Domů » Články » Vyzkoušeli jsme Windows 11. Microsoft ještě zdaleka nemá hotovo

Vyzkoušeli jsme Windows 11. Microsoft ještě zdaleka nemá hotovo

Microsoft již za pár dní představí Windows 11, byť v roce 2015 tvrdil, že „desítky“ jsou vůbec poslední verzí Windows. Jak ale praví staré přísloví, „nikdy neříkej nikdy“, a najednou nám klepou na dveře Windows 11. Jejich oficiální premiéra se odehraje přesně za týden, ovšem už v tomto týdnu se na internet dostal ISO soubor interního testovacího sestavení s číselným označením 21996.1.

Jak je z tohoto čísla i vzhledu systému patrné, ještě se zdaleka nejedná o finální verzi, ovšem už nyní lze z tohoto sestavení vyčíst, jaké novinky Microsoft chystá. Je jich tolik, že si Windows zaslouží přečíslování?

AktualizovánoWindows 11 oficiálně: vše, co potřebujete vědět o nejnovějším systému od Microsoftu

Instalujeme

Původně jsem chtěl Windows 11 nainstalovat na záložní disk mého prastarého počítače, na němž Windows 10 běží jako z praku. Bohužel veškeré pokusy končily neúspěchem a po chvíli googlení jsem zjistil, že obstarožní procesor AMD Athlon II X4 640 nepodporuje technologii TPM (Trusted Platform Module), která je k instalaci tohoto sestavení nezbytná. Doufejme, že z finální verze bude tento požadavek odstraněn, nebo si takto Microsoft značně sníží množství podporovaných zařízení.

hyperv

Nakonec jsem se tedy rozhodl zkusit štěstí na aktuálně testovaném notebooku Microsoft Surface Laptop 4, ovšem zde jsem neriskoval čistou instalaci a šel cestou virtualizace skrze software VMware Workstation. Zde se stažený image „chytil“ na první dobrou a instalace systému mohla začít.

Už samotný instalační proces je výletem do blízké budoucnosti; Microsoft provedl kompletní redesign instalačního procesu, který díky světlým barvám vypadá výrazně moderněji. Jinak se v něm ale prakticky nic nezměnilo, než poprvé uvidíte nabídku Start, budete se muset prokousat stejným množstvím otázek – jaké chcete rozložení klávesnice, pro jaké účely bude dané zařízení používáno, mohou aplikace používat informace o vaší poloze, jaké množství diagnostických dat bude moci Microsoft používat…

Proces instalace je tak stejný jako v případě Windows 10 a za hezčí design Microsoft příliš kladných bodů nezíská, protože instalační obrazovky uvidíte pouze jednou, a pak už si na ně ani nevzpomenete. Naštěstí není instalační proces nijak dlouhý a je zakončený novou animací, na jejímž konci poprvé uslyšíte nový zvuk přihlášení do systému. Vítejte ve Windows 11.

Hlavní panel v novém

Po prvním přihlášení do Windows 11 vás praští do očí hlavní novinka – zbrusu nový hlavní panel a nabídka Start. Microsoft tuto proměnu naznačoval už ve zrušených Windows 10X, nakonec ji přenesl i do Windows 11. Hlavní panel vypadá podobně jako ve Windows 10, avšak ve výchozím nastavení se ikony neřadí doleva, ale jsou vycentrované. Trochu to připomíná dock v macOS nebo iPadOS, staromilci si však mohou zapnout původní řazení na levou stranu.

Windows 11 6

Po první instalaci najdete v hlavním panelu sedm ikon, z nichž pouze tři slouží k otevření aplikací (Průzkumník, Microsoft Edge a Microsoft Store). Zbytek slouží k obsluze systémových funkcí, a tedy k:

 • otevření nabídky Start
 • vyvolání vyhledávání
 • zobrazení multitaskingu
 • otevření nabídky widgetů

První tři položky známe z Windows 10 a nabídku widgetů v podstatě také; jedná se o nedávno uvedenou funkci Novinky a zájmy, do které si můžete připnout dlaždice různých widgetů – počasí, akcie, zprávy, sportovní výsledky apod.

Windows 11 9

Z hlavního panelu naopak zmizely některé funkce z Windows 10 – například Cortana, Lidé nebo široké vyhledávací okno; vyhledávat tak můžete buď klepnutím na ikonu lupy nebo klasicky stisknutím tlačítka Start s přímým zadáváním textu. I v tomto případě má okno vyhledávání modernější design, byť funkčně se v něm prakticky nic nezměnilo.

Windows 11 7

Start ve Windows 11 odstraňuje živé dlaždice

Nabídka Start prošla asi největší mezigenerační revolucí. Microsoft původní nabídku Start jednoduše zahodil a vytvořil novou, která již nepočítá s živými dlaždicemi. Tento kontroverzní prvek tak definitivně ze systému mizí a do hry se vrací tradiční ikony, z nichž navíc Microsoft většinu zmodernizoval.

Screenshot 25
Nabídka Start ve Windows 11

Novou nabídku Start tvoří tři sekce:

 • Připnuté ikony
 • Sekce doporučené
 • Spodní řádek s účtem a tlačítkem pro vypnutí/restartování zařízení

V seznamu připnutých ikon vždy vidíte matici 6 x 3 ikony, pro zobrazení dalších je nutné rolovat, neboť nová nabídka Start neumožňuje zvětšování/zmenšování sebe sama. Nové ikony lze na hlavní stránku obrazovky Start připínat z abecedně seřazeného seznamu všech aplikací.

Sekce doporučené zobrazuje naposledy otevřené složky/soubory/aplikace, přičemž i odsud máte možnost přepnout se do širšího, chronologicky uspořádaného seznamu.

Screenshot 28

A to je vše, více toho nová nabídka Start neumí. Jestliže se vám stýská po živých dlaždicích, můžete vzít zavděk již zmíněnou „aplikací“ widgety. U ní je trochu zarážející, že se vždy otvírá v levé části obrazovky, i když máte ikony na hlavním panelu seřazené doprostřed. Nabídka Start se totiž otevírá přímo nad svojí ikonou, což působí mnohem lépe. Důvod tohoto rozhodnutí patrně známe – Microsoft totiž změnil dotykové celosystémové gesto tažením zleva; dříve jste se takto dostali k multitaskingu, nyní touto cestou otevíráte widgety. Doufejme, že to půjde v nastavení změnit.

Okna a práce s nimi

Malou proměnou prošel vzhled oken aplikací, která mají nově zaoblené rohy. Zaoblené jsou i rychlé přepínače v Centru akcí či kontextová menu, která vypadají mnohem moderněji než doposud. Pro hlavní panel však toto neplatí; v něm kontextové menu zůstává „hranaté“ a ještě má jiné barvy než ve zbytku systému. A já se ptám proč?

Malinko se proměnila i práce s okny. Stále funguje jejich připínání ke stranám s možností dělení obrazovky na poloviny/čtvrtiny, ovšem nově se k dělení obrazovky dostanete i prostým najetím myši na tlačítko maximalizace okna. Po chvíli se objeví miniokno s výběrem možnosti dělení obrazovky.

Screenshot 29

Další novinky

Microsoft pochopitelně do systému propašoval několik dalších novinek, například plynulejší animace, nové zvuky, ikony, tapety apod. Nová je i nabídka Windows Ink, která obsahuje rychlý přístup k aplikacím, ve kterých byste teoreticky mohli použít stylus. Připnout si sem ale můžete libovolnou aplikaci z celého seznamu.

Windows 11 15

Proměnila se i obrazovka multitaskingu, kde došlo k přesunu lišty s virtuálními plochami do spodní části.

Windows 11 8

Pokud jste měli strach o Ovládací panely, editor registrů a další stálice Windows, můžeme vás potěšit; minimálně v tomto testovacím sestavení se vše nachází na svém místě. Některé aplikace ovšem nectí tmavý režim, například zmíněný editor registrů nebo Malování zůstávají pořád světlé, i kdybyste se rozkrájeli. Ovládací panely mají tmavé pouze záhlaví a tlačítka nahoře, zbytek je světlý.

Windows 11 24

Naštěstí už ale byl odstraněn středověký předpoklad, že při manuální instalaci ovladače použijete primárně disketu. Tato úsměvná záležitost se s Windows 11 stane historií. Stejně tak nadobro zmizel tabletový režim, který nahrazují rozličná dotyková gesta pro snadnější práci s okny aplikací.

Zaslouží si chystaná Windows číslovku 11?

Na tuto otázku nemám jednoznačnou odpověď, neboť stále věřím, že uniklá verze je pouze rané testovací sestavení a finální verze přinese mnohem větší „bomby“. Ostatně i Microsoft krátce po úniku na Twitteru uvedl, že se jedná pouze o „začátek“.

Pokud by však byla uniklá verze tou finální, zařadil bych se do fronty nespokojenců. Proč? Když Apple loni představil macOS 11 Big Sur, ukázal, že změnu designu lze učinit doslova mávnutím kouzelného proutku. Systém si vypůjčil spoustu prvků z mobilních platforem iOS a iPadOS, přesto působí už od první chvíle velmi konzistentně.

big sur desktop

Ihned po představení macOS 11 byl Microsoft bombardován dotazy, proč už tři roky nasazuje Fluent Design a stále není ani na půli cesty. Brandon LeBlanc z Microsoftu tehdy na Twitteru uznal, že vývoj je skutečně pomalý, což v nás vzbudilo alespoň trochu naděje – v Redmondu o problému vědí, což by mohlo vést k jeho postupnému řešení.

Microsoft navíc už rok a půl nevydal velkou aktualizaci Windows 10, což nás opět vedlo k myšlenkám, že v Redmondu kutí opravdu něco velkého, co si přejmenování systému opravdu zaslouží. Po otestování uniklého sestavení mám však velmi rozporuplné pocity.

Windows 11 photo 02

Nová nabídka Start je sice fajn, ale tu vám udělá jakákoliv skinovací aplikace třetí strany, to samé platí i o zaoblených oknech (vzpomínám na doby, kdy jsem používal Stardock WindowsBlinds). Pokud Microsoft opravdu zahodí Windows 10 a nahradí je novou verzí, mělo by se jednat o systém nové generace poplatný aktuálnímu tisíciletí. A to pro mě neznamená pouze zaoblení oken, ale kompletní přestavbu od základů.

Systém stále nevypadá konzistentně, viz zmíněné (minimálně) dva druhy kontextových nabídek. Také bych očekával redesign Centra akcí a drastickou proměnu všech systémových aplikací, ty jsou totiž v testovaných „jedenáctkách“ stejné jako ve Windows 10. Přitom například Microsoft Store potřebuje proměnu jako sůl (kolikrát ani nevíte, zda se instaluje aktualizace či nikoliv), to samé platí i pro aplikaci Fotky, která se mnohdy po prvním otevření JPG souboru otevírá dlouhé vteřiny, a nakonec stejně fotografii nezobrazí.

Photos 1

Když Google na začátku tohoto měsíce částečně vyklidil pole s placenými Google Fotkami, má nastoupit Microsoft a přichystat adekvátní službu navázanou na jeho cloudové úložiště OneDrive. Průzkumník se také léta nezměnil, přitom rozhodně nevypadá jako moderní správce souborů jednadvacátého století.

Windows 11 23

Velkou naději jsem vkládal do Windows 10X, která měla být moderním lehkým systémem bez starého balastu, s rychlými aktualizacemi a vysokou mírou zabezpečení. Jistě, Microsoft by musel tento systém hodně upravovat, aby byl použitelný na desktopu; chyběla mu práce s okny, podpora win32 aplikací apod.

Raději bych si ovšem na tyto položky počkal, než abych znovu dostal lehce upravené „desítky“. Zatím to tedy beru tak, že uniklé sestavení Windows 11 je skutečně pouze „začátkem“ a že nás ta největší zlepšení teprve čekají. Jak to ve skutečnosti bude, se dozvíme už příští čtvrtek.

Doplněno: Oficiální premiéra nových Windows 11 ukázala, že uniklé testovací sestavení bylo na míle vzdálené tomu, jak bude vypadat finální verze systému. Ostatně přesvědčte se sami z našeho podrobného preview. Systém dokonce nabídne podporu pro Android aplikace – ty najdete přímo v Microsoft Store.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

50 komentářů

 1. Děkuji za článek 🙂

 2. „Velkou naději jsem vkládal do Windows 10X, která měla být moderním lehkým systémem bez starého balastu, s rychlými aktualizacemi a vysokou mírou zabezpečení.“ – moja reč, škoda toho… :(
  Pevne verím, že toto je len nejaký prototyp či ranná verzia alfy, na začiatok (ani nemôžem napísať dobré) nie zlé, ale chce to veľa práce. Ako sa píše v článku, keď Apple dokázal to, čo dokázal a výsledok bol aký bol, tak MS to bude mať ťažké – no excuses!

  • Neni a nebudeto w10x w11 obsahuje veskery balast z w10 zkouseno proste hnus nechapu proc delaji novy win prej za 10let velka revoluce haha nove ikony a radius na oknech wtf tohle jim trvalo zpackat 10let pekna banda trotlu neschopnejch jo windows jenpro vocasy jako je sadlohnil nebo penčomrd a jim podobny plebs

 3. hele všude na ty jedenáctky čtu docela hejt, ale když koukám na ty screenshoty, tak na Microsoft dobrý :) jasně, není to Apple, ale ze všech Windows (snad od dob XPček) tohle vypadá asi nejlíp.

  • Vypadá to sice dobře ale praktičnost dlaždic holt skončí. Jen díky tomu, že se s nimi lidé nechtěli naučit zacházet a místo toho na ně neustále tupě nadávali.

   Dlaždicový Start je nejlepší, jaký kdy dal Microsoft do placu – když se s tím naučíte. Tahle nádhera dokonce nejde ani zvětšovat nebo zmenšovat…

  • „Karel Endler 17. 6. 2021 v 15:07
   Vypadá to sice dobře ale praktičnost dlaždic holt skončí. Jen díky tomu, že se s nimi lidé nechtěli naučit zacházet a místo toho na ně neustále tupě nadávali.“

   OS ma byt uzivatelsky privetivy. Pokud ani za par let, co tu s nama 8/8.1 byly, to lidem nevyhovovalo (krom tebe samozrejme), tak je neco spatne se systemem samotnym.

  • „Karel Endler 17. 6. 2021 v 15:07

   Plně souhlasím. Většina lidí má právě v PC „bordel“ a nějakou systématičnost moc neřeší.
   Bohužel budu taky muset zůstat na Windows 10, protože zrušení dlaždic mi přijde jako krok zpátky.

  • Niekde som videl a cital, ze dlazdice sa daju pouzivat aj na Win11, teda na tom uniknutom beta ISO. Rozhodne sa priklanam za ich ponechanie. Ludom, ktori maju radi poriadok (ako aj ja) tento sposob vyhovuje. Bordelarom dladice len zvyraznili ich absolutny chaos, preto ten hejt. U Apple za takych ludi robi poriadok system nemoznostou vyberu a tym padom zabrani robeniu neporiadku v pocitaci a dokumentoch.

 4. Jak si poradit s TPM technologií ve starších zařízeních ukazuje tento postup.
  [odkaz]

  • díky moc, mám starší noťas a 11tky chci zkusit a tohle vypadá že by mohlo fungovat.

  • Jakub Karásek

   Taky moc díky, s tímto návodem to funguje bezvadně; nativně to chodí ještě lépe než ve virtualizaci.

  • Na to mstarem počítači můžeš windows 11 spustit taky pokud an YouTube najdeš:fix for tpm 2.0 Windows 11 uděláš to podle toho návodu a pak spustis jen setup exe a můžeš jednoduše updatovat windows 10 nebo upravis install.wim a ještě jeden soubor z Windows 11 za install.wim a něco z Windows 10 (taky najdeš na YouTube tam je hodně těch fixu) ale taky si myslím že to je jen začátek ale na začátek to ujde. Btw pěkný článek

 5. Některé výtky chápu, ale může mi autor vysvětlit toto: „Průzkumník se také léta nezměnil, přitom rozhodně nevypadá jako moderní správce souborů jednadvacátého století.“?

  Pokud vím, neexistuje lepší file manager než ma windows. Co by si tedy konkrétně představoval? Co mu v průzkumníku pro 21. století chybí? Nerozumim.

  Za mě maximálně otevřít přistup k 3rd party cloudům. Ale to neni ani tak problém průzkumníka jako konektivity.

  • Ano, „pokud vím,“ takže nevíš. Johnnyho klasika… :D

  • Jako tvoje ad hominem útoky bez jakékoliv přidané hodnoty k diskuzi.

  • tak povedz nieco, co ti chyba, dodo

  • Honey Mustard

   Johny, i průměrně inteligentní návštěvník zvláštní školy by z té věty autora článku (mimochodem super preview) pochopil, že tím myslel design a ne funkcionalitu 🙄

 6. Oba jste nepochopili pointu. Reagoval jsem na Johnyho „pokud vím,“ které je naprosto nerelevantní. Vyjadřuje pouze osobní preference, nic objektivního.

  • Je to můj osobní komentář, vyjadřuji jím osobní názor, takže samozřejmě vyjadřuje osobní preference a pokládá dotaz, jaké osobní preference má autor článku. Neexistuje důvod, proč by někdo měl do diskuze psát pouze objektivní informace. Tebe se ani jedno ale stejně netýká. Jseš pouze ubrečenej kluk co jsem mu kdysi asi urazil pýchu :D Nikdy nenapíšeš nic kloudnýho, pouze tu ječíš jak malej fracek.

  • Duševní giganty tvého kalibru opravdu neřeším. Ale je pěkné, že si pamatuješ.

  • Sice nerad, ale suhlasim s Johnym. Prieskumnik aj po stranke funkcnosti aj dizajnu je vyhovujuci. Jo a zmenili sa ikony co je dost viditelne, takze neplati ani tvrdenie autora, ze sa roky nezmenil. A dalsie rozporuplne vyjadrenie, co autor mysli pod modernym spravcom suborov? Podla mna autor sa v kritike poriadne rozbehol az nakoniec uletel. Ale s tymi jeho ostatnymi vyhradami suhlasim.

  • Dodo: Ježiš co ty seš to zas za nevyzrálýho puberťáka. Ještě jsem od tebe neviděl jedinej normální příspěvek, ale s těmi objektivním komentáři v DISKUZI, to bylo jako třešnička na dortu. :D Lol.

   Johny: No tak spíš jde asi o nějakou konzistenci s okolím. Funkčně asi proti průzkumníkovi nemůže nikdo nic mít, ale design je jak někde z devadesátek, když se podívám do nastavení, kde je fluent, tak tohle vypadá jak z minulýho tisíciletí. Takže spíš ho jen nějak učesat. Ono je to vlastně dědictví toho, že to jsou jen přebastlený desítky, takže tuna 20 let starýho bordelu a nesmyslů. Vlastně už ani nevim, který systém od MS měl naposledy konzistentní vzhled, XP možná?

  • Jakub Karásek

   Dobrá tedy, budu konkrétnější. Současná podoba Průzkumníka přišla na svět v roce 2009 společně s Windows 7. Ve srovnání s moderními aplikacemi (Fotky, Hudba, Pošta… ) vypadá dosti archaicky, neboť nevyužívá prvky Fluent Designu, např. acrylyc či reveal. Kromě toho se hůře ovládá dotykem.
   Po funkční stránce by to také chtělo přidat – chcete někomu poslat adresu namapovaného disku (například ve firemním prostředí)? Není možné. Potřebujete dávkově přejmenovat hromadu souborů (například z každého z nich odebrat určitý řetězec znaků)? Není možné.
   to abc.def: změna ikon nijak s Průzkumníkem nesouvisí, je to záležitost konkrétních dll knihoven v kořenovém adresáři Windows; s pomocí patřičných nástrojů lze tuto knihovnu jednoduše nahradit jinou.

  • ok, Jakube, teraz mi je jasne, ako si to myslel a co si chcel povedat.

  • Jakub Karásek

   On se tento problém netýká pouze průzkumníka, ale poměrně velkého množství aplikací. Ve Windows 10 (koneckonců i ve Windows 8 a 8.1) došlo ke smísení tradičních a moderních aplikací, a kvůli tomu systém často vypadá jako dort od pejska a kočičky. Má to své historické opodstatnění, avšak po letech vývoje bych očekával, že s novou verzí Windows (jejíž hlavní změna se má týkat designu) Microsoft sjednotí vzhled svých aplikací a logiku jejich ovládání. Ať se klidně nový směr jmenuje Fluent Design 2.0, ale ať je jednodtný napříč celým systémem.

  • Jakub Karásek: Ale tohle jsou naprosto okrajový problémy přece, které se dají řešit externí cestou. Asi není nejšťastnější cesta zascpat system funkcema, na který klikne jeden člověk z tisíce. Jasně, taky se přes průzkumníka nepřipojim na FTP. Tak holt si stáhnu Total Commander. Znamená to, že Total Commander je lepší správce souborů? No tak to rozhodně ne.

   Naopak „moderní“ aplikace Fotky, Hudba, Pošta jsou naprostý UX peklo. Ale snesou to na úkor designu. Průzkumník si tohle absolutně nemůže dovolit, protože pořád je to funkční system, který člověk využívá milionkrát během dne. Rozhodně mu nepomůže řádkovej proklad 250% a podobný designový nesmysly. Tohle už se ozkoušelo při startu Windows 8 v různejch aplikacích a jak rychle se to odrollovalo pryč.. Pokud se podíváme na system managery na jiných „systemech“ tak jsou z mého pohledu vždycky horší a méně efektivní pro každodenní práci. Tím neříkám, že by průzkumník třeba nepotřeboval nějaká vylepšení. Asi může existovat jeho bloated verze pro dotyk, ale fakt bych byl nerad, kdyby do toho někdo vrtal na PC, protože tak jak to dnes funguje je z mého pohledu nejefektivnější system, který na malém prostoru dokáže přehledně zobrazit tolik informací, jako žádný jiný + ještě soubory a složky přehledně organizovat. Ano, hromadné přejmenování bych ocenil. Určitě bysme našli nějaké další možnosti filtrace, ale jak by měl vypadat „moderní správce souborů 21. století“ mi pořád jasné není. S čím to srovnáváme? S Finderem?

  • Jakub Karásek

   Tak vidíte, že se shodneme na tom, že si 12 let starý průzkumník nějaká vylepšení zaslouží. Netvrdím drastickou proměnu, ale omlazení designu a přidání několika chybějících funkcí, aby člověk vůbec neměl důvod nějaký Total Commander (kterému jsem mimochodem na chuť nikdy nepřišel) nemusel instalovat. Nesrovnávám s ničím, ale v propagačních videích Microsoftu jsem viděl spoustu hezky vypadajících návrhů aplikací, teď je jenom převést do praxe.

  • Jakub: s omlazením designu určitě problém nemam. Tady v tom videu je třeba naznačený, jak to klidně může fungovat: [odkaz] Fotky bez popisků je mimochodem věc, kterou Microsoft mě z neznámého důvodu v osmičkách nebo v desítkách odstranil. Asi jsme se spíš nepochopili. Za mě funkčně je průzkumník daleko před konkurencí. To, jak si ukládá cesty pro různé typy souborů (že se třeba naučí, kam člověk ukládá *.gif soubory a rovnou mu nabízí tuto cestu), jak pracuje Rychlý přístup, Custom nabídka pod pravym tlačítkem apod. věci, to jsou drobnosti, který běžný uživatel ani nezaznamená, ale na ostatních systemech naprosto chybí a ta práce v tom systemu, to je den a noc. Takových drobností je tam milion.

   Na co já se těšim je větší integrace androidu a snad ta lepší konektivita obecně. To by si to skutečně v roce 2021 zasloužilo.

   Jinak já TC taky moc nemusim, ale jsem zvyklej z NC a VC z DOSu :D

  • jakube neni problem navrhnut a naprogramovat. problem je co napokon schvali manazment. pozri, v MS garage mali uz davno to presuvanie mysi v zariadeniach co nedavno predstavil Apple.

 7. Johny v diskuzich je neco jako Linux. Nikdo ho nechce, ale furt se vsem cpe…

 8. Ty retro oblé rohy jsou k zblití. Microsoft má neuvěřitelnou schopnost neumět prodat svoji často velice zajímavou cestu a následně ji zaříznout a začít kopírovat to nejhorší od konkurence. Do WP se snažil naroubovat tehdy erogonomicky nejotřesnější řešení z Androidu a tady do vypadá, že se snaží na W11 naplácat aktuálně nejotřesnější pracovní prostředí z MacOS. Proč? Protože MS. No.

 9. Jednu věc dlouhodobě nechápu :) Stále se nadává na start s dlaždicemi. Ty jde ale přeci odstranit a ignorovat je. Na druhé straně, pokud používám různé programy, které nechci mít na ploše, hodím si je jako dlaždice do startu. Najdu je jedním stisknutím klávesy Windows. Aplikace, které používám často, jsou např. větší (případně se na nich zobrazují nějaké informace, které využívám) a naopak aplikace, které používám méně, jsou malé nebo vnořené do ,,složek“. Jak to tedy řešíte vy, kteří nesnášíte start s dlaždicemi a nechcete mít vše na ploše? Mně to přijde naprosto praktické a pokud to nechci, odstraním to a je klid…

  • To máš recht, tiež to takto vidím a na štart som nikdy nejako nenadával. Práveže naopak, je jednoduchý, čistý (pre niekoho až moc a tým pádom možno aj zase neprehľadný z hľadiska UI) a keď to tak nechcem, odstránim a upravím. Rýchlu voľbu som riešil pripnutím do taskbaru a vyriešené :) Ale aj dlaždice mali svoje využitie, nedávali však moc zmysel na desktope, skôr pri dotyku atď. Ideál by bol zachovať W8.1 UI a vytvoriť nové pre desktop, pri inštalácii W už by si user zvolil či má desktop alebo tablet a by pod. Nie mať takto zmrvené prostredie, čo vedie prirodzene k frustrácii…

 10. MS nemá hotovo od vydání Windows 8 a stále se nějak hledá.

 11. Je nesmyl srovnávat uzavřený Apple svět a tisíce HW. kombinací a čekat že MS.uvede ,,revoluční,, OS.
  To že uniklé W11 jsou jenom přeznačené 21H2 je více jak jasné.Ostatně nic jiného to být ani nemohlo….MS.prostě nemá čas pokud chce na podzim uvést nové ,,sestavení,, nebo v tomto případě W11.Minimálně měsíc se ,,finální,, sestavení testuje v Pomalém okruhu Insider a +- nějaký čas v Rychlém.Do toho reakce na nalezené chyby a to proběhne na konci prázdnin v Slow bude +- identické s tím co přijde na podzim jako W11.

  • Ty to tady vykládáš jak kdyby MS měl personální problémy. To je pro takovou firmu problém rozšířit tým tak, aby jedna skupina ladila bugy, druhá dělala aktualizace na Win10 a třetí pracovala na budoucnosti?

   „tisíce HW. kombinací a čekat že MS.uvede ,,revoluční,, OS“ To je přesně ono. Proto jsem se zaradoval, když ukázali 10X, konečně systém, na kterém se můžou odvázat a bokem zkoušet nové věci, aniž by tím otravovali firemní zákazníky a uživatele, kteří o to nemají zájem a zůstávali by dál na 10kách. Jenže oni to zas nesmyslně narvou všem (jak kdyby jim nestačil propadák s Win8, který byl dobrý systém, ale dávali ho nevhodným lidem), 90% je za to zase zdrbe, protože nemají dotykové zařízení, které ten systém využije a skončí to zase fiaskem.

  • A, všeználek qam zase hází svá moudra do pléna. Vidno, že o vývoji a metodách vůbec nic nevíš. Podejte si ruku s Johnym a zkuste trošku soudnosti.

  • Jasně blboune, já kterej ve vývoji dělám o něm nic nevím, ale místní kecálek ví všechno nejlíp…
   To, že se projekty dělí do týmů na různé části je běžná věc

  • „Já kterej ve vývoji dělám..“ Co přesně děláš? Jakou máš pozici? S kým dalším koordinuješ činnost? Opravdu chceš svou práci porovnávat s prací na vývoji něčeho tak komplexního, jako je OS? Kecálku :-)

  • A kde a na čem děláš ty, že víš, jak to probíhá? Můžeš nás poučit svou zkušeností, určitě jsi minimálně v MS dělal. Dostal jsi na papulu, že tu kdákáš o věcech, o kterých víš prd a myslíš si, že to schováš za kecy o komplexnosti Windows. Myslíš si snad, že Windows píše jeden člověk kvůli té „komplexnosti“? Nejseš ty náhodou ta lopata, co tu psala, že jezdí lagunou? Ty určitě budeš ten „pravej“ tohle hodnotit od té lopaty.

  • Aha, takže konkrétní odpovědi na konkrétní dotazy nemáš. Okey, předpokládám, že někde akorát bastlíš webíky v pochybných frameworcích. No, odkopal jsi se poměrně pěkně. Dospěj, chlapče, a pak přijď diskutovat. Páčko :-)

  • Jediný tvůj cíl byl v tom, že jsi mě potřeboval za každou cenu zesměšnit, jestli si připadáš, že se ti to povedlo, tak gratuluji, určitě tě tvý chábři pochválí. Od začátku nemáš teorii jak to má být, jediná tvá teorie je, že jak to říkám já je špatně, ať říkám cokoliv. Zkušenosti ale očividně nulové.
   Nebudu ti tady sdílet osobní informace (projekty apod.). Ne, že bych se za ně styděl, ale nejsem jejich vlastníkem a nehodlám se tu dohadovat s lopatou.

  • Qame, ty se zesměšňuješ dokonale sám. Víc a víc a každým dalším příspěvkem :-)
   Běž radši bastlit webíky a seriózní práci nech dospělým.

 12. Ale vždyť přesně tak to je.Jeden tým asi pracuje na Dev což je dřívější Fast,tedy budoucí verze Windows kde se představí novinky u kterých není ovšem jisté jestli a kdy se ukáží v finální verzi.
  Potom máš Betu což je Pomalý Okruh kde jsou skoro finální verze a nakonec Preview kde se vychytávají poslední chyby a nebo se o to alespoň snaží…
  10X neměl být nikdy ,,nový,, OS,ale upravené Windows pro ohebné zařízení s představou že jediný zdroj aplikací bude Market.Tento úlet tady již byl a je v podobě Windows S.A že by to byl nějaký trhák:)
  Pokud chceš novinky na hraní nainstaluj kanál Dev a je to…

 13. Dobrý článek :-)

  Mě by jen zajímalo, zda u W11 bude konečně (opět) možnost v nastavení vzhledu – „Barva oken“, jako je to u W7.

 14. Prý bude možná zdarma upgrade nejen z 10, ale i z 8.1. 8 a 7:
  [odkaz]

 15. No ten nový Štart je fakt dizajnérsky skvost, čistý hnus a des, ako keby skopírovali Start dock program a len to tam capli bez ladu a skladu

 16. by me zajimalo jaka pomlota v tom Mrkvozmrdosoftu vymysla take to tuposti ja na svem NTB pouzivatm W10 Homo a mam i TMP 2.0 cipa stejnak vte verzi HOMO nenajdes Blblocker tak proc to mrdkyspinave ti chumajovicove vyzaduji TMP kdyz v HOMO neni BLBLOCKER a kvuly tomu to ani nainstalovat do stareho PC nejde fakt demence

 17. MAJKRO$OFT OG

  Až si koupím majkro$oft vydnous jedenáct, tak si jako pravý OG přemístím ikony doleva :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).