Okna vesmíru dokořán. Z prvního snímku Webbova teleskopu se tají dech

1280px James Webb Space Telescop 1

Dalekohled Jamese Webba už před nějakou dobou úspěšně dorazil do libračního centra, odkud začíná své pozorování vesmíru v infračerveném spektru. Po úspěšné cestě stála před vědci výzva v podobě správného nastavení, které nejprve otestovali na originální selfie teleskopu. Nyní je už vše kompletně nastaveno a Webbův teleskop tak mohl pořídit první barevný snímek vesmíru.

nasa webb telescope universe
Snímek klastru galaxií SMACS 0723 pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba

Snímek z Webbova teleskopu zobrazuje dosud nejhlubší a nejostřejší pohled na vesmír v infračerveném spektru. Konkrétně se na něm nachází klastr SMACS 0723, který sestává z tisíců různých hvězdokup a galaxií. Přesto se nejedná o příliš velkou část vesmíru – vědci snímek přirovnávají k zrnku písku, které drží člověk stojící na Zemi a porovnává jej s nebem. „Poprvé v naší historii vidíme detaily raných galaxií, první generace hvězd, které se formovaly na počátku vesmíru. V té době byl vesmír odlišný od podoby, jak ho známe dnes: byl primárně temný a plný vodíku,“ řekla astronomka Cathryn Trott z International Centre for Radio Astronomy Research.vesmir zeme earth universe nasa unsplashNepřehlédněte

Dalekohled Jamese Webba je výkonnější než Hubbleův teleskop. Vyšel na 250 miliard

Zkoumání vesmíru v infračerveném spektru je aktuálně nejlepší nástroj pro zachycení vzdálených částí kosmu. Díky tomu může Webbův teleskop nahlížet do minulosti vzdálené téměř 13 miliard let. Pořízení snímku naším technologicky nejpokročilejším dalekohledem není záležitostí chvilky – celá expozice trvala dvanáct a půl hodiny. Vědci doufají, že Webbův teleskop pomůže odhalit více informací o tom, jak vznikl náš vesmír.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku