TOPlist

Vyzkoušeli jsme Windows 11. Microsoft ještě zdaleka nemá hotovo

Windows 11 4

Microsoft již za pár dní představí Windows 11, byť v roce 2015 tvrdil, že „desítky“ jsou vůbec poslední verzí Windows. Jak ale praví staré přísloví, „nikdy neříkej nikdy“, a najednou nám klepou na dveře Windows 11. Jejich oficiální premiéra se odehraje přesně za týden, ovšem už v tomto týdnu se na internet dostal ISO soubor interního testovacího sestavení s číselným označením 21996.1.

Jak je z tohoto čísla i vzhledu systému patrné, ještě se zdaleka nejedná o finální verzi, ovšem už nyní lze z tohoto sestavení vyčíst, jaké novinky Microsoft chystá. Je jich tolik, že si Windows zaslouží přečíslování?

AktualizovánoWindows 11 oficiálně: vše, co potřebujete vědět o nejnovějším systému od Microsoftu

Instalujeme

Původně jsem chtěl Windows 11 nainstalovat na záložní disk mého prastarého počítače, na němž Windows 10 běží jako z praku. Bohužel veškeré pokusy končily neúspěchem a po chvíli googlení jsem zjistil, že obstarožní procesor AMD Athlon II X4 640 nepodporuje technologii TPM (Trusted Platform Module), která je k instalaci tohoto sestavení nezbytná. Doufejme, že z finální verze bude tento požadavek odstraněn, nebo si takto Microsoft značně sníží množství podporovaných zařízení.

hyperv

Nakonec jsem se tedy rozhodl zkusit štěstí na aktuálně testovaném notebooku Microsoft Surface Laptop 4, ovšem zde jsem neriskoval čistou instalaci a šel cestou virtualizace skrze software VMware Workstation. Zde se stažený image „chytil“ na první dobrou a instalace systému mohla začít.

Už samotný instalační proces je výletem do blízké budoucnosti; Microsoft provedl kompletní redesign instalačního procesu, který díky světlým barvám vypadá výrazně moderněji. Jinak se v něm ale prakticky nic nezměnilo, než poprvé uvidíte nabídku Start, budete se muset prokousat stejným množstvím otázek – jaké chcete rozložení klávesnice, pro jaké účely bude dané zařízení používáno, mohou aplikace používat informace o vaší poloze, jaké množství diagnostických dat bude moci Microsoft používat…

Proces instalace je tak stejný jako v případě Windows 10 a za hezčí design Microsoft příliš kladných bodů nezíská, protože instalační obrazovky uvidíte pouze jednou, a pak už si na ně ani nevzpomenete. Naštěstí není instalační proces nijak dlouhý a je zakončený novou animací, na jejímž konci poprvé uslyšíte nový zvuk přihlášení do systému. Vítejte ve Windows 11.

Hlavní panel v novém

Po prvním přihlášení do Windows 11 vás praští do očí hlavní novinka – zbrusu nový hlavní panel a nabídka Start. Microsoft tuto proměnu naznačoval už ve zrušených Windows 10X, nakonec ji přenesl i do Windows 11. Hlavní panel vypadá podobně jako ve Windows 10, avšak ve výchozím nastavení se ikony neřadí doleva, ale jsou vycentrované. Trochu to připomíná dock v macOS nebo iPadOS, staromilci si však mohou zapnout původní řazení na levou stranu.

Windows 11 6

Po první instalaci najdete v hlavním panelu sedm ikon, z nichž pouze tři slouží k otevření aplikací (Průzkumník, Microsoft Edge a Microsoft Store). Zbytek slouží k obsluze systémových funkcí, a tedy k:

  • otevření nabídky Start
  • vyvolání vyhledávání
  • zobrazení multitaskingu
  • otevření nabídky widgetů

První tři položky známe z Windows 10 a nabídku widgetů v podstatě také; jedná se o nedávno uvedenou funkci Novinky a zájmy, do které si můžete připnout dlaždice různých widgetů – počasí, akcie, zprávy, sportovní výsledky apod.

Windows 11 9

Z hlavního panelu naopak zmizely některé funkce z Windows 10 – například Cortana, Lidé nebo široké vyhledávací okno; vyhledávat tak můžete buď klepnutím na ikonu lupy nebo klasicky stisknutím tlačítka Start s přímým zadáváním textu. I v tomto případě má okno vyhledávání modernější design, byť funkčně se v něm prakticky nic nezměnilo.

Windows 11 7

Start ve Windows 11 odstraňuje živé dlaždice

Nabídka Start prošla asi největší mezigenerační revolucí. Microsoft původní nabídku Start jednoduše zahodil a vytvořil novou, která již nepočítá s živými dlaždicemi. Tento kontroverzní prvek tak definitivně ze systému mizí a do hry se vrací tradiční ikony, z nichž navíc Microsoft většinu zmodernizoval.

Screenshot 25
Nabídka Start ve Windows 11

Novou nabídku Start tvoří tři sekce:

  • Připnuté ikony
  • Sekce doporučené
  • Spodní řádek s účtem a tlačítkem pro vypnutí/restartování zařízení

V seznamu připnutých ikon vždy vidíte matici 6 x 3 ikony, pro zobrazení dalších je nutné rolovat, neboť nová nabídka Start neumožňuje zvětšování/zmenšování sebe sama. Nové ikony lze na hlavní stránku obrazovky Start připínat z abecedně seřazeného seznamu všech aplikací.

Sekce doporučené zobrazuje naposledy otevřené složky/soubory/aplikace, přičemž i odsud máte možnost přepnout se do širšího, chronologicky uspořádaného seznamu.

Screenshot 28

A to je vše, více toho nová nabídka Start neumí. Jestliže se vám stýská po živých dlaždicích, můžete vzít zavděk již zmíněnou „aplikací“ widgety. U ní je trochu zarážející, že se vždy otvírá v levé části obrazovky, i když máte ikony na hlavním panelu seřazené doprostřed. Nabídka Start se totiž otevírá přímo nad svojí ikonou, což působí mnohem lépe. Důvod tohoto rozhodnutí patrně známe – Microsoft totiž změnil dotykové celosystémové gesto tažením zleva; dříve jste se takto dostali k multitaskingu, nyní touto cestou otevíráte widgety. Doufejme, že to půjde v nastavení změnit.

Okna a práce s nimi

Malou proměnou prošel vzhled oken aplikací, která mají nově zaoblené rohy. Zaoblené jsou i rychlé přepínače v Centru akcí či kontextová menu, která vypadají mnohem moderněji než doposud. Pro hlavní panel však toto neplatí; v něm kontextové menu zůstává „hranaté“ a ještě má jiné barvy než ve zbytku systému. A já se ptám proč?

Malinko se proměnila i práce s okny. Stále funguje jejich připínání ke stranám s možností dělení obrazovky na poloviny/čtvrtiny, ovšem nově se k dělení obrazovky dostanete i prostým najetím myši na tlačítko maximalizace okna. Po chvíli se objeví miniokno s výběrem možnosti dělení obrazovky.

Screenshot 29

Další novinky

Microsoft pochopitelně do systému propašoval několik dalších novinek, například plynulejší animace, nové zvuky, ikony, tapety apod. Nová je i nabídka Windows Ink, která obsahuje rychlý přístup k aplikacím, ve kterých byste teoreticky mohli použít stylus. Připnout si sem ale můžete libovolnou aplikaci z celého seznamu.

Windows 11 15

Proměnila se i obrazovka multitaskingu, kde došlo k přesunu lišty s virtuálními plochami do spodní části.

Windows 11 8

Pokud jste měli strach o Ovládací panely, editor registrů a další stálice Windows, můžeme vás potěšit; minimálně v tomto testovacím sestavení se vše nachází na svém místě. Některé aplikace ovšem nectí tmavý režim, například zmíněný editor registrů nebo Malování zůstávají pořád světlé, i kdybyste se rozkrájeli. Ovládací panely mají tmavé pouze záhlaví a tlačítka nahoře, zbytek je světlý.

Windows 11 24

Naštěstí už ale byl odstraněn středověký předpoklad, že při manuální instalaci ovladače použijete primárně disketu. Tato úsměvná záležitost se s Windows 11 stane historií. Stejně tak nadobro zmizel tabletový režim, který nahrazují rozličná dotyková gesta pro snadnější práci s okny aplikací.

Zaslouží si chystaná Windows číslovku 11?

Na tuto otázku nemám jednoznačnou odpověď, neboť stále věřím, že uniklá verze je pouze rané testovací sestavení a finální verze přinese mnohem větší „bomby“. Ostatně i Microsoft krátce po úniku na Twitteru uvedl, že se jedná pouze o „začátek“.

Pokud by však byla uniklá verze tou finální, zařadil bych se do fronty nespokojenců. Proč? Když Apple loni představil macOS 11 Big Sur, ukázal, že změnu designu lze učinit doslova mávnutím kouzelného proutku. Systém si vypůjčil spoustu prvků z mobilních platforem iOS a iPadOS, přesto působí už od první chvíle velmi konzistentně.

big sur desktop

Ihned po představení macOS 11 byl Microsoft bombardován dotazy, proč už tři roky nasazuje Fluent Design a stále není ani na půli cesty. Brandon LeBlanc z Microsoftu tehdy na Twitteru uznal, že vývoj je skutečně pomalý, což v nás vzbudilo alespoň trochu naděje – v Redmondu o problému vědí, což by mohlo vést k jeho postupnému řešení.

Microsoft navíc už rok a půl nevydal velkou aktualizaci Windows 10, což nás opět vedlo k myšlenkám, že v Redmondu kutí opravdu něco velkého, co si přejmenování systému opravdu zaslouží. Po otestování uniklého sestavení mám však velmi rozporuplné pocity.

Windows 11 photo 02

Nová nabídka Start je sice fajn, ale tu vám udělá jakákoliv skinovací aplikace třetí strany, to samé platí i o zaoblených oknech (vzpomínám na doby, kdy jsem používal Stardock WindowsBlinds). Pokud Microsoft opravdu zahodí Windows 10 a nahradí je novou verzí, mělo by se jednat o systém nové generace poplatný aktuálnímu tisíciletí. A to pro mě neznamená pouze zaoblení oken, ale kompletní přestavbu od základů.

Systém stále nevypadá konzistentně, viz zmíněné (minimálně) dva druhy kontextových nabídek. Také bych očekával redesign Centra akcí a drastickou proměnu všech systémových aplikací, ty jsou totiž v testovaných „jedenáctkách“ stejné jako ve Windows 10. Přitom například Microsoft Store potřebuje proměnu jako sůl (kolikrát ani nevíte, zda se instaluje aktualizace či nikoliv), to samé platí i pro aplikaci Fotky, která se mnohdy po prvním otevření JPG souboru otevírá dlouhé vteřiny, a nakonec stejně fotografii nezobrazí.

Photos 1

Když Google na začátku tohoto měsíce částečně vyklidil pole s placenými Google Fotkami, má nastoupit Microsoft a přichystat adekvátní službu navázanou na jeho cloudové úložiště OneDrive. Průzkumník se také léta nezměnil, přitom rozhodně nevypadá jako moderní správce souborů jednadvacátého století.

Windows 11 23

Velkou naději jsem vkládal do Windows 10X, která měla být moderním lehkým systémem bez starého balastu, s rychlými aktualizacemi a vysokou mírou zabezpečení. Jistě, Microsoft by musel tento systém hodně upravovat, aby byl použitelný na desktopu; chyběla mu práce s okny, podpora win32 aplikací apod.

Raději bych si ovšem na tyto položky počkal, než abych znovu dostal lehce upravené „desítky“. Zatím to tedy beru tak, že uniklé sestavení Windows 11 je skutečně pouze „začátkem“ a že nás ta největší zlepšení teprve čekají. Jak to ve skutečnosti bude, se dozvíme už příští čtvrtek.

Doplněno: Oficiální premiéra nových Windows 11 ukázala, že uniklé testovací sestavení bylo na míle vzdálené tomu, jak bude vypadat finální verze systému. Ostatně přesvědčte se sami z našeho podrobného preview. Systém dokonce nabídne podporu pro Android aplikace – ty najdete přímo v Microsoft Store.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku