TOPlist

Windows Mobile 6.5 na Touch Pro: První dojmy z ranné bety nového systému

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

Windows Mobile 6.5: První dojmy z rané bety nového systémuV poslední době se velmi často hovoří o chystané nové verzi operačního systému Windows Mobile 6.5, která by se měla oficiálního představení dočkat už za několik málo dní na Mobile World Congressu v Barceloně. Na Xda-developers se nyní objevilo několik různých testovacích buildů, proto jsem využil příležitost a stáhl neoficiální ROM obsahující Windows Mobile 6.5. Konkrétně se jedná o verzi postavenou na buildu 21159 a stále to je beta verze ROM obsahující opravdu velmi ranou verzi Windows Mobile 6.5. Některé věci jsou nové, jiné ještě stále původní. Některé prvky jsou již doladěné a na některých je na první pohled znát, že je ještě hromada práce čeká.

Zkušební ROM jsem instaloval na svůj HTC Touch Pro. Systém je velmi rychlý, v porovnání s Windows Mobile 6.1 je zrychlení znatelné. Zda to však je prací odvedenou Microsoftem nebo šikovností autora ROM netuším. U novinky lze nalézt menu ve tvaru včelí plástve, nové kontextové menu, upravené lišty, nový plugin pro obrazovku Dnes a mnoho dalších vylepšení.

- - -
Nové podoby obrazovky Dnes

Zmizela celá nabídka Start a po stisku ikonky v levém horním menu se objeví již přímo menu. To je složené ze tří hexagonových sloupců v režimu na výšku (portrait) a ze čtyř sloupců v režimu na šířku (landscape). Design vypadá velmi moderně a nechybí ani oblíbený glass efekt. Celé menu je částečně průhledné a pod šestiúhelníky prosvítá pozadí obrazovky Dnes.

- - -
Pop-up okno a nová nabídka programů

V menu je možné se pohybovat pomocí prstů i pomocí kláves. Při pohybu klávesami nahoru a dolu se uživatel pohybuje v konkrétním sloupci. Řádky zde nejsou a tak je pohyb při použití kláves vlevo/vpravo trochu jiný; pokud začnu na šestiúhelníku vlevo, další se vybere ten umístěný šikmo nahoře od něj. Následuje šikmo dolu a případně šikmo nahoru. Řádek je tedy zachován, jen je cik-cak. Na konci řádku pak další stisk klávesy do strany způsobí skok na další řádek.

- - -

Celé menu lze tak projít pomocí mačkání jediné klávesy. Velmi rychle se na to zvyká. Další úrovně menu (například Nastavení) je řešeno zcela stejně, uživatel se tak nesetká s jevem běžným u jiných mobilů, a sice že první úroveň je tvořena pěknými ikonkami a druhá má už jen podobu jednoduchého textového výpisu. V menu jsou sloučeny nabídky Nastavení i Programy, uživatel tak má všechny možnosti přístroje pěkně po ruce.

Další zajímavostí je nový plugin pro obrazovku Dnes. Jmenuje se Titanium a funguje stejně jako Sliding Panels, které zná každý uživatel smartphone platformy (přístroje bez dotekového displeje) s Windows Mobile 6.1. Tento plugin nabízí všechny podstatné položky jako je čas, dnešní události, obrázky, hudba a další. Pohybem nahoru a dolů se vybírá panel s daným tématem a vlevo/vpravo pak lze u některých panelů volit další možnost. Například u panelu kalendáře je první položkou následující událost a pohybem do strany je uživateli nabídnuta možnost vytvořit událost novou.

- - -

U panelu s Windows Media Playerem lze pohybem do strany vybrat konkrétní skladbu. Internet Explorer Mobile pak nabídne oblíbené záložky. Pohyb mezi panely je doprovázen jednoduchými animacemi, které nezdržují a nezdají se být náročné na systém, ale přesto to práci zpříjemní.

- - -

Kontextové nabídky jsou nově plastické, animované a mají stín. Dostaly tedy jakýsi třetí rozměr a větší písmo. Díky tomu je lze snadno ovládat prsty i bez rozšíření třetích firem (HTC a jejich TouchFLO a další). Navíc je možné nabídky posouvat prstem, a tak lze pohodlně ovládat mobil prsty i v případě, že jsou nabídky delší. Snaha usnadnit ovládání je vidět všude v systému.

Všechna menu lze posouvat tahy prsty velmi snadno. Subjektivně se mi zdá, že celý systém reaguje na posouvání prsty mnohem lépe. Ani jednou se mi nestalo, že by se místo posunutí menu spustil nějaký program na kterém jsem pohyb začal. U současné ROM s Windows Mobile 6.1 a vylepšeními od HTC se mi to přeci jen občas stane a tak raději používám navigační kříž. U Windows Mobile 6.5 jsem si na navigační kříž téměř nevzpomněl, funguje to výborně.

- - -
Internetový prohlížeč doznal mnoha zajímavých vylepšení

Dalších změn, které jsou vidět, doznal Internet Explorer Mobile. Ten funguje pořád na stejném jádře, ale dostal automatický celoobrazovkový režim, posouvátko pro snadné a rychlé zvětšování/zmenšování stránky a přibylo i zcela nové menu. Místo dvou kontextových kláves jsou zde čtyři ikony (Zpět, Oblíbené, Lupa a Možnosti). Na mnoha místech nový prohlížeč připomíná Operu Mobile 9.5. To je ale velmi příjemné, neboť Internet Explorer Mobile má sice postarší jádro, ale velmi dobře vyladěné rozhraní a těmito změnami se z něj stal konkurenceschopný prohlížeč s moderními vlastnostmi. Řekl bych, že se v jeho případě jedná o skvělou kombinaci Opery Mobile a Internet Exploreru.

- - -

V systémových tématech jsou nyní dostupná dvě. Zajímavé, a pro konzervativce pozitivní, je změna, která se provede při změně tématu. Zatímco jedno téma obsahuje průhledné panely, moderní kontextové nabídky a podobné věci, druhé téma přepne rozhraní Windows Mobile 6.5 tak, že panely jsou neprůhledné a téměř stejné, jako tomu bylo u Windows Mobile 6.1.

- - -
Správce textových zpráv, průzkumník souborů s novými nabídkami, externí aplikace

Zároveň se zruší nové kontextové nabídky, namísto kterých uživatel najde ty klasické na které byl zvyklý. Šestiúhelníková nabídka však zůstane; je ale téměř jisté, že i ta půjde ve finální verzi vypnout. Uživatel si tak bude moci vybrat, zda zůstane věrný staršímu vzhledu ala WM6.1 nebo zda bude využívat nové vlastnosti WM6.5.

Co se týká samotné ROM, nemůžu ji doporučit pro normální používání, současný build je opravdu dobrý tak akorát na otestování některých nových funkcí. Windows Mobile 6.5 jsou stále ve vývoji a Microsoft má nyní spoustu času na odladění. Uniklá beta pro Touch Pro má zatím celkem hodně chyb. Například zhruba po půl hodině používání se přestane otevírat menu, nefunguje odemykání zamčeného přístroje a podobně. Na vyzkoušení a seznámení se s aktuálním vývojem nového systému to bohatě stačí. Na používání a práci však nikoliv.

Tento článek původně vyšel na autorově novém blogu o Windows Mobile.

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku