujících měsících můžeme těšit.

BlackBerry Bold 9900/9930
BlackBerry Bold 9900 (případně 9930 u americké CDMA verze) je nejnovějším přírůstkem do populární řady Bold a současně i novou vlajkovou lodí RIM na poli chytrých telefonů. Před oficiálním představením jsme o něm psali jako o BlackBerry Dakota či BlackBerry Bold Touch, ve finále však zůstal jen číselný kód modelu a označení řady Bold.  Čerstvě představený Bold je zajímavý tím, že skýtá kombinaci plnohodnotné hardwarové klávesnice, optického trackpadu i dotykového displeje. Ovládání se tak stalo mnohem intuitivnějším a uživatelé si jednoduše mohou vybrat, jestli zrovna budou používat trackpad nebo obrazovku. Zároveň se ale příliš nezměnilo samotné grafické prostředí systému BlackBerry 7 (podrobnější informace viz dále), RIM tedy neupustil od střídmého uživatelského prostředí a nenahradil jej obrovskými tlačítky a kontextovými nabídkami. Konstrukce telefonu je trochu podobná staršímu modelu Bold 9000, nový dotykový Bold má však tloušťku pouhých 10,5 milimetrů.

- - - -

Výrazným prvkem je okrajový rám z nerezové oceli, který dodává telefonu elegantní čistý design a díky tomu, že mírně vyčnívá, poskytuje taktéž celkem odolnou mechanickou ochranu ostatních částí konstrukce, které jsou většinou z umělé hmoty. Díky mírně větším rozměrům oproti součastným modelům 9700 a 9780 se zvětšil i displej, který má úhlopříčku 2,8“ a rozlišení 640 x 480 pixelů, a poporostla i QWERTY klávesnice, která zajistí ještě pohodlnější psaní delších textů. Zajímavým detailem je nově podsvícení rámečku kolem trackpadu; jedná se o ryze praktickou záležitost, v noci se vám totiž na Boldu 9700 snadno stane, že se na trackpad při ovládání netrefíte palcem. Pozornost si také zaslouží záda telefonu, kde se nachází kryt z odolného skla se vzorem karbonových vláken. Uvnitř konstrukce se pak schovává výkonný 1,2GHz procesor, 768 MB RAM a 8 GB vnitřního úložiště. Podrobné specifikace si můžete prohlédnout níže.

-

Rozměry: 115 x 66 x 10.5 mm
Váha: 130 gramů
Displej: 2.8″ kapacitní dotykový displej, rozlišení VGA (640×360), denzita 287 dpi
Klávesnice: QWERTY + optický trackpad
CPU: 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon MSM8655
GPU: Adreno 205
Paměť: 768 MB RAM, 8GB úložiště, microSD slot (až 32GB)
Fotoaparát: 5 Mpix se záznamem videa v 720p HD rozlišení
Operační systém: BlackBerry 7
Baterie: 1230mAh výměnný akumulátor
Konektivita: GPS/aGPS, akcelerometr, magnetometr (digitální kompas), proximity senzor, NFC snímač/vysílač, WiFi 802.11 b/g/n/a/n, HSPA+, GSM, EDGE,Bluetooth 2.1 s podporou technologie EDR 

Operační systém BlackBerry 7
Fakt, že RIM vyvíjí zároveň hned dva nové operační systémy pro své ostružinové komunikátory, koluje po internetu již delší dobu a kanadská společnost se s tím nijak netajila. Původně měla vyjít jako první spíše menší aktualizace s názvem BlackBerry OS 6.1 a později zcela nový operační systém BlackBerry OS 7 založený podobně jako u PlayBooku na platformě QNX. RIM se ale rozhodl udělat tlustou čáru a to, co mělo být původně aktualizace, představil jako nový systém BlackBerry 7 (non-QNX). Všimněte si i další drobné změny v názvu – dříve se ostružinový systém značil například BlackBerry OS 6, novinka však nese zkrácený název BlackBerry 7. Ve výše uvedeném videopohledu na Bold 9900 si všimněte, že redaktor v jednu chvíli řekne BlackBerry OS 7 a zaměstnanec RIM ho opraví se slovy „Vlastně je to jen BlackBerry 7“. Vypadá to tedy, že zkracování je poslední dobou v módě, připomeňme si například, že nový mobilní OS od Microsoftu se původně nazýval Windows Phone 7 Series, vzápětí byl ale oficiálně zkrácen na Windows Phone 7 (informovali jsme zde). Nyní se však budeme věnovat změnám a novinkám, které nám systém BlackBerry 7 poskytne.

-

Především jde o znatelně rychlejší internetový prohlížeč.  Prohlížení internetu na BB OS 5 bylo spíše trápením, v OS 6 se prohlížeč o dost zlepšil, přibyla oficiální podpora záložek a dalo se pozorovat i celkové zrychlení. Někdy se ale i přesto stránky načítají delší dobu a občas prohlížeč příliš dlouho odesílá požadavek na server. To vše se dočkalo opravy a celkového zrychlení v BlackBerry 7, o čemž se můžete přesvědčit na videu níže, kde byla porovnávána rychlost načítání stejných webových stránek; souboje se zúčastnil BB Bold 9900 s novým operačním systémem BlackBerry 7 a tedy i s novým prohlížečem, a jeho předchůdce Bold 9780 s BlackBerry OS 6. Podle měření času do úplného načtení stránek byl ve výsledku prohlížeč z BlackBerry 7 průměrně o 30 % rychlejší, musíme ovšem přihlédnout i na to, že byl spouštěný na dvakrát výkonnějším komunikátoru. Prohlížeč dále podporuje nový obsah jako video v HTML5 či JIT JavaScript kompilátor.

Jedním z oficiálních důvodů, proč byl nový operační systém přejmenován z pracovního názvu BlackBerry OS 6.1 na BlackBerry 7 byla snaha zdůraznit novou řadu chytrých telefonů, které RIM postupně začíná představovat, a tedy možnost práce se zcela novým dosud nepoužitým hardwarem. Mezi názorné příklady patří například technologie NFC. Všechny ostružinové smartphony s BB 7 budou mít NFC čtečku i vysílač v jednom. Near Field Communication, jak již název napovídá, je technologie přenosu dat na krátkou vzdálenost. Samotná data mohou být ale uložena nejen v elektronických zařízeních, ale i v pasivních čipech, které se dají již dnes pořídit na internetu. Tyto čipy jsou tak tenké, že mohou být použity například jako součást reklamních letáků či různých katalogů. Po přiložení ostružinového smartphonu s NFC snímačem k takto „aktivní“ části letáku se na displeji objeví oznámení a po potvrzení se vám pak zobrazí například odkaz na webové stránky, kde si vybraný produkt z letáku můžete koupit, a krátký popis. Nová řada komunikátorů od kanadské společnosti RIM bude však vybavena nejen čtečkou takových čipů, ale i vysílačem, který umožní aktivní přenos vytvořených dat mezi dvěma podobnými přístroji. RIM tohoto aktivního přenosu chce využít především v BBM, kde by bylo možné přidávat kontakty pouhým přiblížením dvou komunikátorů. Technologie NFC je poslední dobou celkem populární a je dost možné, že se v budoucnu dočkáme například systému bezdrátových plateb, ke kterým by vám stačil jen váš telefon místo peněženky či platební karty.

Mezi další novinky, které stojí za zmínku, patří hlasové vyhledávání a podpora služby Bing. Mezi nejefektivnější novinky v současném systému BB OS 6 patří bezesporu univerzální hledání, díky kterému stačí přímo z hlavní obrazovky napsat hledaný výraz a zobrazí se vám především výsledky z telefonu, jako kontakty, emaily, události kalendáře, poznámky a spousta dalších. Na konci výsledků se nyní zobrazuje jen odkaz na prohlížeč, přes který můžete pokračovat v hledání na internetu. V BlackBerry 7 bude do hledání zapojena navíc i služba Bing (informovali jsme v této leskovce). Na BlackBerry World se během včerejší prezentace zcela nečekaně objevil CEO Microsoftu Steve Ballmer a oznámil navázání nových obchodních vztahů s Research In Motion a prvním plodem této spolupráce má být právě integrace vyhledávače Bing v BlackBerry 7. Oproti jiným obdobným službám jako Google využívá Bing navíc současnou polohu uživatele, jeho sociální zařazení a další faktory, které mají zaručit větší relevantnost výsledků vůči zájmům uživatele. Jen škoda, že Bing není příliš dobře podporovaný v České republice, takže tuto novinku ocení především obyvatelé Severní Ameriky. Operační systém BlackBerry 7 umožňuje i hlasové vyhledávání. Pokud kliknete na ikonku lupy na úvodní obrazovce, zobrazí se vám nejdříve klasické vyhledávací pole, jak jej znáte z OS 6, vpravo se ale objeví i ikonka mikrofonu; tu pak stačí stisknout a vyslovit hledaný výraz. Opět zůstává otázkou, zdali se dočkáme u této funkce podpory českého jazyka; s českou lokalizací systému však dosud RIM neměl problém, doufejme tedy, že nás nenechá ve štychu ani nyní a budeme moci s novými ostružinami mluvit hezky česky.

- 

A co nového se chystá ohledně PlayBooku?
Ostružinový tablet šel do prodeje v Severní Americe zhruba před dvěma týdny a představuje prakticky první plod „znovuzrozené“ společnosti RIM. Ta si totiž uvědomila, že se stávajícím systémem na základě Java již dlouho nebude moci čelit konkurenci, proto Kanaďané sestavili nový tým produktivních vývojářů, začali od píky a jako základový kámen použili platformu QNX. Vzhledem k velké popularitě tabletů na trhu se snažili tento trend podpořit a museli to udělat co nejdříve, aby jim neujel vlak. Na Mobile World Congressu v Barceloně byl PlayBook poprvé oficiálně představen a již v dubnu tohoto roku byl vypuštěn na trh. Časový nátlak ze strany konkurence donutil RIM vydat produkt dříve, než byl systém na 100% hotov, avšak vedení společnosti slíbilo, že budou nejdůležitější chybějící funkce doplněny do 60 dnů od zahájení prodeje a vypadá to, že zatím svůj slib dodržují.

Mezi hlavní nedostatky patřila absence nativního mailového klienta. Majitelé ostružinových smartphonů sice mohli spravovat emaily na PlayBooku nepřímo po spárování přes BlackBerry Bridge, vlastní poštovní klient ale chyběl. Na BlackBerry World byla však včera představena předprodukční verze nativního emailového klienta pro PlayBook. Vypadá téměř identicky jako emailový klient zprostředkovaný přes BlackBerry Bridge, ale funguje samostatně bez potřeby párovat tablet s komunikátorem. Dále měli návštěvníci BlackBerry World možnost spatřit ukázky nativního kalendáře a adresáře kontaktů. To vše spolu s emailovým klientem přijde v updatu v létě, přesný termín zatím nebyl zveřejněn, ale pokud RIM dodrží své slovo, tak se dočkáme nejpozději 18. června (slíbené maximum 60 dnů od zahájení prodeje PlayBooku).

A pomalu se dostáváme k posledním dvěma zprávám, kterým se v dnešním článku budeme věnovat. Tou první z nich jsou videohovory; přesněji řečeno se jedná o BlackBerry Video Chat. Pokud máte zkušenosti s platformou BlackBerry, pak možná víte, že každý chytrý telefon s ostružinou ve znaku má svůj specifický kód, kterému se říká PIN (neplést s heslem u SIM karty!) a když chcete někoho přidat do BBM, musíte zadat PIN číslo daného zařízení, což je náhodně vygenerovaný osmimístný soubor čísel a písmen. Při registraci na softwarovém trhu BlackBerry App World si ale uživatelé vytváří svoje BlackBerry ID (dále jen BBID), což není nic jiného než emailová adresa a ta se pamatuje mnohem lépe než změť čísel a písmen. Proto se RIM rozhodl pro navazování komunikace v BlackBerry Video Chat a pravděpodobně i v budoucích verzích BBM použít právě BBID. Jakmile si do kontaktů ve video chatu přidáte BBID dané osoby a ta následně žádost potvrdí, budete si moci popovídat díky mikrofonu a integrované 3Mpix kamerce na přední straně. Během videohovoru můžete samozřejmě používat i 5Mpix objektiv na zadní straně tabletu, psát text do chatu nebo provádět běžné audiohovory bez videa. Aplikace může být spuštěná skrytě na pozadí a upozornit vás na příchozí hovor, i když zrovna PlayBook vůbec nepoužíváte a lze samozřejmě nastavit i režim „Nerušit“, ve kterém bude zablokován příjem jakýchkoliv hovorů. Nejlepší zprávou je fakt, že na videohovory nemusíte čekat, aplikace se objevila v aktualizaci včera ráno.

Po práci zákonitě přichází zábava, proto se ke konci článku podíváme na zajímavé herní novinky. V různých videích PlayBooku se dosud objevovala především hra Need For Speed: Undercover, kterou dostanete k ostružinovému tabletu zdarma, má celkem zajímavou grafiku a dá se díky integrovanému akcelerometru ovládat natáčením zařízení do stran. To ale není nic nového, skutečnou novinku představila na BlackBerry world skupina vývojářů, která si říká Unity. Ti prezentovali ukázky 3D her vytvořených ve svém vlastním vývojářském nástroji, který přináší jednak velice uspokojivé výsledky a jednak i údajně usnadňuje portaci her z jiných platforem, takže se dají v blízké době očekávat další zajímavé tituly. Zatím se ale podívejte na ukázku hry Samurai II.

A další dobrou zprávou pro všechny fanoušky ostružin i rozzlobených opeřenců je oznámení o portaci populární hry Angry Birds na PlayBook. Pochlubil se s tím včera přímo CEO společnosti Research In Motion Mike Lazaridis. V brzké době se snad dočkáme dalších informací a přibližného termínu, kdy se hra dostane na App World.

-

Zdroj: CrackBerry

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku