TOPlist

Windows Mobile 7: Nová fakta a informace z tajného dokumentu

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Windows Mobile 7: Nová fakta a informace z tajného dokumentuRedaktoři serveru PocketNow.com se nějakým způsobem dostali k dokumentaci připravovaného operačního systému Windows Mobile 7; tedy k mobilní verzi Windows, která uživatele čeká někdy během příští zimy. Z dokumentace vyplývá kromě hromady technických věcí také několik faktů, které jsou zajímavé i pro budoucí uživatele tohoto operačního systému. Než se dostanu k samotným podrobnostem, přidám jim na vážnosti obrázkem. První screenshot pochází z doby hodně dávné a zobrazuje návrh grafického rozhraní budoucí verze mobilních Windows. Někdo tomu věřil, někdo to považoval za podvrh. Druhý, černobílý, obrázek však pochází ze zmíněné dokumentace. Kromě toho, že mu chybí barvy a grafické efekty, znázorňuje nachlup stejné ovládací prvky a jejich rozložení. Je tedy zřejmé, že Windows Mobile 7 budou vypadat právě takto nebo velmi podobně. Do vývoje se samozřejmě ještě bude častokrát zasahovat a Microsoft má spoustu času na odladění, ale alespoň částečná podoba už se začíná pomalu rýsovat.

A nyní k tomu podstatnému. Celý systém bude nový. Na rozdíl od série Windows Mobile 6/6.1/6.5 a 6.5.1 již verze 7 nebude pouhou úpravou drobností nebo změnou grafického rozhraní. Systém bude od základu přepracovaný tak, aby vyhovoval novým trendům, postavený bude na jádře Windows CE 6. Kromě grafického rozhraní se změní také celé ovládání systému, menu i jiné ovládací prvky. S tím souvisí i rozsáhlá změna API a nové SDK. API je sada funkcí pro komunikaci mezi systémem a nějakou hardwarovou částí a díky API má systém (potažmo vývojáři aplikací) snadnější přístup k různým možnostem mobilního telefonu. Windows Mobile 7 taktéž dostanou propracované API pro manipulaci s fotoaparátem. Také by měly dostat API pro komunikaci s různými senzory (gravitační, proximity, elektronický kompas). SDK je pak vývojové prostředí, ve kterém se vytváří nové aplikace. Tyto věci (a další změny Windows Mobile), by měly přispět k rychlejšímu a jednoduššímu vývoji aplikací, což pro uživatele znamená víc možností, víc aplikací a to všechno levněji. Je tedy zřejmé, že nový systém bude jiný na povrchu (to co uživatel uvidí) i uvnitř (co neuvidí, ale jistě ocení, pokud to bude dobře fungovat).

- -
Nalevo původní render, který se objevil již na začátku roku 2008; napravo koncept z nového dokumentu Microsoftu

Operační systém Windows Mobile 7 nabídne vyhledávání, které Microsoft označuje jako SmartSearch. Tento systém vyhledávání by měl nabídnout komplexní prohledávání v celém mobilu (kontakty, zprávy, dokumenty, soubory, e-maily, hudba, fotografie…) a kromě přesné shody by měl hledat také v kontextu podobných položek. Mobil by měl být schopen se sám prohledat podobně, jako to umí počítače s “velkými“ Windows. S vyhledáváním pak souvisí a úzce spolupracuje Association Engine, což je věc, která zaručí uživateli snadné používání čehokoliv čímkoliv. Uživatel mobilního telefonu bude mít možnost nastavit si nějaké příkazy (zdá se, že i hlasové), po jejichž vyslovení se provede operace se zvolenou položkou pomocí vybrané aplikace. Například u kontaktu bude mít uživatel možnost si zobrazit adresu v Google Maps. Nezní to moc zajímavě, že? Jenže kouzlo je v tom, že uživatel si bude moct vybrat, s čím bude chtít takovou volbu provést (kontakt), co bude chtít dělat (najít adresu) a pomocí čeho (Google Maps). Kterákoliv z těchto tří složek úkolu bude nastavitelná podle libosti.

Kromě toho bude vylepšený balík aplikací Office Mobile. Změn bude celkově velmi mnoho, ostatně některá vylepšení jsme vám představili již v tomto článku. Z těch specifických stojí za zmínku možnost mít více složek třeba pro kontakty, což by mělo umožnit třídit kontakty v mobilu do podrobnějších skupin. Podobně bude možné třídit úkoly nebo události v kalendáři. Stejně tak by Outlook Mobile měl umět pracovat s více úložišti dat. To znamená, že Windows Mobile 7 nabídnou možnosti pro (například) oddělení soukromých a pracovních údajů a také jejich oddělenou synchronizaci.

A nakonec pár dalších detailů; nový operační systém bude podporovat multidotekové ovládání, plánování provádění úkolů v určitý čas (velké Windows to umí léta) a také zrušení vypínání zařízení. Dosud se Pocket PC přístroje vypínaly a v této době nic nedělaly, maximálně přijímaly hovory a upozorňovaly na události. Nicméně aplikace neběžely. Nově bude mobilní telefon trvale zapnutý podobně, jako je tomu u běžných telefonů nebo u smartphonů s Windows Mobile.

Co z těchto faktů vyplývá – nový operační systém bude mít s těmi staršími společný snad jen název. Těžko říct, jak to bude s použitelností a funkcí, důležité ale je, že Microsoft bude podporovat i aplikace ze starších verzí Windows Mobile, většina programů by teda měla i ve Windows Mobile 7 fungovat alespoň v nějakém základním režimu. Ve světle těchto zjištění je nesmysl posuzovat budoucnost tohoto systému podle verzí, které všichni znají. Zbývá tedy jen čekat a doufat, že si Microsoft dá na Windows Mobile 7 záležet. Což ale asi dá, když první screenshoty a náznaky práce na této verzi se objevily již na přelomu let 2007 a 2008. Microsoft tedy na Windows Mobile 7 pracuje několikátým rokem a vydání finální verze ještě alespoň rok potrvá.

Další zajímavé články o Windows Mobile 7
Dříve uniklé screenshoty z Windows Mobile 7 byly skutečné, máme důkaz
Jsou toto minimální požadavky na zařízení se systémem Windows Mobile 7?
HP iPAQ K3: Odhalil podobu operačního systému Windows Mobile 7?

Windows-phones.com Článek původně vyšel na serveru Windows-phones.com, kde naleznete spoustu dalších zajímavostí ze světa Windows Mobile.

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku