Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » macOS 11 Big Sur ukazuje, jak zoufale pomalý je Microsoft v zavádění designových novinek

macOS 11 Big Sur ukazuje, jak zoufale pomalý je Microsoft v zavádění designových novinek

Apple v minulém týdnu představil spoustu softwarových novinek, mezi nimi i nový operační systém pro své počítače. MacOS 11 Big Sur přináší do světa Maců dvě poměrně zásadní novinky – je připraven běžet na procesorech Apple Silicon a přináší velkou designovou změnu, která macOS sbližuje s jablečnými mobilními platformami.

macos 11 Big Sur clanek
macOS 11.0 Big Sur

NepřehlédněteVyzkoušeli jsme macOS 11 Big Sur. Vypadá skvěle a přináší spoustu novinek

Softwarový design v podání Microsoftu: hezká propagace a kulhající praxe

I když se v druhém případě jedná pouze o kosmetické změny, systém jako takový působí velmi konzistentním a moderním dojmem. Tím se macOS liší od Windows 10, které procházejí designovou změnou už od roku 2017, kdy Microsoft představil Fluent Design. Schválně se podívejme na video, kterým Microsoft na připravovanou změnu vzhledu Windows lákal.

Tři roky uplynuly jako voda a Windows zdaleka nevypadají tak dobře jako v propagačním videu. Chápeme, že propojit prastaré základy systému s novými funkcemi a nabídkami není práce na dva večery, avšak proces proměny je v případě Microsoftu zoufale pomalý. Skoro to vypadá, jak kdyby odsunul veškeré designové změny na druhou kolej (pomineme-li sadu nových ikon).

Důvodem může být roztříštěnost vývoje systému, kdy každý inženýr Microsoftu implementuje prvky Fluent Designu po svém a svým vlastním tempem. Windows 10 je ohromný kus softwaru, na kterém není prakticky možné učinit změnu vzhledu jedním mávnutím kouzelným. To ostatně dokazují i reakce současného šéfa Windows Insider Programu Brandona LeBlanca, který v reakci na představený redesign macOS (a lehké plivnutí redaktora Windows Central Zaca Bowdena) uznal, že v této oblasti je Microsoft pomalejší než Apple.

LeBlanc nicméně uvedl, že práce na designu Windows stále pokračují, a ještě nějakou chvíli pokračovat budou. V Redmondu prý existuje spousta experimentů a návrhů, z nichž se některé dokonce dostaly na veřejnost, avšak to neznamená, že se všechny vizualizace se nakonec střetnou s realitou.

Napraví situaci Windows 10X?

windows 10x laptop 1

Světlem na konci tunelu by mohl být chystaný systém Windows 10X, který spoustu reliktů minulosti odstraní a zbude vesměs pouze nový systémový kód. Ovšem máme vážné obavy z toho, že se Microsoft soustředí hlavně na funkce a odstraňování starých věcí, a z propagovaného svěžího a moderního systému zbydou pouze krásná designová videa. Doufáme, že se mýlíme, stejně tak doufáme, že s příchodem Windows 10X Microsoft nezanevře ani na stávající Windows 10.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments