Windows Mobile 6.5 na Touch Pro: První dojmy z ranné bety nového systému

Windows Mobile 6.5: První dojmy z rané bety nového systémuV poslední době se velmi často hovoří o chystané nové verzi operačního systému Windows Mobile 6.5, která by se měla oficiálního představení dočkat už za několik málo dní na Mobile World Congressu v Barceloně. Na Xda-developers se nyní objevilo několik různých testovacích buildů, proto jsem využil příležitost a stáhl neoficiální ROM obsahující Windows Mobile 6.5. Konkrétně se jedná o verzi postavenou na buildu 21159 a stále to je beta verze ROM obsahující opravdu velmi ranou verzi Windows Mobile 6.5. Některé věci jsou nové, jiné ještě stále původní. Některé prvky jsou již doladěné a na některých je na první pohled znát, že je ještě hromada práce čeká.

Zkušební ROM jsem instaloval na svůj HTC Touch Pro. Systém je velmi rychlý, v porovnání s Windows Mobile 6.1 je zrychlení znatelné. Zda to však je prací odvedenou Microsoftem nebo šikovností autora ROM netuším. U novinky lze nalézt menu ve tvaru včelí plástve, nové kontextové menu, upravené lišty, nový plugin pro obrazovku Dnes a mnoho dalších vylepšení.

- - -
Nové podoby obrazovky Dnes

Zmizela celá nabídka Start a po stisku ikonky v levém horním menu se objeví již přímo menu. To je složené ze tří hexagonových sloupců v režimu na výšku (portrait) a ze čtyř sloupců v režimu na šířku (landscape). Design vypadá velmi moderně a nechybí ani oblíbený glass efekt. Celé menu je částečně průhledné a pod šestiúhelníky prosvítá pozadí obrazovky Dnes.

- - -
Pop-up okno a nová nabídka programů

V menu je možné se pohybovat pomocí prstů i pomocí kláves. Při pohybu klávesami nahoru a dolu se uživatel pohybuje v konkrétním sloupci. Řádky zde nejsou a tak je pohyb při použití kláves vlevo/vpravo trochu jiný; pokud začnu na šestiúhelníku vlevo, další se vybere ten umístěný šikmo nahoře od něj. Následuje šikmo dolu a případně šikmo nahoru. Řádek je tedy zachován, jen je cik-cak. Na konci řádku pak další stisk klávesy do strany způsobí skok na další řádek.

- - -

Celé menu lze tak projít pomocí mačkání jediné klávesy. Velmi rychle se na to zvyká. Další úrovně menu (například Nastavení) je řešeno zcela stejně, uživatel se tak nesetká s jevem běžným u jiných mobilů, a sice že první úroveň je tvořena pěknými ikonkami a druhá má už jen podobu jednoduchého textového výpisu. V menu jsou sloučeny nabídky Nastavení i Programy, uživatel tak má všechny možnosti přístroje pěkně po ruce.

Další zajímavostí je nový plugin pro obrazovku Dnes. Jmenuje se Titanium a funguje stejně jako Sliding Panels, které zná každý uživatel smartphone platformy (přístroje bez dotekového displeje) s Windows Mobile 6.1. Tento plugin nabízí všechny podstatné položky jako je čas, dnešní události, obrázky, hudba a další. Pohybem nahoru a dolů se vybírá panel s daným tématem a vlevo/vpravo pak lze u některých panelů volit další možnost. Například u panelu kalendáře je první položkou následující událost a pohybem do strany je uživateli nabídnuta možnost vytvořit událost novou.

- - -

U panelu s Windows Media Playerem lze pohybem do strany vybrat konkrétní skladbu. Internet Explorer Mobile pak nabídne oblíbené záložky. Pohyb mezi panely je doprovázen jednoduchými animacemi, které nezdržují a nezdají se být náročné na systém, ale přesto to práci zpříjemní.

- - -

Kontextové nabídky jsou nově plastické, animované a mají stín. Dostaly tedy jakýsi třetí rozměr a větší písmo. Díky tomu je lze snadno ovládat prsty i bez rozšíření třetích firem (HTC a jejich TouchFLO a další). Navíc je možné nabídky posouvat prstem, a tak lze pohodlně ovládat mobil prsty i v případě, že jsou nabídky delší. Snaha usnadnit ovládání je vidět všude v systému.

Všechna menu lze posouvat tahy prsty velmi snadno. Subjektivně se mi zdá, že celý systém reaguje na posouvání prsty mnohem lépe. Ani jednou se mi nestalo, že by se místo posunutí menu spustil nějaký program na kterém jsem pohyb začal. U současné ROM s Windows Mobile 6.1 a vylepšeními od HTC se mi to přeci jen občas stane a tak raději používám navigační kříž. U Windows Mobile 6.5 jsem si na navigační kříž téměř nevzpomněl, funguje to výborně.

- - -
Internetový prohlížeč doznal mnoha zajímavých vylepšení

Dalších změn, které jsou vidět, doznal Internet Explorer Mobile. Ten funguje pořád na stejném jádře, ale dostal automatický celoobrazovkový režim, posouvátko pro snadné a rychlé zvětšování/zmenšování stránky a přibylo i zcela nové menu. Místo dvou kontextových kláves jsou zde čtyři ikony (Zpět, Oblíbené, Lupa a Možnosti). Na mnoha místech nový prohlížeč připomíná Operu Mobile 9.5. To je ale velmi příjemné, neboť Internet Explorer Mobile má sice postarší jádro, ale velmi dobře vyladěné rozhraní a těmito změnami se z něj stal konkurenceschopný prohlížeč s moderními vlastnostmi. Řekl bych, že se v jeho případě jedná o skvělou kombinaci Opery Mobile a Internet Exploreru.

- - -

V systémových tématech jsou nyní dostupná dvě. Zajímavé, a pro konzervativce pozitivní, je změna, která se provede při změně tématu. Zatímco jedno téma obsahuje průhledné panely, moderní kontextové nabídky a podobné věci, druhé téma přepne rozhraní Windows Mobile 6.5 tak, že panely jsou neprůhledné a téměř stejné, jako tomu bylo u Windows Mobile 6.1.

- - -
Správce textových zpráv, průzkumník souborů s novými nabídkami, externí aplikace

Zároveň se zruší nové kontextové nabídky, namísto kterých uživatel najde ty klasické na které byl zvyklý. Šestiúhelníková nabídka však zůstane; je ale téměř jisté, že i ta půjde ve finální verzi vypnout. Uživatel si tak bude moci vybrat, zda zůstane věrný staršímu vzhledu ala WM6.1 nebo zda bude využívat nové vlastnosti WM6.5.

Co se týká samotné ROM, nemůžu ji doporučit pro normální používání, současný build je opravdu dobrý tak akorát na otestování některých nových funkcí. Windows Mobile 6.5 jsou stále ve vývoji a Microsoft má nyní spoustu času na odladění. Uniklá beta pro Touch Pro má zatím celkem hodně chyb. Například zhruba po půl hodině používání se přestane otevírat menu, nefunguje odemykání zamčeného přístroje a podobně. Na vyzkoušení a seznámení se s aktuálním vývojem nového systému to bohatě stačí. Na používání a práci však nikoliv.

Tento článek původně vyšel na autorově novém blogu o Windows Mobile.

carnero

15 komentářů

 1. RDT (neregistrovaný)

  Pěkný článek. Že bych se taky odhodlal a zneuctil svůj Touch HD?

 2. Chris.Dale (neregistrovaný)

  Jak to vidím, tak se na ty WM 6.5 těším jako malý kluk. Konečně systém s nejlepšímy prvky Windows Mobile a iPhonu. Snad brzy přijdou inženýři z HTC s nějakým pěkným zařízením s tímhle systémem (s D-Padem!)

 3. bkf1 (neregistrovaný)

  tak ja bych vytknul veci ohledne grafiky (coz ja delam hodne casto nemoc z povolani a to hlavne obrazovku Today ta je opravdu tragicka… zadny ikonky nic… proste graficky zpracovani tragicke… a ten vceli ul… co na to rict… mno je fajn ze aspon poresili hezci scrolovaci listy ale na skin tlacitek se vykaslali… uplne by stacilo aby to udelali jak v XPeckach tzn. jenom zaoblit rohy;) mno kdyz to shrnu bylo by fajn aby pani grafici vytahli ruce z kapes a dodelali co zacli…

 4. rulezzzor (neregistrovaný)

  jak to vypada s akceleraci 2D prostredi? je tam patrne zrychleni pri skrolovani? pokud se otevrou programy z nabidky start treba ?

 5. RobertP (neregistrovaný)

  Nechápu, co pořád řešíte s dotykovým ovládáním Pořiďte si raději smartphone s normálníma tlačítkama (já mám super HTC S740). Je to rychlý, výdrž baterky super a nebudete mít upatlaný displeje. Navíc rychlost psaní na HW klávesnici je nesrovnatelná se SW. S740 má dokonce klávesnice dvě, což je pro mne k nezaplacení.

 6. carnero (neregistrovaný)

  rulezzzor: Změna k lepšímu ve vykreslování tam znát je – ty věci, které jsou srovnatelné s WM 6.1 jsou výrazně (tím myslím, že je to na první pohled vidět) rychlejší. Ale stejně bych raději nějaké komplexní hodnocení rychlosti nechal až na ostrou verzi. V této je spousta věcí nedodělaných a je možné že se zlepší, stejně jako je možné že ještě někde nějaké vychytávky přidají a tím HW zatíží.
  (ale vidím to nadějně…)
  RobertP: Nechci Ti kazit radost, ale tyhle screeny jsou z Touch Pro který má sice klávesnici jen jednu, za to ale pohodlnější a větší než S740 A dotekový displej má také – kdo ho chce používat může, kdo nechce nemusí. U S740 na výběr nemáš.

 7. rulezzzor (neregistrovaný)

  re camero :
  Dikyno ja doufam ze uz se to tak blbe prekresovat nebude jako v 6.1 .
  Co se tyce fotak tak furt nataci v 18 FPS ? nebo na ten fotak nic nevymysleli?:(

 8. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  rulezzzor: To s tím fotoaparátem ale není vlastnost samotného OS, to záleží vždy až na výrobci konkrétního zařízení, jak si hardware optimalizuje a jak upraví aplikace, v tomto případě nástroj pro práci s fotoaparátem.

 9. RobertP (neregistrovaný)

  carnero: Jedu autem, přijde sms, potřebuji jen odpovědět OK, ano, souhlasím nebo podobně. Co udělám s S740? Jednoduše to vyťukám na numerické klávesnici a jedu dál U touchscreenu nemožné a na výsuvné klávesnici nepraktické. Prostě pro mne je HTC S740 zcela ideální kompromis.

 10. RobertP (neregistrovaný)

  P.S. V podstatě by pro mne byla úplně nejlepší ta plánovaná Nokia E75, má vetší display i baterku, ale horší program, než Nokia Mail for Exchange jsem neviděl. Nemůžeš synchronizovat složky mailů, nevidíš maily, co jsi odeslal z PC, všechny odeslané zprávy včetně sms se ti ukládají do jedné složky odeslaných zpráv..no prostě tragédie. Velká škoda. Takže zůstávám věrný WM, ale raději smartphonům.

 11. Erkil1452 (neregistrovaný)

  RobertP: Rozdil mezi smartphonem a pocketPC v ovladani je asi jako mezi ovladanim stolniho PC bez a s mysi. V nekterych aplikacich (poznamkovy blok => psani SMS) to clovek skoro nepozna, v jinych obtizne (internet) a nekde je to absolutne scifi (graficke editory, …).

 12. Erkil1452 (neregistrovaný)

  * „obtizne“ => „to lze obtizne“

 13. Erkil1452 (neregistrovaný)

  A v tom aute nevim jaky je rozdil v tom, zda odpoved tukam na dotykovce nebo na HW, kdyz tak jako tak musim podle predpisu zastavit, rozumime? Kdybych byl rekneme soukromem polygonu, tak prakticky lze psat pri rizeni i na virtualni klavesnici. Stejne se clovek musi v obou pripadech divat co pise, pokud nepatri k one skupine ortodoxnich pisalku, co uz datluje i po slepu.

 14. landov (neregistrovaný)

  RobertP: prosim Ta, nevies o com tocis…skus si raz dotykovy displej a po inom uz ani nevzdychnes. sam som tym presiel

 15. JardaBar (neregistrovaný)

  Snad bude systém opravdu rychlejší … hlavně kvalitní multitasking … dneska sem asi 2 hodiny poslouchal na Touch HD hudbu a dvakrát se přehrávání na chviličku zadrhlo, což je u CPU kolem 500MHz dost nečekaný … spíš je to problém operačního systému, který při čekání na nějakou akci s hardware (telefon možná) přestane dělat zbytek „práce“ …

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel