Za Muskův internet na lodi zaplatíte hotový majlant. Přesto patří k levnějším

starlink maritime spacex

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska dostala od amerického regulačního úřadu FCC „zelenou“ v poskytování internetu Starlink na všelijakých dopravních prostředcích. Ihned tedy spustila program jménem Maritime, díky kterému dostane širokopásmové družicové připojení i do zaoceánských lodí či jacht, které mívají často velmi špatný přístup ke stabilnímu a rychlému internetu.

Starlink Maritime bude možné využít při plavbách Atlantským oceánem, hlavně pak u východního pobřeží Spojených států, dále na pobřeží Chile, Brazílie a ve vodách omílajících západní hranice Evropy. Musk počítá s rychlostí 100 až 350 Mb/s pro download a 20 až 40 Mb/s pro upload, zaujme i latence nižší než 99 ms. Cena této služby je 5 000 dolarů měsíčně (skoro 122 tisíc korun), přičemž instalace přijímacího zařízení vyjde na jednorázových 10 000 dolarů (243 tisíc korun). To by mělo obstát v extrémních podmínkách mořské vody i případných bouří a silného větru.Nepřehlédněte

Elon Musk je devítinásobným otcem. Matkou dvojčat je ředitelka jeho firmy

Jakkoliv se může zdát, že cena za službu je oproti běžným poplatkům za využívání Starlinku na pevnině přemrštěná, cena internetu na moři je většinou mnohem vyšší. Sám Musk tvrdí, že na lodích společnosti SpaceX vyšel internet od jiných společnosti až na 150 tisíc dolarů měsíčně (3,6 milionu korun). Existují samozřejmě i levnější lodní satelity od značek SeaSat či TracPhone, ty však nabízí výrazně nižší rychlost maximálně 5 Mb/s.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku