TOPlist

Zájem o koupi TikToku roste, rozhodnutí padne v následujících týdnech

Americký prezident Donald Trump s chytrým telefonem (ilustrační obrázek)
  • Microsoft a Oracle údajně vedou jednání o převzetí globálních operací TikToku
  • Oracle by zajišťoval správu algoritmu a dat, což údajně zmírní obavy o bezpečnost uživatelů
  • Konečné rozhodnutí o osudu TikToku má padnout během následujících týdnů

TikTok je dlouhodobě globálním fenoménem, který si podmanil mladé i starší generace. Ale zatímco uživatelé procházejí nekonečným množstvím krátkých videí, v zákulisí se odehrává něco mnohem většího. Nově zvolený americký prezident Donald Trump sice zakročil při celkovém zákazu aplikace, nicméně v současné době je na programu prodej její části, údajně kvůli bezpečnosti jejích uživatelů. Již od počátku spekulací o prodeji se na povrch vynořilo nespočet zájemců o její koupi.

Jakou roli by hrála společnost Oracle?

Do fronty zájemců o odkoupení TikToku se nově zařadili technologičtí giganti Oracle a Microsoft. Zatímco běžným uživatelům může připadat, že takové věci se jich netýkají, opak je pravdou. Jednání o budoucnosti TikToku ovlivní, jak bude aplikace vypadat a fungovat v následujících letech.

Jedním z hlavních důvodů, proč se TikTok dostal do hledáčku amerických společností, jsou obavy o národní bezpečnost. Čínská společnost ByteDance, která aplikaci vlastní, byla v minulosti obviňována z možného zneužívání uživatelských dat. Oracle by měl v případě převzetí mít na starosti správu algoritmu, dat a softwarových aktualizací, aby zajistil větší transparentnost a bezpečnost. Pro uživatele by to znamenalo jistotu, že jejich osobní údaje nebudou zneužity, ale zároveň i potenciální změny v tom, jak bude fungovat algoritmus. Otázkou v tomto případě zůstává, jestli bude TikTok stále tak návykový, jak ho známe dnes.

Microsoft v roli partnera

Zapojení Microsoftu do jednání je pro mnohé trochu záhadou. Zatímco Oracle se staví do role hlavního hráče, Microsoft údajně jedná o možnosti strategického partnerství. Společnost má s TikTokem dlouhodobé obchodní vztahy, v roce 2024 například ByteDance platil Microsoftu za přístup k modelům OpenAI. To by mohlo usnadnit technologickou spolupráci i případné převzetí.

Do celé situace se navíc vložila politika. Prezident Donald Trump, který byl už dříve vůči čínským technologickým firmám skeptický, dal najevo, že rozhodnutí o budoucnosti TikToku musí padnout co nejdříve. Podle něj je nezbytné chránit americké uživatele, ale zároveň umožnit pokračování oblíbené aplikace. Podle dostupných informací by měl být celý proces dokončen během několika týdnů. Tento časový tlak zvyšuje napětí a nutí všechny zúčastněné strany jednat rychle.

„Mluvil jsem s mnoha lidmi o TikToku, je o něho opravdu obrovský zájem. A ne, společnost Oracle se mnou o prodeji nemluvila. Mnoho lidí se mnou mluví o koupi této aplikace a já se pravděpodobně během příštích 30 dní rozhodnu. Kongres dal 90 dní. Pokud se nám podaří TikTok zachránit, myslím si, že to bude dobrá věc,“ podotkl Trump při sobotním odletu na Floridu.



iPhone za americkou vlajkou (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Šílenství jménem TikTok: Američané kupují předražené telefony jen kvůli této aplikaci

Microsoft a Oracle nejsou jediní, kdo má o globálně populární aplikaci údajný zájem. Jako o dalších možných investorech se spekuluje například o Elonu Muskovi nebo také Mr.Beastovi. Každý z těchto hráčů by mohl TikTok posunout jiným směrem. Otázkou zůstává, kdo nakonec nad touto zlatou žílou digitálního světa získá kontrolu.

Autor článku David Dohnal
David Dohnal
Fanoušek technologií a fotbalu, který ve volném čase rád chodí aktivně cvičit. Mým idolem je Dwayne Johnson.

Kapitoly článku