Domů » Články » Vyzkoušeli jsme iOS 14: Apple se konečně nebál odvázat

Vyzkoušeli jsme iOS 14: Apple se konečně nebál odvázat

Každý rok v červnu Apple pořádá vývojářskou konferenci WWDC a ani letos tomu není jinak. Poprvé v historii se ale celá show odehrává online v důsledku probíhající pandemie koronaviru. V pondělí 22. června proběhla tradiční úvodní keynote. Během té Tim Cook a jeho tým představil změny, které nás čekají v dalších verzích operačních systémů od Apple.

ios 14 preview
iOS 14 na iPhone 11 Pro

Musím říct, že online prostředí keynote výrazně prospělo a oproti předchozím rokům nebyla nudná, nedošlo na žádná hluchá místa nebo prostoje. Od iOS, přes iPad OS, watchOS a tvOS Tim Cook a jeho tým doslova „proběhli” až k novinkám v macOS a oznámení, že v následujících dvou letech populární Apple počítače a notebooky přejdou na vlastní procesory, které Apple již nějakou dobu vyvíjí. Odklon od Intelu je tedy jasný a bude zajímavé sledovat další vývoj a jak tento krok změní trh počítačů.

První beta překvapila stabilitou a rychlostí

Od pondělního večera jsou dostupné beta verze nových operačních systémů. Oficiální cestou jen pro vývojáře, neoficiální (na vlastní riziko) i pro veřejnost. Nedoporučuje se tedy instalovat je do přístrojů, které uživatele používají jako své hlavní. Beta verze pro veřejnost budou k dispozici během příštího týdne. My jsme samozřejmě na nic nečekali a již v pondělí večer nové operační systémy stáhli a nainstalovali do Apple zařízení. Aktuálně testuji první developerskou verzi iOS 14 a iPad OS 14 . Byť je mám v ruce jen krátkou dobu, podělím se s vámi o první dojmy a zkušenosti s představenými novinkami.

ios 14 1

NepřehlédněteVyzkoušeli jsme macOS 11 Big Sur. Vypadá skvěle a přináší spoustu novinek

iOS 14 zkouším v novém iPhone SE a loňském iPhone 11 Pro. iPadOS 14 jsem nahrál do iPad Pro (11″) z roku 2018. Nicméně není nutné mít to nejnovější „železo“. Nové systémy podporují Apple telefony a tablety zpětně až k iPhone 6s a dnes už stařičkému iPad Air 2.

V tomto bodě je potřeba říct, že již delší dobu netrpělivě vyhlížím jakékoli změny, které by se týkaly domácí obrazovky v iOS a možností jejího přizpůsobení. Ačkoli jsem dlouhé roky uživatelem iPhone a iPad, během posledního roku a půl mi přestalo rozložení domácí obrazovky a ikon na ní vyhovovat.

ios widgets

Ocenil bych výrazně menší ikony, lepší práci s místem a nějaké alespoň trochu inteligentní widgety. I proto jsem začátkem letošního roku začal používat jako hlavní zařízení telefon s Androidem, avšak stále vyhlížím a čekám, jestli Apple přinese nějaké výraznější změny, které by mi vrátily iPhone jako hlavní zařízení zpět do kapsy.

Apple se konečně nebál odvázat

Po pondělní keynote se mluví o tom, že novinky v iOS a iPadOS jsou největšími změnami za poslední roky. Bude to ale stačit? To zjistíme během následujících týdnů testování. Rozhodl jsem se dát iOS znovu šanci a proto jsem betu iOS 14 nahrál do iPhone 11 Pro a iPad Pro a v nadcházejících týdnech budu obě zařízení používat více než v předchozích téměř 6 měsících, abych zjistil, zdali jsou představené novinky opravu dostatečnou změnou, nebo jen na první pohled hezkým pozlátkem.

Widgety na hlavní obrazovce

Vůbec největší změnou je možnost přidávat widgety i přímo na domovskou obrazovku mezi ostatní ikony. Za mě velmi vítaná změna, která ale v první developerské verzi působí zatím nedodělaně, což není žádná výtka; Apple a tvůrci aplikací mají nyní spoustu času na vyladění).

Aktuálně jsou widgety dostupné jen pro nativní aplikace což je logické. Vývojáři k této nové funkcionalitě dostanou přístup až během tohoto týdne.

A ostatně jako vždy, na aplikacích třetích stran bude záležet, jak moc využitelná a praktická tahle nová funkce bude. Ve stávajícím provedení máte k dispozici tři různé velikosti widgetů. Čtverec, který zabere na ploše místo čtyř ikon. Menší obdélník zabírající místo osmi ikon. A nakonec největší obdélník, který vezme místo šestnácti ikonám, respektive v případě iPhone SE nebo iPhone 11 Pro zabere dvě třetiny plochy domácí obrazovky. To není zrovna způsob, jak efektivně využít místo na ploše.

Výhodou se může na první pohled zdát, že widgety lze skládat na sebe a listovat mezi nimi. Ačkoli je tedy plocha iPhone malá a widgety zaberou hodně místa, můžete dát třeba tři nebo více na sebe a listovat mezi nimi, což ušetří místo. Hodnocení, zdali toto bude praktický přístup si nechám na později.

Výběr widgetů je velmi omezený a zatím nabízí jen nativní Apple aplikace, které používám minimálně. Počasí a mapy jsou jistě praktické. Stejně tak přístup k nejpoužívanějším Zkratkám, Apple Music nebo Siri návrhům. Nicméně pohled na akcie, zprávy skrz Apple News nebo Čas u obrazovky mě zatím moc nezaujaly.

ios14 siri
iOS 14 přináší vylepšenou Siri

Další zajímavou funkcí je takzvaný Smart Stack, neboli Chytrá sada. Opět jde o skupinu widgetů na jednom místě, jen s tím rozdílem, že v tomto případě si můžete nechat obsah zobrazovat automaticky dle kontextu. Tedy například dle místa, kde se aktuálně nacházíte nebo dle denní doby.

Jestli a jak dobře tohle bude fungovat, zjistím pravděpodobně až za pár dní sledování. Ve větší míře pak až na podzim po vydání oficiální verze. Zároveň předpokládám, že tato funkce se bude chovat jinak na americkém trhu a jinak u nás v Čechách.

Vylepšená správa aplikací

Apple o kus dále posunul i práci s plochami a ikonami. Nyní je možné aplikace na plochách sdružit do takzvané App Library, respektive Knihovny aplikací. Jde v podstatě jen o další plochu s vertikálním skrolováním, na které telefon shlukuje aplikace do složek podle toho, jak si myslí, že patří k sobě, jak je používáte nebo jak si myslí, že je budete potřebovat.

 

Moje dosavadní zkušenosti zatím ukazují, že třídění aplikací není moc logické a mám ve složkách aplikace, které k sobě prostě nepatří, ale opět nezapomínejme, že se bavíme o první vývojářské verzi, takže se dá předpokládat, že logika třídění aplikací se ještě v průběhu vývoje vylepší a hlavně telefon nejspíš bude potřebovat čas na to, aby se to správné třídění, které bude uživateli vyhovovat, naučil. Nicméně osobně tuto funkci vítám. Jde o novou formu pořádku na plochách.

Mám teď jednu plochu s widgety a nejpoužívanějšími aplikacemi a hned vedle App Library, kde navrchu jsou návrhy aplikací, které bych mohl potřebovat a následně složky, kterými mohu procházet nebo používat vyhledávání. Celkem chytré řešení, řekl bych, které se aspoň trochu odlišuje od Androidu. I když určitá inspirace tu vidět je.

Další kosmetické změny

K dalším výrazným změnám, které jsem zaznamenal hned, je zmenšení uživatelského rozhraní vyhledávání, Siri nebo příchozích hovorů. Považuji to za vítanou změnu, protože dosavadní způsob, kdy daná funkce zabrala celou obrazovku, působil dost humpolácky a ne zrovna moderně.

Stejně tak se mi líbí novinky v HomeKit, respektive aplikaci, která ovládá chytrou domácnost. Hned navrchu totiž mám návrhy zařízení, které bych mohl chtít ovládat nebo nějakým způsobem vyžadují moji pozornost. Tyto se nově objevují i v ovládacím centru, které stáhnete z pravého horního rohu a jsou tak dostupné v podstatě odkudkoli.

Neměl jsem zatím možnost vyzkoušet vše. Třeba odemknout telefonem nové BMW 540i nebo vyzkoušet App Clips, kterým Apple věnoval spoustu pozornosti. To jsou ale novinky a drobnosti, které nás čekají v následujících měsících a bude zajímavé je dále sledovat.

Z těch více dostupných věcí se chystám na pořádné prověření funkce „obraz v obraze“, neboli plovoucí okno s přehrávaným videem, třeba z YouTube, nebo podstatně vylepšené iMessage. Jejich síla se projeví ve skupinových konverzacích.

Nedokážu říct, jestli by v mém případě iMessage dokázaly nahradit Telegram, kterému se funkčně blíží. Jasněji budu mít po pár týdnech. Rozhodně si ale nemyslím, že by konkurovaly řešením jako je Slack nebo Microsoft Teams. A tvrzení, že iMessage budou těmto víc a víc konkurovat mi přijde více než odvážné.

Poslední roky měly iMessage problém funkčně držet krok s aplikacemi jako je zmiňovaný Telegram, WhatsApp nebo Signal. S novou verzí se jim funkčně alespoň přiblížily nebo je dohnaly. Konkurovat primárně firemním řešením je tedy podle mě lehce mimo jejich zásah a možnosti.

Když už jsme u Zpráv, tak samozřejmě nesmím opomenout Memoji, kterým Apple během keynote opět věnoval čas. Novinky v nich kromě přidaných účesů, možnosti volit věk nebo dalších gest reflektují současnou situaci ve světě a svému avataru můžete nasadit roušku. Přijde vám to bláznivé? Mně taky.

Skvělá práce, Cupertino!

Celkově je můj dojem z první beta verze iOS 14 velmi dobrý. Zatím jsem nenarazil na žádné viditelné problémy či komplikace. Systém je stabilní a rychlý. To může být částečně dáno i tím, že mi běží na tom nejnovějším, co má Apple aktuálně ve své nabídce. 

A to bude z novinek pro teď všechno. Kompletní přehled představených novinek si můžete přečíst v našem dřívějším článku. Případně doporučujeme podívat se na dvanáctiminutové video se souhrnem toho nejzajímavějšího z pondělní premiéry iOS 14.

Já stále procházím systém, jeho nastavení a hledám další novinky, na které během pondělní keynote nezbyl čas. Pokud narazím na něco významného, doplníme to buď do článku nebo do diskuse pod ním. Jak už to tak bývá, můžeme čekat, že některé funkce Apple v následujících týdnech zpřístupní, některé odebere, pokud nebudou fungovat dle jeho představ.

Osobně doufám, že se dočkáme ještě alespoň lehkých úprav v přizpůsobení plochy a widgetů. Ze všeho nejvíc se ale těším, až se začnou objevovat widgety k aplikacím třetích stran. Ty totiž posunou použitelnost novinek na zcela jinou úroveň.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

18 komentářů

 1. Sice je to zas o tom istom a to o zavedeni funkcii, ktore ma konkurencia uz roky, ale je aspon fajn, ze to pomaly zavadzaju a aspon sa zas pomaly dotahuju. Widgety su fajn a hodne ulahcuju zivot, minimalne co sa tyka prace na fone.

 2. No asi kazdy rozumi slovu „odvazat se“ jinak :D Vubec ted nevim jestli je tim mysleno pridani widgetu (ktere ale nikdo z mistnich iuzivatelu nechtel) nebo jakesi automaticke sdruzovani aplikaci, ktere nefunguje, Predevsim nerozumim, proc by to vubec mel delat system. Jsem zvykly ze si plochy v androidu nastavim sam, proc bych mel chtit aby mi to system jeste sam nejak poprehazel tak, jak ho napadne? Asi nemam to spravne jablecne mysleni. Nebo je odvazani to ze Apple aktualizoval par aplikaci? Ale not tak, co tak vice objektivity a min fanouskovkeho nadseni pri psani clanku?
  Tresnickou na dortu je prekvapeni ze ios bezi svizne na tom nejlepsim co Apple vydal.
  Android 11 beta mi bezi svizne a bez problemu na Pixlu 3a, ktery rozhodne nepatri hrubym vykonem k tomu nejlepsimu co mobilni svet videl. Presto jsem necekal, ze by novou verzi nemel zvladat nebo byt pomalejsi,

  • Widgety už ios má. Teď budou akorát interaktivnější a s možností umístit je na plochu. Že je nikdo nechtěl, to jsi vzal kde? Dělal jsi na to nějaký výzkum? Máš nějaké statistiky? Já bych je třeba chtěl. Co se týká dosavadního uspořádání plochy, to si budeš moct rozházet do složek jako doteď, to třídění budeš moct využít, nikdo tě k tomu ale nebude nutit. Aneb opět pohled člověka, který viděl ios z rychlíku, ale už teď ví nejlépe, co je nejlepší, a jak by to mělo vypadat. Nechápu jen, že místní tlučhuby ještě nepracují v Applu. Už tam konečně někdo jděte a ukažte jim, jak to mají dělat. Vyděláte si spoustu peněz :D

   • Skylark: 99% zdejších jablíčkářů tu psalo, jak jsou widgety zbytečné a oni je u iOS absolutně nepotřebují, takže asi tak.
    Teď najednou „nikdo tě nenutí je používat“ :D promiň, ale tohle se opakuje pomalu se vším s čím příjde/okopíruje apple každý rok.
    Vadí mi zdejší fandové, kteří si nevidí do úst a neumí objektivně zhodnotit s čím apple přišel.
    – za mě naprosto s ničím „WAU“, jen kopírka a dobíhání androidu. Ano u applu je to posun k lepšímu, ale v přímém srovnání „NIC“.

   • Dobře, Apple přidal funkce později než android, nemám problém to uznat. Teď se na to můžeme podívat z druhé strany. S iphone používám i note 9. Pokud není widget systémový, tak každý widget vypadá jinak (velikosti jsou různé, hlavně každý vypadá jinak (některé jsou moderní, jiné ještě tak z androidu 4). Když zapnu telefon, widgety na ploše tak 10 vteřin nejsou, než naběhne systém. V launcheru widget kalendáře od Samsungu ani není vidět, místo toho tam mám prázdné pole. Aktualizace se nedočkám, protože už je ten telefon pro Samsung odepsaný. Takže Apple to přidá pozdě, ale jako obvykle pořádně, a bude to plně funkční.

    A teď, kdy dostane android řádné zabezpečení systému? Kdy nebude malware odpad v Google play? Co důraz na soukromí? Kdy konečně bude built in messenger/video chat, který neruší po 14 dnech? Co univerzální file sharing pro všechny zařízení – počítač – tablet – mobil? Co klíčenka s hesly ke všemu (vč. WiFi hesel) s možností sdílet ho se všemi mými zařízeními, včetně zařízení přátel? Už je nějak vyřešená ta tragická podpora androidu? Zálohování zařízení je kapitola sama o sobě.

    Těžko říct, kdo koho dobíhá, když Google není schopný implementovat ani ty úplně nejzákladnější věci.

   • Hlavně, že ty už víš, že to bude fungovat perfektně, aniž bys s tím měl sebemenší zkušenost. Podle mě naopak, když apple přidá nějaké funkce do systému, bude to zezačátku samý bug.

   • To zas netvrdím. Jen říkám, že to bude konzistentní bude to mít nějakou formu. Jinak je to SW, a tam bugy budou vždy u kohokoli. Pak jde spíš o celkovou zkušenost. Jinak už mám na záložním telefonu betu, tak už nějakou zkušenost mám.

   • Tak tak. Oni by si ty kritici měli vyzkoušet iPhone aspoň na měsíc. Ještě víc ale jeho kvality vyniknou, když člověk používá celý ekosystém. Apple Watch, Mac(Book), iPad… Já už bych neměnil. Takové (dobře fungující) propojení jsem nenašel u Androidu ani u Windows. Taky jsem dřív Apple nemusel, ale teď jsem spokojený a neměnil bych. Na druhou stranu ale nejsem fanatik a nikomu v okolí ho nenutím.

   • „Widgety už ios má.“
    Vim, mam taky IP SE (2016). vim jak widgety na ios funguji.

    „Že je nikdo nechtěl, to jsi vzal kde? “
    Podle zdejsich diskusi.

    „Aneb opět pohled člověka, který viděl ios z rychlíku, ale už teď ví nejlépe, co je nejlepší, a jak by to mělo vypadat. “
    Jak jsem jiz psal, mam taky IP SE, sluzebni ale nejsem ifanatik. A pro jistotu si precti muj komentar, vsechno jsem psal z meho pohledu.
    Misto peskovani a tupych nadavek, ze ti nekdo sahl na hracku a dovolil si vlastni nazor na zmeny v ios14, mozna bys mohl sam napsat, co ti na tech zmenach prijde tak zasadni, ze se Apple odvazal.

 3. Stále mi přijde grid 6×4 ikony jako humpolácký, nechápu proč ho není možný upravovat jako na androidu – 5 ikon vedle sebe by se vlezlo jako nic.

  * Tím by se ale zase rozbily widgety a jejich 3 velikosti :D škoda

 4. No i když jsem antiaplista, tak musím zhodnotit, že to vypadá moc dobře. Sice tomu nedávám moc nadějí, ale pokud půjdou touto cestou, tak je teoreticky možné, že se i v mojí kapse objeví zařízení s logem jabka. Ale spíše to vidím tak, že po 10ti letech „zahodím“ Samsung a půjdu do Xiaomi 🇨🇳🙂👍

 5. Super článek, víc takovejch. Tohle je dobrá práce, cenim.

 6. Díky za článek. Novinky jsou za mě fajn. Inspirace ve Windows Mobile a Androidu je tam zjevná. Vítám všechny novinky, nejvíc asi App Library. Widgety na ploše možná taky využiju, uvidím. Současné umístění (všechny pohromadě na jedné obrazovce) mi celkem vyhovuje.

 7. Ty krávo tak to je nářez, těm vandrákům se po 10ti letech povedlo obšlehnou widgety a Apple komunita z toho má pomalu vlhký sny. Ty p*íčo to nevymyslíš :-D

  • Vlhké sny z toho má především „komunita“ pacientů tvého střihu, která v diskusích masivně převažuje.

  • Jako že Google nezkopíroval widgety z Windows mobile? Jako že Apple už 6 let widgety nemá? Jako že Google nepřekopal celý android určený pro tlačítkové telefony na dotykové po tom, co Apple vydal iphone? Co to tady vůbec meleš?

 8. Bravo – okopírovali vše co šlo u Androidu a předvedli to jako REVOLUČNÍ řešení, jsou to experti :-)

  Ale stejně zůstanu u IOS.

 9. Zdajte své jméno

  Vy máte starosti s řešením takových číčovin. Čí autíčko na pískovišti je větší a lepší? Nechcete si dát do držky kvůli telefonu nebo systému? Košťata :DDDDD

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).