Domů » Bleskovky » Xiaomi představilo DeepExposure AI: nová technologie slibuje lepší snímky

Xiaomi představilo DeepExposure AI: nová technologie slibuje lepší snímky

Xiaomi v poslední době na fotoaparátech svých telefonů zapracovalo a kvalita prudce vzrostla. Hned několik modelů obdrželo skvělé hodnocení ve známém testu DxOmark.

I tak ale kvalita někdy trochu pokulhává za úplnou špičkou, což se Xiaomi rozhodlo řešit umělou inteligencí. Systém DeepExposure AI by měl pomoci výrazně zlepšit expozici fotografií, respektive jejich dynamický rozsah.

DeepExposure AI: revoluce se nekoná

Ačkoliv zní novinka zajímavě a pravděpodobně opravdu po nasazení do telefonů zlepší kvalitu produkovaných fotek, nečekejte žádnou revoluční technologii. Postup je velmi jednoduchý a vidíte ho na obrázku níže.

Umělá inteligence nejprve analyzuje syrový špatně exponovaný obrázek a určí segmenty, v nichž by se měla úroveň expozice lišit. Na ně následně samostatně aplikuje různá nastavení korekce expozice. Z takto vytvořené sady různě upravených fotografií následně sloučí jednu výslednou.

Postup je v podstatě identický s tvorbou klasické HDR fotografie. V tomto případě akorát dochází k úpravě expozice až následně softwarově a nikoliv přímo fyzicky ve fotoaparátu. Aby vše tedy mohlo fungovat, je třeba, aby výchozí fotka nebyla exponována příliš špatně – zejména přeexponování a vypálení bílých míst totiž jakoukoliv možnost rekonstrukce detailů vylučuje.

Dárek pro majitele Mi Mix 2S a Mi 8: Xiaomi připravuje noční režim z Mi Mix 3

Je příjemné vidět, že si výrobci začínají uvědomovat důležitost přístupu k softwarovému zpracování snímků. Když totiž tento proces dobře zvládnou, dokáží překonat i mnohé hardwarové limitace a posunout tak úroveň fotografií o něco výše. To ostatně ukazuje Google u svých Pixelů, jejichž čip není nijak výjimečný a je pouze jeden. Fotografie přesto patří k jedněm z nejlepších.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *