TOPlist

Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy Z Fold 5: lehčí, výkonnější a s lepším fotoaparátem

Samsung Galaxy Z Fold 5 - náhledový obrázek
  • Máme pro vás první dojmy z nového Samsungu Galaxy Z Fold 5 přímo z Jižní Koreji
  • Vylepšená konstrukce dovolila snížit tloušťku i hmotnost, zmenšil se i prostor mezi displejem
  • Cena startuje na 44 999 Kč, v rámci předprodeje získáte výhodněji vyšší paměťovou variantu

Trh s telefony vybavenými ohebným displejem je na vzestupu. Největší podíl na tom má právě společnost Samsung, která jej během posledních tří let dokázala nastartovat a udělat dostatečně zajímavým na to, aby se postupně začali přidávat i další výrobci. A právě dnes se v jihokorejským Soulu odehrál další Galaxy Unpacked, na který dostala pozvánku i naše redakce. Díky tomu vám můžeme nabídnout podrobné první dojmy přímo z místa dění na všechny dnes představené novinky.

Samsung Galaxy Z Fold 5 v elegantní modré barvě
Samsung Galaxy Z Fold 5 v elegantní modré barvě

Kromě stylového véčka Samsung Galaxy Z Flip 5 (první dojmy) jsme se dočkali i nové generace hodinek řady Galaxy Watch 6 (první dojmy), nové řady tabletů Galaxy Tab S9 (první dojmy) a samozřejmě i manažerského modelu Samsung Galaxy Z Fold 5, o kterém budou následující odstavce.

https://www.youtube.com/watch?v=LqctAnNZMgI

Když v roce 2019 Samsung představil první generaci Foldu, nikdo mu příliš velké šance na úspěch nedával. Nicméně nakonec mezi spotřebiteli dokázal získat sympatie, díky čemuž dostala zelenou druhá generace. Ta přišla s lépe využitelným displejem i konstrukcí a také přidala řadu softwarových vychytávek. Třetí generace přidala podporu pro pero S Pen a také jako vůbec první skládačka přišla s odolností vůči vodě. Loňský model nabídl lepší optimalizaci uživatelského prostředí pro co nejlepší využití skládacího panelu.

Co nového pod kapotou?

První, co vás na Galaxy Z Fold 5 překvapí, jakmile jej vezmete do ruky, je nižší hmotnost a menší tloušťka. Výrobci se váhu povedlo snížit na 253 gramů (o 10 gramů méně než u předchůdce) a věřte mi, že pocitově je to znát. V zavřeném stavu má novinka jen 13,4 mm, což je o 2,4 mm méně, než má Galaxy Z Fold 4. Fold 5 je samozřejmě stále velký telefon, ale to je dané i jeho zaměřením.

V zavřeném i otevřeném stavu se v ruce/rukou drží velmi dobře a chválím i za perfektně vyvážené těžiště. Pořád samozřejmě nejde o nejtenčí „velkou“ skládačku na trhu – tohle místo patří Xiaomi a jeho Mix Fold 2, který má v zavřeném stavu pouhých 11,2 mm. Nicméně ten se na českém trhu vůbec neprodává.

Hardwarové parametry Samsung Galaxy Z Fold 5

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 14, čipset: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, octa-core,1× 3,2 GHz Cortex-X3 + 2× 2,8 GHz Cortex-A715 + 2× 2,8 GHz Cortex-A710 + 3× 2,0 GHz Cortex-A510, GPU: Adreno 740, RAM: 12 GB, interní paměť: 256/512/1024 GB, pam. karta:
Rozměry: 154,9 × 129,9 × 6,1 mm (rozevřený), 154,9 × 67,1 × 13,4 mm (zavřený), hmotnost: 253 g, zvýšená odolnost: IPX8

Displej, konektivita a baterie

6,2" (15,7 cm) + 7,6" (19,3 cm), Dynamic AMOLED, rozlišení: 904 × 2316 px, 2176 × 1812 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.3, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4400 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8. AF, OIS, úhel záběru 85˚, druhý: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, úhel záběru 123˚, třetí: 10 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 3× optický zoom, PDAF, OIS, úhel záběru 36˚, selfie kamera: 10 + 4 Mpx (dvě kamery: vnější a vnitřní - poddisplejová pro videohovory), 4K video

Přepracovaný byl i kloub, který Samsung nově označuje jako Flex Hinge. Jeho konstrukce s dvojitou kolejničkou je ještě pevnější, lépe tlumí nárazy a dovoluje k sobě v zavřeném stavu ještě více přiblížit obě poloviny zobrazovače, nicméně stále to není ideální a konkurence je v tomto ohledu pořád o něco dále. Jinými slovy, Fold 5 má v zavřeném stavu výrazně menší mezeru mezi oběma polovinami, ale stále zde určitý prostor směrem ke kloubu zůstává a jsem si jistý, že se zde při nošení v kapse stále budou usazovat nečistoty. Výrobce udává, že kloub vydrží minimálně 200 tisíc otevření.

Samsung Galaxy Z Flip 5 a Z Fold 5 (ukázka mezery mezi oběma polovinami konstrukce)
Na této fotografii si můžete všimnout, jak k sobě lícují obě poloviny konstrukce (respektive jak velká je mezi nimi mezera), a to nejen u Samsungu Galaxy Z Flip 5 (vlevo), ale i Z Fold 5

Ohebný panel je stejný jako v loňském roce, Samsung nicméně navýšil maximální úroveň jasu. Ta z původních 1000 nitů u Foldu 4 poskočila na 1200 nitů, respektive 1750 nitů v krátkodobém peaku. V útrobách smartphonu najdeme nejnovější 4nm čipset Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy se speciálními úpravami pro maximální efektivitu. Výrobce slibuje i nepatrně lepší výdrž. O 38 procent se zvýšila velikost chladiče (Vapor Chamber), což by mělo vést k ještě nižšímu zahřívání při náročných úkonech, jako je například práce s videem ve vysokém rozlišení. Samozřejmostí je i voděodolnost podle stupně krytí IPX8.

Novinky v operačním systému

Není žádným tajemstvím, že Samsung spolupracuje s Googlem na vývoji nejrůznějších softwarových vylepšení systému Android pro zařízení s ohebným displejem. Nad rámec toho dostanete další nálož funkcí, které přidává uživatelské prostředí One UI. Nechybí funkce jako Multi Window (práce s více okny) či App Continuity (zachování obsahu aplikace při přechodu z jednoho displeje na druhý), nebo vylepšený taskbar nabízející možnost snadněji přesouvat a kopírovat jednotlivé soubory. Přibylo i několik drobných novinek, které zlepšují práci při používání dotykového pera S Pen (to není součástí balení a ani je není možné umístit do těla přístroje). Letošní S Pen je mimochodem o 41 % tenčí, což v praxi znamená, že je jeho tloušťka jen 4,35 mm.

Vylepšený taskbar pro změnu umožňuje rychle přepínat mezi často používanými programy. Nově se zde zobrazí až čtyři nedávno používané aplikace. Dále přibylo přesouvání souborů za pomoci dvou prstů (Drag n Drop), což se při práci může rovněž hodit – zejména při pohybu se soubory z displeje na displej. Stačí třeba jedním prstem podržet obrázek v galerii a druhým otevřít aplikaci s poznámkami, do které fotografii přesunete. Díky vyskakovacím oknům lze zase nechat aplikaci běžet na pozadí a používat ji pouze v případě potřeby. Snadno tak lze sledovat například videoklip a přitom si o něm povídat s kamarády. Když vám někdo napíše, okno se zprávou samo vyskočí po straně displeje.

Prostorný displej a lepší hlavní fotoaparát

Dominantou Foldu je pochopitelně vnitřní ohebný 7,6palcový (19,3cm) Dynamic AMOLED 2X panel s rozlišením 2176 × 1812 pixelů, poměrem stran 21,6:18, variabilní obnovovací frekvencí v rozsahu 1–120 Hz a podporou pera S Pen. Co se týče ohybu, ten je stále stejně viditelný, což je vidět i na přiložených fotografiích, nicméně vás mohu uklidnit. Při normálním používání si ho vůbec nevšimnete a nijak vás nebude rušit. Vnější zobrazovač typu Dynamic AMOLED 2X má úhlopříčku 6,2″ (15,7 cm), poměr stran 23,1:9 a rozlišení 2316 ×904 px a variabilní obnovovací frekvenci 48 až 120 Hz.

Pod ohebným displejem je ukrytý poddisplejový fotoaparát s rozlišením 4 Mpx (f/1.8) který je primárně určený pro videohovory. Má rozlišení 4 Mpx, fixní ostření, clonu f/1.8 a velikost pixelů 2 µm. Oproti předchozí generaci si ho všimnete o něco méně, nicméně stále tam vidět je. V případě baterie se nic nezměnilo. I tentokrát se smartphone může spolehnout na 4400mAh akumulátor s podporou 25W drátového nabíjení, se kterým Fold za 30 minut dobijete na 50 % kapacity. Nechybí ani 15W bezdrátové a 4,5W reverzní dobíjení.

Vylepšení doznal i hlavní fotoaparát, který používá stejný fotočip jako ten u Galaxy S23. Širokáč a teleobjektiv zůstaly stejné jako u loňského modelu. Sestava na zadní straně je tedy následující:

  • hlavní s rozlišením 50 Mpx, clonou f/1.8, automatickým ostřením dual pixel, velikostí pixelů 2 µm, optickou stabilizací obrazu a úhlem záběru 85 stupňů
  • širokoúhlý s rozlišením 12 Mpx, clonou f/2.2, velikostí pixelů 1,12 µm a záběrem 123˚
  • teleobjektiv s 3× optickým přiblízením, rozlišením 10 Mpx, clonou f/2.4, úhlem záběru 36˚, velikostí pixelů 1 µm, PDAF a optickou stabilizací obrazu

Poslední fotoaparát se ukrývá nad menším vnějším displejem. Jeho rozlišení je 10 Mpx a světelnost f/2.2. Video díky použitému čipsetu telefon zvládne nahrávat v 8K rozlišení při 30 fps, případně ve 4K při 60 fps.

Udržitelnost a čtyři velké aktualizace Androidu

Samsung se i nadále snaží plnit své ekologické vize a urychlovat akce vedoucí k plnění cílů v této oblasti. Mezi tyto cíle patří dosažení nulových uhlíkových emisí v divizi Device eXperience do konce roku 2030. Při výrobě modelů Galaxy Z Flip 5 i Fold 5 přišla ke slovu širší škála recyklovaných materiálů než u předchozích generací. Patřily mezi ně třeba předspotřební recyklované sklo a hliník a pospotřební recyklované plasty z vyhozených rybářských sítí, barelů na vodu a PET lahví. Dokonce i papír použitý při výrobě krabic, v nichž se telefony prodávají, je ze 100 % recyklovaný.

Zároveň Samsung počítá s tím, že majitelé chtějí užívat své telefony déle. S oběma přístroji tak firma garantuje pět let bezpečnostních aktualizací a čtyři budoucí generace operačního systému.

Cena, dostupnost a bonusy

Samsung Galaxy Z Fold 5 se bude na českém trhu prodávat v modré, černé, béžové a šedé barvě. První tři varianty se dostanou do běžné distribuce, šedou půjde objednat výhradně přes web Samsung.cz. K telefonu si budete moci dokoupit ochranné pouzdro s perem S Pen, průhledný kryt s odnímatelným úchytem na příslušenství, zadní kryt z ekokůže nebo ochranný kryt se stojánkem a poutkem.

Kapacita Cena v Česku Cena na Slovensku
Galaxy Z Fold 5 (12 GB RAM/256 GB) 44 999 Kč 1 899 eur
Galaxy Z Fold 5 (12 GB RAM/512 GB) 47 999 Kč 2 019 eur
Galaxy Z Fold 5 (12 GB RAM/1 TB) 53 999 Kč 2 259 eur

Předobjednávky běží od dnešního dne (26. července), do prodeje se telefon dostane 11. srpna. Telefon si můžete objednat u našeho partnera, společnosti Mobil Pohotovost. Ti zájemci, kteří si v období od 26. července do 10. srpna (včetně) nebo do vyprodání zásob zakoupí Galaxy Z Fold 5, získají model s dvojnásobně vyšší kapacitou paměti za cenu modelu s kapacitou nižší. U Mobil Pohotovosti stačí v košíku zadat kód „dvojnasobnapamet“. Na mp.cz můžete navíc využít splátky bez jakéhokoli navýšení, a to i v případě, pokud vyměníte starý telefon právě za novinku od Samsungu, takže vás Galaxy Z Fold 5 vyjde jen na pár stovek měsíčně.



Ohebný telefon Samsung Galaxy Z Fold 4 v zelené barvě



Nepřehlédněte

Fenomén, který nastartoval Samsung: ohebné telefony stoupají na popularitě

Kromě toho můžete ušetřit prodejem staršího zařízení (telefonu, tabletu nebo hodinek), k jehož výkupní ceně vám Samsung přidá ještě speciální bonus ve výši 5 tisíc korun. Pokud například přinesete loňský Samsung Galaxy Z Fold 4 (512 GB) ve velmi dobrém stavu, získáte za něj 22 500 Kč + 5 000 Kč výkupní bonus. Za Galaxy Z Fold 5 tak zaplatíte rozdíl ve výši 17 499 Kč.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku