Domů » Recenze » Recenze Xiaomi MiBand 1S: Levná klasika s měřením srdečního tepu

Recenze Xiaomi MiBand 1S: Levná klasika s měřením srdečního tepu

Xiaomi se svým náramkem MiBand způsobilo rozruch v momentě, kdy oznámilo cenu. Stal se jedním z nejlevnějších fitness zařízení na trhu. Nyní se výrobce vrací s novou verzí 1S, která přináší navíc hlavně měřič srdečního tepu.

Řada společností z Číny se dokázalo v celosvětové konkurenci prosadit, a v některých případech také ukázat, jak se to vlastně má dělat. Patří k nim i Xiaomi, které v současné době platí za jednoho z největších dravců z Asijského kontinentu.


Před pár lety neznámá „čína“, dnes značka, se kterou se musí počítat. A protože nechce výrobce nic nechat náhodě, rozhodl se kromě smartphonů a tabletů vyrábět také fitness náramek. Ten první, MiBand, se náramně povedl, alespoň z hlediska poměru ceny vůči funkcím. Mnohým uživatelům jednoduchý, poměrně elegantní, a přitom levný náramek bohatě stačil. Z MiBandu se stal bestseller.

Po roce přichází inovovaná verze MiBand 1S, která se na první pohled od té původní nijak neliší. Neliší se ani na pohled druhý. Až prozkoumání spodní část náramku odhalí důvod existence nové verze: měřič srdečního tepu.

Obsah balení

Xiaomi MiBand 1S je dodáván v klasické malé krabičce z obyčejného kartonu s logem výrobce. Mi logo je to jediné, co ji zdobí. Po otevření krabičky spatříte samotné tělo MiBand, plastový náramek, pár malých papírků suplujících návod k použití a krátký dobíjecí USB kabel s vlastní koncovkou.

  

Design a zpracování

Náramek se na první ani žádný další pohled neliší od svého předchůdce. Samotné tělo MiBand 1S, které má rozměry 37 × 13,6 × 9,9 milimetrů a hmotnost 5,5 gramů,  je malé, stříbrné a oblé. Zařízení po vyjmutí z krabičky vsadíte do připraveného otvoru v náramku, čímž s ním utvoří na první pohled celek. Smysl odděleného náramku spočívá v možnosti zakoupit různé barevné varianty a ty následně měnit dle nálady či oblečení. Zapínací mechanismus se ale bohužel občas samovolně rozepne, což je nepříjemné hlavně v noci, máte totiž poté po měření spánku.

 

Samotný MiBand 1S je vyrobený z plastu s kovovou horní stranou. Pod matně stříbrnou barvou se skrývají tři LED diody upozorňující na notifikace či na plnění denního plánu. Po vyjmutí MiBand 1S z pásku se na jedné straně odhalí dva zlaté konektory, které slouží k dobíjení. S počítačem modul nijak nekomunikuje a update či nastavení se provádí pouze přes aplikaci Mi Fit z mobilního telefonu.

  

Spodní straně nově vévodí klasický PPG měřič srdečního tepu, který se vám pod kůži podívá díky zelenému prosvícení. Kromě měření na vyžádání si MiBand 1S občas měří tep sám, o tom ale později.

 


Na ruce nepůsobí MiBand 1S nijak rušivě, nesálá z něj ale ani pocit luxusu. Vzhledem k jeho ceně a zaměření si nicméně troufám říct, že vypadá více než dobře. Navíc, po pár dnech nebudete na ruce o nějakém náramku vědět. Je lehký, je vodotěsný pro běžné použití a nemusíte jej nabíjet téměř celý měsíc. Paráda.

Výdrž baterie

Jeden z hlavních, důvodů proč si náramek zakoupit, kromě nízké ceny, je jednoznačně výdrž. MiBand 1S má díky rozšířeným notifikacím a měřiči srdečního tepu sníženou výdrž oproti původnímu modelu, i zde ale platí, že je zcela jinde než konkurence. Po 18 dnech používání ukazovala baterie v MiBand 1S stále 29 procent svojí kapacity. Po 25 dnech MiBand 1S se ukazatel zastavil na 10 procentech kapacity baterie. Takhle má vypadat výdrž chytrých náramků. Kapacita akumulátoru se od předchozího modelu nezměnila – stále má 45mAh.

 

Ovládání náramku

MiBand 1S nemá žádný ovládací prvek, a tak jediné, co můžete s náramkem dělat, je zjistit, jak jste na tom s plněním svého cíle počtu kroků za den. Jelikož MiBand 1S disponuje pouze trojicí diod, představuje každá z nich jednu třetinu vašeho denního plánu. Když zvednete ruku k obličeji, jako byste se chtěli podívat na hodinky, diody se na tři vteřiny probudí a svým blikáním a svícením vám prozradí, jak na tom jste. Škoda jen špatně čitelnosti diod na přímém slunečním světle.

  

Gesto pro zjištění navíc vyžaduje, aby byla ruka nejdříve svisle podél těla nejméně dvě vteřiny. Během chůze se mi tedy kolikrát nepodařilo stav zjistit, jelikož jsem rukou před přiložením k obličeji pohyboval a gesto nefungovalo. Zjištění pomocí dotyku by bylo daleko lepší, nicméně s dalším senzorem či tlačítkem by náramek podražil.

Mobilní aplikace Mi Fit

Tato aplikace je oficiální možnost, jak váš MiBand ovládat. Je dostupná na Android a iOS, a to zdarma. Majitelé systému Windows Phone mají tak trochu smůlu – jejich operační systém není výrobcem podporován.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store Odkaz na WP katalog

Existuje pro něj ale několik aplikací neoficiálních, přičemž mezi nejlepší patří zdarma dostupná Bind Mi Band. Je poměrně zajímavé, že neoficiální aplikace pro Windows Phone má vysoké hodnocení 4,6/5, kdežto oficiální aplikace pro Android pouze 3,4/5 a pro iOS dokonce hvězdy pouze 2/5.


 

Poměrně nízkému hodnocení uživatelů se nelze příliš divit. Aplikace je opravdu pouze základní, a pokud máte trochu vyšší nároky na přehled vlastních statistik, spokojeni nebudete. Kromě zjištění denní aktivity či spánku máte k dispozici ještě týdenní a měsíční pohledy. Ani u spánku, ani u kroků si ale již nemůžete zpětně prohlédnout libovolný den a zjistit, jak se během něj vaše aktivita vyvíjela – grafy do minulosti jsou totiž pouze souhrnné. Webové rozhraní neexistuje. Exportovat data nijak nelze. Naštěstí je vše zálohované v cloudu. Alespoň, že na Androidu lze aplikaci Mi Fit propojit s Google Fit, na iOS zase s nástrojem Zdraví.

 

MiBand 1S vám může posloužit jako tichý budík, jelikož vás v zadaný čas dokáže budit vibracemi. Bohužel náramek zavibruje pouze pětkrát a to je vše. Buď vás toto krátké zavibrování vzbudí a vstanete, nebo riskujete, že znovu usnete. Pokud vás náramek vůbec probudil – vibrace jsou sice poměrně silné, ale odezní většinou dříve, než dokážou tvrdě spícího člověka probudit. Po deseti minutách se krátké zavibrování opakuje, pokud tedy MiBand nedošel k názoru, že jste už vstali. Tuto funkci nelze nijak ovládat.

 

V nastavení Mi Fit si můžete vybrat tři aplikace, u kterých vás náramek upozorní vibracemi na notifikace. Pouze tři aplikace, na které náramek reaguje, mohou být ale pro leckoho dost omezující. Náramek můžete také pomocí aplikace Mi Fit vyhledat. Při každém hledání náramek pouze dvakrát zavibruje a jednou blikne diodami. Pokud neleží na tvrdé podložce poblíž vás, tak příliš šancí na nalezení nemáte. Jakmile totiž MiBand leží na měkkém podkladu, vibrace nejsou slyšet a náramek budete hledat velmi těžko.

 

Nejen měření srdečního tepu

Hlavní rozdíl MiBand 1S oproti MiBand je měřič srdečního tepu. Ten funguje pouze na vyžádání a neměří průběžně. Respektive měří, když například usínáte, a zpřesňuje si tak výsledky, tato měření ale nikde nenajdete; slouží pouze pro potřeby náramku.

 

Vlastní měření na vyžádání se nachází v menu aplikace, trvá pět vteřin a vyžaduje klidový stav měřené osoby. Tedy bez pohybu, jinak je nepřesné. Měření probíhá standardní PPG metodou (fotopletysmografie), jedná se tedy o nepřímou metodu měření srdečního tepu. Zelené světlo vám prosvětlí pokožku a vedle umístěný fotoelektrický senzor sleduje intenzitu zpět odraženého světla, která se mění tak, jak se mění vlastní prokrvení tkáně.

 

Měření kroků je přesné a v přímém srovnání s Sony SmartBand Talk i velmi podobné. Měření spánku již ale tak přesné není. Náramek mi měřil probuzení v čase prokazatelného spánku, jindy mi měřil spánek, když jsem byl například v kině na Star Wars. SmartBand Talk na stejné ruce v kině spánek ale neměřil. MiBand také hůře odhadoval dobu kdy jsem usnul. Orientačně je toto měření ale dostačující.


Srovnání měření: Vlevo MiBand 1S, vpravo Sony SmartBand Talk

Konkurence

Pokud se podíváme na náramek MiBand 1S z pohledu ceny a vyžadujeme hlavně špičkovou výdrž a celkové sledování statistik ušlých kroků a spánku, navíc s měřením srdečního tepu, nemá Xiaomi konkurenci. Za dané peníze je s těmito požadavky MiBand 1S bezkonkurenční.

Pokud ale vyžadujete detailnější statistiky, více funkcí, neřešíte měřič srdečního tepu a výdrž pět dní je pro vás dostačující, může vás zaujmout například Sony SmartBand SWR10. Na jedno nabití vydrží kratší dobu, obsahuje ale NFC pro snadné párování, je spolehlivější v indikaci příchozích hovorů i měření kroků a spánku, dokáže vibracemi notifikovat libovolný počet aplikací a má podstatně detailnější aplikaci, navíc s webovým rozhraním. Cenově vychází podobně.

Srovnatelně je na tom Jawbone UP24, který také nemá měřič srdečního tepu a také vydrží zhruba týden, opět ale boduje propracovaností aplikace a detailnějšími statistikami.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi MiBand 1S oproti svému předchůdci přináší měřič srdečního tepu. Je to ale to, co zákazníci požadují? V cenové kategorii kolem tisíce korun je sice měření tepu ojedinělá vlastnost, PPG metoda je ale spíše orientační. Měření je navíc pouze na vyžádání, a jedná se tak o funkci, kterou se buď naučíte využívat pravidelně a bude pro vás mít smysl, nebo ne, a pak je vlastně zbytečná.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Myslím, že uživatelé MiBand náramků by více ocenili kvalitnější aplikaci s širšími možnostmi, lepší práci s notifikacemi a další drobnosti, než měření srdečního tepu schované v menu aplikace. Pokud ale hledáte kombinaci jednoduchosti a nízké ceny, za dané peníze nic lepšího neseženete.

Xiaomi MiBand 1S

7.1

Design a zpracování

6.0/10

Funkce a výbava

5.0/10

Výdrž baterie

9.5/10

Pohodlnost nošení

8.0/10

Klady (+)

 • fantastická výdrž
 • měřič srdečního tepu (na vyžádání)
 • příznivá cena
 • funguje s Androidem 4.4+ nebo iOS 7.0+
 • neoficiální aplikace pro mobilní Windows
 • voděodolnost dle normy IP67
 • kompaktní a lehký

Zápory (–)

 • probouzení vibracemi se po 5 krátkých vibracích samo zastaví
 • špatná čitelnost diod na přímém slunečním světle
 • ne vždy pohodlné gesto rukou pro zobrazení denního cíle
 • pouze tři aplikace pro notifikace, více oficiální aplikace neumí
 • data z Mi Fit nelze nijak exportovat
 • průběžný graf dostupný pouze u aktuálního dne
 • chybí webová verze aplikace (konkurence jí nabízí)

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Twerk (neregistrovaný)
Anonym
Twerk (neregistrovaný)

Sám ho používám několik týdnů a jsem spokojený. Výdrž je skvělá a i ta appka pro WP použitelná :)

Hektor
Anonym
Hektor

Možná bych upřesnil, že export dat sice neexistuje, ale propojení s google fit nebo na applu se appkou zdraví jde, takže statistiky lze mít i někde jinde.

Jiří Hrma
Redaktor
Jiří Hrma

Dobrý den, díky za info, kolegovi jsem tuto informaci do recenze doplnil :)

PedroLopez (neregistrovaný)
Anonym
PedroLopez (neregistrovaný)

Jen technická poznámka – Asie není kontinent. Zkuste se mrknout na mapu. Česko, Čína, Rusko, Indie, Itálie, to všechno je na jednom kontinentu a to Eurasijském.

Asie je pouze světadíl.

Durand (neregistrovaný)
Anonym
Durand (neregistrovaný)

To sice není, ale označení Asijský kontinent se běžně používá a autor to má dobře [odkaz]

PedroLopez (neregistrovaný)
Anonym
PedroLopez (neregistrovaný)

To jsme to dopracovali, když se wikipedia bere jako jediná pravda. Pokud se teda jedná o názvosloví a Asie je kontinent, potom zcela logicky např. Austrálie či Antarktida kontinenty nejsou, musí to být něco jiného.

A to že se něco běžně používá je věc druhá. Běžně se také říká „trhni si nohou“ a nikdo si nohou doopravdy netrhá.