Domů » Články » Zachraň šneka pro iOS a Android: Prvotina nového herního studia pod drobnohledem

Zachraň šneka pro iOS a Android: Prvotina nového herního studia pod drobnohledem

Brněnští vývojáři ze studia Alda Games vydali logickou iOS hru Zachraň šneka, kterou vám v dnešní recenzi představíme. Je zdarma a rozhodně vás bude bavit.

Zábavných a kvalitních logických hříček není v App Store nikdy dost (od 19. července je titul nově dostupný i pro Android). Obzvláště těch s ručně kreslenou grafikou a s příznivou cenovkou. Prvotina brněnského studia Alda Games je navíc v češtině, ke stažení zdarma a v hlavní roli má bezbranné hlemýždě. To by v tom byl čert, aby to nebyla zábava. Ale jak se hraje Zachraň šneka ve skutečnosti?

Hra si z vašeho iPhonu nebo iPadu ukousne kolem 50 MB prostoru, což není vzhledem k detailně kreslené HD grafice žádná přehnaná porce. Po spuštění vás uvítá jednoduché menu v našem rodném jazyce. K dispozici máte celkem 24 levelů, ale jak to tak bývá, začít musíte od prvního. To je ostatně potřeba, protože obtížnost poměrně rychle stoupá. Nejvíce je středně těžkých úrovní (12) a v posledních šesti už jde opravdu do tuhého.

Pozor, šneka zabije téměř vše

Základní principy jsou dva: šneka (někdy i šneky) neovládáte přímo, ale pouze pomocí dalších předmětů, a zároveň šneka zabije skoro vše, nejenom smrtící sprška kamenů, nebo ostré sluneční paprsky, ale i připínáčky poházené po zemi, bomby, nebo různé špičaté mechanismy. Možná máte pocit, že jste již někdy o podobné hře slyšeli a máte pravdu, autoři se inspirovali u populárního titlu Cover Orange, kterému nedávno vyšel druhý díl (oba jsou oproti tomuto titulu placené).


Artwork, který skvěle vystihuje, o čem hra vlastně je

Na začátku každé úrovně vidíte v pravém horním rohu, jaké nástroje dostanete k dispozici a v jakém pořadí. To je velmi důležité pro zvolení taktiky – nástroje mají jinou hmotnost, jiné rozměry, tvar a samozřejmě také funkce. Kousek jídla dokáže šneka nalákat, kdežto rána knoflíkem po ulitě způsobí, že se kus odkutálí a podobně.

Zachraň šneka Gameplay

Hra spolehlivě potrápí vaši schopnost logického myšlení. Prvořadým úkolem je samozřejmě záchrana všech plžů na obrazovce, ale za to dostanete pouze jednu hvězdičku z tří možných. Další získáte za splnění levelu v časovém limitu, který je mnohdy velmi šibeniční a vyžaduje rychlost a přesnost, stejně jako dobrý plán. Třetí hvězdičku pak můžete sebrat přímo v každé úrovni. Ačkoliv je z levelů zřejmé, že autoři vymysleli vždy ideální průchod hrou, můžete zkusit zapojit i kreativitu, protože šneka jde často schovat i na méně očividná místa, leč bohužel za to často nejste odměněni onou třetí hvězdičkou.

- -

cena: zdarma (aktualizováno 19. 7. – hra je již k dispozici i pro zařízení s Androidem)

A co to nejdůležitější, tedy celkový dojem? Šnek se hraje skvěle, obzvlášť když se nebojíte trochu zapojit logické myšlení. Dle vyjádření Alda Games je to však pouze skromná prvotina studia, které už hledá posily do svého vývojářského týmu pro ještě ambicióznější projekty. Držíme jim tedy palce s dalším vývojem a už teď se těšíme na novinky, které si pro nás připraví.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Diskuze k článku

  1. Jestli je to v reálném čase, tak to bude mít skvělou herní dobu. :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).