TOPlist

Vyzkoušeli jsme LG Optimus 2X: Nejvýkonnější telefon s Androidem (aktualizováno)

V české pobočce společnosti LG jsme měli možnost krátce vyzkoušet předprodukční verzi modelu Optimus 2X s Androidem 2.2, který se pyšní výbornými hardwarovými parametry v čele s dvoujádrovým procesorem NVidia Tegra 2 a kvalitním IPS displejem o úhlopříčce rovné čtyři palce. Už první dojmy potvrdily, že půjde o skutečného rychlíka, kterého nezpomalí ani práce s fullHD videem či hraní náročných her.

Při prvním setkání s telefonem vás pravděpodobně nejvíce zaujme displej vyrobený technologií IPS, které využívá například iPhone 4. Není žádným tajemstvím, že LG tuto technologii v minulosti prodalo právě společnosti Apple a jablečný gigant se ji rozhodl u některých svých produktů využít. Displej má skvělý kontrast a barvy působí skutečně věrohodně. Čtyřpalcová úhlopříčka a WVGA rozlišení (480 × 800 px) dobře poslouží při prohlížení webových stránek, sledování filmů či práci s dokumenty. Pod displejem je umístěna čtveřice senzorových tlačítek, jejichž stisk je doprovázen slabou vibrací. Záda telefonu jsou osazena 8MPx fotoaparátem s přisvětlovací diodou; kromě pořizování snímků zvládne nahrávat video ve fullHD rozlišení. Horní hrana nabídne tlačítko Power, 3,5mm konektor pro připojení sluchátek a HDMI výstup, který je krytý plastovou záslepkou.

- - - -

Spodní hrana se pyšní dvojicí stereo reproduktorů a napájecím microUSB konektorem. Na pravém boku nesmí chybět dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a je škoda, že zde výrobce zapomněl na spoušť fotoaparátu, kterou by jistě řada uživatelů přivítala. Celkově na mě telefon po stránce dílenského zpracování udělal velmi dobrý dojem; konstrukce je pevná a nikde nic nevrže. Při použité úhlopříčce displeje je zřejmé, že se nejedná o nikterak malý telefon, přesto vás při uchopení telefonu do rukou překvapí celkem nízká hmotnost (139 gramů) a velmi sympatická tloušťka (10,9 mm).

LG Optimus 2X láká na velmi výkonný hardware. Hnacím motorem se v tomto případě stala čipová sada NVidia Tegra 2 s dvoujádrovým procesorem Cortex A9 ARM (každé jádro je schopné pracovat na frekvenci 1 GHz). Tegra 2 se používá zejména pro náročnější úlohy (přehrávání multimediálního obsahu, hraní her), pro běžné systémové úkony je k dispozici ještě čipset od Qualcommu s 1GHz procesorem. V telefonu je přítomná také čipová sada od Qualcommu, která se stará o obsluhu telefonního modulu a komunikačních částí. Vzhledem k faktu, že jsem měl telefon k dispozici pouze krátce, nebylo možné otestovat výdrž baterie. V LG však telefon už nějaký čas používají a při běžném provozu Optimus 2X prý nemá problém s výdrží okolo 2 dnů. Reakce operačního systému jsou skutečně bleskové a procesor nezpomalí ani rychlé přecházení v časové stopě u fullHD videa. Do prodeje se LG Optimus 2X dostane s operačním systémem Android 2.2, nicméně později se dočkáme uvolnění aktualizace na Android 2.3 „Gingerbread”.

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.2 (v budoucnu bude dostupná aktualizace na Android 2.3)
Procesor: dual-core NVidia Tegra 2 (1 GHz, ARM Cortex A9)
Displej: IPS, WVGA rozlišení (480 × 800 px), 4 palce (101 mm), 16M barev
Paměť: 8 GB ROM, 512 MB RAM, microSD(HC) slot
Podporované sítě: čtyřpásmový GSM modul, GPRS/EDGE třídy 12, 3G/HSDPA/HSUPA (Qualcomm)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g/n (funkce hotspot), Bluetooth 2.1, microUSB (USB 2.0)
GPS: ano, A-GPS, 20 kanálů, digitální kompas
Fotoaparát: 8 MPx, autofocus, přisvětlovací dioda, záznam videa ve fullHD rozlišení; přední 1,3MPx fotoaparát pro videohovory
Rozměry: 123,9 x 63,2 x 10,9 mm
Hmostnost: 139 gramů včetně baterie
Baterie: 1 500 mAh
Další informace: HDMI výstup, podpora DLNA, Swype klávesnice, FM rádio, pohybový senzor, proximity senzor a světelný senzor

- -

- -
Takhle fotí LG Optimus 2X

Pro uživatelská data bude připraveno 8 GB vnitřní paměti, kterou půjde dále rozšířit díky slotu na microSD karty (až o dalších 32 GB). Pro svižný chod systému a aplikací bude připraveno 512 MB RAM. 8MPx fotoaparát nefotí vůbec špatně a podání barev je velmi reálné. Výsledek je překvapivě dobrý i v horších světelných podmínkách, kdy jistě oceníte přítomnost přisvětlovací diody. Jak již bylo zmíněno, telefon zvládne nahrávat fullHD video (1920 × 1080 px) a kvalita rovněž není špatná. K dispozici máme zatím jen jednu ukázku pořízenou v horách za velmi silného větru, ale v recenzi vám naservírujeme další porci videí. Průměrný bitrate videa je okolo 9400 kbps při 24 snímcích za vteřinu, záznam se ukládá ve formátu 3gp, zvuk je pouze mono.

Telefon podporuje nejen streamování obsahu přes DLNA, ale nabízí také HDMI výstup. To oceníte například při prezentaci fotografií u přátel, ale stejně tak můžete přes HDMI sledovat filmy ve fullHD rozlišení; s tímhle si Tegra 2 poradí opravdu dobře. Krátkou ukázku využití HDMI v praxi naleznete v přiloženém videu.

LG Optimus 2X na nás po všech stránkách udělal dobrý dojem. U testovacího kusu byl velmi dobře odladěný systém a reakce byly okamžité, pochvalu si zaslouží i dílenské zpracování, které je zvládnuté na jedničku. Už teď se tedy těšíme na finální verzi telefonu, které se důkladně podíváme na zoubek. Podle aktuálních informací by se měl Optimus 2X na českém trhu začít prodávat v průběhu března za cenu pohybující se okolo 13 000 Kč. Těšíte se?

- - -

Aktualizováno 7. února: V době psaní článku a natáčení videa jsme měli k dispozici chybnou informaci ohledně funkcí čipové sady od Qualcommu v telefonu LG Optimus 2X. Ta se stará výhradně o obsluhu basebandu (telefonní modul, Wi-Fi a další komunikační prvky). Veškeré systémové operace jsou řízeny pouze procesorem NVidia Tegra 2.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku