Webbův teleskop slaví další úspěch! Zachytil galaxii starou 13,5 miliardy let

galaxie

Nedávno zprovozněný vesmírný dalekohled Jamese Webba je příslibem zajímavých kosmických objevů, které rozšíří naši představu o známém vesmíru. Už první snímky braly dech, jenže další fotografie, které pořídil, překonaly naše nejdivočejší představy. Snímat známé galaxie, mlhoviny a hvězdokupy je jedna věc, ovšem nejen vědci, ale i široká veřejnost očekává, že se dozví něco zcela nového.

SC Oldest Galaxy OP copy
Snímek nejstarší známé galaxie není zrovna působivý, ovšem jeho vědecký přínos je nezměrný

Onen první velký objev na sebe nenechal dlouho čekat. Teleskop totiž našel nejstarší známou galaxii pojmenovanou jako GLASS-z13, jejíž vznik se odhaduje na 300 milionů let po Velkém třesku, tudíž dnes jí je přibližně 13,5 miliardy let. Jen pro srovnání – naše planeta Země je stará přibližně 4,5 miliardy let. Do této doby byla nejstarší známá galaxie GN-Z11, která je přibližně o 100 milionů let mladší než GLASS-z13.vesmir zeme earth universe nasa unsplashNepřehlédněte

Dalekohled Jamese Webba je výkonnější než Hubbleův teleskop. Vyšel na 250 miliard

Zajímavostí je hmotnost galaxie GLASS-z13. Ta je větší než jedna miliarda Sluncí, avšak i přes tuto hmotnost je menší než Mléčná dráha. Ta je široká přibližně 100 tisíc světelných let, zatímco GLASS-z13 má na šířku jen několik tisíc světelných let. Ačkoli se jedná o velmi fascinující objev, rozhodně nemá jít o vrchol toho, co se díky dalekohledu Jamese Webba dozvíme. Jeho cílem je hledání ještě starších galaxií, které nám snad pomohou lépe pochopit vznik samotného vesmíru.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku