Domů » Bleskovky » YotaPhone 1. generace oficiálně přichází na český trh, známe cenu

YotaPhone 1. generace oficiálně přichází na český trh, známe cenu

Uspět ve vysoce konkurenčním trhu s chytrými telefony je velice náročný úkol i pro zavedené výrobce. Ruská společnost Yota Devices s hlavním sídlem v moskevské metropoli na to ale jde jinak. Od května roku 2012 pracovala na vývoji první generace smartphonu, který se pyšní hned dvěma displeji. Ty jsou pro lepší ochranu kryty ochranným sklem Gorilla Glass.

Primární LCD panel má HD rozlišení a úhlopříčku 4,3″ (720 x 1280 px). Sekundární displej na zadní straně má stejnou úhlopříčku, ale jinak je zcela odlišný. Jedná se totiž o zobrazovací panel s elektronickým inkoustem, který je vždy aktivní a spotřebovává pouze zlomek energie v porovnání s klasickými displeji (energie se spotřebovává pouze při překreslování obsahu). Rozlišení EPD panelu je 360 x 640 px a díky použité technologii je rovněž skvěle čitelný na přímém sluníčku.


Tisková konference v Praze při příležitosti uvedení YotaPhone na český trh

Druhý displej uživateli nabízí přístup k informacím, které potřebuje, aniž by bylo nutné zapínat hlavní LCD displej. Výrobce udává, že v tomto režimu dosahuje telefon 7 až 10x vyšší výdrže baterie na jedno nabití. 

Letos v únoru na veletrhu MWC Yota představila druhou generaci tohoto smartphonu, která je vylepšená po všech stránkách (prohlédněte si náš videopohled). 2. generace bude do prodeje uvedena až v průběhu 4. kvartálu tohoto roku, na českém trhu se tedy nejprve objeví první generace, která už bohužel (vzhledem k datu světové premiéry) působí po hardwarové stránce trochu zastarale.

  
YotaPhone 1. generace naživo. V Barceloně jsme si vyzkoušeli i druhou generaci.

Najdeme u ní operační systém Android 4.2.2, dvoujádrový procesor od Qualcommu s taktem 1,7 GHz (jádra Krait), 2 GB RAM, 32GB interní úložiště, 13Mpx fotoaparát s autofocusem, přisvětlovací diodou a možností záznamu videa ve Full HD rozlišení. Celkové rozměry telefonu jsou 133,6 x 67 x 9,99 mm.

Jak bylo dnes na tiskové konferenci v Praze oznámeno, YotaPhone 1. generace se v České republice začíná prodávat právě nyní v černé a bílé barvě. Doporučená koncová cena byla stanovena na 13 999 Kč včetně DPH, což je od distributora hodně sebevědomý krok a uvidíme, jak se tomuto kousku bude v prodejích dařit. „Nový“ model pro vás v redakci začínáme testovat a brzy se můžete těšit na článek s prvními dojmy a později také na recenzi.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

 1. orgasmic (neregistrovaný)

  To bude prodejni uspech…hnusny mobil se slabou vybavou za cenu LG G3 :D

 2. fore (neregistrovaný)

  Kdyby cena byla 9 000 neřekl bych půl slova, ale toto?? Apríl ne?

 3. Ta cena :-D Soudruzi hodili dobrý joke.

 4. Nápad je to hezký, ale ne zas tak moc, aby si mohli dovolit takovou cenu za takovou výbavu…

 5. Děkuji , nechci. Nápad není špatný, bohužel ale přichází zhruba tak s dvoluletým zpožděním a dnes nemá co nabídnout. Zvlášť za naprosto nesmyslnou cenu.

 6. Nevidím důvod, proč:

  1) kupovat zastaraly mobil za 14 tisic

  2) kupovat zastaraly mobil, když za pár měsíců přijde nástupce.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).