Domů » Bleskovky » Do Windows míří podpora Android aplikací. Najdete je v Microsoft Store

Do Windows míří podpora Android aplikací. Najdete je v Microsoft Store

Microsoft dnes představil systém Windows 11, který přináší jak spoustu vizuálních, tak funkčních novinek. Jednou z nich je kompletně přepracovaný obchod s aplikacemi Microsoft Store, který bude nejen přehlednější, ale hlavně výrazně použitelnější.

Microsoft Store: podpora libovolných aplikací a platebních systémů

Studnice aplikací a her ve Windows aktuálně nepůsobí příliš použitelně, aplikaci od počátku zužují chyby a ani katalog aplikací a her není nijak zvlášť široký. Microsoft si je tohoto faktu vědom, a proto připravil balík opatření, díky nimž má být Microsoft Store mnohem atraktivnější nejen pro koncové uživatele, ale především pro vývojáře. Ti již nebudou mít při plnění obchodu tolik svázané ruce, naopak zažijí poměrně velkou svobodu.

Microsoft Store 2

Do Microsoft Store bude například možné zasílat nezabalené Win32 aplikace, např. s koncovkou .EXE nebo .MSI. Takto nainstalované aplikace nebudou muset využívat aktualizační platformu obchodu aplikací, ale budou si moci řešit aktualizace vlastní cestou. To samé platí o placení – vývojáři mohou ve svých aplikacích využívat vlastní platební systémy, čímž se vyhnou odvádění desátku za zprostředkování prodeje do kapes Microsoftu.

Microsoft Store 1

Výše uvedené novinky jako by vypadly z pera nedávno vzniklé „Koalice pro férovost aplikací“, skrze kterou bojují vývojáři Fortnite, Spotify a dalších aplikací se společnostmi Apple a Google. S Microsoftem kvůli nižší atraktivitě jeho obchodu nikdo nebojoval a už ani nebude muset; Microsoft Store totiž doslova otevřel své dveře dokořán. A aby šel Microsoft příkladem, umístí do svého obchodu aplikace Teams, Office, Edge nebo Visual Studio.

Podpora Android aplikací!

Patrně největší ohlášenou novinkou týkající se aplikací je nativní podpora aplikací pro Android; na počítači s Windows tak budete moci provozovat stejné aplikace jako na vašem telefonu, dokonce i s benefitem jejich roztažení na celou obrazovku nebo připínání na hlavní panel. Jak tyto aplikace do Windows dostanete? Jednoduše skrze Microsoft Store.

Microsoft Store 4

Microsoft se totiž dal dohromady s Amazonem a přímo do svého obchodu aplikací přidal knihovnu aplikací a her nacházejících se na Amazon App Store. Pro koncového uživatele to znamená jediné – stačí se přihlásit pod svým Amazon účtem a rázem přímo v Microsoft Store uvidíte veškeré aplikace a hry, včetně hodnocení uživatelů a jejich recenzí. Amazon App Store není tak široký jako obchod Play od Google, stejně tak v něm nenajdete žádné Google aplikace, ovšem o jiné oblíbené aplikace nepřijdete – WhatsApp, Messenger, Instagram, TikTok, Spotify, Pinterest, Uber… V Amazon App Store je aktuálně zhruba půl milionu aplikací, ovšem ne všechny budou v Microsoft Store dostupné; Microsoft a Amazon jsou nyní v kontaktu s vývojáři, aby s nimi probraly možnosti, jak podporu pro Windows přinést.

Microsoft Store 3

Aplikace pro Android bude možné na Windows spouštět díky technologii Intel Bridge, byť úplné technické pozadí nám zatím není známé. Podle informací z následné akce pro vývojáře dostane systém Windows vlastní subsystém pro Android, tedy podobně, jako to má dnes s Linuxem. Aplikace pro Android poběží ve virtuálním stroji a budou podporovat hlas, stylus a Bluetooth konektivitu. Microsoft slibuje „nativní“ zážitek, takže by uživatel neměl být nijak zásadně omezován.

Microsoft Store 5

Nový obchod i ve Windows 10

I když Microsoft představil inovovaný obchod aplikací jako součást Windows 11, ve skutečnosti se jej dočkají i uživatelé Windows 10. Pokud tedy vaše zařízení nesplňuje minimální požadavky na Windows 11, budete si moci nový Microsoft Store užívat i ve stávajícím systému, a to pravděpodobně už letos na podzim.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. Ja som zvedavy ci bude v tych aplikacisch plna podpora ovladacov. Napriklad ci sa bude dat pouzit street-view aplikacia so zabudovanym gyroskopom v tablete, atd

  • Četl jsi to pořádně? Nebude podpora pro aplikace, které využívají google účet, tedy Mapy, Gmail, YouTube.

  • Na druhou stranu, určitě se objeví tool, která neoficiální cestou zvládne sideloadnout i ty Google appky a další věci, co na Amazon storu nejsou, takže toho bych se nebál. A pak už to bude stačit jen spustit.

  • jj presne tak som to myslel. Videl som že podpora od google nebude

 2. Zkoušeli jste bez úspěchu získat půjčky od bank? Naléhavě potřebujete peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo založení vlastního podnikání? Poskytujeme půjčky s tvrdými penězi a všechny ostatní typy půjček s úrokovou sazbou od 3% do 5%. Poskytujeme půjčky NationWide v rozmezí od 3 000,00 do 100 milionů USD / POUNDS / EURO. Financujeme 100% a LTV 75% -85% na pořízení nemovitosti, Odpovězte na tento whatsapp: +447451280545 nebo e-mail: [odkaz]

  • Když má firma co pujčuje do 100 milionů POUNDS (psáno slovy lol) mail [odkaz], tak tomu hodně věřim, ty kašpare :D Fakt, že dalšíma inzerátama spamujete izraelský stránky tomu o to víc dodává na důvěryhodnosti :D Stránka nemá nastavený ani META, takže ji zbastlil nějakej nýmand.

 3. Na má slova opět došlo a jsem rád. Teď ještě kdyby měl Android nějaký jiný telefony, než Samsung, co za něco stojí a jdu to zkusit.

  • Jaký máš problém se Samsungem? Osobně jsem vystřídal dost různých značek Android phonů než jsem šel do Samsungu a myslím že už u nich zůstanu, protože jsou prostě minimálně o level výš než všichni ostatní…

  • No tímhle jsi jen řekl to, co jsem řekl já. Můj problem se Samsungem je čistě v tom, že se mi nelíbí. Když už si kupuju telefon za 30 000, tak jedním z mých požadavků je, abych se na něj i rád koukal, což u Samsungovo plácaček prostě není. Xperie by se mi docela líbily, ale tam je zas naprosto nesmyslný poměr stran…

  • Tvý problémy bych chtěl mít :D Mně jde jenom o to aby mě telefon v ničem neomezoval a pokud možno vydržel aspoň 3 roky. Co se týče designu, nemám se Samsungy problém, oproti Applu jsou ty telefony daleko hezčí (ale chápu, je to subjektivní). Stejně to dám do flipového pouzdra, takže jediné co mě zajímá je displej a ten je teď u většiny telefonů +- stejný…

 4. Já bych tedy spíš ocenil, aby ve Windows mohly „běžet“ aplikace z připojeného android telefonu.
  Tedy reálně by běžely v telefonu (člověk by si je nemusel znovu instalovat a nastavovat ve Windows), ale ve Windows by s nimi šlo pracovat a to v sizovatelných oknech (tak, jako to jde na Samsung DEXu).

  Tedy ve Windows bych měl v oknech spuštěné jak nativní windowsové aplikace typu Outlook, Kalkulačka, Edge, … a i „spuštěné“ aplikace z telefonu (Datovka, bankovnictví, gMail, …), ale tyto aplykace by fyzicky běžely v připojeném telefonu, ale obraz z nich by se přenášel do sizovatelných oken ve Windows, takže by na první pohled vůbec nebylo poznat, která aplikace běží na PC a která na telefonu.

  Tuším, že Samsung tímto směrem uvažuje, ale bylo by ideální, aby to bylo podporované přímo v obou systémech: Windows i Android.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).