Domů » Bleskovky » Xperia 1R má být první smartphone s ultrajemným 5K displejem

Xperia 1R má být první smartphone s ultrajemným 5K displejem

V minulých letech představovala značka Sony „běžné“ vlajkové smartphony, a k nim pak ještě verze Premium pyšnící se 4K displejem. Takto jemný panel si nicméně našel cestu i do posledního řadového modelu Xperia 1, a tak zřejmě v Sony přemýšlejí o tom, že celé odvětví mobilních displejů zase posunou o krůček dál.

xperia 2 2

5K displej s jemností 899 ppi

Na webu Sony se totiž objevil profil dosud neznámého smartphonu, který nese označení J8220 a disponuje 21:9 displeje s 5K rozlišením, konkrétně 2 160 × 5 040 pixelů. Pro srovnání aktuální vlajková Xperia 1 má rozlišení 1 664 × 3 080 pixelů, tedy o 70 procent méně. Zatím není příliš jasné, kam tento telefon zařadit; server 91Mobiles mu přisuzuje jméno Xperia 1R a neuvádí, zda se bude jednat o nástupce Xperie 1 nebo o nějakou prémiovou odnož.

xperia 2 3

Pokud by se mělo jednat o dříve spekulovanou Xperii 2, měli bychom se těšit na telefon s čipsetem Qualcomm Snapdragon 855, minimálně 6 GB RAM a akumulátorem s kapacitou 3 200 mAh. Telefon by měl dostat menší 6,1″ displej, což by při 5K rozlišení znamenalo neskutečnou jemnost 899 ppi.

xperia 2 1

Využití tak jemného displeje se nabízí zejména v oblasti virtuální reality, byť od ní v poslední době dávají výrobci smartphonů spíše ruce pryč. Nechme se překvapit, co se z modelu J8220 nakonec vyklube, možná se dočkáme už na zářijovém veletrhu IFA v Berlíně.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Marek Studnička (neregistrovaný)

  Vypadá to sice hezky,na druhou stranu ohledně zobrazení jen vylepšená Xperia 1.Nejsem si jist,jestli právě tato varianta dává nějaký smysl.

  • Mag.net (neregistrovaný)

   Nedává to vůbec žádný smysl, snad jen kdyby sony mělo v portfoliu virtuální realitu typu gear vr, ale…

 2. Martin (neregistrovaný)

  S tou pidi baterií vydrží max 10hodin, 😂😂 se zbláznili 3200mAh v dnešní době, mít to tak 5800mAh jak má mít letos ROG 2 od Asus.

 3. Carda (neregistrovaný)

  Hezké ultranudle s rozlišením co nemá žádné video k čemu to tedy bude dobrý když to akorát žere baterii který dává Sony podezřelé pořád s menší kapacitou než ostatní. Vždyť do té ultranudle 1 mohli dostat větší baterii když je to tak dlouhý a základní deska se většinou drží na horní straně.

  • Martin (neregistrovaný)

   8K už má jeden výrobce a brzy budou následovat ostatní. Ale Sony by potřebovalo lepší baterii 3200mAh je žalostně malo už pro 4K natož pro 5K.

 4. Mám na Motorola One „pouze“ HD+ a taky žiju,obraz je ostrá a jemný.
  Nechápu honbu za ultra něco,4k a teď novému 5k.
  Výrobci se předhánějí kdo získá prvenství….
  Ať nejaky výrobce představí Aku články nové generace,grafen a tak to bude přelomové,do té doby je tohle fakt o ničem

 5. Mag.net (neregistrovaný)

  Uni, když mi na mém pentile řešetu ukážeš rastr, dám ti litr bereš?

  • JoeBlack

   To není nic těžkého – lupa za 10 kurun – výdělek 1 tis.
   Platí to jen pro Uniho? :-D

  • Pentile jde poznat i na QHD displeji (galaxy S9). Projevuje se hlavně špatně zobrazeným písmem (černé na bílém podkladu, třeba zde smartmania) při bližším ohledání člověk uvidí, že je mírně kostrbaté. Ale to je obecný problém diamond pentile, že díky tomuhle rozložení je prakticky nemožné vykreslit rovnou čáru o výšce jednoho pixelu, je potřeba výška tří pixelů. Jemnější zobrazení (třeba maximální oddálení webové stránky) potom evokuje kostrbatost.
   Ty kostrbance tam prostě z principu budou vždy. Jen jde o to najít práh, když už to nevidí nikdo. Xperii 1 jsem neviděl, ale řekl bych, že tam už to tak výrazné nebude.

  • Bob (neregistrovaný)

   Dnes nikdo nic nevidí.
   Můžeš nabídnout klidně i více.
   Bez šance.

 6. OKY (neregistrovaný)

  Takhle vysoké rozlišení se samozřejmě hodí hlavně na VR. Dost se divím Samsungu že nemá v nabídce žádný mobil aspoň s 4K rozlišením když prodávají Gear VR. A co se týká baterie vs. rozlišení tak jestli se nepletu tak v androidu od verze 7 se dá měnit rozlišení takže by si každej mohl nastavit například Full HD + a na VR si to přepnout na 4K nebo v tomhle případě 5K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *