Sledujte nás na YouTube

Windows Mobile 6.5: Nové informace, neoficiální screenshoty a video

Nové informace o Windows Mobile 6.5Chystaný operační systémem Windows Mobile 6.5 bude nástupcem současné verze Windows Mobile 6.1 a téměř jistě bude představen mezi 16. a 19. únorem 2009 na World Mobile Congress v Barceloně. Později, zhruba v polovině roku, by měl Microsoft začít distribuovat tento systém výrobcům mobilních telefonů. A nakonec to nejdůležitější, mezi běžné uživatele by se měly přístroje vybavené Windows Mobile 6.5 dostat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009, tedy v již tradičním závalu novinek před Vánočními svátky.

Dříve uniklou dvojici screenshotů viděl už asi každý, kdo se o dění kolem chytrých telefonů zajímá. Pochází ze serveru SmartphoneFrance a veřejnosti se ukázaly zhruba v polovině listopadu loňského roku. Před pár dny pak server Neowin potvrdil, že se jedná o pravé screenshoty z vývojové verze Windows Mobile 6.5. Je na nich tedy vidět nějaký kus práce na novém grafickém rozhraní systému – nejspíše koncept. Zda operační systém bude vypadat tak, jako vypadá na screenshotech, asi moc lidí neví. Když ale uvážím, jak vypadaly Windows Longhorn (vývojová verze Windows Vista) a jak vypadají hotové Windows Vista, je docela možné, že nakonec bude mobilní operační systém docela jiný – umírněnější.

- -
První uniklé screenshoty z vývojové verze Windows Mobile 6.5

Jen před několika dny se na fóru XDA-developers objevilo další překvapení. Tím je ROM pro poměrně starý HTC Blue Angel, která je založena na běžných Windows Mobile 6.1 ale navíc obsahuje některé novinky, které budou oficiálně až ve verzi 6.5. Jedná se o jakýsi hybrid dvou verzí.

HTC Blue Angel s hybridní WM6.1/WM6.5 ROM

Mezi novinkami je plugin pro obrazovku Dnes (Today), který velmi nápadně připomíná Sliding Panels z Windows Mobile 6.1 Standard (pro přístroje bez dotekového displeje). Cílem nového pluginu je snadné ovládání přístroje prsty a stejný cíl mají také další dvě nové vychytávky. První je posouvání prsty, které dnes u mobilů HTC nahrazuje přidaná aplikace. Kromě snadného plynulého posouvání všemi směry je zde i efekt známý z iPhone, kdy se menu na konci posouvání dá natáhnout ještě dále ale po uvolnění se vrátí. Menu je pružné. Druhou novinkou je odemykání přístroje ve stylu iPhone nebo, mezi uživateli Windows Mobile mnohem známější, aplikace S2U2 (Slide To Unlock 2). Nakonec je v ROM také nový Mobile Internet Explorer 6 (verze 8.12) a několik dalších, méně zajímavých aplikací. To vše by měly obsahovat i budoucí Windows Mobile 6.5. To by ale nemělo být všechno.

- - -
Panely na hlavní obrazovce Dnes jsme už dříve viděli u Windows Mobile 6.1 Standard (verze pro smartphone telefony)

Při pohledu na tyto screenshoty je třeba mít na paměti, že se nejedná o hotové Windows Mobile 6.5 ale o klasickou verzi 6.1, do které bylo přidáno několik novinek. Je ale na nich vidět, že věci na screenshotech od Smartphone France opravdu budou. Podle současných informací i některých náznaků se zdá že i menu ve tvaru včelího plástu opravdu bude. Zda se systém dočká i nových panelů ale nikdo neví. Podpora multi-touch může být implementovaná a nevyužitá současnými přístroji. A jakých dalších věcí?

- -
Zámek zařízení: nalevo oblíbené “šoupátko”, napravo pak nabídka pro zadání PINu

Windows Mobile 6.5 tedy zjevně přinesou optimalizace, vylepšené grafické rozhraní a také několik nových služeb jako třeba SkyMarket – místo kde bude možné pohodlně nakupovat aplikace. Zjevně se tedy jedná hlavně o reakci na současný trend telefonů, které lze snadno ovládat prsty. Zároveň je to také výplň dlouhého času mezi aktuální verzí a verzí Windows Mobile 7 na které se již pracuje a která by měla být dostupná příští rok přibližně v době, kdy budou k v prodeji také velké Windows 7.

- -
Klasická nabídka programů

-
Windows Mobile 6.5 Professional, ovšem s klasickým jádrem CE 5.2 (build 21140)

Dobrou zprávou je, že budou existovat ROM s Windows Mobile 6.5, které bude možné nacpat do současných přístrojů. Možná ty ROM budou i oficiální, přímo od výrobců mobilů. Další dobrou zprávou je také to, že na novém systému poběží všechny aplikace, které nyní existují a fungují na současné verzi WM. Pro někoho výhodou, pro někoho nevýhodou bude fakt, že nový systém bude vlastně jen lehký facelift. Žádné zásadní změny, žádné drastické vylepšování. To příjde nejspíše až s Windows Mobile 7, alespoň to naznačuje číslování. Stejně jako je nyní možné vyrobit ROM s novinkami z Windows Mobile 6.5, bude nejspíše možné vytvořit také ROM s novým operačním systémem ale bez některých vylepšení – což by mohli ocenit odpůrci změn. Více (tedy celou pravdu) se nejspíše všichni dozvíme v polovině února.

Článek původně vyšel na autorově blogu Carnero.cc, kde naleznete spoustu dalších zajímavých článků a návodů.

carnero

10 komentářů

 1. ZiChi (neregistrovaný)

  Takže podporu více než “archaických” 64k barev asi stále čekat nemůžeme co… doufám, že bude k dostání beta sedmiček co nejdříve.

 2. carnero (neregistrovaný)

  Již současné Windows Mobile 6.1 (ostatně i 6) podporují více než 64k barev ;)
  Jen je výrobci nevyužívají. takže tyto smutné pohledy je třeba upřít jiným směrem nebo si vybrat z mobilů, které podporují více barev (příkladem Omnia).

 3. marthynovak (neregistrovaný)

  Stejne to za par mesicu unikne cely a na xda to predelaj driv nez to oficialne vyjde…jako vzdy xD

 4. tslany (neregistrovaný)

  jen aby to nebyl FAKE z číny, už několikrát se pokoušeli, např. u TyTNa editací XIP aby si lidé mysleli, že jde o jádro CE 5.2 namísto 5.1 (před rokem se tak myslim stalo)

 5. kultus (neregistrovaný)

  mne spis prijde ze je to fake s nejakou nastavbou nebo skinem…spis ale musim reagovat jinde display muzes mit jaky chces WM podporujou jen 65K aneb 16bit barvy nekde na to byl pekny clanek kde to bylo vysvetleny proc to tak je…

 6. dj.digiman (neregistrovaný)

  kultus : myslim že podporuje i 32 bit(možna 24) barvy už hodně dlouho problem je pravě v tom že displeje ktery by to využili nejsou k dispozici a ani dostatečně vykoný a usporny graficky čipy jinak pokud je system 32 bit nevidim důvod proč by nemělo podporovat i 32 bit barvy

 7. YAMATO (neregistrovaný)

  A ty barvy jako k čemu? K machrování? Na nic jiného to totiž není…

 8. Keff (neregistrovaný)

  Néééééééééé, už zase ty FAKE screeny s těma hexagonama. Podívejte se třeba jen na ikony, myslíte že by MS použil IKONU APPLÍHO IPHOTA?
  Jiří Hrmo, přestaňte už prosím konečně šířit dezinformace!

 9. carnero (neregistrovaný)

  Keff: Za prvé to nepsal Jirka. Za druhé ty screeny jsou pravé ;) Jenže (a to dělá problémy slabším jedincům pochopit) se jedná o koncept – neboli nástřel jehož cílem je, aby vývojáři viděli, jak zhruba to bude vypadat na konci. Je tedy poskládaný z kde čeho. Nicméně pro informaci, jaký cíl si Microsoft dal to bohatě stačí.
  Stačí číst… jak jednoduché

 10. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Keff: Než začneš příště šířit paniku, tak si ověř informace. Ten screenshot s tím hexagonem není fake, ale jde o aplikaci (launcher), který bude nově ve WM6.5. A pokud tomu stále nevěříš, tak se podívej na tuhle fotografii http://tinyurl.com/cabzod

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *