Domů » Články » Z mobilních sítí letos začne mizet zastaralé 3G. Do důchodu jej žene zájem Čechů o rychlá data

Z mobilních sítí letos začne mizet zastaralé 3G. Do důchodu jej žene zájem Čechů o rychlá data

Vysílače se zastaralou 3G (UMTS) technologií začnou v letošním roce nahrazovat modernější 5G sítě. Rychlost internetu v mobilu se rapidně zvýší. Operátorům umožní technologická inovace poskytnout kvalitnější služby zákazníkům a významně zvýšit datové rychlosti a objem přenášených dat.

V letošním roce začne v České republice docházet k nahrazování zastaralé vysílací technologie 3G novou superrychlou 4G a 5G technologií. Jestliže v nejmodernějších 5G sítích dosahuje rychlost internetu až 1000 Mbit/s, ve 3G sítích je to typicky kolem 10 Mbit/sec.

Vodafone vysilac BTS
BTS operátora Vodafone (ilustrační obrázek, zdroj: Vodafone)

Většina zákazníků si změny technologie ani nevšimne. Jejich telefon pro mobilní internet totiž automaticky využívá a nadále bude využívat aktuálně provozovanou 4G (LTE), případně nejnovější 5G síť.

Vypínání 3G: Proč se v roce 2021 začnou v Česku vypínat 3G sítě?

Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor, v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

I po vypnutí 3G sítě se lidé se svým starým telefonem bez problému dovolají a budou moci přijímat SMS. Hlasové volání a SMS totiž na 99% území ČR zajišťuje ještě starší technologie 2G, které se plánovaná obnova netýká. Stejně tak vypnutí 3G sítí žádným způsobem neohrozí dostupnost tísňových volání, včetně např. e-callu (nouzové volání vozidla v případě nehody).

sit network 5G GSM zeme
Ilustrační obrázek, zdroj: PublicDomainPictures.net

Případné komplikace a snížení datových rychlostí může nastat pouze u připojení starších telefonů k internetu prostřednictvím mobilní sítě. Vesměs se ale jedná o modely telefonů starší více než 8 let, kterých je mezi občany ČR jen velmi málo.

Uživatelé starších přístrojů budou s předstihem informování svým operátorem, bude jim nabídnuta výměna SIM karty a případně doporučen modernější telefon podporující technologii 4G či 5G,“ doplňuje Grund.

Nahrazování zastaralé 3G technologie je v roce 2021/22 plánováno i v dalších zemích po celém světě, v Evropě k němu bude docházet kromě ČR také v Německu, Itálii či Nizozemsku.

Jak šel vývoj s generacemi mobilních sítí?

V 90. letech minulého století nastoupila první digitální 2G síť, která přinesla novinku v podobě SMS zpráv, a mobilní data uměla běhat rychlostí maximálně 9,6 kbit/s. Na přelomu tisíciletí již mobilní data v ČR „svištěla“ rychlostí zhruba 40 kbit/s. První 3G (UMTS) sítě přinesly v roce 2004 významné zrychlení mobilního internetu. Nejprve se rychlost vyšplhala na 3 Mbit/s, v roce 2006 až na 14,4 Mbit/s a v roce 2013 to mohlo být až 42 Mbit/s.

Jenomže v roce 2012 se v ČR do provozu přihlásily současné 4G sítě (LTE), které umožnovaly rychlost od 40 Mbit/s výše, a proto se tehdy rozvoj českých 3G sítí de facto zastavil. Jednoduše už nedávalo smysl investovat do tehdy překonané technologie. 3G síť proto nikdy v ČR neměla celostátní pokrytí a byla využita zejména pro budování mobilního internetu ve městech.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

4 komentářů

  1. Kdo má Telefon Zenfone 6 a nebo 7 a je u vodafone, by se jich měl rychle zbavit. Do teď nemají Volte a pak pojedou jen v 2G sítí…

    • I Zenfone 5Z. Díky absenci VoLTE a VoWifi to jsou telefony na 💩

    • Tak volání ve 2G síti zažívá díky mizivému pokrytí 3G a mizivé nabídce VoLTE podporovaných telefonů jistě denně většina zákazníků VF. Na druhou stranu při pandemii už každý sedmdesátník bravurně ovládá veškeré WhatsApp, Viber, Skype a další, takže i lidé, kteří dříve provolali stovky minut často dnes VoLTE ani VoWifi vůbec neřeší. Třeba takový Viber nabídne v ideálních podmínkách velmi překvapivou kvalitu hovoru.

  2. Jinak 3G, tedy v současné verzi H+ sypalo například u O2 v naprosto ideálních podmínkách kolem 40mbit. Dnes už to u nás žádný operátor nepouští naplno. Bohužel však od operátorů T-Mobile a Vodafone nemůžeme v brzké budoucnosti čekat skutečné 5G s rychlostí až 1GB. Bude tam snaha nám na několik let zavřít ústa jejich hybridem na 2100Mhz s rychlostí okolo 150mbit a stejnou latencí jako LTE. Co čekat od O2 nevím, ale jediné má skutečnou 5G síť na 3700Mhz už dnes.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).