První fotky z Webbova teleskopu jsou na světě, a to včetně originální selfie

JWST mirror

Vypuštění vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) se stalo jedním z významných milníků v lidském dobývání kosmu. Po téměř měsíci cesty teleskop konečně dorazil do libračního centra, odkud může pozorovat vesmír v infračerveném spektru bez tepelného znečištění. Ačkoliv je JWST už na svém místě, do plné funkčnosti mu ještě schází několik drobností, třeba ochlazení jeho povrchu či správné nastavení zrcadel.

Aby astronomové měli použitelné fotografie, musí všech 18 segmentů šestiúhelníkového primárního zrcadla fungovat jako jedna celistvá plocha. K jejímu dosažení se JWST zaměřuje na hvězdu HD 84406, která je vzdálena 260 světelných let od Země a nachází se v souhvězdí Velká medvědice.

jwst selfie klaus pontoppidan
Reálná podoba primárního zrcadla JWST vlevo a jeho selfie z libračního centra vpravo

Při této příležitosti vědci z NASA rovnou pořídili několik snímků této hvězdy včetně selfie primárního zrcadla JWST (zářící šestiúhelník se zrovna zaměřuje na hvězdu). Tuto fotografii zhotovili infračervenou kamerou, která obsahuje speciálně navrženou čočku pro snímání segmentů zrcadla. Jakmile bude dosaženo vyrovnání zrcadel, nebude tato kamera dále využívána pro vědecké účely.

JWST zachytil první snímky a pořídil si selfie

Vizuální kvalita snímků není nikterak dechberoucí a nedá se srovnat s výstupy z Hubblova teleskopu, s čímž ale vědci počítali, neboť JWST ještě není na vrcholu svých možností. Podstatnější než kvalita fotografií je ovšem vědecký pokrok, který JWST do budoucna umožní – díky tomuto teleskopu se vědci budou moci ponořit hlouběji do minulosti vesmíru a studovat světlo prvních galaxií i zrod hvězd.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku