TOPlist

Windows Mobile: Čeká nás spousta vylepšení; první pohled na nové aplikace…

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Windows Mobile: Čeká nás spousta vylepšení; první pohled na nové aplikace...Není žádným tajemstvím, že HTC poměrně úzce spolupracuje s Microsoftem. HTC kromě mobilních telefonů a komunikátorů vytváří také uživatelské rozhraní TouchFLO 3D jehož verze již brzy dosáhne čísla tři. Microsoft pak vyrábí operační systém Windows Mobile, který je v přístrojích od HTC nainstalované. HTC tedy vyrábí to, co uživatel cítí v ruce a vidí. Microsoft to, co všechno pohání a obsluhuje. A spolupracují tak, aby všechny součásti co možná nejlépe fungovaly a vzájemně komunikovaly.

Proč to funguje takto? Microsoft relativně dlouho vyvíjel svůj operační systém jen stylem záplatování. Žádné velké změny se nekonaly, a pokud ano, netýkaly se grafického rozhraní. A tak od raných verzí po ty dnešní vypadají Windows Mobile prakticky stejně a příliš se nezměnilo ani ovládání. Jelikož původním účelem bylo vytvoření kapesní alternativy stolního počítače, nekonají se žádné vychytávky, které mobilní telefony potřebují. Uživatelé tak v základě mají rozsáhlý systém s obrovskými možnostmi ale s nepříliš přívětivým ovládáním.

Hodně lidí si na ovládání Windows Mobile zvyknulo a nedají na něj dopustit. Ani já ne. Ale mnoho lidí chce mobil, který bude jednoduše ovladatelný, bude možné jej ovládat prsty, texty budou čitelné a celkově to budou lentilky do očí (eyecandy, prostě pěkné věci). HTC se chopilo příležitosti a vyrobilo TouchFLO 3D prostředí (dříve také označované jako TouchFLO).
TouchFLO 3D je aplikace nainstalovaná do operačního systému, která vytváří jakousi vrstvu mezi systémem a uživatelem. Cílem je nabídnout podstatné funkce systému v nějakém přívětivém a pěkném balení. První TouchFLO bylo víceméně jen plugin na obrazovku Dnes který zobrazoval podstatné informace a uměl spustit aplikaci nebo vytočit oblíbené číslo. Poslední TouchFLO 3D přijde s novými přístroji HTC Touch Diamond2 a následně také HTC Touch Pro2 a bude toho umět mnohem víc. Bude hlouběji vnořené do systému a nabídne mnohem více funkcí. Přitom stále zůstanou Windows Mobile a možnost nainstalovat a používat téměř cokoliv.

--

Tip: Prohlédněte si přes 60 screenshotů z chystané nové verze TouchFLO 3D prostředí

Kromě práce HTC však bude vidět i práce na druhé straně, u Microsoftu. Nový operační systém Windows Mobile 7 bude zhruba za rok a půl. To je dlouhá doba a aby se lidi nenudili, připravuje se mezi-verze Windows Mobile 6.5, která nabídne především novou grafiku a různé zajímavé funkce. Cílem není nabídnout nový systém, ale velké množství inovací a novinek, a zkrátit tak čekání na opravdu moderní operační systém, kterým Windows Mobile 7 bezesporu budou.

U novinek ze strany Microsoftu je asi vhodné začít u aplikace/služby MyPhone, která slouží pro synchronizaci dat z mobilního telefonu na server Microsoftu. Je zdarma a na serveru máte k dispozici 200 MB místa pro vaše data. MyPhone umí synchronizovat kalendář, kontakty, úkoly, fotky, videa, dokumenty… všechno důležité. Aplikace je již nyní v testovacím provozu a bude uvolněna i pro současné verze Windows Mobile. Takže tohle si užije každý. Dobré to není jen do výpisu funkcí mobilu, ale hlavně pro zálohování a archivování dat. Pokud si uživatel koupí nový mobil, flashne ten současný nebo se prostě něco rozbije, MyPhone jednoduše stáhne data ze serveru a všechno je jako dřív.

-
Synchronizační služba MyPhone

Další novinkou ja aplikace Facebook. Jak název napovídá, slouží pro přístup ke komunitnímu serveru Facebook a je také zdarma. Zde je pro změnu vidět spolupráce s Facebookem, jenž Microsoft částečně vlastní (má podíl v akciích), a hlavně s ním Microsoft hodlá spolupracovat na začlenění jeho služeb do vlastních věcí, ať už do Windows Mobile nebo do portálu Live. Kdo z Facebooku není odvázaný, toho to nijak obtěžovat nebude, a pro ty ostatní to bude minimálně příjemné zpestření. Tato aplikace bude dostupná nejspíše až pro Windows Mobile 6.5. K vyzkoušení je však již nyní.

--
Facebook klient pro Windows Mobile od Microsoftu

Další službou, která se dočká spuštění s příchodem Windows Mobile 6.5 je mobilní Marketplace. Místo, kde se budou dát nakupovat nebo stahovat freeware aplikace pro Windows Mobile. Cíl to není nijak převratný, ale pro uživatele jistě příjemný. Bude to jedno místo se všemi zajímavými aplikacemi a bude dostupné přímo z telefonu. Marketplace bude obsahovat jak placené, tak zdarma distribuované aplikace. Ale jelikož se za umístění aplikace do Marketplace bude platit, dá se očekávat, že vemožné tweakovací nástroje, patche a další systémové utility tam uživatel až v tak velkém množství nenajde. Běžná instalace aplikací zůstane u Windows Mobile samozřejmě i nadále zachována.

Velmi příjemnou novinkou je i prohlížeč Internet Explorer Mobile 6. Ten má být za určitých podmínek dostupný i pro současné verze Windows Mobile. Obsahuje nové jádro (z velkého Internet Exploreru 6), nový engine pro zpracování JavaScriptu (pravděpodobně z nejnovějšího IE8), a také přívětivé uživatelské rozhraní. Kromě toho nabídne podporu Flashe a Silverlightu. Vlastně nabídne to, co současná Opera Mobile 9.5 a podle mých zkušeností s prvními verzemi Internet Exploreru Mobile 6 to nabídne bez hloupých chyb, kterých se Opera neustále dopouští. Zázračný prohlížeč to nebude ani nyní, ale již bude použitelný, nabídne potřebné funkce (zobrazení stránek jako na počítači, zoom, Flash, lepší jádro…) a bude opět přímo v operačním systému (pokud proti tomu tedy nezakročí Evropská unie v čele Neelie Kroesovou, poznámka Jirky Hrmy).

--

S novým prohlížečem souvisí také widgety, které přijdou s WM 6.5. Jedná se klasické internetové aplikace založené třeba na AJAXu tak, jak je zná asi každý. Ale dostanou zástupce do nabídky Start a po spuštění se zobrazí bez grafiky prohlížeče. Přes celý displej tak zůstane online aplikace bez rušivých elementů, k nerozeznání od běžných aplikací. A výhody? Velmi snadný vývoj (každý, kdo umí udělat webovou stránku, by neměl mít problém ani s tvorbou widgetu), snadno přístupné webové aplikace a pak také rychlost a možnost s widgetem pracovat jako s každou jinou aplikací; třeba ji nastavit na kontextové klávesy.

--

Kromě toho Windows Mobile 6.5 nabídnou takové ty méně viditelné věci, které se snadno skryjí pod slovo optimalizace a také nový vzhled. Nové menu Start, nový plugin pro obrazovku Dnes, poloprůhledné panely a lišty či třeba vylepšené kontextové nabídky pro snadné ovládání prsty… bude toho zkrátka hodně.

Většina z výše uvedených věcí se připravuje pro verzi 6.5, což znamená že si na ně uživatelé ještě chvíli počkají. Nebo ne? Ten kdo si koupí nové zařízení od HTC sice dostane ještě Windows Mobile 6.1 (novou verzi dostane k upgradu hned, jak bude hotová), ale přesto si mnoho z těchto věcí užije také.

--
Hlavní obrazovka nových WM6.5 a nová nabídka Start

HTC pracuje na nové verzi TouchFLO 3D, která bude do systému integrovaná mnohem více než tomu bylo u starších verzí. A tak kromě rozšířeného pluginu pro obrazovku Dnes nabídne také úpravu některých systémových částí. Asi nejzajímavější jsou úpravy provedené na kontextových menu a na oznámeních o různých událostech. Vylepšená menu budou díky své velikosti snadno ovladatelná prsty. Navíc s podporou pro posouvání. Na displeji se tak sice zobrazí méně položek, ale kdo ovládá mobil pouze prstem a stylus mu nic neříká, ten bude pravděpodobně velmi mile překvapen. Nové menu reaguje na dotek perfektně a díky integraci do systému je velmi rychlé a plynulé. A to i přesto, že ani zde nechybí takřka povinné animace. Je to zkrátka pěkné a zároveň použitelné.

--
Kontextové nabídky jsou nyní dobře přístupné i bez nutnosti vytahovat stylus

Dalším vylepšením jsou oznámení – notifikace. V nových přístrojích od HTC již po nákupu bude k dispozici zcela nová nabídka notifikací, ve které se budou z pracovávat oznámení o nových zprávách, událostech, budících nebo zmeškaných hovorech. Nahrazená je bublinka (nebo spíš záložka) která se objeve u spodní hrany displeje. Celkově to je opět přívětivější k ovládání prsty a mnohem lépe čitelné. Přibyla i další notifikační součást. Ta se objeví po stisku horního panelu a nabídne informace o všech událostech, o připojení a také o času. Jedná se tedy o místo, kde uživatel nalezne odpověď na otázku “Co je nového?” (v mobilu).

--
TouchFLO 3D nabídne zcela nový styl pro notifikace

Mnoho změn tak bude jak z produkce Microsoftu, tak z produkce HTC. Nicméně HTC to nabídne dříve i pro současné verze systému a hlavně v designu TouchFLO 3D. Zachová se tedy ráz celého ovládání systému. V podání Microsoftu se pak jedná o systémové řešení, které jistě nabídne nějakou tu výhodu, a to především rychlosti. To dnes ale ještě není možné posoudit. Ani uživatelé přístrojů od jiných výrobců tedy nepřijdou zkrátka a mají se na co těšit.

Když ty všechny novinky pozoruji, těším se. Jak na nové Windows Mobile 6.5, tak i na nové HTC TouchFLO 3D. TouchFLO jsem nikdy nepoužíval, protože je dost nepřizpůsobitelné a spousta věcí tomu chyběla (třeba klíčový kalendář). Ale zdá se, že nová verze mě přesvědčí hlavně tím, jak funguje. Sice dnešní uniklé verze stále mají hromádku chyb, ale u všech se dá počítat, že v hotové verzi už nebudou. Pak by TouchFLO bylo opravdu dobrým pomocníkem při používání komunikátoru.

Tento článek vyšel také na autorově blogu o systému Windows Mobile, kde naleznete spoustu dalších zajímavostí.

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku