Koalice za férovost aplikací: Epic Games, Spotify a další táhnou do boje proti Applu

coalition

V jednotě je síla aneb proč vést několik malých bitev, když je možné společně táhnout do velké války. Zřejmě takto uvažuje několik společností, které zásadně nesouhlasí s podmínkami obchodu Apple App Store a usilují o jejich proměnu. Epic Games, Spotify, Deezer, ProtonMail, Tile a několik dalších firem vytvořilo sdružení nazývající se Coalition for App Fairness (Koalice za férovost aplikací) s jediným cílem – prosadit nová pravidla upravující způsob provozování obchodů aplikací.

coalition for app fairnes

Před Apple si nejsou všichni rovni. Koalice pro férovost aplikací to chce změnit

Každá z firem v koalici vede s Apple svůj vlastní boj, přičemž většina nesouhlasí s odváděním 30% poplatků za každou transakci. Proti této podmínce v poslední době nejvíce bojuje herní studio Epic Games a problém s ní má i společnost Spotify, neboť její stejnojmenná hudební služba je takto znevýhodněna oproti „domácí“ Apple Music. Provozovatelé služby Tile zase obviňují Apple, že záměrně snižuje použitelnost jejich aplikace ve prospěch vlastní služby FindMy.

Koalice za férovost aplikací vytvořila vlastní kodex chování a touží po tom, aby je Apple a další provozovatelé aplikačních obchodů dodržovali. V kodexu jsou zakódovány požadavky, aby vývojáři:

  • neplatili nespravedlivé, nepřiměřené nebo diskriminační poplatky
  • měli přístup k technickým podrobnostem dané platformy
  • nebyli nuceni používat výchozí obchody aplikací

Koalice je otevřená dalším účastníkům, jimž nabízí podporu sdílení zdrojů a lobbování za jejich zájmy v rámci celé skupiny. Cílí především na menší vývojářská studia, která by se neodvážila samostatně bojovat za ochranu spotřebitelů a vytváření rovných podmínek pro vývojáře s giganty jako jsou Apple nebo Google.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku