Domů » Bleskovky » Z iPhone 6 se dovoláte i bez signálu operátora, postačí vám k tomu bezdrátová síť

Z iPhone 6 se dovoláte i bez signálu operátora, postačí vám k tomu bezdrátová síť

Nový iPhone 6 a iPhone 6 Plus je vybavený Wi-Fi modulem s podporou standardu 802.11 ac s maximální rychlostí přenosu dat 433 Mbps. Nejde samozřejmě o žádnou exkluzivní funkci, takto rychlou Wi-Fi už celkem dlouhou dobu nabízí i řada konkurenčních smartphonů, nicméně v případě nových jablečných telefonů se dočkáme ještě jedné užitečné vlastnosti.

Pokud se zrovna budete nacházet v místě bez telefonního signálu, avšak s pokrytím Wi-Fi, budete moci telefonovat právě přes bezdrátovou síť na kterákoliv čísla. iPhone 6 a iPhone 6 Plus v případě nedostupnosti telefonního signálu automaticky sestaví hovor skrze Wi-Fi, kdy dojde ke kontaktování serverů operátora a následného směřování hovoru k volanému přes mobilní síť. Na podobném principu funguje například Skype a další komunikační služby, které umožňují volat na mobilní či pevná čísla.

 

Pokud se těšíte, že si této novinky užijete u nás, máme pro vás špatnou zprávu. Wi-Fi hovory budou zatím dostupné pouze pro zákazníky amerického T-Mobilu (později by se měli přidat také operátoři Verizon a AT&T) a britského operátora EE.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

35 komentářů

 1. eKSBii (neregistrovaný)

  To není nic revolučního. V síti amerického T-Mobile to už nějaký čas umí Androidy a dokonce i Windows Phony.

  • Takže s tím vlastně Apple přišel jako poslední, hehe :D Možná by to chtělo aby autor článek trochu poupravil… ;)

  • eksbii: nikdo tu netrvrdi, ze se jedna o neco revolucniho;).

  • Johny (neregistrovaný)

   No sice umí, ale jestli to někdo je schopnej případně prosadit i u dalších operátorů skrze zájem plebsu, tak je to právě iPhone.

   Co mě ale zajímá, jak v daném případě je hovor účtovaný a jak se to dotýká roamingu, protože jinak to užití mi nepřijde nějak extra zajímavý (kde je internetové pokrytí, bejvá většinou i signál u nás).

  • lerion (neregistrovaný)

   „kde je internetové pokrytí, bejvá většinou i signál u nás“

   Neplatí to vždy. v některých budovách například mají signál špatný. Jedná se o kancelářské budovy, obchodní centra, suterény. Provozovatel takové budovy pak má buď možnost kupovat různé GSM/WCDMA repeatery a zesilovače (což je drahé) nebo tam dát levní wifirouter. Co je levnější?

   Nesmíme ani zapomneout na to, že USA je země s jedním z nejhorších mobilních pokrytí. Jednak díky velkému území a poměrně malé hustotě obyvatel, ale také díky tomu, že na některých místech jsou obrovsky technologicky zaostalí.

   Spíš ale než odchozí hovory by mne zajímaly SMS a příchozí hovory. Že já se dovolám ven je fajn, ale já vím, že nemám signál, tak si ho mohu najít. Ale když mi volá někdo jiný, který neví, že já nevím, že nemám zrovna signál? …

  • WPlover (neregistrovaný)

   Johny: Bohuzel, Nekdy si rikam ze Apple je schopnej prosadit i hranate kolo a prohlasit to za revoluci:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Autor: Naozaj ste Vy a Apple objavili ameriku…

   JOHNY: Cital som skusenosti jedneho Americana ktory mal Lumiu 521 u T-mobile. Ked cestoval do Europy tak si ju zobral a potom ked bol vecer na WiFi tak volal domov. Nemusel riesit roaming alebo kartu od lokalneho operatora. Kolegovia co boli s nim si ho od neho vecer poziciavali lebo mali iPhony.

  • Poněkud mě děsí názor některých zde, co už jednou má někdo, nesmí mít jiný. Ještě že to tak nefunguje, to by každá krabička měla něco, hrůzná představa. Nebo to myslí jen v žertu a mě to nedošlo?

  • lerion (neregistrovaný)

   Uni: Když kdysi někdo přidal něco, co měl iPhone (třeba slide to unlock), tak to byla plná fóra o nadávání na kopírování a krádežím. Když Apple přidá něco nového, nikdo se ani kouktem úst v článku nezmíní, že podobné služby už jiní provozují dlouho…

  • Knoxx (neregistrovaný)

   MARTIN II: I u nás je to běžné ve firemních prostředí, skrz wifi volat na hlasovou bránu ve firmě, např pomocí Jabberu od Cisca a neplatit roaming.

  • Martin II (neregistrovaný)

   KNOXX: To je v poriadku. Islo len o priklad pre Leriona preco je taka sluzba uzitocna. V tom priklade islo o sukromne volania na cisla v USA.

  • warp (neregistrovaný)

   Tak to se nedivím, se Skypem se dovolám také a to i do Ameriky. :-) Lidi, co blbnete z kecálků se dá i volat např. BBM (zatím pouze v BlackBerry) , Skype a další.

  • lerion (neregistrovaný): Meleš (jako často jinde) kraviny. Nikdo nikdo nikoho nežaloval za to, že někdo zamyká displej. Šlo o to, jak. Dřív se to dělalo třeba čudlem na boku, pak si Apple udělal SW šoupátko a ostatní se začali často chovat, jako by nemohla existovat jiná cesta, než mít šoupátko, pokud možno co nejvíce podobné. To je to, co nadzvedlo mandle Applu a není se čemu divit.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jsi v nějaké jiné realitě, kde pod mým nickem píše někdo něco jiného, než je napsáno zde.

   Já napsal:

   „Když kdysi někdo přidal něco, co měl iPhone (třeba slide to unlock), tak to byla plná fóra o nadávání na kopírování a krádežím.“

   Jak si z toho poznal, že píšu o tom, že:

   – někdo někoho zažaloval

   – že se jedná o zamykání displeje

   Radši si najdi význam slova komunikace a dej si pivko. Tady si děláš akorát ostudu.

  • lerion (neregistrovaný): Aha, myslel, jsem, že jsi v daném zběhlejší. A jestli sem píší dva stejně neregistrovaní nevím, pak se prosím regni, ať je tvůj nick unikátní.

   Měl jsem na mysli žaloby Apple, Slide to Unlock („přejeď“ k odemknutí) slouží k odemčení displeje pro akceptování dotyků, slouží k zabránění nechtěného ovládání např. v kapse.

  • lerion (neregistrovaný)

   A kde píšu o nějakých žalobách!? Píšu o tom, že na podobný koncept nadávali lidé na webu u konkurenčních přístrojů.

   A píšeš o zamykání displeje. Slide to unlock, jak už překlad vypovídá, je ale o odemykání displeje…

  • Nevšiml jsem si, že by v článku byla zmínka o něčem revolučním ;-)

 2. A proč je to dostupné jen na iPhonu 6? :-) tohle je přece SW záležitost.

 3. lerion (neregistrovaný)

  Tak tohle umí telefony už roky. Jeden příklad za všechny – Skype.

  Jediným rozdílem je, že u většiny telefonů se musí volat přímo ze Skypu a ne z telefonního seznamu. Ale nadruhou stranu to uměly už i telefony v době, kdy iPhone neexistoval…

  • Skype, áka VOIP je služba třetích stran, kdy přes datové spojení (min. odchozí hovor) komunikuješ s někým jiným a to za tarif, který ti určuje Skype. Zatímco toto tě spojí s druhou stranou za hlasový tarif, který máš sjednaný u operátora. A především, nemusíš instalovat žádnou praštěnou aplikaci s během na pozadí.

   Takže to srovnání dost pokulhává.

  • lerion (neregistrovaný)

   Jsem rád, že nemusím instalovat žádnou praštěnou aplikaci s během na pozadí. Skype na pozadí neběží.

   A toto je VOIP jako každý jiný. Jen poskytovatelem je Apple a dohodnul se na tarifu s operátorem.

  • Martin II (neregistrovaný)

   LERION: Nemas uplne pravdu. Je to zalezitost cisto T-Mobile. Aplikaciu dodava T-Mobile, server prevadzkuje T-Mobile, fakturuje ti T-mobile. Pre iPhone je to novinka lebo doterajsie verzie iOS nemali API na to aby tato sluzba mohla byt naprogramovana. Je skoro iste ze az si nainstaluju ludia iOS 8 do starsich modelov tak tu sluzbu si budu moct aktivovat.

  • Psenda (neregistrovaný)

   „A především, nemusíš instalovat žádnou praštěnou aplikaci s během na pozadí“ Protoze bude predinstalovana a pobezi ti na pozadi od startu systemu a nejspise nepujde odstranit

  • warp (neregistrovaný)

   Opravdu, opravdu třetí strany? Myslel jsem si, že Skype je Microsoftu. :-)

  • warp (neregistrovaný): Ano, to nic nemění na tom, že daný klient je na iOS, Androidu apod. třetí stranou. Tak jako Gmail je zase klient třetí strany na Windows.

 4. tias (neregistrovaný)

  Apple má evidentně hordu věrných novinářů, kteří dělají wow z věcí, které tu jsou roky. Ale na druhou stranu iPhone konečně dohnal dvouleté zpoždění, takže pro řadu Applistů to je novinka hodna WOW.

  • Arcturus (neregistrovaný)

   Nejenom pro řadu Applistů, já třeba o této funkci nevěděl a když jsem si pročetl nadpis a článek tak to pro mě bylo WOW, jenže toto WOW se ztratilo v momentě, kdy si čtu diskusi a zjišťuju, že tuto funkci už dávno má Android a Windows Phone…. Takže opět článek hodný bulváru, který jen manipuluje s lidma…

  • Michal Javůrek

   Já třeba nejsem vůbec zastánce Apple produktů, ale přišlo mi to jako zajímavé téma. A nějak jsem si nevšiml toho, že by měl být nadpis bulvární.

  • Tak ste o tom mohli napísať lepší článok.

  • Je zajímavé že u jiných systému, kde to už dávno je Vám to nepřišlo zajímavé, až u iPhone..

  • lerion (neregistrovaný)

   Ještě aby to přišlo zajímavé, když u nás to nefunguje.

 5. Michal Javůrek

  Netvrdím že neumí, pouze upozorňuji na to, že to bude umět také iPhone 6 :)

 6. lerion (neregistrovaný)

  Styl, jakým je to ale prezentováno vypadá, že iPhone to opravdu umí jako jediný nebo že to je minimálně neběžná funkce. Už jen z této věty:

  „Nejde samozřejmě o žádnou exkluzivní funkci, takto rychlou Wi-Fi už celkem dlouhou dobu nabízí i řada konkurenčních smartphonů, nicméně v případě nových jablečných telefonů se dočkáme ještě jedné užitečné vlastnosti.“

  Povíte o rozšířených možnostech wifi a napíšete, že to není nic nového, že to mají i ostatní. A pak vyzvdihnete ještě jednu užitečnou vlastnost => z toho textu se čtenáři může zdát, že zatímco 802.11 ac wifi už jiní výrobci mají,

 7. lerion (neregistrovaný)

  tak volání přes wifi ne.

 8. @Michal Javůrek: jak píše @LERION, tak článek samotný vypadá tak, že je to exkluzivní feature u iPhonu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).