Domů » Články » Windows Mobile 7: Nová fakta a informace z tajného dokumentu

Windows Mobile 7: Nová fakta a informace z tajného dokumentu

Windows Mobile 7: Nová fakta a informace z tajného dokumentuRedaktoři serveru PocketNow.com se nějakým způsobem dostali k dokumentaci připravovaného operačního systému Windows Mobile 7; tedy k mobilní verzi Windows, která uživatele čeká někdy během příští zimy. Z dokumentace vyplývá kromě hromady technických věcí také několik faktů, které jsou zajímavé i pro budoucí uživatele tohoto operačního systému. Než se dostanu k samotným podrobnostem, přidám jim na vážnosti obrázkem. První screenshot pochází z doby hodně dávné a zobrazuje návrh grafického rozhraní budoucí verze mobilních Windows. Někdo tomu věřil, někdo to považoval za podvrh. Druhý, černobílý, obrázek však pochází ze zmíněné dokumentace. Kromě toho, že mu chybí barvy a grafické efekty, znázorňuje nachlup stejné ovládací prvky a jejich rozložení. Je tedy zřejmé, že Windows Mobile 7 budou vypadat právě takto nebo velmi podobně. Do vývoje se samozřejmě ještě bude častokrát zasahovat a Microsoft má spoustu času na odladění, ale alespoň částečná podoba už se začíná pomalu rýsovat.

A nyní k tomu podstatnému. Celý systém bude nový. Na rozdíl od série Windows Mobile 6/6.1/6.5 a 6.5.1 již verze 7 nebude pouhou úpravou drobností nebo změnou grafického rozhraní. Systém bude od základu přepracovaný tak, aby vyhovoval novým trendům, postavený bude na jádře Windows CE 6. Kromě grafického rozhraní se změní také celé ovládání systému, menu i jiné ovládací prvky. S tím souvisí i rozsáhlá změna API a nové SDK. API je sada funkcí pro komunikaci mezi systémem a nějakou hardwarovou částí a díky API má systém (potažmo vývojáři aplikací) snadnější přístup k různým možnostem mobilního telefonu. Windows Mobile 7 taktéž dostanou propracované API pro manipulaci s fotoaparátem. Také by měly dostat API pro komunikaci s různými senzory (gravitační, proximity, elektronický kompas). SDK je pak vývojové prostředí, ve kterém se vytváří nové aplikace. Tyto věci (a další změny Windows Mobile), by měly přispět k rychlejšímu a jednoduššímu vývoji aplikací, což pro uživatele znamená víc možností, víc aplikací a to všechno levněji. Je tedy zřejmé, že nový systém bude jiný na povrchu (to co uživatel uvidí) i uvnitř (co neuvidí, ale jistě ocení, pokud to bude dobře fungovat).

- -
Nalevo původní render, který se objevil již na začátku roku 2008; napravo koncept z nového dokumentu Microsoftu

Operační systém Windows Mobile 7 nabídne vyhledávání, které Microsoft označuje jako SmartSearch. Tento systém vyhledávání by měl nabídnout komplexní prohledávání v celém mobilu (kontakty, zprávy, dokumenty, soubory, e-maily, hudba, fotografie…) a kromě přesné shody by měl hledat také v kontextu podobných položek. Mobil by měl být schopen se sám prohledat podobně, jako to umí počítače s “velkými“ Windows. S vyhledáváním pak souvisí a úzce spolupracuje Association Engine, což je věc, která zaručí uživateli snadné používání čehokoliv čímkoliv. Uživatel mobilního telefonu bude mít možnost nastavit si nějaké příkazy (zdá se, že i hlasové), po jejichž vyslovení se provede operace se zvolenou položkou pomocí vybrané aplikace. Například u kontaktu bude mít uživatel možnost si zobrazit adresu v Google Maps. Nezní to moc zajímavě, že? Jenže kouzlo je v tom, že uživatel si bude moct vybrat, s čím bude chtít takovou volbu provést (kontakt), co bude chtít dělat (najít adresu) a pomocí čeho (Google Maps). Kterákoliv z těchto tří složek úkolu bude nastavitelná podle libosti.

Kromě toho bude vylepšený balík aplikací Office Mobile. Změn bude celkově velmi mnoho, ostatně některá vylepšení jsme vám představili již v tomto článku. Z těch specifických stojí za zmínku možnost mít více složek třeba pro kontakty, což by mělo umožnit třídit kontakty v mobilu do podrobnějších skupin. Podobně bude možné třídit úkoly nebo události v kalendáři. Stejně tak by Outlook Mobile měl umět pracovat s více úložišti dat. To znamená, že Windows Mobile 7 nabídnou možnosti pro (například) oddělení soukromých a pracovních údajů a také jejich oddělenou synchronizaci.

A nakonec pár dalších detailů; nový operační systém bude podporovat multidotekové ovládání, plánování provádění úkolů v určitý čas (velké Windows to umí léta) a také zrušení vypínání zařízení. Dosud se Pocket PC přístroje vypínaly a v této době nic nedělaly, maximálně přijímaly hovory a upozorňovaly na události. Nicméně aplikace neběžely. Nově bude mobilní telefon trvale zapnutý podobně, jako je tomu u běžných telefonů nebo u smartphonů s Windows Mobile.

Co z těchto faktů vyplývá – nový operační systém bude mít s těmi staršími společný snad jen název. Těžko říct, jak to bude s použitelností a funkcí, důležité ale je, že Microsoft bude podporovat i aplikace ze starších verzí Windows Mobile, většina programů by teda měla i ve Windows Mobile 7 fungovat alespoň v nějakém základním režimu. Ve světle těchto zjištění je nesmysl posuzovat budoucnost tohoto systému podle verzí, které všichni znají. Zbývá tedy jen čekat a doufat, že si Microsoft dá na Windows Mobile 7 záležet. Což ale asi dá, když první screenshoty a náznaky práce na této verzi se objevily již na přelomu let 2007 a 2008. Microsoft tedy na Windows Mobile 7 pracuje několikátým rokem a vydání finální verze ještě alespoň rok potrvá.

Další zajímavé články o Windows Mobile 7
Dříve uniklé screenshoty z Windows Mobile 7 byly skutečné, máme důkaz
Jsou toto minimální požadavky na zařízení se systémem Windows Mobile 7?
HP iPAQ K3: Odhalil podobu operačního systému Windows Mobile 7?

Windows-phones.com Článek původně vyšel na serveru Windows-phones.com, kde naleznete spoustu dalších zajímavostí ze světa Windows Mobile.

carnero

17 komentářů

 1. Z hlediska zatím omezených a dostupných informací a z hlediska toho, co chci já, je to ústupek a s vývojem nesouhlasím. Ale obecně z hlediska „chytrého“ telefonu je to zatím to nejlepší co jsem viděl a fandím.

 2. stando nic proti ale jestli tohle je to nejlepsi co jsi videl tak mas par let klapky na ocich … microsoft se snazi zoufale dohanet neco v cem jsou oba vyznamni konkurenti daleko pred nim …. nevypada to nijak zvlast dobre. Podle me timhle opravdu vyrobce neoslovi.

 3. Nevypadá to moc dobře. MS teprve tímhle dožene schopnosti Androida a OS X. A my, koncoví zákazníci můžem akorát přijít o to lepší, co se ve WM doposud nacházelo.
  A at´ mi nikdo netvrdí, že se nebude zjednodušovat.

 4. Mno ja jsem silne skepticky… po amaterske srajde WM6.5 se fakt zacinam bat, co v MS „vymysli“ Jedinou duveru mam v XDA ze tamni borci budou schopni zmenit/odstranit vsechen tento amaterismus…

 5. To KVARK:
  NEBUDE se zjednodusovat BUDE se OREZAVAT… to je cesta Apple a tudis si ji vsichni vezmou za spravnou protoze „…spravne je jen to co dela Apple…“

 6. Muze me nekdo vysvetlit, co v tom M$ jako delaji? Ted ne jako o funkcnosti, ale o tom, ze takovej systemek programuji 3 roky a jeste aspon 1 budou. Spraskal bych ty programatory a projekt managery bicem.

 7. nemalujte čerty na zeď, necháme se překvapit. Já osobně se dost těsím, ale zarazila mě ta část, kde se říká, že se pda nebudou vypínat, ale pojedou stále jak smartphony – battery killer?

 8. geOrge: oba významní konkurenti jsou popředu? V čem? V systému plném animací a malůvek? V obrovských tlačítkách co zabírají půl displeje, takže není místo pro informace? Omezování v možnostech ovládání? V Today obrazovkách, kde jen hodiny zabírají většinu místa?
  Nejsem dítě, nejsem zrakově postižený a ani nemám žádnou motorickou poruchu končetin, takže nepotřebuju animace, obludné ovládací prvky a ani kapacitní displeje. Promiň mi toto mé omezení.

 9. To JURA55:
  Mno vis jak… cim vetsi firma, tim vetsi bordel… male firmy se museji snazit, velke na to z vysoka serou, s kazdou kravinou se protahuji nekolik let a nakonec to stejne stoji vsechno za howno protoze vznikne nejaka Vista, kterou kazdy inteligentni clovek smaze z HDD a nahodi stary OS…

 10. jura55: jednou z moznosti by taky mohlo byt to, ze chteji v MS prizpusobit novym potrebam „potrebam“ zakazniku, ktere driv nikomu nechybeli, ale s boomem chytrych telefonu a ppc lidi najednou zjistili ze potrebuji neco vic. takze by radi v novem systemu co nejvice dohnali.. ja osobne bych to nezatracoval, cas ukaze jak to bude fungovat (teda pokud jim to nebude trvat jeste 5 let, protoze budou furt neco dodelavat)

 11. jura55: Dělají to asi tak rok a půl. A rok budou, stále to nedává ty tři roky. Navíc domluvit změny v novém jádře s týmem, který ho vyrábí; počkat na nové jádro; systém na jádro připravit; navrhnout a připomínkovat GUI; udělat nástřely GUI; implementovat GUI do systému; udělat API; otestovat na lidech; domluvit s výrobci mobilů co tam chtějí; implementovat to; znovu domluvit zda je to ok; otestovat; dodělat SDK a připravit a spustit související služby… nemyslím si, že tohle jsou věci, které lze udělat rychle. Navíc, kolik vývojářů se tomu věnuje? Čím méně jich bude, tím pomaleji to půjde.

 12. Podla mna to battery killer nebude. Pozrime na klasiku vo forme WM2003/5/6 na Smartfonoch. Mne SDA II vydrzi skoro tyzden!!! bez nabijacky(volam casto-sluzobne). Je sice pravda ze nepouzivam na tom net,na noc flightmode,ale aj tak ma to prijemne prekvapilo. System ale stale bezi,len display je vypnuty,na rozdiel od PPC,kde sa vypina vsetko(na MDA II s origos systemom dokonca aj hodiny,takze vtedajsia masina za 21000czk nebola schopna budit).

 13. Battery killer to nebude jestli do telefonů začnou dávat nejnovější baterky a ne 5 let starý šunky,které jsou určeny pro normální telefony a ne pro PPC.

 14. no jo TomasNM , jenze nemuzes srovnavat spotrebu smartphone s nedotykovym 2.4 palcovým displejem a PDA s 3.8 palcovým dotykáčem – to je suveréně největší žrout energie na přístroji

 15. nofxsak: Což je nepodstatné protože ať mobil je vypnutý úplně nebo ne, displej může být vypnutý (a odhaduji, že bude). Takže klíčovou otázkou je, jakou spotřebu mají součástky v klidu oproti vypnutému stavu. Tedy kromě GSM/WCDMA, které běží nonstop.

 16. Jak píše Carnero, MS pracuje systematicky a musíme si uvědomit, že připravují zcela novou koncepci, na které se bude další léta stavět, takže musí být od základu perfektně připravený. Chtějí se vyvarovat všech těch nedodělků, které v dnešních dnech někteří výrobci chrlí, např. ovladatelnost ubohá, hlavně že máme v portfoliu výrobků další model.
  Já MS věřím, dotáhnou to a předvedou nám skvělý systém. A když ne, uvidíme, kde v tu dobu bude konkurence. Zatím bych ale nic jiného ani nechtěl.

 17. Microsoft byl vzdycky takovy pomalejsi Ale tady fakt nevim… Informaci je malo, ale snazim se to videt pozitivne… Ale souhlsim se Standovym nazorem ze to podleha natlaku „modnich trendu“ na ukor ergonomie a pouzitelnosti, coz se mi moc nelibi, ale to je asi tak jedine co s tim muzu delat…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).