Domů » Články » Windows 11 oficiálně: vše, co potřebujete vědět o nejnovějším systému od Microsoftu

Windows 11 oficiálně: vše, co potřebujete vědět o nejnovějším systému od Microsoftu

Když Microsoft v roce 2015 ukázal světu Windows 10, tvrdil, že se jedná o vůbec poslední verzi Windows v historii. Nutno však podotknout, že tehdy měla divize vyvíjející Windows jiné obsazení. Aktuální vedení zřejmě chce dokázat lidem, že aktuálně vyvíjena verze Windows obsahuje tak velké množství novinek, že by nálepka „podzimní update roku 2021“ byla nedůstojná. Navíc, když Apple loni povýšil platformu macOS na verzi 11, proč by se ke stejnému kroku nemohli odhodlat i v Redmondu?

Windows 11: na první pohled nový systém

Když v minulém týdnu uniklo na internet testovací sestavení, měl jsem z něj poměrně rozporuplné pocity; bylo na něm vidět, že Microsoft ještě není zdaleka hotov. Naštěstí se nepotvrdilo, že takto by měl vypadat systém ve finále, v dnešní ukázce byl k vidění o poznání hotovější systém.

Ano, potvrzuje se příchod nového hlavního panelu, nabídky Start bez živých dlaždic nebo zaoblených oken, k vidění však jsou i další vizuální prvky, které v uniklém sestavení nebyly. Například se můžeme těšit na nové centrum akcí, lépe a konzistentněji vypadající systémové aplikace, výraznější využívání průhlednosti, nové animace, zvuky, ikony… Zkrátka je zjevné, že na místě nezůstal kámen na kameni. Pokud vám navíc nebude vyhovovat aktuální téma, budete mít k dispozici velkou spoustu jiných.

Windows 11 | First Look

Nový Start a hlavní panel

Začněme již několikrát zmíněnou nabídkou Start, ze které Microsoft odstranil živé dlaždice a nahradil je běžnými ikonami. Ty důležité bude možné připínat na výchozí obrazovku, vždy se ale dostanete do seznamu všech nainstalovaných aplikací. Pod tímto menu dále najdete přístup k naposledy otevřeným programům a dokumentům, přičemž nezáleží na tom, na jakém zařízení jste tak učinili – otevřeli jste naposledy nějaký Office dokument na vašem telefonu? Uvidíte jej mezi naposledy otevřenými dokumenty i na vašem počítači.

Windows 11 6

Start má také novou barevnou ikonu v hlavním panelu, ve kterém se nově všechny připnuté ikony řadí doprostřed obrazovky. Připomíná to trochu macOS, ovšem je možné vrátit se k původnímu rozložení na levou stranu.

Pohodlnější práce s okny

K dispozici také bude hromada nových funkcí pro práci s okny; najetím na ikonu maximalizace se nově zobrazí nabídka možného rozdělení obrazovky pro více oken s tím, že si budete moci vybrat vyhovující rozložení.

windows 11 1

Působivé je, že takto rozložené skupiny aplikací se poté budou zobrazovat i v náhledu miniatur v hlavním panelu, takže se nebudete vracet k jedné aplikaci, ale rovnou k celé skupině.

windows 11 thumbnail groups

Chytřejší jsou také virtuální plochy, které si pamatují i po restartu rozmístění oken na obrazovce. Virtuální plochy bude možné pojmenovávat a každé z nich nastavovat vlastní pozadí, takže bude snadnější rozlišit, kterou plochu používáte pro práci, pro osobní účely nebo pro konzumaci multimédií.

Windows 11 18

Systém se rovněž naučil pamatovat si pozici oken otevřených na externím monitoru nebo projektoru. Jakmile toto příslušenství odpojíte, na výchozí obrazovce zůstane otevřený obsah a vše, co bylo otevřené „vedle“, se minimalizuje. Působivé však je, že jakmile opět externí monitor připojíte, najdete na něm okna ve stejných pozicích jako před odpojením.

Microsoft Store konečně v novém!

Velkou proměnou prošel obchod aplikací, který byl kompletně přepracován. Má nejen nový vzhled, ale i spoustu novinek, které ocení zejména vývojáři. Microsoft například nebude trvat na dělení zisků v případě použití platebních systémů třetích stran. Těžit z toho může například společnost Adobe, jejíž produkty z rodiny Creative Cloud v Microsoft Store najdete.

store

Podpora Android aplikací!

Nečekanou, avšak obrovskou novinkou je podpora aplikací pro Android, které navíc najdete přímo v Microsoft Store. Pokud jste se těšili na přísun Google aplikací, musíme vás zklamat, Microsoft v této věci spolupracuje s Amazonem. Do obchodu aplikací ve Windows postačí přidat přihlašovací údaje do Amazon Store a dostanete se ke knihovně aplikací, které bude možné do Windows instalovat, připínat do nabídky Start, spouštět, zvětšovat okna apod.

tiktok

Aby aplikace pro Android ve Windows běžely co možná nejlépe, využívá Microsoft technologii Intel Bridge; přímo na tiskové konferenci byla demonstrována práce s aplikací TikTok ve Windows.

Inovacím neunikl ani internetový prohlížeč Microsoft Edge, který se dočkal speciálního tlačítka, které umí přepnout horizontální zobrazení otevřených panelů na vertikální. Více detailů o podpoře Android aplikací v systému Windows naleznete v tomto samostatném článku.

Teams nahrazují Skype

Microsoft do Windows 11 také přímo integruje aplikaci Teams, která nahradí dosavadní Skype. Teams zde nebudou pouze ve formě obyčejné aplikace, ale budou lépe integrovány do systému – přímo z kontextového menu vyvolaného z hlavního panelu bude možné vyvolávat hovory a videohovory, aniž by bylo nutné se přepnout přímo do samotné aplikace. Přímo z náhledu v hlavním panelu půjde rovnou sdílet vybrané okno aplikace.

windows 11 share window teams

Připraven na tablety

Prostředí se navíc mění podle toho, na jakém zařízení Windows 11 používáte. Nejlépe to bude vidět na hybridních zařízeních, kde bude docházet k dynamickému přepínání mezi klasickým a dotykovým módem, který zvětší ikony a rozestupy mezi nimi a zjednoduší práci s okny dotykem.

Windows 11 13 1

V novém „tabletovém“ režimu budou k dispozici nová gesta podobná těm, která znáte z touchpadu; tažením více prsty dolů například zobrazíte plochu. „Jedenáctky“ také přidají haptickou odezvu při používání stylusu. Promění se i dotyková klávesnice, která bude více připomínat tu mobilní.

widgets

Novinkou jsou také widgety, které mají přizpůsobovat obsah uživateli a nabízet mu relevantní informace, např. o počasí, událostech v kalendáři, zprávách apod. Jednotlivé widgety bude možné upravovat, přemisťovat nebo odstraňovat, pokud nejsou relevantní. V tabletovém režimu se k nabídce widgetů dostanete gestem tažením zleva, přičemž jejich sloupec bude možné maximalizovat na celou obrazovku. Jedná se alespoň o částečnou náhradu za zmizelé dlaždice.

Vyšší výkon, lepší výdrž

Spousta věcí se odehrála i na pozadí systému; Microsoft slibuje, že práce se systémem a jeho aplikacemi bude rychlejší, zrychlit se má i probouzení, přihlašování, a dokonce i systémové aktualizace, které navíc budou až o 40 procent menší a poběží na pozadí. Systém také bude méně náročnější, čímž má na přenosných zařízeních ušetřit baterii a zvýšit výdrž.

Hraní na Windows 11

Vyšší výkon ocení zejména zapálení hráči her, kteří se rovněž dočkali mnoha novinek. Podporované počítače s Windows například budou moci využívat automatické HDR, takže herní grafika bude vypadat mnohem lépe. Na tuto funkci je připravena více než tisícovka her, přičemž není zapotřebí žádný zásah vývojáře. Nová je i technologie Direct Storage, díky níž mohou hry startovat výrazně rychleji než kdykoliv dříve. Inovována byla i aplikace Xbox s lepší integrací služby Xbox Game Pass, která vám za měsíční předplatné poskytne přístup ke stovkám her. A pokud byste si některou hru z této nabídky chtěli zakoupit zvlášť, stačí kliknout na tlačítko koupit a je vaše.

game pass

Minimální požadavky

Abyste mohli Windows 11 provozovat, budete potřebovat počítač nebo tablet s následující minimální konfigurací:

 • 64bitový procesor se dvěma jádry a taktem minimálně 1 GHz
 • 64GB disk
 • 4 GB RAM
 • Základovou desku s UEFI a kompatibilitou s TPM 2.0
 • 9“ displej s minimálním rozlišením 1 366 x 768
 • Grafickou kartu s podporou DirectX 12 / WDDM 2.x

Kompatibilitu vašeho zařízení si můžete ověřit stažením nástroje Rychlý přehled o stavu počítače, přičemž jak jsme vyzkoušeli na vlastní kůži, požadavek na TPM 2.0 je skutečně reálný.

TMP

Microsoft již nyní spolupracuje s výrobci počítačů a procesorů (Intel, AMD a Qualcomm), aby ještě před letošními Vánoci přinesli na trh nové počítače s podporou Windows 11.

Cena a dostupnost

Microsoft přislíbil příchod Windows 11 letos na podzim, přičemž insideři se dostanou k prvnímu testovacímu sestavení v průběhu příštího týdne. Update na Windows 11 bude dostupný zdarma pro všechny uživatele Windows 10, jejichž počítače splňují výše uvedené minimální požadavky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

37 komentářů

 1. Už zapomínáte, W10 byly představeny 2015…

 2. Jinak TPM 2.0 snad požadováno nebude, to by vyřadili většinu dosavadních pc…

  • Jo, to je pěkná chujovina. Kdyby se nad tím aspoň zamysleli… tpm je většinou na podnikových noteboocích, na PCčkových deskách v 99% případů není. To by si pěkně na.sra.li do kalhot v MS

  • TPM je to poslední, co by mi mohlo chybět.

  • Za tři kila to tam frkneš a je vyřešeno.

  • Jinak jeden důvod mi přijde zřejmej – anticheat na Xbox.

  • Většina motherboardů má na TPM konektor, modul koupíte za pár šupů.
   Spousta notebooků TPM má.
   Procesory AMD Ryzen mají interní TPM, stačí zapnout v setupu – a zase, na noteboocích s Ryzeny je to obvykle i zapnuto z výroby.

  • @_qam_ kravina, mám 3 roky starý PC s Ryzenem 5 2600 a ten už TPM podporuje nativně, tedy fTPM. Stačilo jej zapnout v BIOSu.

   Takže to zas tak horký nebude stou nepodporou zařízeních.

  • TPM 2.0 mají nové CPU a stačí je zapnout v BIOS, moje dva PC již mám zapnutý a připravený na Windows 11…

  • Nesmysl většina PC TPC 2.0 má integrovaný v čipsetu a v CPU.

 3. Takto na prvy pohlad z toho vobec nemam zly pocit a celkom sa tesim az si to budem moc skusit.

  Lenze ako to uz byva …

 4. Z toho odstraneneho tablet modu som dost sklamany (aj ten uz stal pri tom za staru bačkoru)
  Oslavovat nove gesta ako nieco uzasne, pritom je to len lacna nahrada, aby sa to dalo aspon nejako pouzivat ako tablet…

 5. Ten 9″ displej taky nemůžou myslet vážně!!! To jako zaříznou veškeré zařízení od GPD a různé handheldy, co se v poslední době začaly prodávat? Proč proboha?
  Jestli tohle je pravda, tak mě nas.ra.li neskutečně. Co je jim po tom, na jaké úhlopříčce ten jejich balast běží?

  • presne :D na 5″ displeji je W10 uplne vpohode. Dokonca lepši ako na tabletoch. A štart vyzera vlastne ako na W10M.

   Stale idu od 2015 tym ubyhom smerom ze vymyslaju nezmysly, ale podstatne veci uplne ignoruju. Apon že Android aplikacie pridu do W11, to je asi jedine plus z celeho W11 co zatial ma

  • a ešte taky dodatok, ze tymto sa len potvrdilo, ze uz ziadne 8″ tablety s Windows nebudu.

 6. Perfektní! :D Trochu mě štve, že používaj všude to sklo, protože to mam jako hlavní téma na portfoliu a teď to bude vypadat, jako že jsem vobšleh Microsoft, ale upřímně se divim, že s tim nepřišel někdo dříve, protože HTML5/CSS to umí velmi dobře imitovat ty „skleněná okna“.

  Tak teď ještě jestli to bude celý komplet přepasovaný, nebo nám z pod toho budou furt vylejzat Windows 95 :D

 7. Poznámka k Edge, to přepnutí otevřených tabů doleva je v Edge tak minimálně 1/4 roku, co jsem kvůli tomu začal Edge používat…

 8. Tak s tím TPM to zřejmě nebude až takový problém, viz zde:
  [odkaz]

  • Bude. Ani TPM 1.2 nemá většina desktopů. Tam jde aspoň přidat modul, pokud se teda bude pro konkrétní desky dát vůbec ještě sehnat.
   Ale zbavovat se sotva 10 letého NTB s 16GB RAM a SSD se mi fakt nechce…

  • TPM snad nebude podmínka u finální verze… A pokud ano tak to není neřešitelné SW.cestou.
   [odkaz]

  • Jo, touhle cestou lze tu dev verzi nainstalovat i na BIOS bez UEFI. Mám vyzkoušeno. Vzhledem k tomu že to je už na webu MS že je UEFI a TPM povinné, moc velkou naději tomu nedávám… Bohužel.

 9. V tomto ma Apple so svojimi oveckami strasne navrch. Tam nikto nevyplakava ze nedostane najnovsi macOS na 7rokov stari Mac Pro co stal majland. Z jednej strany chcete novy OS bez legacy a neviem co a z druhej, neviete spravit ustupok tym ze si kupite aktualnejsi HW a potom len hejtite. Aj preto je MS s postupom na ARM a ine novinky tam, kde je.

  • Mas pravdu. Jedinej kdo o tom place jsi tady ty :) Ten 7 let stary Macbook je porad pouzitelnejsi nez drtiva vetsina Windows zarizeni predstaveny dnes.

  • Kto tu pise o Macbook? Daj si facku.

  • Tak Mac Pro. To uz je jedno.

  • TOMASX1: Tak jediný, kdo tu neustále vyplakává jsi ty. A chápu, Apple fanaticky nesnášíš, ale to, že jsou Windows odpad je vina MS, případně jeho uživatelů, ne Apple ovcí :D Takže si dej facku spíš ty. Lidi ve finále kupují to, co jim MS nabídne. Třeba dlaždice – o ty nikdo nestál, přesto MS trvalo kolik, 9 let?, než to pochopil, a dal je pryč. A tak se dá pokračovat. A ten, kdo chce nový OS bez legacy, ten používá macOS, kdo chce systém plný odpadků, může používat Windows. Je to svobodná volba všech. Jinak, nějak jsem si nevšiml, že bys tady kňučel, že někdo nějaká zařízení zařízne: [odkaz] :DD Ale to je prostě klasika. A samozřejmě MS se může rozhodnout udělat moderní systém za cenu toho, že zařízne starší stroje. On radši ladí systém i na 20 let staré pentium, a pak to tak taky vypadá. Jedno, nebo druhé, nic mezitim neni.

  • vy dvaja najvacsie ofce o com tocite? Nema to ani hlavu ani patu 🤦‍♂️

  • Mily Somár, dej si opět facku, studenou sprchu, a konečně se prober. Na tvůj brekot tady není nikdo zvědavý. Neustále kritizuješ druhé, posmíváš se applu, přitom samotnému se ti práší z lhaní od huby, přičemž sám si nejsi schopný přiznat, že jsi ještě větší fanatik než ti, které tady permanentně osočuješ. Sebereflexe nula.

  • ty, co kradnes nicky mi ide nieco hovorit 😂😂

  • TOMASSX1: Původně jsem ti to chtěl vysvětlit, ale ono je to s tebou zbytečné, takže zkus postup, co ti tu píše kolega, pokud facka nepomůže, dej si rovnou ránu mezi oči, třeba se ti rozsvítí. Brečíš tu jen ty, proč nekvičíš i pod článkem, co bude zařezávat MS, jsi doteď neřekl (no proč asi, opět si kálíš do huby, že ten smrad cejtim až sem). Vrchní hater Apple ho musí fanaticky zatáhnout i tam, kde není a jeho přednosti musí rázem otočit v to, že může skoro i za faily MS. Ofčiar no.

 10. Mám všechno včetně TPM 2.0 a stejně nemám kompatibilní HW… :-D

 11. Microsoft buď bude muset zmírnit požadavky, nebo se W11 moc rozšiřovat nebude. Proč požadují TPM 2.0 a procerosy Core i od 8. Gen? To je blbost, kterou budou muset odstranit.

  • Taky to tak vidím. Takhle se žádný masivní přechod konat rozhodně nebude… Např. takový Haswell rozhodně ještě věk na důvod nemá, a Skylake s Kaby Lake už vůbec ne…

 12. NO uvidíme co se z toho vyklube.Ale požadavky snad zmírní.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).