Elon Musk skáče radostí. Starlink bude k dispozici na zemi, na moři i ve vzduchu

spacex dragon

Dnešní den je pro excentrického podnikatele Elona Muska jistě významný. Jeho projekt satelitního internetu Starlink, který zaštiťuje SpaceX, dostal od americké Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Commission, zkráceně FCC) povolení k použití v pohybujících se vozidlech. Ve výčtu se nachází například osobní i nákladní automobily, lodě, vlaky či letadla.

elon musk nasa spacex crew demo
Elon Musk má další důvod k radosti

Až doposud byl internet od Starlinku omezen pouze na hardware umístěný na fixní lokaci. S možností poskytovat internetové připojení také v pohybujících se dopravních prostředcích se Elonu Muskovi otevírají mnohem širší možnosti využití, obzvláště v případě lodí a zejména letadel. Právě na jejich palubách je chybějící nebo značně pomalé připojení notoricky známé. SpaceX přitom nelenilo a už nyní má dohodnuté první spolupráce. V případě leteckých společností se jedná o JSX a Hawaiian Airlines, do konce letošního roku budou moci toto satelitní připojení využívat také pasažéři ukrajinských vlaků Ukrzaliznytsia.airbus a350 deltaNepřehlédněte

Aerolinky testují Starlink od SpaceX. Dočkáme se na palubě letadel rychlého internetu?

SpaceX je se svými satelity poskytujícími vysokorychlostní připojení ve 36 státech jedním z pionýrů satelitního internetu. Elonu Muskovi však pomalu roste konkurence. Kanada pomalu připravuje vlastní řešení Telestat a Amazon chystá alternativu Project Kuiper. Oba soci však mají do ostrého startu ještě daleko.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku