Domů » Bleskovky » WhatsApp zavádí koncové šifrování komunikace: Vaše konverzace nikdo nenapíchne

WhatsApp zavádí koncové šifrování komunikace: Vaše konverzace nikdo nenapíchne

Máte strach, že je vaše komunikace odposlouchávána a mají o ni zájem třetí strany? To by se vám s aplikací WhatsApp stávat nemělo. Služba totiž nově zavádí automatické koncové šifrování, takže vaše zprávy, fotky, videa, hlasové zprávy, dokumenty a hovory mají být v naprostém bezpečí.

whatsapp

Mnohé aplikace na posílání zpráv šifrují zprávy pouze mezi nimi a vámi, ale koncové šifrování v aplikaci WhatsApp zajišťuje, že vaši konverzaci můžete číst pouze vy a osoba se kterou komunikujete; dokonce ani WhatsApp do ní přístup nemá. Zprávy jsou zabezpečeny zámkem a klíč na odemčení a přečtení zpráv mají pouze odesílatel a příjemce zprávy. Každá odeslaná zpráva má kvůli zvýšené bezpečnosti unikátní zámek a klíč.

Šifrování je zapnuto v nejnovější verzi aplikace automaticky a bylo vyvinuto ve spolupráci s Open Whisper Systems, podrobné technické detaily o šifrování ve WhatsApp je možné stáhnout z těchto stránek. Koncové šifrování má údajně podle spoluzakladatele služby Briana Actona vést k bezpečnějšímu světu, byť mnohé orgány by jistě s tímto tvrzením nesouhlasily, zejména po aféře Apple vs. FBI. WhatsApp používá více než 1 miliarda lidí po celém světě, aplikaci si můžete zdarma stáhnout z odkazů níže.

WhatsApp Messenger
Cena: zdarma
‎WhatsApp Messenger
Cena: zdarma
WhatsApp
Cena: unknown

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. M.BoBo (neregistrovaný)

  Nevěřím, že by toto šifrování třeba zmiňovaná FBI nerozlouskla.

  Ale každé zvýšení bezpečnosti je přínosem a snad se někdy dočkáme dokonalého zabezpečení, které nebude možné obejít.

  • misak (neregistrovaný)

   proc by to melo byt prinosem ? ja se toho naopak bojim. ja nemam co skryt, a je mi docela jedno pokud mi lezou do mobilu, kdyz budu vedet ze je relativne bezpecno a dokazou tak odhadnout hrozby.

   v uk psali ze za 2015 tusim odhalili na 70 terroristickych utoku, ktere dokazali zmarit vcasnym zasahem. jak je asi odhalili ? urcite odposlechy byli toho soucasti.

   kdyz ted bude vsechno 100% zasifrovane pak to spis vidim jako hrozbu pro nesnadne odhaleni terroristu a komplikovani jejich odhaleni

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Také nemám co skrýt, ale nechci aby se mi někdo z libovolného důvodu (třeba podezření na cokoliv) šťoural v telefonu nebo komunikaci a to ať hlasové, tak písemné.

   Proto jsem i z toho důvodu byl na straně Apple. Pokud by jim podal prst a pomohl, tak by časem chtěli celou ruku (třeba u ne tak závažných případů). Navíc víme jak to u nás v ČR funguje a data by neměl k dispozici jen jeden člověk, ale rychle by se roznesla dál třeba i médiím, atd.

   Pro teroristy třeba trest smrti, ale ne na úkor soukromí dalších uživatelů.

 2. szarkezi (neregistrovaný)

  Takové zabezpečení které nejde obejít, má už BlackBerry Messenger.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   To měl i Apple:)

  • vlada (neregistrovaný)

   Po Applu chteli pomoci s rozsifrovanim telefonu, tohle je point-to-point sifrovani aby nikdo po ceste nerozumel tomu, co si posilate.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).