Domů » Recenze » Recenze Xiaomi MiBand 1S: Levná klasika s měřením srdečního tepu

Recenze Xiaomi MiBand 1S: Levná klasika s měřením srdečního tepu

Xiaomi se svým náramkem MiBand způsobilo rozruch v momentě, kdy oznámilo cenu. Stal se jedním z nejlevnějších fitness zařízení na trhu. Nyní se výrobce vrací s novou verzí 1S, která přináší navíc hlavně měřič srdečního tepu.

Řada společností z Číny se dokázalo v celosvětové konkurenci prosadit, a v některých případech také ukázat, jak se to vlastně má dělat. Patří k nim i Xiaomi, které v současné době platí za jednoho z největších dravců z Asijského kontinentu.

Před pár lety neznámá „čína“, dnes značka, se kterou se musí počítat. A protože nechce výrobce nic nechat náhodě, rozhodl se kromě smartphonů a tabletů vyrábět také fitness náramek. Ten první, MiBand, se náramně povedl, alespoň z hlediska poměru ceny vůči funkcím. Mnohým uživatelům jednoduchý, poměrně elegantní, a přitom levný náramek bohatě stačil. Z MiBandu se stal bestseller.

Po roce přichází inovovaná verze MiBand 1S, která se na první pohled od té původní nijak neliší. Neliší se ani na pohled druhý. Až prozkoumání spodní část náramku odhalí důvod existence nové verze: měřič srdečního tepu.

Obsah balení

Xiaomi MiBand 1S je dodáván v klasické malé krabičce z obyčejného kartonu s logem výrobce. Mi logo je to jediné, co ji zdobí. Po otevření krabičky spatříte samotné tělo MiBand, plastový náramek, pár malých papírků suplujících návod k použití a krátký dobíjecí USB kabel s vlastní koncovkou.

  

Design a zpracování

Náramek se na první ani žádný další pohled neliší od svého předchůdce. Samotné tělo MiBand 1S, které má rozměry 37 × 13,6 × 9,9 milimetrů a hmotnost 5,5 gramů,  je malé, stříbrné a oblé. Zařízení po vyjmutí z krabičky vsadíte do připraveného otvoru v náramku, čímž s ním utvoří na první pohled celek. Smysl odděleného náramku spočívá v možnosti zakoupit různé barevné varianty a ty následně měnit dle nálady či oblečení. Zapínací mechanismus se ale bohužel občas samovolně rozepne, což je nepříjemné hlavně v noci, máte totiž poté po měření spánku.

 

Samotný MiBand 1S je vyrobený z plastu s kovovou horní stranou. Pod matně stříbrnou barvou se skrývají tři LED diody upozorňující na notifikace či na plnění denního plánu. Po vyjmutí MiBand 1S z pásku se na jedné straně odhalí dva zlaté konektory, které slouží k dobíjení. S počítačem modul nijak nekomunikuje a update či nastavení se provádí pouze přes aplikaci Mi Fit z mobilního telefonu.

  

Spodní straně nově vévodí klasický PPG měřič srdečního tepu, který se vám pod kůži podívá díky zelenému prosvícení. Kromě měření na vyžádání si MiBand 1S občas měří tep sám, o tom ale později.

 

Na ruce nepůsobí MiBand 1S nijak rušivě, nesálá z něj ale ani pocit luxusu. Vzhledem k jeho ceně a zaměření si nicméně troufám říct, že vypadá více než dobře. Navíc, po pár dnech nebudete na ruce o nějakém náramku vědět. Je lehký, je vodotěsný pro běžné použití a nemusíte jej nabíjet téměř celý měsíc. Paráda.

Výdrž baterie

Jeden z hlavních, důvodů proč si náramek zakoupit, kromě nízké ceny, je jednoznačně výdrž. MiBand 1S má díky rozšířeným notifikacím a měřiči srdečního tepu sníženou výdrž oproti původnímu modelu, i zde ale platí, že je zcela jinde než konkurence. Po 18 dnech používání ukazovala baterie v MiBand 1S stále 29 procent svojí kapacity. Po 25 dnech MiBand 1S se ukazatel zastavil na 10 procentech kapacity baterie. Takhle má vypadat výdrž chytrých náramků. Kapacita akumulátoru se od předchozího modelu nezměnila – stále má 45mAh.

 

Ovládání náramku

MiBand 1S nemá žádný ovládací prvek, a tak jediné, co můžete s náramkem dělat, je zjistit, jak jste na tom s plněním svého cíle počtu kroků za den. Jelikož MiBand 1S disponuje pouze trojicí diod, představuje každá z nich jednu třetinu vašeho denního plánu. Když zvednete ruku k obličeji, jako byste se chtěli podívat na hodinky, diody se na tři vteřiny probudí a svým blikáním a svícením vám prozradí, jak na tom jste. Škoda jen špatně čitelnosti diod na přímém slunečním světle.

  

Gesto pro zjištění navíc vyžaduje, aby byla ruka nejdříve svisle podél těla nejméně dvě vteřiny. Během chůze se mi tedy kolikrát nepodařilo stav zjistit, jelikož jsem rukou před přiložením k obličeji pohyboval a gesto nefungovalo. Zjištění pomocí dotyku by bylo daleko lepší, nicméně s dalším senzorem či tlačítkem by náramek podražil.

Mobilní aplikace Mi Fit

Tato aplikace je oficiální možnost, jak váš MiBand ovládat. Je dostupná na Android a iOS, a to zdarma. Majitelé systému Windows Phone mají tak trochu smůlu – jejich operační systém není výrobcem podporován.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Existuje pro něj ale několik aplikací neoficiálních, přičemž mezi nejlepší patří zdarma dostupná Bind Mi Band. Je poměrně zajímavé, že neoficiální aplikace pro Windows Phone má vysoké hodnocení 4,6/5, kdežto oficiální aplikace pro Android pouze 3,4/5 a pro iOS dokonce hvězdy pouze 2/5.

 

Poměrně nízkému hodnocení uživatelů se nelze příliš divit. Aplikace je opravdu pouze základní, a pokud máte trochu vyšší nároky na přehled vlastních statistik, spokojeni nebudete. Kromě zjištění denní aktivity či spánku máte k dispozici ještě týdenní a měsíční pohledy. Ani u spánku, ani u kroků si ale již nemůžete zpětně prohlédnout libovolný den a zjistit, jak se během něj vaše aktivita vyvíjela – grafy do minulosti jsou totiž pouze souhrnné. Webové rozhraní neexistuje. Exportovat data nijak nelze. Naštěstí je vše zálohované v cloudu. Alespoň, že na Androidu lze aplikaci Mi Fit propojit s Google Fit, na iOS zase s nástrojem Zdraví.

 

MiBand 1S vám může posloužit jako tichý budík, jelikož vás v zadaný čas dokáže budit vibracemi. Bohužel náramek zavibruje pouze pětkrát a to je vše. Buď vás toto krátké zavibrování vzbudí a vstanete, nebo riskujete, že znovu usnete. Pokud vás náramek vůbec probudil – vibrace jsou sice poměrně silné, ale odezní většinou dříve, než dokážou tvrdě spícího člověka probudit. Po deseti minutách se krátké zavibrování opakuje, pokud tedy MiBand nedošel k názoru, že jste už vstali. Tuto funkci nelze nijak ovládat.

 

V nastavení Mi Fit si můžete vybrat tři aplikace, u kterých vás náramek upozorní vibracemi na notifikace. Pouze tři aplikace, na které náramek reaguje, mohou být ale pro leckoho dost omezující. Náramek můžete také pomocí aplikace Mi Fit vyhledat. Při každém hledání náramek pouze dvakrát zavibruje a jednou blikne diodami. Pokud neleží na tvrdé podložce poblíž vás, tak příliš šancí na nalezení nemáte. Jakmile totiž MiBand leží na měkkém podkladu, vibrace nejsou slyšet a náramek budete hledat velmi těžko.

 

Nejen měření srdečního tepu

Hlavní rozdíl MiBand 1S oproti MiBand je měřič srdečního tepu. Ten funguje pouze na vyžádání a neměří průběžně. Respektive měří, když například usínáte, a zpřesňuje si tak výsledky, tato měření ale nikde nenajdete; slouží pouze pro potřeby náramku.

 

Vlastní měření na vyžádání se nachází v menu aplikace, trvá pět vteřin a vyžaduje klidový stav měřené osoby. Tedy bez pohybu, jinak je nepřesné. Měření probíhá standardní PPG metodou (fotopletysmografie), jedná se tedy o nepřímou metodu měření srdečního tepu. Zelené světlo vám prosvětlí pokožku a vedle umístěný fotoelektrický senzor sleduje intenzitu zpět odraženého světla, která se mění tak, jak se mění vlastní prokrvení tkáně.

 

Měření kroků je přesné a v přímém srovnání s Sony SmartBand Talk i velmi podobné. Měření spánku již ale tak přesné není. Náramek mi měřil probuzení v čase prokazatelného spánku, jindy mi měřil spánek, když jsem byl například v kině na Star Wars. SmartBand Talk na stejné ruce v kině spánek ale neměřil. MiBand také hůře odhadoval dobu kdy jsem usnul. Orientačně je toto měření ale dostačující.


Srovnání měření: Vlevo MiBand 1S, vpravo Sony SmartBand Talk

Konkurence

Pokud se podíváme na náramek MiBand 1S z pohledu ceny a vyžadujeme hlavně špičkovou výdrž a celkové sledování statistik ušlých kroků a spánku, navíc s měřením srdečního tepu, nemá Xiaomi konkurenci. Za dané peníze je s těmito požadavky MiBand 1S bezkonkurenční.

Pokud ale vyžadujete detailnější statistiky, více funkcí, neřešíte měřič srdečního tepu a výdrž pět dní je pro vás dostačující, může vás zaujmout například Sony SmartBand SWR10. Na jedno nabití vydrží kratší dobu, obsahuje ale NFC pro snadné párování, je spolehlivější v indikaci příchozích hovorů i měření kroků a spánku, dokáže vibracemi notifikovat libovolný počet aplikací a má podstatně detailnější aplikaci, navíc s webovým rozhraním. Cenově vychází podobně.

Srovnatelně je na tom Jawbone UP24, který také nemá měřič srdečního tepu a také vydrží zhruba týden, opět ale boduje propracovaností aplikace a detailnějšími statistikami.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi MiBand 1S oproti svému předchůdci přináší měřič srdečního tepu. Je to ale to, co zákazníci požadují? V cenové kategorii kolem tisíce korun je sice měření tepu ojedinělá vlastnost, PPG metoda je ale spíše orientační. Měření je navíc pouze na vyžádání, a jedná se tak o funkci, kterou se buď naučíte využívat pravidelně a bude pro vás mít smysl, nebo ne, a pak je vlastně zbytečná.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Myslím, že uživatelé MiBand náramků by více ocenili kvalitnější aplikaci s širšími možnostmi, lepší práci s notifikacemi a další drobnosti, než měření srdečního tepu schované v menu aplikace. Pokud ale hledáte kombinaci jednoduchosti a nízké ceny, za dané peníze nic lepšího neseženete.

Xiaomi MiBand 1S

7.1

Design a zpracování

6.0/10

Funkce a výbava

5.0/10

Výdrž baterie

9.5/10

Pohodlnost nošení

8.0/10

Klady (+)

 • fantastická výdrž
 • měřič srdečního tepu (na vyžádání)
 • příznivá cena
 • funguje s Androidem 4.4+ nebo iOS 7.0+
 • neoficiální aplikace pro mobilní Windows
 • voděodolnost dle normy IP67
 • kompaktní a lehký

Zápory (–)

 • probouzení vibracemi se po 5 krátkých vibracích samo zastaví
 • špatná čitelnost diod na přímém slunečním světle
 • ne vždy pohodlné gesto rukou pro zobrazení denního cíle
 • pouze tři aplikace pro notifikace, více oficiální aplikace neumí
 • data z Mi Fit nelze nijak exportovat
 • průběžný graf dostupný pouze u aktuálního dne
 • chybí webová verze aplikace (konkurence jí nabízí)

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

26 komentářů

 1. Twerk (neregistrovaný)

  Sám ho používám několik týdnů a jsem spokojený. Výdrž je skvělá a i ta appka pro WP použitelná :)

 2. Možná bych upřesnil, že export dat sice neexistuje, ale propojení s google fit nebo na applu se appkou zdraví jde, takže statistiky lze mít i někde jinde.

 3. PedroLopez (neregistrovaný)

  Jen technická poznámka – Asie není kontinent. Zkuste se mrknout na mapu. Česko, Čína, Rusko, Indie, Itálie, to všechno je na jednom kontinentu a to Eurasijském.

  Asie je pouze světadíl.

  • Durand (neregistrovaný)

   To sice není, ale označení Asijský kontinent se běžně používá a autor to má dobře [odkaz]

  • PedroLopez (neregistrovaný)

   To jsme to dopracovali, když se wikipedia bere jako jediná pravda. Pokud se teda jedná o názvosloví a Asie je kontinent, potom zcela logicky např. Austrálie či Antarktida kontinenty nejsou, musí to být něco jiného.

   A to že se něco běžně používá je věc druhá. Běžně se také říká „trhni si nohou“ a nikdo si nohou doopravdy netrhá.

 4. Petr (neregistrovaný)

  Měření kroků je přesné? No,nevím,jak u tohoto modelu,já osobně používám předchozí typ,tedy bez měřiče tepu.Po dvou týdnech užívání jsem zjistil,že je to víceméně taková designová ozdoba zápěstí za pět stovek.Spánek to měří,no budiž,jakž takž.Ale kroky to počítá i když míchám vajíčka,nebo si čistím zuby.Tak mám večer nachozených klidně 23 km,i když jsem nikde moc nechodil.Tedy měří to úplné blbosti.Synchronizace s oficiální appkou taky silně pokulhává,mnohdy je třeba restartovat telefon.Mám Galaxy Note3,takže s výkonem telefonu problém nebude.Dle mě tady zkrátka Xiaomi moc neoslnilo a náramek bych určitě nikomu nedoporučil.Jediné pozitivní je,že to stálo pětikilo,tak mě to tak nemrzí.Pochybuji,že tento nástupce bude pracovat jinak.Myslím,že to bude stejná věc,jen se senzorem měření tepu.

  • Jan (neregistrovaný)

   Toho sa bojim aj ja. To meranie tepu by mohlo byt fajn, no bojim sa, ze bude velmi nepresne. Okrem toho to nemeria priebezne co by mi pri sporte asi vadilo.

  • Petr (neregistrovaný)

   Nebude ti to měřit ani omylem seriozně.Celkem normálně mi měří S Health v mobilu Samsung.Ten nosím v kapse na stehně a ty kroky naměřené jakž takž odpovídají.Ale ty náramky jsou k ničemu.Ještě jsem uvažoval,že by to fungovalo určitě mnohem lépe třeba na kotníku.Jenže ten pásek má délku tak pro osmileté děcko.Ale na ruce je to designová věc.Nic víc.

  • Jarda (neregistrovaný)

   tech 23km za vecer – to nebude cistenim zubu ;-)
   takze pred nekterymi aktivitami je vhodne naramek sundat :-P

 5. mam doma obe verzie naramkov a musim povedat ze s k nim uz nevratim mojej zene ale stacia. meranie krokov bolo vcelku presne no co sa tykalo spanku tam to uz bolo horsie. s novou verziou som ocakaval lepsie vysledky merania a „smart budenia“ ale bolo to horsie. prvy naramok budil asi desat krat a to aj vtedy ked som bol hore a uz som chodil po dome druhy budil lepsie ale ako bolo spomenute budenie je iba par vibracii. oba naramky mali problem budit pri slabej baterii. prvy naramok ma diody farebne tento novy iba biele takze zas minus pri aplikacii tretich stran sa nedaju na upozornenia nastavit ine farby. ale ako sa hovori zatu cenu je to fajn prva verzia sa oplatila pri druhej nieje ziadna pridana hodnota merac tepu sa moc neda vyuzit bateria menej vydrzi notifikacie sa jednou farbou tiez nic moc. je to naramok pre menej narocnych

  • Jan (neregistrovaný)

   Moc nerozumiem tomu co znamena „menej narocny“. V pripade smartphonov to dava zmysel, ale toto zariadenie je urcene na meranie roznych telesnych parametrov a pokial to meria uplne ne mimo, je to podla mna nevhodne pre kazdeho.

  • Jan (neregistrovaný): Méně náročnému uživateli zřejmě stačí jen měření samotné, tedy že žije:)

  • Jan (neregistrovaný)

   Njn. Na co vsetko dnes clovek nepotrebuje pristroj ? :-P

 6. Mám možnost porovnat měření kroků se specializovaným krokoměrem, tak to asi udělám, když sleduju jak tu lidi nadávají, že je to nepřesné. A co se týče spánku, když nastavíte EarlyBird, tak vás bude náramek opravdu budit v lehké fázi spánku a mě vždy vzbudil hned první vibrací.

  • Takže po sedmi dnech testování jsem dospěl k závěru že miBand 1S je při počítání kroků o 21% optimističtější. Nejmenší odchylka byla +7%, nejvyšší +40%. Porovnával jsem s přístrojem Omron HJ 720 IT Walking Style Pro

 7. Zuzana (neregistrovaný)

  Nevím, co ostatní lidé s těmito náramky provádějí, ale já nosím první generaci na pravé ruce (jsem pravák) a nikdy nenaměřila kroky ani při čištění zubů, ani při jízdě MHD. Naopak měření je přesné a měří kroky i když mám ruku v kapse a nemáchám s ní. Buzení je naprosto bezproblémové a pokud vás neprobere, budí za 10 minut znovu a znovu, dokud se nezačnete hýbat. Funkce smart funguje prostě tak, že když se v půlhodině před budíkem v posteli přetočíte, náramek vás vzbudí. Osobně myslím, že měření tepu je zbytečné a docela by mě zajímalo porovnání například s tlakoměrem, jestli vůbec to měření odpovídá. Vím totiž, že apple watch měří tep i když nejsou vůbec připevněné na ruce.

 8. Jarda (neregistrovaný)

  V clanku chybi informace o ceske lokalizaci originalni aplikace, ktera (mmj.) umi stahnout novejsi verzi firmware naramku nez ta dostupna na Google Play, a ma i vic funkci.
  Take je vhodne zminit jinou ceskou app – Mi Band Tools, ktera rozsiruje moznosti upozornovani
  Dale chybi zminka o Early Bird budiku, tedy buzeni v lehke fazi spanku – pro mne primarni argument pro koupi.
  A v neposledni rade chybi trochu technictejsi popis strev, z kterych by bylo mozne odvodit moznosti a limity naramku, a tim predejit pripadnym zklamanim pri koupi ;-)

  • David Šantora

   Dobrý den,
   česká aplikace, respektive app ze stránek MIUI CZ&SK nešla vůbec nainstalovat a to ani na jednom ze tří telefonů, na kterých jsem se o to pokoušel. Běžný uživatel jde logicky na Google Play a je chyba výrobce, že v tom má takový bordel.
   Mi Band Tools jsem jistě zmínit mohl, to máte pravdu. Přístup „najdi si sám zákazníku, aby Ti to vůbec fungovalo a zaplať aplikaci jiného vývojáře“ je nicméně nešťastný a osobně beru tragickou podporu Xiaomi v tomto směru jako jednu z největších chyb.
   Early Bird budík mi fungoval pouze 2x a to vždy přesně o 30 minut dříve (jeho maximum). Pokud bych tuto funkci zmiňoval, byl by z toho další zápor. SmartBand Talk na stejné ruce fungoval v tomto směru podstatně lépe, respektive na něj bylo spolehnutí.

  • A proč jste nezmínil že (podle Vás) Early bird nefunguje správně? Nebo že existuje alternativní aplikace? To snad do recenze taky patří. Takto mi to připadá jakoby Vám Xiaomi za recenzi zaplatilo. Je to tak?

  • David Šantora

   Dobrý den Hades,
   do recenze tu informaci dodáme, máte pravdu. A nemyslím si, že by recenze vyzněla pro náramek MiBand 1S nějak příliš pozitivně. Za recenze nám opravdu nikdo nikdy neplatil a neplatí.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Zpusob stazeni ceske verze je dost nestastny, to je rozhodne pravda. Tim spis by se tato informace mela v clanku objevit, je dost dulezita a ctenari na tenhle clanek narazi pravdepodobneji nez na diskusi na XIaomi foru ;-)
   S tim souvisi i dalsi vec – v aktualni verzi ma firmware naramku problem s budiky (Early Bird funguje divne, bezny budik jeste hur). Ceska lokalizace Mi Fit umi stahnout novejsi verzi firmware, ktera tyto chyby opravuje.

 9. Jiri (neregistrovaný)

  Nevim jake mate kdo zkusenosti s merenim tepu ale me uvadi bud ze nic nenameril nebo nameri naprosto nesmyslne vysoke hodnoty. Jeste ani jednou mi to nenamerilo dobre.

 10. Jitka (neregistrovaný)

  Náramek máme celá rodina, dcera má od minulého týdne nový mobil, přepárování na nový přístroj proběhlo v pohodě, ale od té doby, co měří na novém mobilu, tak jí náramek nepočítá spánek, pouze kroky (má iPhone 5s). Nemáte někdo zkušenost, jak měření šlape na iOS?
  Předem díky za tip, jak rozchodit měření, reinstalace aplikace nepomohla.

  • kukolar (neregistrovaný)

   iOS v pohode, čo ma mobil spoločné s tým ,že náramok nemeria spánok

  • Jitka (neregistrovaný)

   Společného s tím asi má systém iOS, protože předtím měla mobil s Androidem a spánek jí aplikace MiFit zobrazovala korektně, nyní appka píše, že data nejsou k dispozici. Proto jsem se ptala, zda s tím někdo má zkušenost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).